Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default διατροφή για γράμμωση από διατροφολόγο, γνώμες;;

    Καλησπερα παιδια, επισκέφτηκα εναν διατροφολογο ο οποιος μου εφτιαξε ενα προγραμμα διατροφης για γραμμωση την οποια παραθετω παρακατω
    Πρωινο
    -6 ασπραδια αβγού, 1 κρόκος. με 50 γρ βρωμη ()
    ή Γιαουρτι 2% ή γαλα 1% (250ml) με 1 μπανάνα και 10 Αμυγδαλα.()
    ή1 scoop πρωτεΐνης με 1 μπανάνα και 10 Αμυγδαλα()
    ή 1 scoop πρωτεΐνης με 50γρ βρωμη στο φούρνο με 10γρ κακάο.()

    Σνακ 1ο
    - Τυρί Cottage χαμηλών λιπαρών με φρούτα.
    - Σάντουιτς με ψητή γαλοπούλα ( 3 φετες), ντομάτα και τυρί χαμηλών λιπαρών.
    - Γιαούρτι 2% με φρούτα ή ξηρούς καρπούς.
    Μεσημεριανό

    • 1 τόνος με 100γρ μακαρόνια ολικής 1 κουτ. Σουπ. Μαγιονέζα light, με πράσινα λαχανικα ( φασολάκια, σπανάκι, λάχανο, μαρούλι, κτλ)
    • 1 τόνος με 1 κουτ. Σουπ. 1 κ.σ, ελαιόλαδο με 150γρ φακές βρασμένες, πράσινα λαχανικα
    • 1 τόνος με 150γρ ρύζι 1 κ.σ, ελαιόλαδο, πράσινα λαχανικα.
    • 150 γρ στήθος κοτοπουλο ή γαλοπούλας με (100γρ μακαρόνια ολικής ή 150γρ ρύζι ή 150γρ φακές ή 50γρ βρωμη) μαζί με σαλάτα πράσινων λαχανικών με αβοκαντο ή 1 κσ. Ελαιόλαδο
    • 200γρ πράσινα λαχανικα( φασολάκια, μπρόκολο, κουνουπίδι κτλ) μαγειρεμένα με 2 κσ λαδι για κάθε άτομο με 60γρ φέτα και 1 φέτα ψωμιού ολικής.
    • 150γρ φακές, φασολια ξερά, μαγειρεμένα με 2 κσ λαδι για κάθε άτομο με 60γρ φέτα, σαλάτα πράσινων λαχανικών

    Σνακ 2ο
    - Τυρί Cottage χαμηλών λιπαρών με φρούτα.
    - Σάντουιτς με ψητή γαλοπούλα, ντομάτα και τυρί χαμηλών λιπαρών.
    - Γιαούρτι 2% με φρούτα ή ξηρούς καρπούς.
    Βραδινό

    • 60γρ φέτα με 1 κ.σ ελαιόλαδο και 2 παξιμάδια σταρένια -ολικής και 1 ντομάτα
    • 150 γρ ψητό Σολωμό με μουστάρδα και 1 κσ. Ελαιόλαδο ή μαγιονέζα light με 150 γρ ψητή πατάτα ή γλυκοπατάτα ή φασολια και πράσινα λαχανικα
    • 150 γρ ψητό μοσχαρίσιο ή χοιρινό μπιφτέκι με μουστάρδα και 1 κ.σ. Ελαιόλαδο ή μαγιονέζα light με 150 γρ ψητή πατάτα ή γλυκοπατάτα ή φασολια και πράσινα λαχανικα

    μετα την προπονηση ενα scoop whey και προ υπνου ενα scoop καζεινης. ειμαι 1.83 και 79 κιλα, εχω μυωδες σωμα και γυμναζομαι 10 χρονια με βαρη και 15 συνολικα. Το ζητημα ειναι οτι λογω φόρτου εργασιας σταματησα να γυμνάζομαι για καποιο διαστημα, πως σας φαινεται η διατροφη; υπαρχει κατι που πρεπει να αλλαξω; να σημειωσω οτι εγω ζητησα απο τον διατροφολογο να συμπεριλαβει τα οσπρια και τα φασολακια με την φετα ως εναλλακτική, καθως δεν θελω να καταναλωνω συνεχως κρεας. επισης του ζητησα την βρωμη να την τοποθετησει σε καποιο αλλο γευμα εκτος του πρωινου διοτι δεν μου κατεβαινει με τιποτα πρωι πρωι , να σημειωσω οτι το ποσοστο λιπους μου εφτασε το 28%, ευχομαι να με βοηθησετε ξαθως δεν εχω ξανα ασχοληθει με διατροφη, συνηθιζα παντα να τρωω αβγα το πρωι με βρωμη και εκανα αλλα 3-4 γευματα κοτοπουλου την ημερα,

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Μάνο στο φόρουμ.

    Εγώ έχω την εξής απορία..
    Πήγες σε διατροφολόγο, τον πλήρωσες, σε είδε, γνωρίζει την εικόνα σου και σου έβγαλε αυτή τη διατροφή.
    Τώρα έρχεσαι σε ένα φόρουμ και ρωτάς αν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι..
    Άντε και σου λέμε να αλλάξεις, τι θα του πεις του ανθρώπου; Δεν μου άρεσε αυτό που μου δωσες και ρώτησα αλλού και έκανα αλλαγές;
    Τι θέλω να πω.. Πως όταν εμπιστεύεσαι κάποιον ειδικό, ακολουθείς αυτο που σου δίνει κατά γράμμα. Εκείνος θα σε καθοδηγήσει από τη στιγμή που σε έχει αναλάβει.

    Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι γιατί δεν ξέρω ούτε την εικόνα σου, ούτε τη δραστηριότητά σου στο γυμναστήριο, τις αερόβιες και τις θερμιδες και μακροθρεπτικά που έχει αυτό το πλάνο.

    Εγώ θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις αυτό που κάνεις και ό,τι αμφιβολίες έχεις ή απορίες να απευθυνθείς σε εκείνον.
    Last edited by Kardoula; 03-03-20 at 19:30.

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Οντως τον πληρωσα, αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν κέρδισε την εμπιστοσύνη μου καθως μου ειπε πραγματα τα οποια θεωρω οτι δεν στεκουν, οπως π.χ να καταναλωνω μονο 0,8 - 1γρ πρωτεινης ενω γυμναζομαι 6 φορες την εβδομαδα. γυμναζομαι καθε μερα εκτος Κυριακης, το πρoγραμμα μου ειναι καθε μερα μια μυική ομαδα απο 6 ασκησεις και 3-4 σετ εως εξαντλήσεως και βδομαδα παρα βδομαδα κανω αεροβια (HIIT) χωρις να κανω βαρη, ειναι κατι που δουλευει σε εμενα αρκετα καλα. Ανεβασα την διατροφη ωστε να μου πειτε μια δευτερη γνωμη για τις τροφες που εχουν επιλεγει, απο εκει και περα μετραω τις θερμιδες μου και ζυγιζω τα τροφιμα που καταναλωνω, αυτο που με προβλιματιζει ειναι αν π.χ τις μερες που δεν θα τρωω κρεας αν μπορω με την φετα + αμινοξεα που παιρνω αν μπορουν να καλυφθουν οι αναγκες μου σε πρωτεινη, επισης ειδα και επαθα να τον πεισω οτι με την προπονηση που κανω πρεπει τουλαχιστον η πρωτεινη που θα παιρνω να ειναι 1,8 γρ ανα κιλο. εκεινος συνεχισε να επιμενει οτι δεν εχει σημασια αν ασκουμε ή οχι και οτι η πρωτεινη η παραπανω θα γινει λιπος, ειμαι 1,83 και 79 κιλα και η θερμιδες που πρεπει να καταναλωνω ωστε να παραμεινω στα κιλα μου ειναι 2860. Δ
    ε ξερω με εχει μπερδεψει αρκετα..γιαυτο ζητησα την γνωμη σας
    Last edited by manos123456; 03-03-20 at 19:52.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μάλλον στη σχολή που πήγε θα έκανε κοπάνα απο το μάθημα που έλεγε πως το σώμα σπάνια θα αποθηκεύσει την πρωτεινη ως λίπος..
    Να ξέρεις οι διατροφολόγοι (οι περισσότεροι) δεν ξέρουν την τύφλα τους απο αθλητική διατροφή.
    Το 1 γρ/ανα κιλό ειναι η μίνιμουμ ποσότητα για κάποιον που ξύνεται όλη μέρα σε έναν καναπέ, όχι για κάποιον που κάνει σοβαρή γυμναστική.

    Μήπως να τον άφηνες και να χτιζες μονος σου το διαιτολογιο; Λεω εγω τωρα...
    Δεν ειναι πυρηνική φυσική, εδώ στο φορουμ θα βρεις ολη τη γνωση και βοήθεια.

    Όσο για το συνδιασμο φέτας με οσπρια κοιτα.. Δεν είναι εφάμιλλη με της ζωικής πρωτεινης, ασε που για να φτασεις τα γραμμαρια που θες πρεπει να φας ενα καζάνι (οκ υπερβολη αλλα θελει αρκετη ποσοτητα) αρα ανεβαινεις αυτοματως σε υδατανθρακα και θερμιδες.
    Τωρα αν μια στο τοσο φας σε ενα γευμα οσπριο δεν χαθηκε ο κοσμος, φαε στα υπολοιπα ζωικη πρωτεινη και εισαι καλυμμένος.
    Ή στην τελική, πιες μετα το γευμα ενα ρόφημα πρωτεινης..

  5. #5

    Default

    σε ευχαριστώ και παλι, ηδη αυτο ξεκινησα να κανω, ψαχνω εδω να βρω ο,τι ειναι χρήσιμο και θα διαμορφωσω την διατροφη με βαση τις αναγκες μου, σε ευχαριστω και παλι, η βοηθεια σου ηταν πολύτιμη καλο βραδυ.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όταν καταλήξεις, μπορείς να την αναρτήσεις στο φόρουμ να σου πούμε γνώμες.
    Να σαι καλά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή από Διατροφολόγο;
    By pao1908 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 54
    Last Post: 20-11-19, 01:53
  2. Διατροφη Γραμμωσης από διατροφολόγο(Γνώμες)
    By Δημήτριος 72 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-01-18, 13:01
  3. Διατροφή Από Διατροφολόγο
    By arnold1996 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-13, 20:49
  4. Διατροφή όγκου από διατροφολόγο
    By MANOU22 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 44
    Last Post: 07-01-08, 10:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •