Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Θα ήθελα τη γνώμη σας

    Γειά χαρά σε όλους. Ο λόγος που γράφτηκα στην παρέα σας δεν είμαι εγώ αλλά ο δεκάχρονος γιος μου. Ο μικρός αν και δέκα χρόνων κάνει καράτε σε επίπεδο πρωταθλήτισμου και επίσης καλισθενικη γυμναστικη. Μονοζυγο, κτλ. Είναι εκπληκτικα γυμνασμένος για ένα παιδί της ηλικίας του αλλά το πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι ότι δεν περνει κιλά. Είναι στεγνός και όταν λέμε στεγνός εννοούμε ΣΤΕΓΝΟΣ. Ενώ η διατροφή του είναι πολύ καλή (σε λίγο θα φάει και εμάς και τα αδέρφια του) δεν περνει κιλά. Σαν παιδί τρώει και τα τζανκ του αλλά και πρωινό με βρώμη θα πάρει και φυστικοβούτυρο και ταχίνι και γενικά τρώει καλά. Κιλά όμως τίποτα. Και θέλω να ρωτήσω. Αν μετά τη προπόνηση πάρει μια πρωτεΐνη whey, μαζί με βρώμη κτλ θα τον βοηθήσει? Όλοι λένε μέσω της διατροφής θα καταφέρει να πάρει κιλά αλλά για να φτάσω σε σημείο να ρωτήσω εδώ, τα έχουμε αδειάσει τα ράφια. Με λίγα λόγια μπορώ να δώσω σε ένα παιδί που αθληται καθημερινά πρωτεΐνη όρου γάλακτος? Ευχαριστώ προκαταβολικά και οποία ερώτηση έχετε με χαρά να σας την απαντήσω.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Nα σου ζήσει καταρχήν ο γιος και να εχει παντα επιτυχιες.
    Πες μας όμως λίγα λόγια , τι ύψος έχει, ποσά κιλά, τι τρώει ενδεικτικά σε μια μέρα.
    Το καράτε είναι μια δραστηριότητα που απαιτεί ενέργεια. Από την άλλη μιλάμε για ένα παιδάκι 10χρ που είναι στην ανάπτυξη. Από ένα σημείο και μετά δεν χρειάζεται να πιέζουμε το παιδί να τρώει, μπορεί να ναι το σκαρί του. Μπορεί αργότερα να πάρει απότομα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα για αυτό το θέμα. Σε αυτή την ηλικία είναι πολύ πιο σημαντικό να αποκτήσει σωστές διατροφικές συνήθειες, να μάθει να τρώει τα πάντα, με ποικιλία κλπ παρά να σε νοιάζει αν θα πρέπει να πάρει whey μετά την προπόνηση (hint: Για να πάρεις κιλά πρέπει να είσαι σε θερμιδικό πλεόνασμα. Μικρή σημασία έχει αν τρως μετά την προπόνηση ή αργότερα).

    Η γνώμη μου είναι οτι μπορεί να τρώει και whey, προσωπικά θεωρώ οτι η σκέτη whey δεν είναι καν συμπλήρωμα, είναι φαγητό. Αλλά με ανησυχεί λίγο η προσπάθειά σου να τον κάνεις να πάρει κιλά. 10 χρονών είναι. Θα γίνει 15-16, θα γεμίσει τεστοστερόνη και τότε με σωστή προπόνηση δύναμης και διατροφή θα πάρει τα μυικά κιλά που είναι να πάρει.

    Και μιας και αναφέρεις οτι κάνει πρωταθλητισμό στα 10 του, αν θες τη γνώμη μου, πάρτε το σχετικά χαλαρά το θέμα. Καλό είναι που κάνει συστηματικά προπόνηση και μπράβο που τον στηρίζετε, το τρέχετε και που κάνει καλλισθενική και καράτε, αλλά ο πρωταθλητισμός είναι αγώνας δρόμου, όχι ταχύτητας. Ακόμα και αν είναι απόφαση του παιδιού να γίνει ο καλύτερος στον κόσμο, σε αυτή την ηλικία πιο σημαντική είναι η έκθεσή του σε διαφορετικές δραστηριότητες, το παιχνίδι και γενική προπόνηση (τύπου ενόργανη, πάλη, στίβος) παρά ο πρωταθλητισμός σε 1 άθλημα. Αυτό τουλάχιστον προτείναν οι σοβιετικοί, που είχαν "εργοστάσια" παραγωγής αθλητών. Απλά το αναφέρω. Αν και ο συνδιασμός καράτε και καλλισθενικής είναι πάρα πολύ καλός.

    Εύχομαι τα καλύτερα και να τον καμαρώνουμε όλοι σε 10 χρόνια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4

    Default

    Καρδούλα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ο μικρός είναι κατηγορία... Φτερού. 130 ύψος 28 κιλά. Εξετάσεις σε ενδοκρινιλογο όλες καλά. Ναι είναι το σκαρί του. Απλά επειδή είναι πολύ γυμνασμένος το λίπος του είναι μηδενικό σχεδόν. Τρώει το πρωί γάλα με δημητριακά, μια κουταλιά της σούπας μουρουνελαιο, μια της σούπας φυστικοβούτυρο. Στο σχολείο ότι φάει. Μετα μεσημεριανό. Πριν τη προπόνηση μπανάνα και διάφορα φρούτα. Μετα τη προπόνηση ομελέτα με διαφορά. Τυρί μανιτάρια κτλ. Το απόγευμα κανένα μπισκότο κτλ και το βράδυ πάλι φαγητό συν γάλα. Το θέμα μου δεν είναι να παχύνει με την έννοια που λέγανε παλιά οι παππούδες μας χοντρό παιδι_υγειες παιδί. Με κάποιο τρόπο να αναπτυχθούν οι μυς του. Γιαυτό αναφέρθηκα σε πρωτεΐνη όρου γάλακτος και όχι σε μια που είναι για όγκο. Από γυμναστική πέρα από τη προπόνηση καράτε 2 ώρες 4 φορές τη βδομάδα, κάνει κοιλιακούς τις περισσότερες ασκήσεις, ρόδα, ραχαιους, βυθισεις στο 2ζυγο, έλξεις.,σκουωτ με κετλμπελ, λάστιχα ενδυνάμωσης κτλ.

  5. #5

    Default

    Δεν είμαι από τους γονείς που πιέζουν το παιδί. Πότε δε του είπα κάνε γυμναστική παραπάνω. Ότι κάνει μόνος του το κάνει. Επειδή δεν είμαι γνωστής ρώτησα. Αν με μια πρωτεΐνη θα μπορέσει να ανάπτυξη και άλλο τους μυς του χωρίς πρόβλημα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Θα μπορούσε να έχει μια πηγή πρωτείνης σε κάθε γεύμα. Εύκολες και καλές πηγές είναι τα γαλακτοκομικά (στραγγιστό γιαούρτι, πλήρες γάλα) και το αυγό. Και φυσικά το κρέας.

    Για παράδειγμα, μαζί με τα δημητριακά το πρωί και 1-2 αυγά, πριν την προπόνηση εκτός απο σκέτη μπανάνα και φρούτα, κάποιο τόστ με 2 φέτες γαλοπούλας, το απόγευμα μαζί με το μπισκότο στραγγιστό γιαούρτι, κλπ. Δεν είναι κακή η whey, αλλά σε τόσο χαμηλά κιλά, οι ποσότητες πρωτείνης (και γενικά θερμίδων) που χρειάζεται πιστεύω εύκολα καλύπτονται με γιαούρτι, γάλα, αυγό, κρέας.

    Μια άλλη ιδέα είναι κάποια milkshake/shakers με πλήρες γάλα, φυστικοβούτυρο, μπανάνα, μέλι, κλπ. Γενικά το να πίνεις τις θερμίδες πάντα το εύρισκα πιο εύκολο. Εδώ άνετα μπαίνει και whey, αλλά ίσως όλα αυτά να μην είναι απαραίτητα.

    Δεν λέω οτι το πιέζεις, απλά επειδή έχω γνωρίσει γονείς να πληρώνουν προπονητές για αλτικές ασκήσεις για την 13χρονη κόρη λες και προετοιμαζόταν για το ΝΒΑ, θεώρησα σκόπιμο να το αναφέρω.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Θα μπορούσε να έχει μια πηγή πρωτείνης σε κάθε γεύμα. Εύκολες και καλές πηγές είναι τα γαλακτοκομικά (στραγγιστό γιαούρτι, πλήρες γάλα) και το αυγό. Και φυσικά το κρέας.

    Για παράδειγμα, μαζί με τα δημητριακά το πρωί και 1-2 αυγά, πριν την προπόνηση εκτός απο σκέτη μπανάνα και φρούτα, κάποιο τόστ με 2 φέτες γαλοπούλας, το απόγευμα μαζί με το μπισκότο στραγγιστό γιαούρτι, κλπ. Δεν είναι κακή η whey, αλλά σε τόσο χαμηλά κιλά, οι ποσότητες πρωτείνης (και γενικά θερμίδων) που χρειάζεται πιστεύω εύκολα καλύπτονται με γιαούρτι, γάλα, αυγό, κρέας.

    Μια άλλη ιδέα είναι κάποια milkshake/shakers με πλήρες γάλα, φυστικοβούτυρο, μπανάνα, μέλι, κλπ. Γενικά το να πίνεις τις θερμίδες πάντα το εύρισκα πιο εύκολο. Εδώ άνετα μπαίνει και whey, αλλά ίσως όλα αυτά να μην είναι απαραίτητα.

    Δεν λέω οτι το πιέζεις, απλά επειδή έχω γνωρίσει γονείς να πληρώνουν προπονητές για αλτικές ασκήσεις για την 13χρονη κόρη λες και προετοιμαζόταν για το ΝΒΑ, θεώρησα σκόπιμο να το αναφέρω.
    Φίλε Αχιλλέα για να φτάσω στο σημείο να μπω σε φόρουμ για bb για να ρωτήσω αν μπορώ να δώσω πρωτεΐνη, πάει να πει ότι εξαντλησα το θέμα διατροφής. Ίσως καίει πολλές θερμίδες τι να πω. Θα ξεκινήσω να του δίνω ένα σκουπ μετά τη προπόνηση και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Το γνωρίζω ότι σε αυτή την ηλικία πρώτα από όλα είναι να διατηρήσει τη παιδικότητα του. Παιχνίδι, ποδήλατο κτλ. Τα άλλα θα έρθουν. Όταν το ζορίζει ο γονέας το παιδί σε αυτή την ηλικία, μπορεί ο γονέας να μη το καταλαβαίνει αλλά το παιδί ψυχικά ζορίζεται. Και στα 15 του πχ θα κάνει το μπαμ και θα τα παρατήσει όλα. Εγώ τον έχω με τις επιλογές του. Αυτός βλέπει YouTube καλισθενικη προπόνηση. Εγώ απλά τον επιτηρω και τον βοηθάω όσο μπορώ πάντα για το καλό της υγείας του, να είναι χαρούμενος και όλα θα έρθουν.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Για μένα, ακολούθησε τις συμβουλές που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω κι άσε τη whey στην άκρη. Καλύπτει άνετα την πρωτεϊνική του ανάγκη μέσω των τροφών. Η πρωτεΐνη, από μόνη της, δεν μας γεμίζει μύες. Πέραν του ότι μπορεί να 'ναι τέτοιο το σκαρί του (και που σίγουρα θα δώσει στο μέλλον, μεγαλώνοντας), σ' αυτή τη φάση είναι παιδί ακόμα που βρίσκεται μες στην δραστηριότητα. Το πιθανότερο είναι να καίει σαν τρελός τις θερμίδες του, καθώς δεν είναι μόνο τα της γυμναστικής του. Φαντάζομαι θα παίζει κι έξω με άλλα παιδιά, θα τρέχει κλπ. Είναι φουλ στην κίνηση.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Merlin13 View Post
    Φίλε Αχιλλέα για να φτάσω στο σημείο να μπω σε φόρουμ για bb για να ρωτήσω αν μπορώ να δώσω πρωτεΐνη, πάει να πει ότι εξαντλησα το θέμα διατροφής. Ίσως καίει πολλές θερμίδες τι να πω. Θα ξεκινήσω να του δίνω ένα σκουπ μετά τη προπόνηση και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
    Καλά κάνεις και το ψάχνεις.

    Απλά σχολιάζω με βάση τη διατροφή που έγραψες παραπάνω, αν του δίνεις ένα φρούτο πριν την προπόνηση, δώσε του και μια πηγή πρωτείνης. Το ίδιο και για το μπισκότο. Δώσε του κι εκεί μια πηγή πρωτείνης. Δεν έχει σημασία αν είναι απο whey, γιαούρτι ή γαλοπούλα. Κι επίσης μπορείς να αυξήσεις τη συνολική πρόσληψη θερμίδων, βάζοντας ένα "στρώμα" γαλακτοκομικών ή σπιτικών ροφημάτων καπάκι, πάνω απ'οτι ήδη τρώει. Θα έλεγα μάλιστα οτι κυρίως ο υδατάνθρακας είναι αυτός που βοηθάει να πάρει βάρος.

    Αλλά μιας και μιλάμε για 10 χρονών παιδί, νομίζω απο τη στιγμή που είναι υγιέστατο και δεν πεινάει, ό,τι κιλά πάρει θα τα πάρει με τον καιρό.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. θα ηθελα την γνωμη σας
    By KingKong in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 06-06-16, 14:23
  2. Θα ήθελα την γνώμη σας
    By Κώστας28 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-05-14, 11:23
  3. Θα ηθελα την γνωμη σας
    By highwaystar in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 07-11-08, 00:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •