Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member MadCoco's Avatar
    Join Date
    01-03-20
    Location
    Crete
    Posts
    9

    Default Είναι τελικά το personal μονόδρομος;

    Καλημέρα σε όλους!
    Ανοίγω αυτό το thread για να με βοηθήσετε στο κομμάτι άσκησης. Έχω αναφέρει στο post γνωριμίας πως δεν είμαι αρχάρια στη γυμναστική. Όμως είμαι αρχάρια στα βάρη. Θεωρώ πως γνωρίζω την σωστή εκτέλεση των βασικών ασκήσεων λόγω του ότι τις έκανα με βάρος του σώματος στο παρελθόν και συγκεντρωνομαι απόλυτα όταν εκτελώ μια άσκηση και εφόσον "πιάνει" εκεί που πρέπει να πιάνει συνεχίζω αργά και με συγκέντρωση. Έχω ξεκινήσει πολλές φορές παλιότερα να ασχοληθώ με τα βάρη αλλά πάντα τα παρατουσα σύντομα και έπιανα κάτι άλλο γιατί με σταματούσε ο φόβος. Ο φόβος μου αποτελείται από το ότι στα γυμναστήρια που μπορώ οικονομικά να πηγαίνω οι γυμναστες δεν νοιάζονται όσο θα έπρεπε για την σωματική μου ακεραιότητα! Θα μου δείξουν μια άσκηση θα δουν ότι την κάνω σωστά ή θα μου κάνουν μια διόρθωση και δεν θα ξανασχοληθουν μαζί μου. Εκτός εννοείται αν πληρώσω personal. Με αποτέλεσμα όταν με έπιανε κάποιος περίεργος πόνος σε γόνατο, μέση, πλάτη κλπ φοβόμουν να συνεχίσω. Εγώ έχω στόχο την γενική υγεία του σώματος μου(εννοείται πως με νοιάζει και η εικόνα) αλλα πρώτα από όλα για μένα είναι είναι η υγεία, να ωφελουμαι από την γυμναστική και όχι να τραυματιζω το σώμα μου!
    Στα 15 μου είχα σπάσει την δεξιά μου κλείδα με αποτέλεσμα η δεξιά πλευρά να είναι ελαφρώς πιο ψηλά από την αριστερή. Τότε με είχαν τρομάξει χωρίς λόγο οι γιατροί πως δεν πρέπει να κάνω τίποτα για πολύ καιρό με αυτό το χέρι για να μη κολλήσει στραβά και κάτι τέτοια. Το αποτέλεσμα ήταν για χρόνια ολόκληρα ότι γυμναστική και αν έκανα δεν έκανα ποτέ άνω σώμα. Καθόλου! Το αποτέλεσμα ήταν να είναι τόσο αδύναμο το πάνω μέρος του σώματος μου που απέκτησα και κακή στάση σώματος (ελαφρώς κλειστούς ώμους και συχνά καμπουριαζω, επίσης έχω συχνά πόνους στη μέση και πλάτη οι οποίοι δεν ξέρω ακριβώς που οφείλονται). Όποτε, λοιπόν, ξεκινούσα να ασχοληθώ με τα βάρη πάντα ξεκαθαρίζα αυτό το κομμάτι στον εκάστοτε γυμναστή και η απάντηση συνήθως ήταν έλα μωρέ μια χαρά είσαι εγώ δεν βλέπω τίποτα! Ναι σαφώς δεν είπα πως είμαι στραβοκανα αλλά υπάρχει μια πολύ μικρή διαφορά μεταξύ αριστερής και δεξιάς πλευράς η οποία σε αρκετές ασκήσεις πρέπει να προσπαθώ για τον συγχρονισμό τους γιατί αλλιώς η μία μεριά κουράζεται πιο πολύ από την άλλη. Έτσι λοιπόν πάντα με πιάνει ο φόβος όταν αρχίζει οποιοσδήποτε πόνος και τα παρατάω γιατί δεν θέλω να κάνω ζημιά!
    Το θέμα είναι παιδιά ότι έχω πάρει απόφαση πως δεν θα τα παρατήσω αυτή τη φορά, αλλά δεν θέλω από πείσμα να κάνω ζημιές, παρακολουθώ συχνά βίντεο και αναρτήσεις εδώ μέσα για σωστές εκτελέσεις κλπ αλλά αυτό δεν με κάνει ειδικό. Μου έτυχε πρόσφατα να κάνω μια άσκηση για ώμους και να έρθει ένας πελάτης του γυμναστήριου (αν κρίνω από το σώμα του γνωστής του αντικειμένου) και να μου κάνει μια διόρθωση την στιγμή που ο γυμναστής καθόταν στον υπολογιστή ενώ του έχω εξηγήσει όλα αυτά. Και καθόμουν μετά και σκεφτόμουν πόσα λάθη μπορεί να κάνω και να μη το καταλαβαίνω τελικά μέχρι να με διορθώσει κάποιος και αν... Ξέρω πως δεν μπορείτε λεκτικά να με βοηθήσετε τόσο γιατί το θέμα είναι καθαρά σωστής εκτέλεσης ασκήσεων κάτι που πρέπει μόνη μου να βρω. Αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να ακούσω οποιαδήποτε συμβουλή μπορεί να με βοηθήσει στο πως να το βρω. Θεωρείτε πως θα ήταν καλύτερο να βρω κάποιον αξιόπιστο personal μέχρι να μάθω και μετά να συνεχίσω μόνη; (όταν βγούμε από καραντίνα όλα αυτά χάχα)
    Δεκτή κάθε γνώμη... Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλωσηρθες! Προσωπικα δεν θεωρω οτι χρειαζεσαι personal trainer, και για να ειμαι ειλικρινης τοσα χρονια στα γυμναστηρια ειναι λιγοι αυτοι που γνωριζουν τι κανουν και εχουν να σου πουν και να σου δειξουν κατι χρησιμο. Πολλες φορες μου εχει ερθει να διορθωσω εναν PT την ωρα που "διορθωνε" καποιον πελατη.

    Γενικα ξεαγχωσου, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη η προπονηση με βαρη oυτε επικινδυνη. Λιγη προσοχη, λιγη κοινη λογικη και στο 99% των ασκησεων θα εισαι ενταξει. Οι μονες ασκησεις που κατα τη γνωμη μου πρεπει να κανεις και ειναι τεχνικα λιγο πιο πολυπλοκες, ειναι το squat και το deadlift. Αλλα μαθαινονται, και μπορεις ανετα να τις μαθεις μονη σου και να τις κανεις με ασφαλεια.

    Στο ζητημα του ωμου, η γνωμη μου ειναι να μη σε απασχολει, ουτως η αλλως το προγραμμα σου πρεπει να εχει καποιο συνδιασμο πιεσεων πανω απο το κεφαλι και με μπαρα και με αλτηρες, καποιο shrug και καποια ασκηση για πισω δελτοειδεις. Θα δυναμωσει πιο γρηγορα η αδυναμη πλευρα και θα κουραζονται το ιδιο και οι 2 πιστευω.

    Η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις φτιαχτοντας ενα προγραμμα για αρχαριο με εμφαση στις πολυαρθρικες ασκησεις και τα ελευθερα βαρη (υπαρχουν στο φορουμ θα τα βρεις), δες πως εκτελουνται αυτες οι ασκησεις και ο,τι απορια εχεις εδω ειμαστε.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Junior Bodybuilder Arisss1994's Avatar
    Join Date
    11-03-20
    Posts
    158

    Default

    Το personal training δεν είναι αναγκαίο χωρίς να συμαινει ότι δεν έχει και αυτό τα θετικά του. Ωστόσο αν ψαχτείς αρκετά και εννοείται αν ενδοιαφερθεις να ρώτησεις και να μάθεις σχετικά με τις βασικές ασκήσεις και την εκτέλεση θα μπορείς να ανταπεξέλθεις και μόνη. Όσο για το θέμα της κλειδας η απάντηση είναι εξαρτάται.Για μένα ειδικά τώρα που είναι αρχή θεωρω ότι πρέπει να βάλεις αρκετές ασκήσεις με αλτηρες κυρίως σε ασκήσεις Πιέσεων σε επικληνη και πιέσεων ωμων ώστε να εστιάσεις στην κάθε μεριά ξεχωριστά. Έτσι θα ξες σίγουρα ότι η κάθε πλευρά κάνει την ανάλογη πλευρά.
    Οι πόνοι στην μέση είναι πιθανόν να οφείλονται και στην κακή στάση σώματος που από ότι κατάλαβα έχεις μια μικρή κυφωση. Μπορείς τόσο στην καθημερινότητα σου να προσπαθήσεις να εχεξς μια σωστή στάση σώματος και στο πρόγραμμα σου να εντάξεις μερικές ασκήσεις ορθοσομιας μήπως και σε βοηθήσουν λίγο.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα συμφωνήσω με τον Αχιλλέα. Να επισημάνω το εξής -
    Η γυμναστική δεν είναι πυρηνική φυσική. Όλες οι κινήσεις μιμούνται κινήσεις της καθημερινότητας μας.
    Απλώς πρέπει να εξασκηθείς. Βγάλε από το μυαλό σου πως είναι κάτι δύσκολο και ακατόρθωτο. Όλοι μας έτσι ξεκινήσαμε. Κάναμε και λάθη αλλά στην πορεία βελτιωνόμασταν.
    Βγάζε βίντεο τον εαυτό σου και έλεγχε με βάση τα βίντεο που βλέπεις τι μπορείς να διορθώσεις.

  5. #5
    New Member MadCoco's Avatar
    Join Date
    01-03-20
    Location
    Crete
    Posts
    9

    Default

    Καλώς σας βρήκα παιδιά! Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ τον καθένα ξεχωριστά!
    Έχετε δίκιο δεν είναι πυρηνική φυσική απλά καμία φορά σκεφτόμουν ότι μπορεί να με "στραβώσει" πιο πολύ αν κάνω λάθη και να καταλήξω με καμία σκολίωση. Αλλά κάνω λάθος μάλλον μιας και δεν είμαι και τόσο άσχετη πια με τις ασκήσεις που να προκαλούσα κάτι τέτοιο!! Πολύ καλή ιδέα αυτό με τα βίντεο, θα το ξεκινήσω άμεσα!
    Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ με έπιασαν φόβοι για λάθη τώρα που μένουμε σπίτια μας και κάνω ελεύθερα βάρη μόνη μου αλλά με βοηθήσατε για ακόμα μια φορά πολύ(εννοείται πως δεν βάζω όσο βάρος έβαζα στα μηχανήματα του γυμναστηρίου).
    Ωστόσο στη δημιουργία προγραμματος δυσκολεύομαι λίγο ακόμα γιατί στο κάτω μέρος νιώθω πως μου ταιριαζει και με πιάνει καλύτερα το πρόγραμμα "μετριων" ενώ το πάνω μέρος του σώματος εντελώς "αρχάριων" αλλά το ψάχνω και θα το βρω κι αυτό σιγά σιγά με διάβασμα εδώ μέσα.

    Καλές σπιτοπροπονησεις παιδιά με καλή διάθεση!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Πιο πιθανό να σε ισιώσει απο το να σε στραβώσει. Γενικά η δύναμη, η υπερτροφία και πιο οι υγιείς τένοντες και συνθετικός ιστός απο τα βάρη βοηθάνε σε κάτι τέτοια. Επίσης αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, κανένας δεν είναι εντελός συμμετρικός.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    New Member MadCoco's Avatar
    Join Date
    01-03-20
    Location
    Crete
    Posts
    9

    Default

    Αυτή η πιθανότητα είναι και ένας από τους λόγους που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα βάρη. Να νιώθω και να γίνω πιο δυνατή.
    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    08-01-18
    Location
    Athens
    Posts
    51

    Default

    Όταν είσαι αρχάριος , είναι καλύτερο κατα την γνώμη μου να έχεις έναν καλό personal trainer , οπου θα σου μάθει την σωστή τεχνική στις ασκήσεις με βάρη και θα σου δώσει και κάποιες συμβουλές για διατροφή και προγράμματα. Ωστόσο, εφόσον αρχίσεις να είσαι σίγουρος με τον ευατό σου και αρχίζεισ και μόνος σου να εμβαθύνεισ σε θέματα fitness (μέσω προσωπικής έρευνα και ενασχόλησης) μπορείς μετά να κάνεις μόνος σου. Ο καλός personal trainer θα σε γλιτώσει απο χρόνο και απο τραυματισμούς

  9. #9
    New Member Stelios.'s Avatar
    Join Date
    26-04-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    18

    Default

    Η δική μου άποψη είναι ότι αξίζει κάποιος να επενδύσει σε personal trainer, αλλά να το κάνει γνωρίζοντας το πόσο καλός είναι και τα αποτελέσματα που έχει στη δουλειά του. Εννοώ ότι θα δεις πολλούς να πηγαίνουν σε γυμναστήριο αλυσίδα και να ζητούν να ξεκινήσουν personal στα τυφλά. Αυτό όμως που πιστεύω πως έχει μεγαλύτερη σημασία είναι το να βρεις κάποιον, ο οποίος έχει την κατάλληλη εμπειρία και εκπαίδευση σε αυτό το κομμάτι και γνωρίζει πως να σε κρατάει motivated όταν δεν είσαι. Επίσης, πέρα από τα basics σε τεχνική και ασκήσεις, σημαντικό είναι να γνωρίζει από σχεδιασμό προπόνησης και περιοδισμό που νομίζω ότι είναι ένα κλικ μετά από τη φάση που βρίσκεσαι madcoco, αλλά αρκετά σημαντικό για την πορεία σου. Όπως και να έχει μπορείς να ξεκινήσεις, να δοκιμάσεις και να είσαι εσύ αυτή που θα κρίνει εάν είναι μονόδρομος ή όχι


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τελικά Καλό Είναι Και Το Περπάτημα
    By ttak in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 22-03-17, 16:51
  2. Τι είναι σωστό τελικά?
    By Υρια in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 17-04-12, 16:16
  3. Είναι τα συμπληρώματα μονόδρομος?
    By nikos nikos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 10-04-12, 17:16
  4. Τελικά ποιος είναι ο καλύτερος??
    By mammon in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 17
    Last Post: 17-02-09, 21:45
  5. 3-day split, ειναι αρκετο τελικα;
    By information_leak in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-08, 22:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •