Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Θελω την γνωμη σας

    Καλημερα παιδια ειμαι ο βαγγελης εχω υψος 177 και ειμαι 21.Τρια χρονια πριν ημουν υπερβαρος στα 100 κιλα.Εξι μηνες πριν ημουν στα 73 κιλα.Εκανα μια μετρηση τοτε και εδειξε οτι ειχα 64 κιλα μυϊκή μαζα.Σημερα ειμαι 67 κιλα και φοβαμε μηπως χανω μυική μαζα κατι το οποιο δεν θελω γινεται αυτο ρε παιδια ;Μηπως πρεπει να αλλαξω διατροφη;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,093

    Default

    Βαγγέλη γράψε τη διατροφή που κάνεις και τι στόχο έχεις και θα πάρεις γνώμες

  3. #3

    Default

    Βεβαιως :) κοιτα η διατροφη μου τωρα περιλαμβάνει κρεας(συνηθως κοτοπουλο και χοιρινο) σπανια ψαρι, αρκετα φρουτα και λαχανικα.Δεν ακολουθώ καποιο σταθερό πρόγραμμα απλως προσπαθω να καταναλώνω λιγότερες θερμιδες απο αυτες που καιω.Αυτο που εχω σαν στοχος ειναι αρχικά να αποκτήσω ενα υγιές αδύνατο σωμα (που ειμαι αρκετα κοντα πιστευω) και μετα να χτίσω μαζα.Απλως επειδη το μονο ενοχλητικο λιπος που μου εχει μείνει ειναι η κοιλιά φοβαμαι μην κανω κακο στο τελος με την διαιτα παρα καλο. για τον χρονο σας και ευχαριστω εκ των προτέρων :) :)

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    177 και 67 κιλά, εγω θα ελεγα να σταματησεις την υποθερμιδικη διατροφη αμεσως και να αρχισεις να χτιζεις μυικη μαζα.

    edit: Πολλα συγχαρητηρια που εχασες τοσα πολλα κιλα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ !! :) Για χτίσιμο μυικη μάζας πρέπει να καταναλώνω παραπάνω απο οτι καίω θερμιδες;

  6. #6
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Ακριβώς, Βαγγέλη. Θέτεις θερμίδες συντήρησης με επιπλέον 200 - 250 θερμίδες.

    Και θα πρέπει να υπολογίσεις τις θερμίδες + τα μακροθρεπτικά που χρειάζεσαι. Δεν αρκεί μια αόριστα καλή διατροφή, χωρίς να ξέρεις στην πράξη πού βρίσκεσαι. Δεν είναι λίγες οι φορές που πέφτουμε έξω, βλέπεις.

    Διάλεξε ό,τι προτιμάς:

    Βασικοί τρόποι υπολογισμού θερμίδων και μακροστοιχείων
    Πρόγραμμα για υπολογισμό θερμίδων και μακροθρεπτικών

    Ν' απαντήσω και στην πρώτη σου ερώτηση: όσο βρισκόμαστε υποθερμιδικά, στο να μη χάνουμε μυική μάζα, συνεισφέρουν η επαρκής πρόσληψη πρωτεΐνης και η εκγύμναση με αντιστάσεις.
    Last edited by astrosunnefo; 09-04-20 at 21:48.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Vgbuilder View Post
    Βεβαιως :) κοιτα η διατροφη μου τωρα περιλαμβάνει κρεας(συνηθως κοτοπουλο και χοιρινο) σπανια ψαρι, αρκετα φρουτα και λαχανικα.Δεν ακολουθώ καποιο σταθερό πρόγραμμα απλως προσπαθω να καταναλώνω λιγότερες θερμιδες απο αυτες που καιω.Αυτο που εχω σαν στοχος ειναι αρχικά να αποκτήσω ενα υγιές αδύνατο σωμα (που ειμαι αρκετα κοντα πιστευω) και μετα να χτίσω μαζα.Απλως επειδη το μονο ενοχλητικο λιπος που μου εχει μείνει ειναι η κοιλιά φοβαμαι μην κανω κακο στο τελος με την διαιτα παρα καλο. για τον χρονο σας και ευχαριστω εκ των προτέρων :) :)

    Aν δεν ακολουθείς συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής, πως ξέρεις ότι αυτά που τρως είναι λιγότερα από αυτά που καις; Τη μια μερα μπορεί να σαι -100 θερμιδες, την άλλη -300, την άλλη 500 κλπ..
    Για να χτισεις μυικη μαζα, πρωτα απ ολα πρεπει να χτισεις ενα ισορροπημενο πλάνο όπου αρχικά θα διατηρεί το βάρος σου. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Παράλληλα θα μάθεις τι ειναι μακροθρεπτικά, τι δουλεια κανει το καθενα και ποια ειναι η σωστη αναλογια για το στοχο σου.

    Παντως το μονο σιγουρο ειναι πως δεν πρεπει να συνεχισεις την υποθερμιδικη διατροφή.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θέλω Τη Γνώμη Σας..
    By psybox in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 09-02-08, 00:37
  2. Θέλω τη γνώμη σας...
    By dikefalos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-06, 04:08
  3. Θέλω τη γνώμη σας
    By proti-man in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-05, 06:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •