Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-09-17
    Posts
    102

    Default Βοήθεια Στο Πρόγραμμα Γυμναστικής

    Γεια σας έκανα 4 εβδομάδες ένα full body μόνο με το βαρος του Σώματος και σε συνδιασμο με αλτηρες και μπάρα !! (Πχ pike push ups, tricep extension)
    ΤΟ θέμα είναι ότι βρήκα έναν παγκο σήμερα και σκέφτομαι να ξεκινήσω μάτι διαφορετικο και με τη χρήση του παγκου και γενικώς με τα βάρη παλι !! Σαν στόχος η δυναμη . Αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει στην οργάνωση του. ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Tι εξωπλισμό έχεις αυτή τη στιγμή; Μέχρι πόσα κιλά αλτήρες και μπάρα;

    Τι επίπεδο έχεις στην δύναμη;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Junior Bodybuilder Arisss1994's Avatar
    Join Date
    10-03-20
    Posts
    158

    Default

    Θεωρητικά θα μπορείς να συνεχίσεις το full body η ίσως κάποιο upper/lower εντάσσοντας ασκήσεις με την χρήση του εξωπλισμου που έχεις.
    Όμως για να βοηθήσουμε ποιο συγκεκριμένα καλό θα ήταν να αναφέρεις τον ακριβές εξοπλισμό.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-09-17
    Posts
    102

    Default

    Γεια σας εχω αλτηρες και μπάρα σε συνολο τα κιλλα φτάνουν 35-40κιλλα συν της εξαδες που μπορώ να προσθετω πχ στη στραβομπαρα επίσης εχω και trx και λάστιχο επίσης, είμαι προχωρημενος μπορώ να πο σχετικά

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-09-17
    Posts
    102

    Default

    Στη δυναμη ανάλογα σε ορισμένες ασκήσεις με αλτηρες για στήθος πχ εκεί έχω την περιασοτερη δυναμη.. Πχ επικληνη με αλτηρες 26 κιλλα 4χ12 .. Και 65 κιλλα ηλικία 20 υψος 1.70

  6. #6
    Junior Bodybuilder Arisss1994's Avatar
    Join Date
    10-03-20
    Posts
    158

    Default

    Όπως σου έγραψα μπορείς να αρχίσεις ένα upper/lower ακόμα και να συνεχίσεις το full body.Κοιτα να εστιάσεις σε ασκήσεις πολυάριθμες όπως squats,deadlift,πιέσεις πάγκου,στρατιωτικές, κοπιλατικη κλπ.Φτιαξε ένα πρόγραμμα και βάλε το να σου πούμε γνώμες.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Τα καλά νέα είναι οτι δεν είσαι προχωρημένος. Τα κακά νέα είναι οτι η δύναμη στο σπίτι γίνεται δύσκολα.

    Αν έχεις ορθοστάτες/rack για squat και μπορείς να κάνεις deadlift, άρα πάτωμα που να αντέχει, κάνε το starting strength, υπάρχει και οδηγός στα ελληνικά, ψάξε στο powerlifting κομμάτι του forum.


    Αν δεν τα έχεις αυτά αλλά θες να κάνεις δύναμη, βρες τρόπο να γυμνάζεις το στήθος σου και τα πόδια με 5 επαναλήψεις (πχ βάλε tempo και pause), και τις υπόλοιπες μυικές ομάδες bodybuilding μέχρι failure. Και το πιο σημαντικό, βρες τρόπο να αυξάνεις προοδευτικά την δυσκολία κάθε βδομάδα με κάποιο τρόπο (έξτρα βάρος, περισσότερο tempo, προκόπωση, κλπ).

    Στο log μου προσπαθώ να ακολουθώ ένα τέτοιο πρόγραμμα χωρίς όμως βάρη γιατι δεν έχω σπίτι, αν θες να πάρεις κάποιες ιδέες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Με Πρόγραμμα Γυμναστικής
    By noobstack in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 30-11-17, 22:12
  2. Βοήθεια για πρόγραμμα γυμναστικής
    By Anthony2198 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 02-09-15, 12:49
  3. βοηθεια στο προγραμμα γυμναστικης μου
    By iliaspower in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-13, 14:48
  4. Τη βοηθεια σας για το προγραμμα γυμναστικης!!
    By nikosmos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 28-02-12, 22:44
  5. Βοήθεια με το πρόγραμμα γυμναστικής μου!
    By deas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 04-05-08, 09:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •