Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default Ιδεςς για home gym;

    Καλημερα σε ολους, οπως ειχα ξανα πει εχω ξεκινησει μια διαδικασια για να φτιαξω ενα home gym και θα ηθελα την βοηθεια σας. Για αρχη εχω ενα μπατζετ 1500-1600 ευρω και ο χωρος θα ειναι το δωματιο μου ουτε τεραστιο ειναι για να μπορω να βαλω υπερβολικα πολλα πραγματα ουτε και πολυ μικρο. Υπολογιζω μπορω να χωρεσω 2-3 μηχανηματα + ποδηλατο + αλτηρες + δισκους.

    Εγω σκεφτηκα για αρχη να βαλω ενα πολυοργανο ετσι ωστε να μπορω να κανω ολες τις ασκησεις που εκανα στο γυμναστηριο... Το πολυ οργανο αυτο εχει μονοζυγο εχει παγο εχει μαξιλαρι για δικεφαλα εχει τα εξαρτηματα για τα ποδια εχει σμιθ μπαρα ενσωματομενη εχει ψηλες τροχαλιες εχει και χαμηλες τροχαλιες. Σκεφτηκα να βαλω το πολυοργανο + 1 ποδηλατο για αεροβιο + 120 κιλα σε δισκους + 8-10 ζευγαρια αλτηρες για αρχη και μετα αναλογα με τον χωρο που περισσευει θα αγορασω στα σιγουρα και ενα power rack για να μπορω να κανω και ελευθερα καθισματα. Εσεις πιστρευετε αξιζει κατι τετοιο η θα μου προτεινατε αλλες αγορες με αυτα τα χρηματα?? να θυμισω πως δεν θελω να φτιαξω κατι που να εχει να κανει καθαρα με powerlifting οποτε γι αυτο και σκεφτηκα το πολυοργανο πρωτα σαν αγορα και μετα αναλογα με το χωρο και το power rack... Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-11-18
    Posts
    4

    Default

    Φίλε μου και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα βρίσκομαι και πήρα ένα πολύ όργανο με ελεύθερη μπάρα τροχαλίες μαζί Με έναν πάγκο για πόδια.Αν δεν κάνεις powerlifting νομίζω πως είναι αξιοπρεπής επιλογή για το σπίτι και κάνω μια χαρά προπονήσεις.

    Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Αυτο ακριβως σκεφτηκα και εγω επειδη δεν κανω powerlifting πιστευω βγαινει αξιοπρεπη προπονηση με ενα πολυοργανο. Αν δεν σου κανει κοπο μπορεις να μου στειλεις το λινκ απο αυτι που αγορασες?? επειδη εγω εχω βρει σε σμιθ μονο οποτε με ελυθερη μπαρα θα ηταν οτι πρεπει
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-11-18
    Posts
    4

    Default

    Το συγκεκριμένο πήρα δεν είναι κάτι φοβερό απλά πιστεύω είναι πολύ τίμιο για τα χρήματα τού..Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα είναι ότι έρχεται με μπάρα φ28 ενώ τα βάρη που έχει μέσα στο πακέτο είναι για φ50... Φυσικά μπορείς να το πάρεις και χωρίς τα Extra. επίσης είναι αρκετά στιβαρό...
    Έβαλα και ένα δάπεδο από κάτω επηδει είμαι σε όροφο και είναι μια χαρά

    Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Ακομα κανω ερευνα αγορας για να ειμαι 100% σιγουρος τι θα παρω
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-11-18
    Posts
    4

    Default

    Κανονικά θέλει πολύ υπομονή και ψάξιμο απλά το κακό αυτήν την περίοδο είναι που δεν μπορείς να πας να δεις στο κατάστημα πώς είναι στημένο.

    Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    New Member gogeta5's Avatar
    Join Date
    13-03-10
    Location
    Άλιμος
    Posts
    44

    Default

    Έχω αρκετό καιρό να γράψω στο φόρουμ. Παρακολουθώ πλέον απλά δεν είμαι ενεργός σε ποστ εδώ και πολλά χρόνια.
    Έχω δικό μου home gym οπότε η καραντίνα δεν με επηρέασε καθόλου. Το έχτισα σε δικό μου υπόγειο χώρο και πλέον είναι υπερπλήρες και το γέμισα σταδιακά.
    Στην περίπτωση σου θα πρότεινα εφόσον διαθέτεις 1 πόσο αρχικά, αλλά θα επεκταθείς και στο μέλλον, το Pegasus CBT functional trainer pro. Έχω το pro plus μοντέλο που έχει και έτοιμα βάρη 90 κιλών σε κάθε μεριά της τροχαλιας και μου είχαν κάνει δώρο τότε τα 3 εξαρτήματα για την κάθετη πρεσσα με τις πλαϊνές ασφάλειες. Το συγκεκριμένο για οικιακή χρήση είναι παραπάνω από αρκετό. Περίπου 1200 με 1300? το βρίσκεις αλλά στη φάση που είσαι δεν θες κάτι άλλο.
    Τώρα μένει σε σένα 1 πόσο περίπου 300 ευρώ. Ξεκινάς με 1 απλό πάγκο ρυθμιζόμενο περίπου 70 με 80 ευρώ βρίσκεις κάτι που να αντέχει 200 κιλά χρήστη και κιλά μαζί άνετα. Αλλιώς τσέκαρε για μτχ σε χρυσή ευκαιρία ή market place. Εφόσον αρχίζεις να μαζεύεις εξοπλισμό τότε για μένα αρκέσου σε φ28 μπάρα 9κιλη που αντέχει περίπου 140 κιλά σύνολο (τσεκαρισμένο χωρίς να λυγίσει ή να σπάσει) και 2 αλτήρες φ28 διαμέτρου για να παίρνουν τα κιλά που παίρνει η μπάρα. Ναι είναι μανούρα και μειονέκτημα και δε μπορείς να κάνεις drop sets ή γρήγορες αλλαγές και οι φ28 αλτήρες χωράνε μέχρι δύο 10κιλα και δύο 2.5κιλα σε κάθε μεριά, όριο μαζί με τον αλτήρα 27 κιλά δλδ. Αλλά για τη φάση που είσαι, κάνεις προπόνηση καλή και χωρίς περιορισμούς.
    Άλλη επιλογή είναι να μην πάρεις μπάρα τώρα και να μείνεις σε δίσκους φ50 μαζί με άντεξες φ50, κάνεις προπόνηση με το Smith του cbt και όταν με το καλό μπορείς παίρνεις μια φ50 μπάρα. Η 2η επιλογή είναι καλύτερη μιας και παίρνεις περισσότερους φ50 δίσκους και έτσι χρησιμοποιείς πιο πολύ από την αρχή το cbt. Αργότερα δίνεις κάποια ευρώ και αναβαθμιζεσαι πιο πολύ.
    Πιο συγκεκριμένα αν ΔΕΝ είσαι τύπος που πετάει αλτήρες τότε ρυθμιζόμενοι από εμένα. Έχω 1 ζευγάρι bowflex 40 κιλά ο καθένας, ανά 2.5 κιλά ξεκινάει και από τα 10-40 ρυθμίζεις με 1 γύρισμα και τους σηκώνεις από τη βάση. Οι bowflex είναι πολύ ακριβοί αλλά πολύ στιβαροι και ότι πιο κοντινό σε αίσθηση με έτοιμους αλτήρες. Τους 40αρηδες τους είχα βρει 600 πριν 3 χρόνια. Τώρα λόγω των καταστάσεων βλέπω 900+ και οι μικροί 24 κιλά ο καθένας γύρω στα 500. Υπάρχουν και πολύ πιο προσιτές λύσεις. Έχω και 1 ζευγάρι vektor των 24 κιλών, ανά 2 κιλά ξεκινά από 2 εως 24 κιλά και τους βρίσκεις στο εύρος 200 με 250?. Δεν έχουν την αίσθηση των bowflex αλλά κάνεις δουλειά. Άλλη καλή πρόταση οι Toorx, μέση λύση μεταξύ των άλλων 2.
    Μετά μπορείς να πας σε φ50 μπάρα και βάρη. Σταδιακά δλδ χτίζεις το χώρο σου. Δεν ξέρω τι έκταση έχεις διαθέσιμη, μήπως μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο. Αλλά για περιορισμένο χώρο το cbt PRO κάνεις απίστευτη προπόνηση.


    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by gogeta5; 26-04-20 at 19:06.
    Die young...
    ...Die strong...

  8. #8
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! τσεκαρα το πολυοργανο αυτο στα 1300 ευρω απλα δεν αναφερει καπου αν εχει κιλα εχει μικρες μπαρες αλλα δεν εχει ουτε παγκο ουτε κιλα ουτε αλτηρες.... Με 1600 ευρω βρηκα πολυοργανο με παγκο μαξιλαρι κλπ στραβομπαρα 160 κιλα σε δισκους 2 ρυθμιζομενους αλτηρες οπως ειπες μεχρι 25 κιλα ενα ποδηλατο για αεροβιο + προστατευτικα δαπεδου πιστευω αρκετα καλο deal και με μελοντικη προσθηκη ενα power rack για ελευθερη μπαρα μιας και δεν εχω τεραστιο χωρο (το δωματιο μου θα χαλασω και θα το κανω γυμναστηριο )
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  9. #9
    New Member gogeta5's Avatar
    Join Date
    13-03-10
    Location
    Άλιμος
    Posts
    44

    Default

    Το cbt functional training pro δεν έχει βάρη. Το pro plus έχει βάρη και κοστίζει 600 με 700 επιπλέον.
    Γι αυτό παραπανω στο ανέλυσα σαν 1300 η αγορά του απλού χωρίς τα βάρη συν να αγοράσεις για αρχή κατ εμε δίσκους φ50 για να χρησιμοποιείς το Smith και τις τροχαλιες του συν 2 αλτήρες φ50 που θα βάζεις τους ίδιους δίσκους συν 1 ρυθμιζόμενο πάγκο. Το cbt στα δίνει όλα πακέτο. 15 διαφορετικές λαβές για τις τροχαλιες. Έχει υποδοχές για αποθήκευση των δίσκων και των μπαρων άρα γλυτώνεις και σταντ δίσκων και μπάρας, άρα χώρο, επιπλέον έχει μαξιλαράκια για τα pulldow, υποδοχή για μπάρα για ασκήσεις κορμού αλλά και εξάρτημα για να κάνεις κωπηλατικη σταυρο, διαφορετικές λαβές για μονόζυγο και λαβές για διζυγο συν ότι εμπρός είναι half rack. Έτσι δεν χρειάζεται να αγοράσεις μετά ούτε half rack ή power rack. Το μόνο που θα πάρεις μετά είναι για μένα τα 3 εξαρτήματα για να τα προσθέσεις στο Smith ώστε να γίνει και κάθετη πρεσσα, γύρω στα 200 με 250? εχει και με βόλεψε πολύ. Αργότερα μπορείς να πάρεις και μια φ50 μπάρα και 1 καλύτερο πάγκο. Αλλά ο χώρος που θα πιάσει στην αρχή είναι αυτός και δεν θα χρειαστείς τπτ άλλο για καιρό.
    Προσωπικά έχω 1 μεγάλο χώρο και σταδιακά τον έχω μετατρέψει σε πλήρως εξοπλισμένο γυμναστήριο. Το συγκεκριμένο με έχει βολέψει αρκετά, το χρησιμοποιώ σε κάθε προπόνηση. Σταδιακά έχω προσθέσει στο χώρο πρεσσα, μηχάνημα γαμπων και μηχάνημα μοιρών,πλατφόρμα για deadlifts και πάγκους και διάφορα είδη μπαρων αλλά πάντα το χρησιμοποιώ, μπορώ να πω απ ότι έχω βάλει μέσα στο χώρο, το cbt pro plus είναι αυτό που λέω δεν θα μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο στα χρήματα αυτά. Μια πολύ πιο στιβαρή κατασκευή όπως το Force USA Monster G6 είναι στα 3πλασια και βάλε ευρώ και με τα επιπλέον χρήματα πήρα ολοκλήρο σχεδόν το υπόλοιπο γυμναστήριο μου πλην του cardio εξοπλισμού και των οθονών
    Για μένα πάντως θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και για μτχ εξοπλισμό, από γυμναστήριο. Δες και το marketplace απλά η περίοδος είναι άσχημη και βαράνε λόγω των καταστατεων

    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by gogeta5; 26-04-20 at 20:20.
    Die young...
    ...Die strong...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. My Home GYM!
    By dimitristhebiker in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 19-08-11, 14:15
  2. Home
    By damian in forum Off Topic
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-09, 16:37
  3. Home Gym
    By bbgreece in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 10-12-04, 01:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •