Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5

Hybrid View

  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-03-20
    Posts
    1

    Default Σοκ Οργανισμού.

    Καλησπέρα. Είμαι 21 χρόνων και γυμνάζομαι 2-3 χρόνια πιο εντατικά μέσα στα γυμναστήρια. Κάνω καθημερινή προπόνηση εκτός Κυριακής. Κάνω δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακες για γράμμωση. Είμαι 58-59 κιλά στα πιο χαμηλά μπυ και έχω ύψος 1.75. Προς το τέλος της εβδομάδας παθαίνει ένα σοκ ο οργανισμός μου και μου πέφτει το ζάχαρο και θέλω να φάω Ότο βρω μπροστά μου από γλυκό. Πως μπορώ να το διορθώσω ή έστω να το ελέγξω ; Συχνά δεν έχω ενέργειας επάνω στην προπόνηση και έχω ένα αίσθημα συγκοπης. Η διατροφή μου είναι : το πρωί ένα γιαούρτι με ξινόμηλο ή ασπράδια με βρώμη. Δεκατιανό ίσως πάλι ένα ξινόμηλο ή γιαούρτι. Μεσημέρι φιλέτο 130γρ και 1 πατάτα ψητή. Αποκει και έπειτα κόβω υδαταντρακα και πάλι κατευθείαν το βράδυ μετά την γυμναστική φιλέτο ή ψάρι με κολοκύθι .

  2. #2
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -θα σου πρότεινα να έβαζες στο πρωινό σου μαζί με τη βρώμη μέλι και κανέλα ή ακόμα με το μήλο σου με μπανάνα γίνετε ενα υπέροχο γλύκισμα για να ξεκινήσεις τη μέρα σου και αν το έχεις σε καθημερινή βάση σίγουρα απλά θα περιμένεις με ανυπομονησία πότε θα ξημερώσει για το πρωινό σου και δεν θα τρως γλυκά μέσα στη νύχτα.
    --Βέβαια όλα στο μυαλό είναι και μόνο εσυ μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου να μην φας γλυκά .

  3. #3
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Πιστεύω πως η διατροφή σου φταίει για όλη αυτήν την κατάσταση. Οι θερμίδες είναι υπερβολικά λίγες!
    Κα δεν βλέπω λιπαρά στα γευματά σου, οπότε λογικό να τρελαθούν οι ορμόνες από ένα σημείο και μετά.
    Καθώς και ο υδατάνθρακας, αφού κάνεις γυμναστική το απόγευμα ο οργανισμός σου θα χρειαστεί να αναπληρώσει γλυκογόνο.
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Niki Markoglou View Post
    Καλησπέρα. Είμαι 21 χρόνων και γυμνάζομαι 2-3 χρόνια πιο εντατικά μέσα στα γυμναστήρια. Κάνω καθημερινή προπόνηση εκτός Κυριακής. Κάνω δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακες για γράμμωση. Είμαι 58-59 κιλά στα πιο χαμηλά μπυ και έχω ύψος 1.75. Προς το τέλος της εβδομάδας παθαίνει ένα σοκ ο οργανισμός μου και μου πέφτει το ζάχαρο και θέλω να φάω Ότο βρω μπροστά μου από γλυκό. Πως μπορώ να το διορθώσω ή έστω να το ελέγξω ; Συχνά δεν έχω ενέργειας επάνω στην προπόνηση και έχω ένα αίσθημα συγκοπης. Η διατροφή μου είναι : το πρωί ένα γιαούρτι με ξινόμηλο ή ασπράδια με βρώμη. Δεκατιανό ίσως πάλι ένα ξινόμηλο ή γιαούρτι. Μεσημέρι φιλέτο 130γρ και 1 πατάτα ψητή. Αποκει και έπειτα κόβω υδαταντρακα και πάλι κατευθείαν το βράδυ μετά την γυμναστική φιλέτο ή ψάρι με κολοκύθι .


    Συγνώμη βρε κούκλα μου αλλά παθαίνεις τέτοια πράγματα εν μέσω πανδημίας και καραντίνας και μας ρωτάς τι να κάνεις;!
    Περνάμε μια δύσκολη περίοδο, το ανοσοποιητικό σου σύστημα αν συνεχίσεις έτσι , θα είναι ευάλωτο με το παραμικρό. Δεν είναι περίοδοι για δίαιτες και γραμμώσεις. Δεν κάνει καλό στον οργανισμό σου να τρως τόσο λίγο σε φάση να μη μπορείς να κρατηθείς στα πόδια σου και μετά να τρως ότι βρεις. Αυτά είναι αυτονόητα, δεν χρειάζεται να στο πει κανείς.

    Οπωσδήποτε πρέπει να ακολουθείς μια ισορροπημένη διατροφή. Στόχος σου θα είναι να διατηρηθείς μέχρι να βγούμε από όλο αυτό που βιώνουμε.
    Γι αυτό ανέβασε θερμίδες, όχι υπερβολικά, απλώς φρόντισε να περιλαμβάνεις λαχανικά, καλά λιπαρά, φρούτα, γαλακτοκομικά, κρεατικά , όλα αυτά βέβαια στις σωστές ποσότητες.

    Επίσης το να κάνεις γυμναστική 6 φορές τη βδομάδα είναι υπερβολή, μιλάω πάντα για γυμναστηριακή προπόνηση.
    Τώρα δεν μας αναφέρεις πως γυμνάζεσαι, αν έχεις κάποιο εξοπλισμό.

    Μεγάλη προσοχή, δεν είναι περίοδοι να παίζουμε με την υγεία μας!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Niki Markoglou View Post
    Καλησπέρα. Είμαι 21 χρόνων και γυμνάζομαι 2-3 χρόνια πιο εντατικά μέσα στα γυμναστήρια. Κάνω καθημερινή προπόνηση εκτός Κυριακής. Κάνω δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακες για γράμμωση. Είμαι 58-59 κιλά στα πιο χαμηλά μπυ και έχω ύψος 1.75.
    Είσαι 1.75 ύψος και μόνο 58 κιλά?
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το ίδιο σου το σώμα διαμαρτύρεται. Δεν κάνεις γράμμωση, είσαι πολύ απλά ελλειποβαρής.
    Αν συνεχίσεις έτσι το πιο πιθανό είναι να αρχίσουν (αν δεν έχουν ήδη αρχίσει) προβλήματα στον κύκλο σου και διατροφικές διαταραχές.

    Εν μέσω πανδημίας πιστεύεις ότι είναι λογικό αυτό που κάνεις?
    Άκου την Ειρήνη (Kardoula), οι συμβουλές της είναι σωστές.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η τεστοστερονη του οργανισμου μας.
    By kouvidis.87 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 17-08-09, 15:32
  2. Πρωτείνες - Τα Δομικά Συστατικά Του Οργανισμού.
    By Kardoula in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 10-05-08, 06:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •