Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Front & Goblet Σκουώτ - Ίσια Πλάτη

    Χαιρετω την ομαδα!Μπορειτε να μου πειτε μερικα tips ετσι ωστε στα φροντ σκουατ αλλα καισ τα γοβλετ σκουοτς να εχω την πλατη μου ισια και να μην καμπουριαζω;Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ριξε μια ματια εδω


  3. #3
    Junior Bodybuilder Arisss1994's Avatar
    Join Date
    10-03-20
    Posts
    158

    Default

    Γενικά το θέμα της ισιας πλάτης εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες. Πέρα από τα βίντεο που σου έδωσαν από πάνω ειναι καλο να δεις μην έχεις βραχιμενους μύες και σε εμποδίζουν στο να εκτελέσεις σωστά την άσκηση. Πολλές φορές το γεγονός σε ασκήσεις όπως front squats, squats πάνω από το κεφαλι κλπ πόλοι έχουν την τάση να καμπουριαζουν, να σκιβουν πολύ κλπ. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε βραχυνσεις σε μύες όπως υποκνημίδιο, γαστρονομιο, τετρακεφαλους, άνω πλάτη, στήθος. Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια τεστ κινιτικοτητας που μπορείς ν βρεις στο διαδίκτυο κιόλας, πχ τεστ κινιτικοτητας(βαθύ κάθισμα κρατώντας ένα ξύλο πνω από το κεφαλι) και να ελενξεις την κίνηση σου και πιθανές βραχυνσεις.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Eπισης βοηθαει αν εχει ζεσταμενη πλατη πριν ξεκινησεις. Λίγα σετ μονόζυγο/κωπηλατική/lat pulldowns θα σε βοηθησει να σφιξεις την πλατη ευκολοτερα οταν ερθει η ωρα του squat.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν ξέρω για σας, αλλά οι συγκεκριμένες ασκήσεις σε βάζουν από μόνες τους να έχω σωστή στάση λόγω του βάρους που έχουμε μπροστά.
    Δύσκολα θα καμπουριάσω στο γκομπλετ σκουώτ ή στο φροντ σκουώτ.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Λογω αρκετα καλης προσωπικης εμπειριας στα front squats,μπορω να πω τι προβληματα αντιμετωπιζα εγω αλλα και καποιοι φιλοι η συναθλητες μου,παλιοτερα.
    Οπως ειπε και ο Arisss1994 πιο πανω ,τα περισσοτερα θεματα στη σταση παρατηρουνται απο βραχυμενους μυες,απο μειωμενο ευρος κινησης,απο δυσμορφιες,η ακομη πιο απλα απο κακη ευελιξια.
    Στα front ειδικα,παιζει σημαντικοτατο ρολο η καλη η κακη ευελιξια των....αστραγαλων κατα κυριο λογο,της κακης θεσης η στασης της λεκανης,συνηθες το προβλημα στο συγχρονο ανθρωπο που περναει πολλες ωρες ,σε μια καρεκλα.

    Το front ουτως η αλλως ειναι δυσκολη και καπως αφυσικη ασκηση,ο ανθρωπος δεν ειναι κατασκευασμενος να καθεται με την πλατη ορθια,η φυσικη σταση καθισματος ειναι οταν κανεις back squats και low bar φυσικα....αρκει να παρατηρησουμε τον εαυτο μας πως σηκωνεται απο μια καρεκλα,απο ενα κρεβατι...απο την....τουαλετα και θα καταλαβουμε τι εννοω.

    Παρολα αυτα ειναι μια αριστη ασκηση για να εστιασεις καλα στους τετρακεφαλους,να βελτιωσεις αρκετα την ευελιξια της λεκανης,να φτιαξεις καπως τη σταση σου,γενικα
    Αν εχεις αδυναμη πλατη επισης,απο πανω μεχρι κατω θα τη δυναμωσεις θελοντας και μη γιατι front squats χωρις σωστη θεση κορμου και ισχυρη ,απλα δε γινεται
    ....αν δεν εχεις ευελιξια χαμηλα στη πλατη δεν θα βρεις ευκολα το σωστο βαθος,αν ψηλα η πλατη ειναι χαλαρη θα καμπουριαζεις...αν οι πισω δελτοειδεις,τραπεζοειδεις δεν ειναι δυνατοι και σε σωστη σταση η μπαρα ποτε δεν θα κατσει σωστα στους εμπροσθιους δελτοειδεις....μιλαω φυσικα για front squats με τη μπαρα σε θεση πολε ζετε,οπως φαινεται και στα βιντεο...οχι με σταυρωτα χερια

    Σε αυτο το βιντεο ο Thrall εξηγει με αριστο τροπο πως να σεταριστεις σωστα στο front
    Last edited by Mikelangelo; 27-03-20 at 15:31.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν ξέρω για σας, αλλά οι συγκεκριμένες ασκήσεις σε βάζουν από μόνες τους να έχω σωστή στάση λόγω του βάρους που έχουμε μπροστά.
    Δύσκολα θα καμπουριάσω στο γκομπλετ σκουώτ ή στο φροντ σκουώτ.
    Συμφωνώ, και το goblet squat μπορεί να σε διδάξει νομίζω να κάνεις και σωστό squat.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    αν οι πισω δελτοειδεις,τραπεζοειδεις δεν ειναι δυνατοι και σε σωστη σταση η μπαρα ποτε δεν θα κατσει σωστα στους εμπροσθιους δελτοειδεις....μιλαω φυσικα για front squats με τη μπαρα σε θεση πολε ζετε,οπως φαινεται και στα βιντεο...οχι με σταυρωτα χερια
    Κι εμένα ποτέ δεν με βόλεψε με τα χέρια μπροστά, ενώ με σταυρωτά χέρια δεν έχω θέμα. Γενικότερα δεν έχω θέμα ευλυγισίας στα πόδια ή στην πλάτη, μπορώ να κάνω και overhead bar κάθισμα, ενώ δεν νομίζω να έχω και αδύναμους δελτοειδείς πίσω. Απλώς οι παλάμες μου είναι άνετες όταν είναι πιο μπροστά από το σημείο που η μπάρα κάθεται στους δελτοειδείς. Πως νομίζεις ότι μπορώ να το βελτιώσω;

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Συμφωνώ, και το goblet squat μπορεί να σε διδάξει νομίζω να κάνεις και σωστό squat.

    Ακριβώς!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Κι εμένα ποτέ δεν με βόλεψε με τα χέρια μπροστά, ενώ με σταυρωτά χέρια δεν έχω θέμα. Γενικότερα δεν έχω θέμα ευλυγισίας στα πόδια ή στην πλάτη, μπορώ να κάνω και overhead bar κάθισμα, ενώ δεν νομίζω να έχω και αδύναμους δελτοειδείς πίσω. Απλώς οι παλάμες μου είναι άνετες όταν είναι πιο μπροστά από το σημείο που η μπάρα κάθεται στους δελτοειδείς. Πως νομίζεις ότι μπορώ να το βελτιώσω;
    Συγγνωμη conan δεν καταλαβα ακριβως αυτο που λες.....οι παλαμες μου ειναι ανετες οταν ειναι πιο μπροστα απο το σημειο που η μπαρα καθεται στους δελτοειδεις.......γενικα στη θεση πολε το squat....ειναι δυσκολο,θελει δουλιτσα για να λυθουν καπως τα χερια...ενας τροπος ειναι να δεσεις με στραπς τους καρπους στη μπαρα οπως οταν κανεις deadlift για παραδειγμα....να μπεις στη θεση και στατικα να μεινεις εκει για λιγο...νομιζω πως και ο thrall σε ενα βιντεο του το δειχνει.
    Επισης οσοι εχουν πολυ μεγαλη κορυφη στους δικεφαλους,δυσκολευονται να κανουν καλο πολε και το κανουν με σταυρωτα χερια
    Ακομη πιο γενικα για σωστη σταση του σωματος ,για ευελιξια και δυναμη στο ανω σημειο της πλατης,δοκιμασε για ενα διαστημα να κανεις σχεδον καθημερινα ακομη και με λαστιχο στο σπιτι...band pull aparts η face pulls....αυτα τα δυο κανουν θαυματα
    Τα band pull aparts δοκιμασε τα ετσι ομως οπως στο βιντεο με τις παλαμες πανω οχι κατω...τεραστια διαφορα
    Εγω το κανω ετσι για σχεδον ενα χρονο και εχω δει τεραστια διαφορα

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Συγγνωμη conan δεν καταλαβα ακριβως αυτο που λες.....οι παλαμες μου ειναι ανετες οταν ειναι πιο μπροστα απο το σημειο που η μπαρα καθεται στους δελτοειδεις.......γενικα στη θεση πολε το squat....ειναι δυσκολο,θελει δουλιτσα για να λυθουν καπως τα χερια...ενας τροπος ειναι να δεσεις με στραπς τους καρπους στη μπαρα οπως οταν κανεις deadlift για παραδειγμα....να μπεις στη θεση και στατικα να μεινεις εκει για λιγο
    Που να καταλάβεις είναι αλήθεια έτσι όπως το έγραψα. Εννοούσα ότι όταν κάθεται η μπάρα επάνω μου τα χέρια δεν είναι άνετα, "θέλουν" να είναι είτε πιο μπροστά, είτε πιο πάνω από εκεί που είναι η μπάρα. Μέχρι τώρα δεν ήταν ιδιαίτερο θέμα στο γυμναστήριο, έκανα απλώς με τα χέρια σταυρωτά. Αλλά τώρα στο σπίτι δεν μπορώ να ανεβάσω την μπάρα και μετά να βάλω τα χέρια σταυρωτά και στο τέλος να αλλάξω πάλι, Οπότε θα το δουλέψω όσο μπορώ.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Τωρα νομιζω πως καταλαβα.
    Καταρχην ,για να βρεις ανεση σε αυτη τη θεση θελει χρονο
    Απο κει και περα,η μπαρα καθεται στους δελτοειδεις και ακουμπαει ελαφρα στο λαιμο,αυτη ειναι η σωστη θεση,τα χερια υπαρχουν μονο για στεθεροποιηση,σε καμια περιπτωση δεν κρατανε το βαρος
    Οι αγκωνες επισης ειναι ψηλα,φαντασου τα μπρατσα να ειναι σχεδον παραλληλα με το εδαφος
    Με αυτο το σεταρισμα,ουτε καμπουριαζει το πανω μερος τη πλατης,ουτε κινδυνευεις να σου φυγουν μπροστα
    Τα σταυρωτα χερια ειναι σιγουρα πιο ανετα,αλλα η μπαρα ποτε δεν ειναι σε σωστο σημειο,η θα γερνει απο τη μια η απο την αλλη πλευρα και τα χερια σηκωνουν ενα μερος του βαρους
    Στο βιντεο του Thrall που εχω ανεβασει το εξηγει με πιο μεγαλη λεπτομερεια
    Αν συνηθισεις τη θεση του πολε,δεν προκειται να επιστρεψεις στα σταυρωτα χερια...προσπαθησε τωρα που δεν μπορεις να πας στο γυμναστηριο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Front Squat - Σωστή Τεχνική
    By iront in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 15
    Last Post: 07-11-13, 14:20
  2. ερωτηση για goblet squat
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 01-09-13, 15:30
  3. Στάση Σώματος - Ίσια Πλάτη
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 05-02-11, 15:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •