Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-03-20
    Posts
    33

    Default Διατήρηση κιλών, αύξηση μυών?

    Καλησπέρα σας,
    έκανα μία αναζήτηση αλλά δεν μπόρεσα να βρω αυτό που ήθελα.
    Είμαι 23, 1.90 ύψος και 89-90 κιλά. Έχω ξεκινήσει το πρόγραμμα Starting Strength, για αύξηση δύναμης για αρχάριους. Από Δευτέρα μπαίνω στην 4η βδομάδα προπόνησης, και ακόμα είμαι μπερδεμένος με το τι διατροφή πρέπει να κάνω.
    Θέλω να διατηρήσω το σωματικό μου βάρος, ή και απλά να βάλω λίγο, απλά θέλω το περιττό λίπος να φύγει και σε αντίθεση να πάρουν οι μύες, να φουσκώσουν. Και εδώ είναι που μπερδεύομαι, μιας και αν δεν απατώμαι οι μύες θέλουν αρκετό φαγητό για να τραβήξουν. Τι επιλογή έχω? Να συνεχίσω με νορμαλ διατροφή που περιέχει λίγο από όλα? Να βάλω αερόβια μία μέρα τη βδομάδα? Να χάσω πρώτα κιλά και μετά να τα ξαναπάρω? Να προσπαθήσω να μειώσω τα λίπη και να επικεντρωθώ σε υδατάνθρακες και πρωτείνη?

    Από αυτά που έχω καταλάβει ειναι οτι η διατροφή όγκου πρέπει να είναι υπερθερμιδική. Πώς γίνεται να κάνω διατροφή όγκου για να διατηρήσω το βάρος μου, ώστε με το γυμναστήριο να έρθει η αλλαγή?

    Η τωρινή μου διατροφή είναι περίπου έτσι

    Πρωινό: δημητριακά με περίπου 150ml γαλα
    Δεκατιανό: είτε κάποιο τοστ τυρί γαλοπούλα, είτε κάποια μπανάνα.
    Μεσημεριανό: γενικά μία μερίδα απο οτιδήποτε, απλά προσέχω το τι είναι αυτό. Καθημερινό φαγητό πάντως, είτε κοτόπουλο, είτε φασολάδα, καμιά μπριζόλα και συνήθως βάζω νορμαλ προς "καλή" μερίδα.
    Απογευματινό: συνήθως 200γρ γιαούρτι με μία μπανάνα
    Βραδινό: Αν είμαι μετά απο προπόνηση 1 μπανάνα και 1 scoop πρωτείνης μέχρι να πάω σπίτι και μετά απο καμιά ώρα(να φτάσω, να τα ετοιμάσω κτλπ) 3 αυγά και μια φέτα ψωμί τοστ, αλλιώς δυο τοστ τυρι γαλοπουλα ή κάτι τέτοιο.

    Οι μπανάνες φαίνονται πολλές, αλλά δεν είναι έτσι γιατί και εγώ προσέχω να τρώω 1, άντε δύο απο καμιά φορά τι μέρα άμα τύχει. Πχ αν είμαι σε μέρα προπόνησης, δεν θα φάω μπανάνα με το γιαούρτι γιατί θα την φάω μετα την προπόνηση.
    Ενδιάμεσα τρώω και κανένα πορτοκάλι.
    Κάνω προπόνηση 3 φορές τη βδομάδα.

    Ελπίζω να έθεσα σωστά το πρόβλημα. Η βοήθεια που ζητάω κυρίως είναι μία κατευθυντήρια γραμμή.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλησπερα pavv
    Καταρχην πρεπει να ξεκαθαρισεις τους στοχους σου
    Το starting strength ειναι ενα απο τα πιο επιτυχημενα προγραμματα δυναμης και οσοι το κανουν ο πρωταρχικος τους στοχος ειναι η αυξηση της δυναμης τους,της αθλητικοτητας τους γενικοτερα
    Η υπερτροφια ειναι ενα επιπλεον κερδος και μονο σε αρχαριους σε αυτου του ειδους τα προγραμματα
    Αν σε ενδιαφερει να χασεις επιπλεον λιπος ,αυτο θελει προσοχη
    Αν μειωσεις πολυ το λιπος και τους υδατανθρακες στη διατροφη σου,το προγραμμα αυτο δεν θα σε βοηθησει και θα δυσκολευτεις να το συνεχισεις γιατι ειναι απαιτητικο

  3. #3
    New Member
    Join Date
    03-03-20
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Καλησπερα pavv
    Καταρχην πρεπει να ξεκαθαρισεις τους στοχους σου
    Το starting strength ειναι ενα απο τα πιο επιτυχημενα προγραμματα δυναμης και οσοι το κανουν ο πρωταρχικος τους στοχος ειναι η αυξηση της δυναμης τους,της αθλητικοτητας τους γενικοτερα
    Η υπερτροφια ειναι ενα επιπλεον κερδος και μονο σε αρχαριους σε αυτου του ειδους τα προγραμματα
    Αν σε ενδιαφερει να χασεις επιπλεον λιπος ,αυτο θελει προσοχη
    Αν μειωσεις πολυ το λιπος και τους υδατανθρακες στη διατροφη σου,το προγραμμα αυτο δεν θα σε βοηθησει και θα δυσκολευτεις να το συνεχισεις γιατι ειναι απαιτητικο
    Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Καταλαβαίνω αυτό που λες και το είχα διαβάσει και εγώ, γι αυτό και μέχρι πρότινος είχα μέχρι και μπείκον στις τροφές μου.
    Για να δώσω λίγο μία γενική εικόνα, δεν φαίνομαι παχουλός. Είμαι εκτόμορφος και δυστυχώς όλο μου το "πάχος" είναι μαζεμένο στη κοιλιά, και σε συνδυασμό με ένα μικρό θέμα στο στήθος-στέρνο την κάνει να φαίνεται αρκετά πιο έντονη από ότι είναι. Τα άκρα μου και το υπόλοιπο σώμα δεν έχουν ανάλογο θέμα, είναι αρκετά γραμωμένα.
    Οπότε υποθέτω να μείνω σε μία ελαφρώς ή και καθόλου υπερθερμιδική διατροφή, τρώγοντας όλων των ειδών (στα πλαίσια διατροφής) και μέσω γυμναστικής να περιμένω τα αποτελέσματα σιγά σιγά?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by pavv View Post
    Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Καταλαβαίνω αυτό που λες και το είχα διαβάσει και εγώ, γι αυτό και μέχρι πρότινος είχα μέχρι και μπείκον στις τροφές μου.
    Για να δώσω λίγο μία γενική εικόνα, δεν φαίνομαι παχουλός. Είμαι εκτόμορφος και δυστυχώς όλο μου το "πάχος" είναι μαζεμένο στη κοιλιά, και σε συνδυασμό με ένα μικρό θέμα στο στήθος-στέρνο την κάνει να φαίνεται αρκετά πιο έντονη από ότι είναι. Τα άκρα μου και το υπόλοιπο σώμα δεν έχουν ανάλογο θέμα, είναι αρκετά γραμωμένα.
    Οπότε υποθέτω να μείνω σε μία ελαφρώς ή και καθόλου υπερθερμιδική διατροφή, τρώγοντας όλων των ειδών (στα πλαίσια διατροφής) και μέσω γυμναστικής να περιμένω τα αποτελέσματα σιγά σιγά?

    Προσπαθεις να συνδυασεις καποια πραγματα,που στη θεωρια γινονται αλλα στη πραξη ειναι πιο δυσκολο
    Τα προγραμματα δυναμης οπως σου εγραψα και πριν εχουν απαιτησεις και σε ενεργεια και σε αποκατασταση και σε καμια περιπτωση δεν τα κανεις αν ο στοχος ειναι να χασεις βαρος.....οταν αυξανεις κιλα σε καθε προπονηση με βασικες πολυαρθρικες ασκησεις,οι ενεργειακες σου αναγκες αυξανονται και αυτες...αν τρως λιγοτερο με πιο απλα λογια ,μπορει να χασεις βαρος αλλα θα κολλησεις πολυ συντομα στο προγραμμα και αυτο θα σε απογοητευσει....ειδικα αν βαλεις και πολλες αεροβιες στο παιχνιδι

    Αν κανεις ενα προγραμμα bodybuliding για παραδειγμα τοτε σαφεστατα εχεις πολυ λιγοτερες απαιτησεις σε ενεργεια και αποκατασταση και προσεχοντας και τη διατροφη σου,θα χασεις γρηγοροτερα κιλα,θα βαλεις και μυικη μαζα γρηγοροτερα και ευκολοτερα

    Εσυ θελεις να ακολουθησεις ενα πιο δυσκολο δρομο,που εγω ειμαι συμφωνος φυσικα γιατι κι εγω ασχολουμαι αποκλειστικα με προπονησεις δυναμης.
    Αρα κανεις αυτο που γραφεις στη τελευταια παραγραφο σου,για να μη μεινεις απο ενεργεια,αποθεραπεια και κολλησεις
    Υπαρχουν παιδια σε αυτο forum που θα σε βοηθησουν πολυ στο θεμα της διατροφης,ετσι ωστε να κρατας ενα καλο ισοζυγιο και να πετυχεις το δυσκολο στοχο σου
    Εγω μπορω να σε βοηθησω μονο στο θεμα των ασκησεων,στο θεμα της διατροφης δεν ξερω πολλα

    Καλη επιτυχια σου ευχομαι
    Last edited by Mikelangelo; 07-03-20 at 18:46.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αυτό που θες να πετύχεις είναι ανασύσταση. Δηλαδή να χάσεις λίπος παράλληλα με το να ανεβάζεις μυική μάζα.
    Γίνεται σε κάποιο βαθμό ειδικά αν είσαι αρχάριος.
    Τα προγράμματα δύναμης ίσως να μην είναι για το στόχο που θες. Η δύναμη θελει φαγητό.
    Εσύ αυτό που θες είναι κάτι πιο σύνθετο. Θες να ανεβάσεις μυική μάζα, όχι απλώς να γίνεις πιο δυνατός, σωστά;
    Αρα θα σου ταίριαζε να ξεκινήσεις ένα πρόγραμμα όπου θα δουλεύεις καθαρά υπερτροφία σε συνδιασμό με ισοθερμιδική διατροφή.
    Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει να εισαι συγκεκριμένος στη διατροφή. Με γεύμα ότι υπάρχει σπιτι κλπ δεν θα δεις προκοπή..
    Πιο μετά, ως δεύτερο βήμα, μειώνεις θερμίδες για να χάσεις παραπάνω λίπος προσθέτωντας και αερόβια .

  6. #6
    New Member
    Join Date
    03-03-20
    Posts
    33

    Default

    Καταλαβα.. Το γευμα στο σπιτι το φτιαχνω εγω, οποτε ειναι αρκετα προσεγμενο κι δεν ειναι οτι ναναι, απλα λογο φοιτητικής ζωης, πρεπει να φαω κι το μακαρονι μου χαχ!

    Αρα θα συνεχισω της δυναμης, να πιασω λιγο καποια στανταρ με αρκετο φαγητο, και στη συνεχεια γυρναω σε προγραμμα υπερτροφιας με πιο προσεγμενη διατροφη για αυξηση μαζας. Σωστα?

  7. #7
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Δεν υπάρχει λάθος και σωστό. Είναι τι στόχο έχεις τη δεδομένη στιγμή.

    Αν στόχος σου είναι ν' ανέβεις σε δύναμη, τότε συνέχισε αυτό που κάνεις. Έπειτα μπαίνεις σ' αυτό που σου είπε η Καρδούλα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 08-12-14, 19:10
  2. Μείωση Λίπους - Διατήρηση ή Αύξηση Μυικής Μάζας
    By cgs1980 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 28-03-13, 21:53
  3. Χασιμο κιλων και δυναμωση μυων
    By Burning heart in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 05-06-11, 17:31
  4. αυξηση και διατηρηση ογκου σε γυμνασμενα ατομα
    By endelexis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-06, 18:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •