Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-03-20
    Posts
    4

    Default Γλουτοί και κοιλιακοί

    Γεια σας ! Ξανά έγραψα το πρωί για να γνωριστώ γιατί είμαι νέο μέλος
    Αρχικά να πω πως είμαι 18 ετών
    Πηγαίνω γυμναστήριο 6 μήνες αλλά κάποιες μέρες πηγαίνω 4-5 δορές την βδομάδα άλλες 2 άλλες 3 ανα οργανωτή τελείως αλλά είχα διάβασμα .
    Θέλω να πηγαίνω πιο συστηματικά 4-5 φορές την βδομάδα.
    Λοιπόν 1,6 στο ύψος (πάνω κάτω )49-50 κιλά.
    Δεν πρόσεχα ποτέ τη διατροφή μου δεν έπαιρνα εύκολα κιλά. Να πως πως δυο βδομαδες προσπαθώ να αποφεύγω ανθυγιεινά φαγητά κ να τρω παραπάνω πρωτεΐνη κ υδατάνθρακες .
    Το πρωί θα πιω ένα φρέσκο χυμό ενδιάμεσα τοστ η φρούτο μεσημεριανό ότι ψήσει η μαμά απογευματινό φρούτο ψωμί με μέλι
    Και βραδινό η αυγα η γιαούρτι
    Καπως έτσι τίποτα σταθερό σε πρόγραμμα
    Δεν θέλω να χάσω κιλά λίγο λίπος στην Κόλια Θέλω να χάσω και να την γραμμωσω αρκετά και να πάρω λίγο όγκο στους γλουτούς δεν έχω θέμα να πάρω γενικά λίγο όγκο γτ δεν γίνεται να πάρω μόνο στους γλουτούς αλλά αρχικά θέλω πολυ να φτιάξω τη κοιλιά μ και σε τρεις μήνες που είναι το καλοκαίρι να έχω δει αποτέλεσμα

    Τι να φτιάξω στην διατροφή μου ; Δεν ξέρω πόσες θερμίδες πρέπει να τρωω να τρωω περισσότερες η λιγότερες και ποιες τροφές να αποφύγω
    Και από ασκήσεις τι μου προτείνετε ;
    Επίσης ξέρω για το λίπος στην κοιλιά κάνει καλό το αεροβιο τώρα λόγου του ιού η μαμά έφερε έναν διάδρομο να κάνω λέτε η αν κάνω θα χάσω λίπος κ από τους γλουτούς
    Τα έχω μπερδέψει :(

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Επειδή όντως τα χεις μπερδεμένα, να τα βάλουμε σε μια σειρά..

    Ξέχνα τη λέξη γράμμωση. Είσαι 50 κιλά χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία στη γυμναστική. Αυτό που θες είναι

    α) να έχεις ένα σωστό και συγκεκριμένο πρόγραμμα γυμναστικής (λόγω κλειστών γυμναστηρίων τώρα είναι δύσκολο, άρα μόνο στο σπίτι με κανα ζευγάρι αλτήρες και λάστιχα)
    β) να οργανώσεις τη διατροφή σου


    Στη διατροφή με αυτά που γράφεις ζήτημα να τρως 1000 θερμίδες.
    Εδώ θα βρεις οδηγό πως να βρεις τις θερμιδες σου και τα μακροθρεπτικά σου αλλά όλα πρέπει να γίνουν σταδιακά.

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!

    Αφιέρωσε χρόνο να περιηγηθείς στις ενότητες του φόρουμ θα βρεις πολυ υλικό.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-03-20
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστω για την γρηγορη απάντηση Για να κάνω γράμμωση πρέπει να αυξήσω τις θερμίδες ; Αλλιώς δεν ;

  4. #4
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Για να σε βοηθήσω και εγώ λίγο ο μεταβολισμός σου στα κιλά που είσαι 1338 είναι για να διατηρήσεις το βάρος σου χωρίς γυμναστική 1600 . και με μία σχε4ική ελαφριά άσκηση λόγω ημερών 1840, με μετρια 2074 θερμίδες καθημερινά εκ των οποίων (1800) θα πρέπει πρωτεΐνες30% 540 θερμίδες , υδατάνθρακες 50% 900 θερμίδες και λιπαρά 20% 360 θερμίδες.

    -Ενα γεύμα εκτός τα σκακς σου θα πρέπει να περιλαμβάνει αυτά τα 3 (πρωτεΐνες , υδατάνθρακες , λιπαρά )
    κοινός θα πρέπει να εμπλουτίσεις τα γεύματα σου στο φόρουμ θα βρεις πολλά.άρθρα που θα σε καθοδηγήσουν και θα σε ενημερώσουν αρκετά .
    -Για να πετύχεις το στόχο σου χρειάζονται και τα 2 διατροφή και άσκηση 50/50
    καλή επιτυχία ....

  5. #5
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή διαμονή!

    Για αρχή βγάλε απ το μυαλό σου όγκους και γραμμώσεις και διάβασε το άρθρο που σου παρέθεσε η Ειρήνη, ώστε να οργανώσεις τα θεμελιώδη στην διατροφή σου, που είναι το Α και το Ω για να πετύχεις οποιονδήποτε στόχο! <3

    Να κατεβάσεις και την εφαρμογή MyFitnessPal που θα σε βοηθήσει πολύ, έχουμε και έναν υπέροχο οδηγό χρήσης:

    Οδηγός Χρήσης Για Το MyFitnessPal


    Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Euaatzan View Post
    Ευχαριστω για την γρηγορη απάντηση Για να κάνω γράμμωση πρέπει να αυξήσω τις θερμίδες ; Αλλιώς δεν ;

    Γράμμωση = έχω ΉΔΗ μυς και χάνω λίπος να φανούν
    Εσύ ΔΕΝ διαθέτεις ικανοποιητική μυική μάζα , άρα τι να γραμμώσεις;

    Βάλε τα θεμέλια για μια οργανωμένη διατροφή σύμφωνα με το άρθρο που σου παρέθεσα και τον οδηγό για το fitness pal και συνέχιζε να διαβάζεις στο φόρουμ τα άρθρα, μόνο έτσι θα ξεδιαλύνεις τα πράγματα.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-03-20
    Posts
    4

    Default

    Οκ εγω δεν ξέρω τι να βάλω εκεί που με ρωτάει αν θέλω να χάσω κιλά η να σταθεροποιηθω η να βάλω σύμφωνα με αυτα που θέλω
    Για να λέει η καρδούλα πως δεν έχω ικανοποιητική μάζα τοτε μάλλον πρέπει να βάλω πως Θέλω να αυξήσω κιλά σωστά ;

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Υπολόγισε θερμίδες συντήρησης και από εκεί και πέρα το πας βλέπονταςι και κάνοντας.
    Όλα θα εξαρτηθούν και από το πόσο τρως μέχρι τώρα, γι αυτό υπολόγισε κατά προσέγγιση τις θερμίδες που καταναλώνεις για να δεις τι απόκλιση θα έχει από το νούμερο που θα βρεις στους υπολογισμούς.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιμονή λίπους κάτω κοιλιακοί και κάτω γλουτοί
    By natasa in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 01-05-17, 23:27
  2. γλουτοι !!
    By augoustina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 19-05-15, 17:21
  3. Κοιλιακοί και Γλουτοί!
    By feig in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 08-05-12, 16:35
  4. Replies: 5
    Last Post: 29-02-12, 09:24
  5. Γλουτοί
    By essie in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 54
    Last Post: 20-11-08, 00:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •