Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-03-20
    Posts
    3

    Default Διατροφικο Πλανο και Προπονηση

    Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με τη διατροφη μου.

    Ειμαι 27 χρονων 169 υψος και 65 κιλα. Πριν κανα μηνα εκανα λιπομετρηση και μου εβγαλε τα παρακατω τα οποια δεν εχω ιδεα τι σημαινουν

    Ποσοστό λίπους (%): 29.3
    Βάρος λιπώδους μάζας (kg): 19.3
    Βάρος άλιπης μάζας (kg): 46.6
    Οστική μάζα (kg): 2.4
    Μυική μάζα (kg): 44.2

    Ποσοστό υδάτωσης(%): 50.8
    Βάρος σωματικών υγρών (kg): 33.5
    Ποσοστό εξωκυττάριου υγρού (%): 42.7

    Κατηγορία σπλαχνικού λίπους:
    Βασικός Μεταβολισμός (kcal) : 1426

    Να πω οτι απεχω απο γυμναστικη εδω και 1 χρονο. Πιο πριν εκανα crossfit trx ομαδικα πολυ περπατημα λογω σκυλου
    Πριν μια βδομαδα ξεκινησα γυμναστηριο και προσπαθω να φτιαξω τη διατροφη μου η οποια ειναι η εξης

    Πρωινο
    2 αβγα, 3 κ.σ βρωμη, 1 μικρη μπανανα και γινονται pancake. Απο πανω μια κ.γ μελι και κανελα (αυτα αν παω γυμναστηριο)

    Αν δεν παω γυμναστηριο τρωω ενα τοστ ολικης μονο με τυρι χαμηλων λιπαρων και ενα τοστ

    Μετα απο κανα δυωρο παω gym

    Μετα το gym θα φαω μια μπανανα με κανα γιαουρτι, ή μπανανα με ξηρους καρπους αναλατους, ή μπανανα με κριτσινια ολικης που φτιαχνω εγω

    Μεσημεριανο
    Οτι εχει σπιτι καθως μενω με τους γονεις

    Τρωμε σιγουρα 2-3 φορες τη βδομαδα οσπρια( φακες, φασολαδα, ρεβυθια)
    1 φορα ψαρι ( συνηθως σαρδελες)
    1-2 φορες κρεας(κοτοπουλο, μπριζολες) Αν οι μπριζολες εχουν λιπος το αφαιρουμε πριν μαγειρευτει
    Και μακαρονια εννοειτε με σαλτσουλα και τυρακι

    Να πω οτι μαγειρευουμε υγιεινα χωρις πολυ αλατι και οτι παντα εχουμε σαλατα

    Απογευματινο
    Τοστ ολικης μονο με τυρι (εμενταλ ή μιλνερ) και ενα φρουτο ή γιαουρτι με φρουτο και ξηρους καρπους(1 χουφτα)

    Βραδυνο
    Αν εχει μεινει απο το μεσημεριανο ή κανα γιαουρτι και κοβω και οτι βρω απο λαχανικα( 1 καροτο, αγγουρι)

    Στο γυμναστηριο κανω 4 φορες ( 2 φορες το κατω μερος και 2 φορες το πανω) Οταν κανουμε το πανω κανω κοιλιακους

    Επισης να πω οτι περπαταω αρκετα καθημερινα γιατι εχω σκυλο.

    Αυτα.
    Συγγνωμη για το μακροσκελες

    Καθε βοηθεια στη διατροφη ευπροσδεκτη

  2. #2
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    - Καλησπέρα
    λοιπόν :
    Ποσοστό λίπους (%): 29.3 αυτο που ακριβός γράφει δηλαδή έχεις 29.3 % λίπος πολύ δηλαδή που πρέπει να μειώσεις
    Βάρος λιπώδους μάζας (kg): 19.3 Αν βάλεις σε μία ζυγαριά το λίπος που έχεις στο σώμα σου θα ζυγίζει 19.3 κιλά
    Βάρος άλιπης μάζας (kg): 46.6 Το υπόλοιπο βάρος σου ( οστά , κρέας , νερό )
    Οστική μάζα (kg): 2.4 Το βάρος των Οστών σου
    Μυική μάζα (kg): 44.2 το βάρος των μυών σου ή αλλιώς πόσο ζυγίζει το κρέας σου

    -Το πόσο ζυγίζουν τα υγρά στο σώμα σου απλά θα σου πω οτι είναι σημαντικό να πίνουμε πολυ νερο πράγμα που με τα καφεδάκια κτλ τα παραμελούμε απλά υπολόγισε οτι πρέπει να πίνουμε το λιγότερο 1 λίτρο νερού ανα 10 κιλά σωματικού βάρους . (+ ότι το νερό είναι φυσικός λιπωδιαλήτης ) .

    όσο για τη Διατροφή σου χωρίς να είμαι κανένας ειδικός θα σου πρότεινα να έκοβες το τυρί και τις σάλτσες απο τα μακαρόνια για να μήν σου πω να τα κόψεις τελείος και να τρως ριζι ή πατάτα βραστή/ ψητή

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ.

    Στο θέμα της λιπομέτρησης, τα νούμερα δεν λένε τίποτα.. Ο καθρέφτης και τα ρούχα σου τι σου λένε; Πως πρέπει να χάσεις λίπος; Πως πρέπει να ανεβάσεις μυική μάζα;

    Αν ναι, τότε πρέπει να οργανωθείς. Με χούφτες ξηρούς καρπούς, κριτσίνια και μακαρόνια με τυράκι δεν θα δεις προκοπή.

    Θα κάτσεις να μελετήσεις το φόρουμ όπου υπάρχουν αναλυτικότατοι οδηγοί (υπάρχει κουμπάκι που γράφει ΑΡΘΡΑ στο πάνω μέρος της σελίδας). Από εκεί θα πάρεις μια εικόνα του πόσο και τι πρέπει να τρως. Ναι λίγο στην αρχή ίσως σου φανούν δύσκολα αλλά θα δεις πόσο θα γίνεται εύκολο..

    Μετά θα μας γράψεις το πως έχεις καταλήξει και θα σε βοηθήσουμε να το διορθώσεις,
    Όσο πιο συγκεκριμένη είσαι σε αυτά που τρως τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-03-20
    Posts
    3

    Default

    Δηλαδη μακαρονια με ντοματα φρεσκια και τυρι δεν εχει και υδατανθρακα και πρωτεινη;

    Ο καθρεπτης μου λεει οτι πρεπει να χασω λιγους ποντους στο κατω μερος
    Last edited by Ethereal; 12-03-20 at 15:51.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τα μακαρόνια και γενικά το άσπρο αλεύρι καλό είναι να το αποφεύγεις όταν θες να χάσεις λίπος. Όχι η μακαρονάδα με τυρί δεν έχει πρωτεΐνη.
    Διάβασε την ενότητα του φόρουμ με τα άρθρα θα μάθεις αναλυτικά τι τροφή είναι τι.
    Με μακαρονάδα καμία δεν έχτισε κορμί..

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-03-20
    Posts
    3

    Default

    Το τυρι δεν εχει πρωτεινη; Επισης μια φορα τη βδομαδα απαγορευονται τα μακαρονια;

  7. #7
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    - Εξαρτάτε τους στόχους σου κακό δεν είναι απλά έχει πάρα πολλές θερμίδες με αποτέλεσμα να σε αναγκάζει να αφαιρέσεις απο αλλού για να πιάσεις το καθημερινό σου όριο θερμίδων.
    - Κάθε γεύμα που πέρνεις πρέπει να έχει 30% πρωτεΐνη( πχ κρέας , αυγό ) , 50% υδατάνθρακες ( ρίζι , πατάτα , μακαρόνια , ψομί) και 20% λιπαρά ( κρόκος αυγού , λάδι κτλ ) υπάρχει ανάλογο άρθρο και για το διαχωρισμό των τροφών .
    Ακόμα και συμβουλές για να φτιάξεις το δικό σου πρόγραμμα διατροφής

    - Γενικότερα όμως αυτό να υπολογίζεις ενα γέυμα να έχει πρωτεΐνη , υδατάνθρακες , λιπαρά.
    και όπος είπε και η καρδούλα απο τα άρθρα θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι μελέτησε τα και θα δεις πόσο ευκολο είναι υπομονή και επιμονή θέλει και όλα γίνονται


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφικό Πλάνο
    By akuros in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 08-04-15, 19:40
  2. Διατροφικό πλάνο.
    By Pwnageseason in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 35
    Last Post: 14-12-11, 10:21
  3. Το Διατροφικό μου πλάνο
    By fr3ak88 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-01-10, 03:59
  4. Διατροφικο πλανο
    By patrinos2003 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-06, 09:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •