Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Ερώτηση διατροφής για γράμμωση και ποσότητες μεριδων

    Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία ή όποια μου δημιουργήθηκε πρόσφατα όταν διάβαζα σε άρθρα την IIFYM διατροφή. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω. Αν υποθέσουμε πως κάποιος θέλει να κάψει λίπος (γράμμωση) και έχει υπολογίσει τις ημερήσιες του ανάγκες σε θερμίδες και είναι πράγματι σε θερμιδικο έλλειμμα. Τρωει ποιοτικα (μπασματι, κοτόπουλο, γλυκοπατάτα ελαιόλαδο, λαχανικά κλπ...), κάνει έντονα workout, αεροβική (hiit κλπ..) ΑΛΛΑ δεν έχει υπολογίσει τα macros του πάρα μόνο την πρωτεΐνη (1,5 - 2/κιλο σωματικου βάρους) και αντε και τα λιπαρά (από ελαιόλαδο κλπ) αλλά ξεφυγει σε υδατανθρακα θα έχει συνεπείες στην καύση λίπους του; Πιο απλουστευμενα αν είσαι σε θερμιδικο ελλειμα αλλά δεν υπολογίσεις τα macros πάρα μόνο την πρωτεΐνη θα έχει κάποια επίπτωση αυτό στην καύση λίπους; (πχ ας πάρουμε εμένα. Που θέλω να κάψω λίπος. Όπως και άλλους αθλητές που ασχολούνται ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ δεν με γεμίζει και δεν χορταίνω με 150γρ μπασματι ανά γεύμα. Αν αυξήσω τον υδατανθρακα και αντί για 150 πάρω 250γρ ρύζι μπασματι 100γρ κοτόπουλο δηλαδή γύρω στις 500 θερμίδες και κάνω 4 γεύματα την ημέρα, δεν θα έχω αποτελέσματα;). Επίσης κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω βλέπω σε διατροφές γράμμωσης μετα το μεσημέρι να "απαγορεύεται" ο υδατάνθρακας λόγο ότι υδατάνθρακας από ότι λένε τα άρθρα αποθηκεύεται σαν λίπος. Και ήθελα να ρωτήσω πάλι προσωπικά για εμένα. Αν το βράδυ βάλω 200γρ ρύζι μαζί με την πρωτεΐνη και τα λαχανικά θα αποθηκευτεί σαν λίπος;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν υπάρχει κανένας μηχανισμός στο σώμα που να καταλαβαίνει τι ώρα είναι και να αποθηκεύει τον υδατάνθρακα με έναν μαγικό τροπο ως λίπος.
    Το λίπος έχει να κάνει με το θερμιδικό πλεόνασμα.
    Άρα από τη στιγμή που τρως υποθερμιδικά και με την προϋπόθεση πως τρως επαρκή πρωτεΐνη, θα χάσεις λίπος και θα κρατάς μάζες.
    Από κει και πέρα χρησιμοποιούμε έξυπνα κάθε μακροθρεπτικό δηλ την πρωτεΐνη σε κάθε γεύμα, υδατάνθρακα κυρίως τις ώρες που είμαστε περισσότερο δραστήριοι και τα καλά λιπαρά μοιρασμένα μέσα στη μέρα (εκτός του μεταπροπονητικού) και κυρίως στα τελευταία γεύματα.
    Last edited by Kardoula; 10-04-20 at 18:45.

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ πολύ kardoula. Από οτι είδα στο βιογραφικό σου έχεις τελειώσει και το IAFA. Ελπίζω να έχεις γνωρίσει και τον Δεδουκο ήταν ενας απτους αγαπημένους μου καθηγητές.
    Πάνω στο θέμα που σε ρωτάω δηλαδή αν είσαι σε θερμιδικο έλλειμμα με λίγα λόγια μπορείς να κάνεις και κάποια ατασθαλία όπως πχ εγώ δεν μπορω τον καφέ χωρίς ζάχαρη. Τα γλυκά δεν με ενδιαφέρουν. Μόνο ο καφές μου έχει ζάχαρη 2 κουταλάκια (32 θερμίδες δηλ) (ναι ξέρω υπάρχει και η στεβια αλλά δεν την γουστάρω) αν παρόλα αυτά είμαι σε ελλειμα πάλι δεν με πειράζει στην καύση λίπους;;;; σε ρωτάω γιατί ήμουν σε περίοδο όγκο τόσο καιρό και δεν έχω ασχοληθεί με την γράμμωση που μόλις τώρα μπήκα
    Last edited by Teomario; 10-04-20 at 18:58.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Teomario View Post
    Ευχαριστώ πολύ kardoula. Από οτι είδα στο βιογραφικό σου έχεις τελειώσει και το IAFA. Ελπίζω να έχεις γνωρίσει και τον Δεδουκο ήταν ενας απτους αγαπημένους μου καθηγητές.
    Πάνω στο θέμα που σε ρωτάω δηλαδή αν είσαι σε θερμιδικο έλλειμμα με λίγα λόγια μπορείς να κάνεις και κάποια ατασθαλία όπως πχ εγώ δεν μπορω τον καφέ χωρίς ζάχαρη. Τα γλυκά δεν με ενδιαφέρουν. Μόνο ο καφές μου έχει ζάχαρη 2 κουταλάκια (32 θερμίδες δηλ) (ναι ξέρω υπάρχει και η στεβια αλλά δεν την γουστάρω) αν παρόλα αυτά είμαι σε ελλειμα πάλι δεν με πειράζει στην καύση λίπους;;;; σε ρωτάω γιατί ήμουν σε περίοδο όγκο τόσο καιρό και δεν έχω ασχοληθεί με την γράμμωση που μόλις τώρα μπήκα
    Aυτό που ρωτάς είναι λίγο θέμα καλού, καλύτερου, βέλτιστου.

    Όσο είσαι σε θερμιδικό έλλειμμα χάνεις. Aν θες να δεις πως μπορείς να κάνεις βέλτιστη τη διατροφή σου, πεταμένες θερμίδες θα τις βγάλεις. Αλλά για 2 κουταλάκια την ημέρα μη τρελαθούμε, δεν κάνουν αυτά τη διαφορά, αν όλα τα άλλα τα έχεις στρωμένα.


    Bεβαια αν το δεις λίγο πιο μακροχρόνια τι επίπτωση θα έχει μια καθαρή διατροφή, σκέψου 2 κουταλάκια επι ένα χρόνο = 720 κουταλάκια ζάχαρη = 10080 θερμίδες.


    edit: Αν θες και σε λίγο μεγαλύτερο βάθος και λεπτομέρεια, ίσως να αρχίσεις σιγά σιγά να ψάχνεις και τους γλυκαιμικούς δείκτες (ή το γλυκαιμικό φορτίο) κάθε τροφής. Δεν είναι όλοι οι τύποι ζάχαρης το ίδιο ούτε κάνουν το ίδιο κακό. Πχ ακόμα και αν κρατούσες τη ζάχαρη στον καφέ, αλλά αντί για κρυσταλλική έβαζες αντίστοιχες θερμίδες σε μέλι, θα ήταν καλύτερα.
    Last edited by Achillezzz; 10-04-20 at 19:14.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5

    Default

    Συμφωνώ φίλε μου σε ευχαριστώ. Απλά μέλι όπως και τα λαχανικά και κάποια άλλα τρόφιμα δυσκολεύομαι να τα φάω γιατί έχω παλινδρομηση. Ευχαριστώ πάντως παιδιά!

  6. #6

    Default

    Κάτι ακόμα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο όριο στις θερμίδες κάθε γεύματος ή μπορεί κάποιος να φάει και 800 θερμίδες πχ;;; θέλω να πω αν υποθέσουμε ότι οι ημερισιες μου ανάγκες σε θερμίδες είναι 3000 για παράδειγμα και εγώ θέλω σαν ελλειμα να πάρω 2700 θερμίδες παίζει ρόλο αν σε κάθε γεύμα αντί για 500 θερμίδες ξεφύγουμε και πάρω 800 στο πρώτο, 200 στο επόμενο, 500 στο επόμενο και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσω στο 2700;;; θέλω να πω υπάρχει κάποιο όριο στις θερμίδες ανά γεύμα ή όχι. (αναφέρουμε πάντα και μόνο στο κλασικό ποιοτικό φαΐ)

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ψηλά γράμματα κατά τη γνώμη μου. Αρκεί όλα τα γεύματα να έχουν επαρκείς ποσότητες πρωτείνης (>20-25γρ.) για την πρωτεινοσύνθεση σου και να μη πέφτεις κάτω απο τα 4 γεύματα την ημέρα.

    Αλλά θα σου που και τα παιδιά που ξέρουν το κομμάτι της διατροφής καλύτερα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Teomario View Post
    Ευχαριστώ πολύ kardoula. Από οτι είδα στο βιογραφικό σου έχεις τελειώσει και το IAFA. Ελπίζω να έχεις γνωρίσει και τον Δεδουκο ήταν ενας απτους αγαπημένους μου καθηγητές.
    Πάνω στο θέμα που σε ρωτάω δηλαδή αν είσαι σε θερμιδικο έλλειμμα με λίγα λόγια μπορείς να κάνεις και κάποια ατασθαλία όπως πχ εγώ δεν μπορω τον καφέ χωρίς ζάχαρη. Τα γλυκά δεν με ενδιαφέρουν. Μόνο ο καφές μου έχει ζάχαρη 2 κουταλάκια (32 θερμίδες δηλ) (ναι ξέρω υπάρχει και η στεβια αλλά δεν την γουστάρω) αν παρόλα αυτά είμαι σε ελλειμα πάλι δεν με πειράζει στην καύση λίπους;;;; σε ρωτάω γιατί ήμουν σε περίοδο όγκο τόσο καιρό και δεν έχω ασχοληθεί με την γράμμωση που μόλις τώρα μπήκα
    Quote Originally Posted by Teomario View Post
    Κάτι ακόμα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο όριο στις θερμίδες κάθε γεύματος ή μπορεί κάποιος να φάει και 800 θερμίδες πχ;;; θέλω να πω αν υποθέσουμε ότι οι ημερισιες μου ανάγκες σε θερμίδες είναι 3000 για παράδειγμα και εγώ θέλω σαν ελλειμα να πάρω 2700 θερμίδες παίζει ρόλο αν σε κάθε γεύμα αντί για 500 θερμίδες ξεφύγουμε και πάρω 800 στο πρώτο, 200 στο επόμενο, 500 στο επόμενο και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσω στο 2700;;; θέλω να πω υπάρχει κάποιο όριο στις θερμίδες ανά γεύμα ή όχι. (αναφέρουμε πάντα και μόνο στο κλασικό ποιοτικό φαΐ)

    Nαι, τον Δεδούκο είχα δάσκαλο. Εξαιρετικός και αγαπημένος.

    Κοιτά να δεις. Αν μιλάμε για γράμμωση σοβαρή και όχι απλώς θέλω να χάσω λίπος, εκεί φίλε μου θα μετράς τα πάντα όλα. Και τις ζάχαρες και τις σωστές τροφές και όλα.
    Σε γράμμωση δεν χωράει το "αν χωράει φάτο" ακόμα και αν είσαι σε έλλειμμα. Όσο πιο χαμηλά επίπεδα λίπους έχεις, τόσο θα βλέπεις κάθε τροφή πως επιδρά πάνω σου.
    Τώρα αν μιλάμε απλώς να χάσει κάποιος λίπος και να δει μια άλφα γράμμωση πάνω του αυτό που μετράει είναι να είσαι σε θερμιδικό έλλειμμα ΑΛΛΑ να προσέχει την πρωτεΐνη του να είναι ψηλά.


    Τώρα όσο για τις θερμίδες κάθε γεύματος, εξαρτάται το στομάχι του καθενός. Δεν υπάρχει όριο, γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δεν είμαστε μηχανές. Αυτό βέβαια είναι λεπτομέρεια που δεν θα κάνει τη διαφορά. Εξάλλου γι αυτό έχουμε και τα σνακ όπου είναι μικρότερα σε θερμίδες και τα γεύματα που είναι μεγαλύτερα.

    Τα περισσότερα που ρωτάς πάντως θα πάρεις τις απαντήσεις όταν πειραματιστείς.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Teomario View Post
    Κάτι ακόμα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο όριο στις θερμίδες κάθε γεύματος ή μπορεί κάποιος να φάει και 800 θερμίδες πχ;;; θέλω να πω αν υποθέσουμε ότι οι ημερισιες μου ανάγκες σε θερμίδες είναι 3000 για παράδειγμα και εγώ θέλω σαν ελλειμα να πάρω 2700 θερμίδες παίζει ρόλο αν σε κάθε γεύμα αντί για 500 θερμίδες ξεφύγουμε και πάρω 800 στο πρώτο, 200 στο επόμενο, 500 στο επόμενο και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσω στο 2700;;; θέλω να πω υπάρχει κάποιο όριο στις θερμίδες ανά γεύμα ή όχι. (αναφέρουμε πάντα και μόνο στο κλασικό ποιοτικό φαΐ)
    Μπορεις να μοιραζεις τις θερμιδες στα γευματα σου οπως σε εξυπηρετει εσενα καλυτερα.. Απο εκει και μετα αν θες να κανεις το βελτιστο καλυτερα θα ηταν καλυτερα να εισαι μεταξυ 3-5 γευματων και ισομοιρασμενη πρωτεινη στα γευματα σου..
    Επισης μην βιαστεις και ξεκινα σιγα σιγα και μην βγαζεις ολες τις επιλογες τροφων απο τωρα απλα να διατηρεις το ελλειμα σου καθημερινα ακολουθωντας συγκεκριμενα μακροθρεπτικα..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπολογισμός Σωστών Μερίδων
    By mariaaman1986 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 22-05-17, 17:51
  2. Πρόγραμμα Διατροφής και Σωστές Ποσότητες
    By BlackmanThug in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 08-01-14, 18:48
  3. Ερώτηση για γράμμωση
    By sportbill1 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-08, 23:28
  4. Ερώτηση Για Γράμμωση
    By Psilos23 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 21-02-08, 22:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •