Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Πολύ Λεπτά Χέρια

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Καταρχάς, είμαι 24 ετών, ύψος 1.76, κιλά 71 , όπου με βάση την ζυγαριά μου, έχω 19.2% λίπος. Μέχρι τα 18 μου έπαιζα ποδόσφαιρο αλλά μετά απο τραυματισμούς στα γόνατα το άφησα, και από τότε είχα αφεθεί γενικά, φτάνωντας εώς και τα 83 κιλά. Από το προηγούμενο καλοκαίρι κατάφερα με συστηματική διατροφή να πέσω τα χριστούγεννα στα 78 κιλά, και από τα χριστούγεννα έως και σήμερα κάνω παράλληλα με την διατροφή και γυμναστική . (όλο τον γενάρη-φλεβάρη γυμναστήριο, από μάρτιο εώς και σήμερα λόγω καραντίνας , σπίτι.) Ο εξοπλισμός μου στο σπίτι είναι βαράκια (2kg και 3kg, πολύ λίγα ξερω), 2 λάστιχα (ένα κοντό και ένα μακρύ) και 1 διάδρομος για τρέξιμο-περπάτημα.

    Στο δια ταύτα, το πρόβλημα μου είναι ότι ανέκαθεν είχα και έχω πολύ πολύ λεπτά χέρια, σε σημείο να φαίνομαι χτικιάρης, λιπόσαρκος, και να μου βγαίνει ένα κόμπλεξ....δεν μπορώ να σας κρύψω ότι το καλοκαίρι αποφεύγω να φοράω κοντομάνικα όσο αυτό είναι εφικτό γιατί πολλές φορές δέχομαι αρνητικά σχόλια για τα χέρια μου....ειδικά από τον αγκώνα και κάτω είναι σαν ψεύτικα, δεν με μπαίνουν τα ρολόγια......για να σας προλάβω, το 19.2% λίπος που ανέφερα προηγουμένως , είναι πιο πολύ στην κοιλιακή χώρα, όπου έχω δει σχετικά καλή βελτίωση με πολλές ασκήσεις σανίδα, κοιλιακούς, την διατροφή κλπ. Οπότε, επειδή με έπιασε και η πάρλα, τα ερωτηματά μου είναι τα εξής:

    1)Είναι εφικτό να δω διαφορά στα χέρια μου ή εδώ μπαίνει και ο παράγοντας "γονίδια"?

    2)Απαιτείται κάποιο συμπλήρωμα διατροφής?

    3)έχω σαν στόχο θερμίδων την ημέρα να ξεπερνάω όσο γίνεται τα 60g πρωτείνης, μήπως είναι λίγο?

    Παρακάτω σας παρουσιάζω της ασκήσεις που κάνω για τα χέρια:
    ->κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης δικεφάλου
    ->γαλλικές έλξηεις (τρικέφαλο)
    ->πίσω έλξεις (τρικέφαλο)
    ->δικέφαλο χεριών με λάστιχα δεμένα κάπου
    ->κωπηλατική με λάστιχο
    ->κάμψεις (ΑΝ βοήθανε στα χέρια)

    Για ώμους κάνω άλλο ασκησιολόγιο.

    Να με συγχωρείτε αν σας κούρασα, ήδη νιώθω καλύτερα και μόνο που τα μοιράστηκα με εσάς, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν έχεις ξεκινήσει να γυμνάζεσαι από τα Χριστούγεννα, έχεις πολλά περιθώρια βελτίωσης πριν μιλήσουμε για γονίδια.
    Γυμναστική με βάρη + διατροφή χρειάζεσαι.
    Αλλά φίλε μου με 2 κιλά και 3 κιλά βαράκια και 2 λάστιχα μην περιμένεις τα χέρια σου να αρπάξουν.
    Ή θα επενδύσεις σε βιδωτούς αλτήρες και να πάρεις και κιλά ή θα κανείς υπομονή μέχρι να ανοίξουν τα γυμναστήρια.

    Το τρίτο ερώτημα δεν το κατάλαβα, μιλάς για θερμίδες και μετά για πρωτεΐνη.
    60γρ πρωτεΐνης είναι πολύ μικρή ποσότητα!! Γράψε αναλυτικά τι τρως.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by kokaliaris32 View Post
    3)έχω σαν στόχο θερμίδων την ημέρα να ξεπερνάω όσο γίνεται τα 60g πρωτείνης, μήπως είναι λίγο?
    Έχουμε το ίδιο ύψος και τόσα περίπου τρώω μόνο για πρωινό

    Ναι, θες 2γρ/κιλό, ψάξε τα άρθρα στο φόρουμ για διατροφές, κλπ.

    Τα 2κιλα και τα 3κιλα πέτα τα. Αυτά δεν είναι καλά ούτε για τη θεία μου που είναι 71 χρονών και κάνει πιλάτες.

    Τα λάστιχα είναι σχετικά οκ, κι εγώ με αυτά κάνω αυτή την περίοδο αλλά θες αλτήρες όπως σου λέει η Καρδούλα, για να γίνει δουλειά. Και μονόζυγο. Πάρε κανένα μονόζυγο να βάλεις σε καμιά πόρτα, βοηθάει πάρα πάρα πολύ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 11-09-11, 15:55
  2. Λεπτά χέρια
    By jacob in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 03-03-09, 01:19
  3. καλημερα ψηλος και αδυνατος (πολυ)παρα πολυ
    By kataigidas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 20
    Last Post: 04-07-07, 06:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •