Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-04-20
    Posts
    3

    Default ?Πρόβλημα Κύφωσης

    Καλησπέρα! Ειμαι 30 χρόνων με κυφωση από μικρή ηλικία. Η κυφωση μου δεν είναι πολλές μοίρες και μέχρι πριν ένα με δύο χρόνια δεν με ενοχλουσε. Πλέον ξυπνάω κάθε μέρα από τον πόνο στην πλάτη. Πήγα σε γιατρό έβγαλα και ακτινογραφιες και το μόνο που μου είπε είναι να κανω φυσικόθεραπείες και γυμναστική. Χωρίς ιδιαιτερες προτάσεις. Οι φυσικόθεραπείες δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Κάνω γυμναστική ήδη ένα χρόνο πριν πάω στον ορθοπαιδικο. Αλλά προφανώς δεν κανω στοχευμενες ασκήσεις για το πρόβλημα μου. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν υπάρχει κάποιος που στην ηλικία μου κατάφερε με την γυμναστικη να ξεπεράσει την κυφωση (καμπουριασμα) και εννοείται τον πόνο στην πλάτη.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Δες αυτό το βιντεάκι, και βάλε και τέτοιες ασκήσεις στο ασκησιολόγιό σου.

    Δεν αρκούν, όμως, μόνο οι ασκήσεις. Θα πρέπει να προσέχεις την στάση τού σώματός σου κατά τη διάρκεια της ημέρας.
    Τα λέει αναλυτικά και ο κύριος στο βίντεο που σου παραθέτω.


  3. #3
    New Member
    Join Date
    05-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Πήγαινε στον παρακάτω σύνδεσμο, είναι από το υπουργείο παιδείας, και κατέβασε το βιβλίο "Πρακτική Φυσικοθεραπεία. Στο 5ο κεφάλαιο, που αναφέρεται στις παθήσεις της σπονδυλικής στήλης, λέει και για την κύφωση.
    Στόχος θα πρέπει να είναι να διατείνεις τους θωρακικούς (μείζων - ελάσσων) που είναι βασικοί έσω στροφείς και να δυναμώσεις ραχιαίους και έξω στροφείς. Ψάξτο λίγο με διάφορες κινήσεις, πάρε και δεύτερες και τρίτες γνώμες και κάνε πειραματισμούς.
    Καλή επιτυχία!
    http://ebooks.edu.gr/modules/documen...=/58dcfc1esi71

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-04-20
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!! Το ψάχνω τις τελευταίες μέρες όσο μπορώ.. Απλώς αναρωτιέμαι αν στα 30 μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα μου ???? Εχω ξεκινησει εδώ και δύο βδομάδες να κάνω μισή ώρα έξτρα μόνο ασκήσεις για την κυφωση που μου έχουν προτείνει διάφοροι προπονητες και ότι έχω βρει μόνη μου στο YouTube. Μέχρι στιγμής δεν είχα καμία διαφορά στον πόνο.. Νταξει θα μου πείτε είναι πολύ νωρίς.. Το ξέρω.. Αλλά πραγματικά προβληματιζομαι αν είναι πλέον αργά να βελτιωθεί η κατάσταση.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Δύο βδομάδες είναι λίγο.

    Δεν είμαι πληροφορημένη ως προς τη διόρθωση αλλά, βάσει λογικής και με δεδομένο πως μπορούμε να μεταμορφώσουμε το σώμα μας, είναι κι αυτή εφικτή. Συν τοις άλλοις, όπου και να διάβασα, πουθενά δεν έλεγε πως στους ενηλίκους είναι τελειωμένη υπόθεση. Σκέψου πως κι ο γιατρός και ο φυσικοθεραπευτής θα σε αποθάρρυναν, αν δεν σήκωνε κάτι άλλο. Οπότε οπλίσου με υπομονή και επιμονή και δώσ' της να καταλάβει.

    ΥΓ. Πολύ καλό post, Παππού. Μπράβο!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    05-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Για να ξέρεις αν μπορεί να επέλθει βελτίωση, κάνεις μια ακτινογραφία προφίλ σπονδυλικής (θωρακική μοίρα, θα φαίνεται και σε ακτινογραφία θώρακος). Αν υπάρχει παραμορφωμένος σπόνδυλος από κάποια αιτία, λυπάμαι, το "παντρεύτηκες" το πρόβλημα. Αν όχι, μπορείς να το δουλέψεις και να δεις βελτίωση. Αν λοιπόν δεν έχεις πρόβλημα, είτε από ατύχημα, είτε εκ γενετής ή από ασθένεια, μπορείς να το παλέψεις.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-04-20
    Posts
    3

    Default

    Παρόλο που είχα ρωτήσει και τον γιατρό και τον φυσιοθεραπευτη κανένας δεν μου έδωσε σαφή απάντηση.. Για αυτό δεν ξέρω τι να υποθέσω.. Είχα κάνει και ακτινογραφιες και ο γιατρός δεν έκανε κανένα σχόλιο..την είδε 1 λεπτό και απλώς μου είπε κάνε φυσιοθεραπειες για τον πόνο . Μάλλον πρέπει να πάω και σε άλλον να τις δει..

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχολήθηκατε με το θέμα μου!!
    Last edited by Nobi; 24-04-20 at 03:35.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα!!
    By MuayThaiGeo in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 20-06-12, 19:04
  2. Πρόγραμμα για διόρθωση κύφωσης!
    By vicodin in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-10, 22:10
  3. "προβλημα"
    By rioma123 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 09-02-09, 08:01
  4. Προβλημα η οχι??
    By a_khs in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 16-03-08, 02:42
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ..
    By Pal in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 17-12-07, 22:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •