Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-04-20
    Posts
    94

    Default Συμβουλές για intermidiate

    Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα! Θα ήθελα κάποιες συμβουλές περί συμπληρωμάτων. Γυμνάζομαι σχεδόν 2 χρόνια και κανω διατροφη 1 χρόνο περίπου. Παρόλα αυτά εχω κάποια θέματα όγκου μιας και είμαι εκτομορφος και θα θελα να ακούσω την γνώμη σας για την μονουδρικη κρεατίνη ως λύση στο πρόβλημα μου. Αληθεύουν τα side effects (ναυτία,προβλημα στο συκώτι κλπ.) ίδιως για της νεαρές ηλικίες ( ειμαι 17 χρόνων) . Αν πάρω θα εχω κάποιο πρόβλημα;


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλώς μας ήρθες. :)

    Επειδή είσαι 17 χρονών κι έχεις να δώσεις ακόμα στη γυμναστική, δεν θα πρότεινα συμπληρώματα. Τα συμπληρώματα είναι το κερασάκι, σε μια καλή και σωστά δομημένη διατροφή + προπόνηση. Είσαι σίγουρος ότι ακολουθείς σωστή διατροφή και δεν βάζεις; Έχεις υπολογίσει τις θερμίδες και τα μακροθρεπτικά σου; Γνωρίζεις αυτό που τρως και στην ποσότητα που το τρως τι σου δίνει σε θερμίδες και μακροθρεπτικά; Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις, για να καταλήξεις ότι "τα κάνω όλα σωστά αλλά δεν βάζω όγκο". Αρκετοί νομίζουν πως τρώνε επαρκώς, ενώ δεν είναι έτσι.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    26-04-20
    Posts
    94

    Default

    Γεια σου astrosunnefo ! Δεν μετράω της θερμίδες μου. Τρώγοντας όμως τα διπλάσια γεύματα από το μέσο άτομο πιστεύω πως ναι βρίσκομαι σε θερμιδικό πλεόνασμα διότι τρώω πολυ παραπάνω ( υγιεινά κυρίως) λόγω έντονης σωματικής άσκησης. Προανέφερες το θεμα όγκου και θα θελα να σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία πως εχω πάρει Μέσα σε αυτό το διάστημα τουλάχιστον 10 kg. Παρόλα αυτά ως εκτομορφος εχω πρόβλημα διότι δεν μπορω να πάρω τον προαπαιτούμενο όγκο ώστε να μου αρέσει ( το στήθος φαίνετε) και γι αυτό σκέφτηκα την κρεατίνη. Ευχαριστώ!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-04-20
    Posts
    94

    Default

    Ξέχασα να προσθέσω Ύψος: 1.75 cm Κιλά: 67kg

  6. #6
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Εγώ θα έλεγα να τα βάλεις κάτω, να δεις πού βρίσκεσαι διατροφικά. Για αρχή.

    -Η κρεατίνη δεν θα σε βοηθήσει σ' αυτό που θες, έτσι όπως το 'χεις στο μυαλό σου. Θα σου δώσει κατακράτηση υγρών ενδομυικά και αύξηση στη δύναμη.

    Από εκεί και πέρα, κάποιες σκέψεις που μπορεί να σε βοηθήσουν για να διορθώσεις κάτι: Τρώγε αρκετά (κατανάλωνε και υγρές θερμίδες για να βοηθηθείς, αν μπουκώνεις απ' το πολύ φαγητό), κατανάλωνε επαρκή πρωτεΐνη (ή αύξησέ την και λίγο, να δεις αν θα δεις αλλαγή), δώσε έμφαση σε πολυαρθρικές ασκήσεις και πήγαινε αρκούντως βαριά στις προπονήσεις σου, ελάττωσε την αερόβια, κοιμήσου αρκετά, ξεκουράσου επίσης.

    Τι προπόνηση κάνεις;

  7. #7
    New Member
    Join Date
    26-04-20
    Posts
    94

    Default

    Circuit workout 3-4 φορες την εβδομαδακυρίως και λίγο ποδήλατο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •