Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-04-20
    Posts
    4

    Default Γεια και απο εμένα....

    Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα... Είμαι 34 χρονών 1,78 ύψος και 78 κιλά.
    Αν και από τα 16 μου ήμουν αδύνατος και πάντα είχα έναν εξαιρετικό μεταβολισμό, δεν γυμναστικά ποτε συστηματικά και ιδιαίτερα.
    Πριν μερικά χρονιά λόγω του θυρεοειδή που ξύπνησε με ορέξεις σε μια πολυ πιεστική περίοδο της ζωής μου, δεν άκουσα τους γιατρούς και συνέχισα ενα αρκετά πιεστικό πρόγραμμα καθημερινότητας με αποτέλεσμα να επιτεθεί στην καρδία και να φτάσω αρκετά κοντά στην ανακοπή απο ταχυαρρυθμία μετά Κ.Μ, κάποιες κρίσης κτλπ.
    Αποτέλεσμα για να μην σας κουράζω... μετά απο κορτιζόνες, διαφορές άλλες αγωγές... απαγόρευση διαφορών δραστηριοτήτων... νυχτερινής εργασίας... και ψυχολογίας για τ αναθεμα, διατροφή δε τα ισοπέδωσα όλα... (έτρωγα στις 5 το πρωί που γυρνούσα απο δουλεία και έπεφτα για ύπνο)... έφτασα απο 68 κιλά 86 όλα λίπος και είδα τον εαυτό μου και έπαθα σοκ....

    Μου γύρισαν τα μάτια, άλλαξα ενα κάρο γιατρούς και έβαλα τον θυρεοειδή σειρά.... έκανα μια μικρή επέμβαση στην καρδία και διόρθωσαν το δεμάτιο που δημιουργούσε το πρόβλημα.. επανήλθα ψυχολογικά ήθελα δεν ήθελα.. άρχισα να ασκούμε πριν 1,5 μήνες αργά και μέρα με την μέρα ανέβαζα συν διατροφή άκρος αυστηρή...

    Έχω φτάσει 78 κιλά και συνεχίζω,,, κάνω προπόνηση αερόβια με βάρη (εως 7 κιλά) περίπου 2 ώρες και 2 ώρες έντονο περπάτημα έξω. 1 ή 2 ημέρες ξεκούραση την εβδομάδα και μπορώ να πω πως νιώθω καλύτερα απο ποτέ.....

    Τα κιλά ξέρω πως σε αυτή την φάση είναι φυσιολογικά... το πρόβλημά είναι πως το μεγαλύτερο ποσοστό του λίπους το πήρα στην κοιλία στα πλαϊνά... ενώ όλο το σώμα μου έχει επανέλθει σε ένα πού μεγάλο ποσοστό καλύτερα και απο πριν.... αυτά τα πλαϊνά μου την έχουν δώσει άσχημα....

    θα ήθελα πραγματικά να μου πείτε την γνώμη σας ως πολύ πιο έμπειροι. Τώρα κάνω διατροφή σε θερμιδικό έλλειμμα.. 1400 θερμίδες για να χάσω λίπος + οτι 4 ώρες πριν τον ύπνο δεν τρώω καθόλου υδατάνθρακες.

    Σας κούρασα....
    Last edited by Ivan; 25-04-20 at 17:54.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλησπέρα & καλωσόρισες, Ιβάν.

    Μεγάλη ταλαιπωρία τράβηξες για να φτάσεις μέχρι εδώ. Μπράβο για το κουράγιο και την προσπάθειά σου.

    Από θέμα άσκησης, αυτά είναι που κάνεις εν μέσω καραντίνας; Διατροφικά, το σκότωσες, βρε Ιβάν. Το 'χεις πάει πολύ επιθετικά. Καλό θα ήταν να ανεβάσεις σιγά σιγά τις θερμίδες σου και να μείνεις σε ένα ήπιο θερμιδικό έλλειμμα. Όσο για τα love handles, θα φύγουν κι αυτά με άσκηση και υποθερμιδική διατροφή. Λίγη υπομονή ακόμα. Κοιτάς θερμίδες και μακροθρεπτικά που καταναλώνεις;

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-04-20
    Posts
    4

    Default

    Καλησπέρα... Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.....

    "Από θέμα άσκησης, αυτά είναι που κάνεις εν μέσω καραντίνας;" Αυτά τα κάνω ούτως η άλλως, έχω φτιάξει ένα δωμάτιο του σπιτιού για γυμναστική με βαράκια ποδήλατο μονόζυγο κτλπ...
    και κάνω
    αερόβια με βάρη και μετά το απόγευμα 1,5..ώρα γρήγορο περπάτημα ή ποδήλατο. Τρέξιμο ο αρρυθμιολόγος ακόμα δεν με αφήνει με τίποτα χρυσό τον έχω κάνει.

    "Διατροφικά, το σκότωσες" Είχα μια υποψία ή αλήθεια είναι.... αλλά έλεγα να το κατεβάσω για να τα χάσω πιο γρήγορα και για να αποβάλω όλη την σαβούρα που είχα στην διατροφή μου.
    Πόσο περίπου να τις ανεβάσω ??? Τρώω περίπου 1200 με 1300. εχθές πχ έφαγα Πρωί μια κούπα γάλα αμυγδάλου με 40γρ βρώμη μεσημεριανό μοσχάρι με φασολάκια το απόγευμα 2 μπισκότα digestive και το βράδυ 2 μπιφτέκια μοσχάρι με σαλάτα λάχανο. Απο γυμναστική 1 ώρα αερόβια και βάρη και 1,5 ώρα γρήγορο περπάτημα.

    "Κοιτάς θερμίδες και μακροθρεπτικά που καταναλώνεις;" Αυτό τι είναι ???
    Last edited by Ivan; 27-04-20 at 12:01.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Ρωτάω για την γυμναστική, επειδή, σε φάση καραντίνας, το κάτι παραπάνω σε γυμναστική, ως δραστηριότητα, δεν είναι κακό, αφού δεν κινούμαστε όπως πριν. Δεν μ' αρέσει πολύ, όμως, το πρόγραμμά σου για να το κρατήσεις και μετά την καραντίνα. Για παράδειγμα, θα έλεγα να ρίξεις την αερόβιά σου σε 3-4 φορές την βδομάδα κοντά στο 20λεπτο με 30λεπτο. Άμα μπορείς να την βάλεις πρωί με άδειο στομάχι, ακόμα καλύτερα. Ειδάλλως, βάλ' την όποτε μπορείς (μετά τα βάρη ή σε off ημέρες) αλλά όχι πριν τα βάρη σου. Θα είσαι καλυμμένος.

    Από άποψη προπόνησης με αντιστάσεις, θα πρέπει να επενδύσεις σε περισσότερο εξοπλισμό, μιας και χρειάζεται να έχεις μια προοδευτική επιβάρυνση για να δίνεις ερέθισμα στους μυς. Τα 7κιλα βαράκια δεν θα σε πάνε μακριά. Εκτός εάν δεν επιτρέπεται για λόγους υγείας ν' ανέβεις, προς το παρόν. Εκεί αλλάζει το πράγμα, και σαφώς θ' ακούσεις τις συμβουλές τού γιατρού σου.

    Διατροφικά, λοιπόν. Το να το πηγαίνουμε επιθετικά για πιο γρήγορα αποτελέσματα, δεν είναι επιθυμητό για διάφορους λόγους. Καλό θα ήταν να επανέλθεις σιγά σιγά. Ήπια πήγαινέ το... 500 θερμίδες παραπάνω ξέρω 'γω, το οποίο θα το κρατάς για κάποιες ημέρες και μετά θ' ανεβάζεις λίγο ακόμα μέχρι να φτάσεις εκεί που πρέπει. Για να ξέρεις πού πρέπει να φτάσεις, όμως, θα πρέπει να υπολογίσεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι για να διατηρήσεις το βάρος σου, ώστε να φτιάξεις εν συνεχεία ένα ήπιο θερμιδικό έλλειμμμα - κι από εκεί και πέρα να υπολογίσεις και τα μακροθρεπτικά που χρειάζεσαι.

    Θα σε βοηθήσει αυτός ο οδηγός, ή μπορείς να τα υπολογίσεις αυτόματα με αυτό το προγραμματάκι.

    Πολύ χρήσιμο είναι και το MyFitnessPal, στο διατροφικό κομμάτι. Θα σε βοηθήσει πολύ.
    Last edited by astrosunnefo; 27-04-20 at 13:40.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-04-20
    Posts
    4

    Default

    astrosunnefo Σ' ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ... διαβάζω ευλαβικά και τους 2 συνδέσμους... έχεις απόλυτο δίκαιο.... νομίζω το παράκανα... απο τους υπολογισμούς μου βγαίνουν 2800 θερμίδες και έβαλα έλλειμμα 30% άρα στις 2000.... και βλέπω.... τώρα ρίχνω πολύ διάβασμα για να κατανοήσω τα μακροθρεπτικά που έχω μπερδευτεί λίγο αλλά θα το βρω.

    Κοίτα κάνω αερόβια σε συνδυασμό με ασκήσεις με το βάρος του σώματος καμιά ώρα και μετά ασκήσεις καθαρά με τα βαράκια.... λες να τα πάω ανάποδα??? θα μπορώ να βγάλω μετά την αερόβια ? :/
    Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.... ναι σιγά σιγά θα την κατεβάσω γιατί σε ότι αφορά τα κιλά κοντεύω να φτάσω στο σημείο που θέλω. Απο βάρη λόγο τις επέμβασης μέχρι 5 με είχε αφήσει... θα μιλήσω μαζί του μιας και έκλεισα 3 μήνες σχεδόν μπας και με αφήσει παραπάνω....

  6. #6
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Να 'σαι καλά. Ναι, στην αρχή φαίνονται λίγο μπερδεμένα αλλά, όσο θ' ασχολείσαι, θα σου φαντάζουν απλούστερα κι ευκολότερα.

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το αερόβια σε συνδυασμό με το bodyweight ασκήσεις + βάρη.

    Γενικά, μην έχεις στο μυαλό σου πως το πολύ είναι και το βέλτιστο. Ακόμη κι η αερόβια είναι όπλο στα χέρια μας και πρέπει να το χρησιμοποιούμε με σύνεση, και να την βάζουμε τόσο όσο στο πρόγραμμά μας. Αν τα φουλάρουμε όλα εξ αρχής, τι θα έχουμε να κάνουμε μετά, όταν κολλήσουμε;

    Αν δεν μπορείς να βγάλεις την αερόβια μετά τα βάρη, τότε βάλ' την στις off ημέρες. Το πρωί με άδειο στομάχι είναι ιδανικά, αν σου το επιτρέπει το πρόγραμμά σου.

    -Για τα βάρη, ό,τι σου είπε ο γιατρός σου τότε. Μείνε εκεί που είσαι.

  7. #7
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Καλως όρισες και απο εμένα ..

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-04-20
    Posts
    4

    Default

    Καλός σας βρήκα.... !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γειά Σας Και Από Εμένα!
    By esterina in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 11-06-15, 03:38
  2. Γεια και από εμένα
    By Iamthagod in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 15-10-13, 16:19
  3. Γειά και από εμένα!
    By vlasis90 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 27-04-12, 23:35
  4. Γεια και από εμένα
    By efthimis in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 05-03-11, 18:05
  5. Γειά και από εμένα!!
    By zoiss in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 10-12-10, 14:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •