Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-04-20
    Posts
    2

    Unhappy Δεν πάει άλλο, πρέπει να ξεκινήσω γυμναστική

    Γεια σε όλους,
    είμαι νέο μέλος, (μόλις τώρα). Κατέληξα στο site μέσα από αναζητήσεις σχετικά με γυμναστική για αρχάριους. Εύκολο να βρεις κάποια μονοπάτια που ίσως μπορείς να παρακολουθήσεις αλλά όταν υπάρχουν ιδιαιτερότητες καλό νομίζω είναι να το ψάχνεις λίγο αλλιώς.
    Ένας επιπλέον λόγος είναι η καραντίνα των ημερών που διανύουμε, η οποία σε μια γενικότερη καθιστική ζωή ενός ενήλικα κάθεται σαν τσιμέντο πάνω του. Ίσως λοιπόν ήρθε και εμένα η ώρα μου.
    Γυναίκα, 45 ετών, 1,67 ύψος, 105 κιλά, περισσότερο λίπος στην πάνω μέρος του κορμού (κοιλιά και ανεβαίνουμε). Όπως ανέφερα καθιστική ζωή που έγινε και τρόπος ζωής. Κάθε μου κίνηση με κουράζει πια. Θα αρχίσω γυμναστική και θέλω τα φώτα σας όσο γίνεται και φυσικά το ερώτημα είναι πως ξεκινάω?
    Ο εξοπλισμός μου είναι: διάδρομος, ποδήλατο, πάγκος για τετρακέφαλους (δεν ξέρω αν το λένε κάπως), αυτό που μένεις σχεδόν όρθιος, σκύβεις και μετά όταν σηκώνεσαι κάνεις ραχιαίους (ούτε αυτό ξέρω πως το λένε), στρώμα, λάστιχα αντιστάσεων στον τοίχο, πάγκος κοιλιακών, βαράκια 0,5 και 2,5 κιλών, λάστιχο μικρής αντίστασης (νομίζω αυτά)
    Οι ιδιαιτερότητες μου είναι ένα κομμένο χιαστό στο γόνατο, χειρουργημένος προ 5ετίας, που όμως το πόδι δεν κλείνει εντελώς λόγω κακής δουλειάς του γιατρού, πόνος στη μέση (τσιμπηματάκια) πολύ εύκολα λόγω φαντάζομαι των κιλών και μια ασβεστοποιό τενοντίτιδα στον ώμο.
    Τι έχετε να μου προτείνετε? πως θα μπορούσα να ξεκινήσω? Λέτε να τα καταφέρω? Πρώτα θέλω να γυμναστώ και να συγκρατήσω το κορμί μου γιατί πλέον είναι θέμα υγείας (τις αιματολογικές δεν τις αναφέρω φυσικά, τριγλυκερίδια κλπ και δεύτερον να χάσω κιλά που πάλι θα συμβάλλουν στην καλή μου υγεία).
    Σας ευχαριστώ ...!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καταρχάς, καλωσόρισες στην παρέα μας, Μαίρη.

    Θα ξεκινήσω απ' το τέλος λέγοντας πως, φυσικά, μπορείς να τα καταφέρεις. Όλα είναι θέμα αυτοσυγκράτησης και πείσματος. Κακώς, όμως, εμμένεις μόνο στο κομμάτι τής γυμναστικής. Υγεία δεν είναι μόνο η γυμναστική / να κινούμε το σώμα μας αλλά και το τι βάζουμε μέσα του. Η τροφή είναι το καύσιμο - ό,τι βάζουμε, αυτό παίρνουμε.

    Οπότε, σε αρχική φάση, θα έλεγα ν' αρχίσεις να βάζεις σε μια ρότα την διατροφή σου φέρνοντάς τη στα μέτρα σου και τις αντοχές σου (μη περιμένουμε να κάνουμε την τέλεια διατροφή προερχόμενοι από μια εντελώς λάθος - ας ξεκινήσουμε απ' τα χτυπητά λάθη, και στην πορεία διορθώνουμε και τα υπόλοιπα) και να ξεκινήσεις με περπάτημα. Το θεωρώ μια καλή αρχή, συν την διατροφική βελτίωση. Αν έκανες τόσο καθιστική ζωή + τα περιττά κιλά και φτάνεις να κουράζεσαι με το παραμικρό, τότε κρατώ τις επιφυλάξεις μου στο να μπεις σε κάτι περισσότερο. Συν τοις άλλοις, είναι και τα προβληματάκια που έχεις, οπότε δεν θα ήθελα να μπω σε πιο advanced συμβουλές. Για μένα, να ρωτούσες και κάποιον γιατρό/φυσικοθεραπευτή, για να σε κατευθύνει καλύτερα και σωστότερα.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες κι από μένα!

    Εγώ θα συμπληρώσω, πως όλα μπορείς να τα πετύχεις, αρκεί να το θες.
    Δικαιολογίες πάντα θα υπάρχουν. Τη μια θα ναι η καραντίνα, την άλλη η έλλειψη χρόνου και πάει λέγοντας.

    Ξεκινάς από νηπιακά βήματα, δηλαδή ήπια άσκηση με λάστιχα και αλτηράκια σε συνδιασμό με αερόβια (περπάτημα στον διάδρομο 3-4 φορές από 20 λεπτά και σιγά σιγά το ανεβάζεις όσο φτιάχνεις φυσική αντοχή).

    Όλο αυτό βέβαια με διατροφή, αλλά όχι του στυλ "τρώω υγιεινά". Όλα μετρημένα, υπολογισμένα, με σωστές τροφές.
    Ως πρώτο βήμα καθαρίζεις τη διατροφή σου από γλυκά, τηγανητά , ψωμιά κλπ

    Μιας και θα έχεις χρόνο στο σπίτι, εγώ θα λεγα να εκμεταλλευτείς το φόρουμ, θα βρεις πολύ υλικό και κίνητρο για την προσπάθεια σου.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-04-20
    Posts
    2

    Default

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ξεκινήσω με τον διάδρομό μου, 3-4 φορές την εβδομάδα και ότι αφορά στη διατροφή, βρήκα μια εφαρμογή στο κινητό που έχει και τη διατροφική αξία των τροφών και λέω να τη χρησιμοποιήσω, γιατί δεν γνωρίζω τον ΔΜΣ και φυσικά τις θερμίδες που πρέπει να καταναλώνω. Ε?

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    maryv, επειδή είναι πολλά τα κιλά σου και έχεις και το πόδι, αν το ποδήλατο σου είναι καλής ποιότητας να το προτιμήσεις από τον διάδρομο.
    Οργάνωσε τη διατροφή σου και βάλε πλάνο να χάσεις 30-35 κιλά σε ένα χρόνο.

  6. #6
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Red face

    Quote Originally Posted by maryv View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ξεκινήσω με τον διάδρομό μου, 3-4 φορές την εβδομάδα και ότι αφορά στη διατροφή, βρήκα μια εφαρμογή στο κινητό που έχει και τη διατροφική αξία των τροφών και λέω να τη χρησιμοποιήσω, γιατί δεν γνωρίζω τον ΔΜΣ και φυσικά τις θερμίδες που πρέπει να καταναλώνω. Ε?

    Για να υπολογίσεις τις θερμίδες διάβασε αυτά τα Threads:




    Από εφαρμογές για να καταγράφεις τα γεύματά σου κτλ προτείνω την MyFitnessPal ή την LifeSum, για την πρώτη υπάρχει και οδηγός στο forum:


    Τα πράγματα είναι πολύ απλά, το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο διάβασμα και οργάνωση! Κάνε baby steps, μικρές και σταθερές αλλαγές καθημερινά όπως είπε η Καρδούλα, και θα δείς ότι σιγά σιγά θα σου γίνει τρόπος ζωής!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυμναστική Σε Περίοδο Εγκυμοσύνης - Τι Πρέπει Να Γνωρίζουμε!
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-15, 20:10
  2. Replies: 13
    Last Post: 27-01-11, 20:47
  3. O JAY παει για ψωνια!!
    By RONI78 in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-09, 10:43
  4. Ακαλουποτος παει για καλουπωμα??????
    By _Akaloupotos_ in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 137
    Last Post: 22-11-08, 07:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •