ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ SQUAT RACK !!!!

Τώρα που το βγαλα αυτό από μέσα μου ας σας πω και τα άλλα.

Προπόνηση
Τις πρώτες μέρες της καραντίνας δεν είχα καμία διάθεση για προπόνηση. Αυτό, αναπάντεχα, είχε ένα θετικό. Μου πέρασαν όποια πονάκια είχα σε κάνα γόνατο, ώμο κλπ. Αλλά κάποια στιγμή βαρέθηκα. Έλα όμως που το μόνο που έχω είναι 4 δισκάκια 5κιλα για δύο αλτήρες. Το μονόζυγο δυστυχώς είναι στο πατρικό μου και η μόνη μου επαφή με τη μητέρα μου (λόγω της ηλικίας της) είναι να της πηγαίνω φαγητό ή ψώνια και να της τα αφήνω χωρίς να μπαίνω ουσιαστικά στο σπίτι της. Οπότε μονόζυγο γιοκ. Αναγκαστικά λοιπόν αυτά:

4 sets Dumbell clean to Arnold presses με 2 10κιλους αλτήρες χ 12 επαναλήψεις
4 sets Dumbell rows with both hands με 2 10κιλους αλτήρες χ 12 επαναλήψεις
4 sets Goblet squats με 20κιλο αλτήρα χ 12 επαναλήψεις
4 sets Dumbell bicep curls με 2 10κιλους αλτήρες χ 12 επαναλήψεις (ναι, δικέφαλα, μην το πείτε πουθενά)
5 sets pushups χ 12 επαναλήψεις (τις τελευταίες 2-3 με παύση)

Εντάξει μετά από τα τελευταία χρόνια που δούλευα δύναμη κυρίως, αυτές οι ασκήσεις μου ψιλοφαίνονται βαρετές, τις κάνω με πολύ μικρά διαλείμματα και πιο πολύ για να κυκλοφορήσει το αίμα (Προς τους powerlifters του γκρουπ: MH ΓΕΛΑΤΕ ΡΕ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ)

Όσο για τη διατροφή τώρα, δεν έχω αλλάξει τίποτα. Τρώω 2700 με 2800 θερμίδες, με έμφαση στην πρωτεΐνη (200 γρ περίπου) και στον υδατάνθρακα αλλά και στη φυτική ίνα. Από αυτές οι 2500 θερμίδες είναι από "καθαρά" φαγητά και 200 με 300 για καμιά σαχλαμαρίτσα (αυτό το έχω καθιερώσει εδώ και μερικά χρόνια, έτσι δεν αισθάνομαι ούτε να μου λείπει τίποτα και δεν πέφτω ποτέ με τα μούτρα σε junk). Η λογική μου δεν έχει αλλάξει, η διατροφή ήταν και είναι προσανατολισμένη στο να με διατηρεί υγιή οπότε δεν έχει κανένα νόημα να αλλάξει τώρα ειδικά που είμαστε εν μέσω τέτοιας πανδημίας.

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να είστε όλοι γεροί και εσείς αλλά και οι δικοί σας άνθρωποι.

Δυο συμβουλές μόνο αν μου επιτρέπετε ως γηραιότερου από πολλούς από εσάς.
Πρώτον, προσέχετε τη διατροφή σας, δεν είναι καιρός να στερείτε το σώμα σας από σωστό φαγητό, ειδικά όσοι από εσάς είστε ελλιποβαρείς.
Και δεύτερον, προσέχετε τη γυμναστική σας, δεν είναι καιρός για τραυματισμούς. Ένας απλός τραυματισμός μπορεί να χρειαστεί εξέταση από γιατρό ή νοσοκομείο και δεν είναι εποχή για τέτοιες επισκέψεις.