Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12

Threaded View

  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-07-18
    Posts
    11

    Default Συμπληρώματα-Απόψεις

    Καλησπέρα σας. Αν και βρήκα πολλέας πληροφορίες στο forum, θα ήθελα την άποψη σας γιατί δεν με κάλυψαν πλήρως τα όσα βρήκα. Αν και πλήρως κατατοπιστικά και αναλυτικά τα όσα διάβασα, επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν μπόρεσα να βγάλω ένα τελικό συμπέρασμα για την περίπτωσή μου.
    Το θέμα μου λοιπόν είναι, το ποια συμπληρώματα πρέπει να προσθέσω στην διατροφή μου, έχοντας στόχο την απώλεια βάρους, φυσικά όσο το δυνατόν περισσότερου λίπους.
    Θεωρώ πως η προσθήκη συμπληρωμάτων είναι αναγκαία γιατί αισθάνομαι συνεχώς κουρασμένος, και μερικές φορές νυσταγμένος. Καταλαβαίνω πως η διατροφή σε συνδυασμό με το πρόγραμμά μου με φτάνουν σε αυτό το σημείο. Οπότε σας αναθέτω εδώ τις πιο βασικές λεπτομέριες της καθημερινότητάς μου και όποιος έχει τον χρόνο και την όρεξη να μου δώσει μια απάντηση, θα του ήμουν υπόχρεος.
    Ηληκία: 31
    Κιλά: 105
    Στόχος κιλών: 85-90
    Καθημερινο πρόγραμμα: Ξύπνημα στις 12:00-14:00, Μέχρι τις 18:00 στο μαγαζί για προετοιμασίες (Δουλεύω σε πιτσαρία), 18:00-24:00: Πάλι στο μαγαζί απλά πλέον σε ρυθμούς λίγο πιο έντονους λόγω εξυπηρέτησης πελατών και παραγωγής, 01:00-02:30 Προπόνηση κυκλική με βάρη και λίγο ποδήλατο, 03:00-04:00 Ύπνος.
    Το πρόγραμμα από μόνο του είναι λίγο ανώμαλο και δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει. Το γυμναστήριο το βάζω μετά την δουλειά, γιατί αν ξεκινήσει η μέρα μου με γυμναστήριο, το βράδυ δεν θα μπορώ να αποδώσω στην δουλειά.
    Διατροφή τώρα. Σας γράφω μια γενική εικόνα μιας και το πρόγραμμα αποκλίνει ελαχιστα:
    Με το που ξυπνήσω θα φάω 150γρ βρώμη με νερό, μια μπανάνα, 2 αυγά ασπράδια και 1 αυγό ολόκληρο.
    Περίπου 3 ωρες μετα, σαν σνακ θα φαω ή ενα πράσινο μήλο, ή καμια κονσέρβα τόνο, ή καμια μπανάνα πάλι, ή κανα αυγό πάλι.
    Περίπου 2 ώρες μετά τρώω ένα στήθος κοτόπουλο με 3 κουταλιές ρυζι (μαγειρεμένες 3 κουταλιες) και μια σαλάτα μαρούλι με 1 κουταλιά ελαιόλαδο. Αν δεν φάω κοτόπουλο ίσως φάω κανα φιλετο μοσχαριού η σαρδέλα. Το ρύζι ίσως γίνει πατάτα καμιά φορα, και η σαλάτα αντί για μαρούλι γίνει μπρόκολο.
    Λίγες ώρες μετά πάω γυμναστήριο. Κάνω το πρόγραμμά μου, και μετά τρώω ή κανένα γιαουρτάκι, ή κανα τυρί κότατζ, πολλές φορές και τίποτα.
    Σε όλο αυτό, σπάνια να φάω κάπου μέσα στην μερα καναν ξηρό καρπό. Μια χούφτα αμύγδαλα ή καρύδια.
    Πιατευω πως η διατροφή σαν διατροφή είναι καλή. Πρωτεΐνη, υδατάνθρακας, λιπαρά, είναι σε καλές αναλογίες και από σχετικά καλλές πηγές.
    Άρα θεωρώ πως είναι πλέον η απαραίτητη χρήση συμπληρωμάτων. Αν και παλαιότερα είχα ξανανοίξει ίδιο θέμα, και πήρα αρκετες απαντήσεις, τώρα το πιάνω από την αρχή γιατί βλέπω πως οι αντοχές μου έχουν πεσει ακόμα πιο πολύ. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
    Last edited by 4life; 30-03-20 at 01:05.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απόψεις για τα Συμπληρώματά Μου
    By Zyzz the king in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 06-03-16, 15:16
  2. Replies: 22
    Last Post: 05-09-13, 12:10
  3. Να'μαι και'γω... ΑΠΟΨΕΙΣ ?
    By guardian4ce in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 28
    Last Post: 24-11-12, 23:04
  4. συμπληρωματα αποψεις και γνωμες
    By maniakos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 28-12-07, 17:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •