Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-04-20
    Posts
    4

    Default Γνώμη για διατροφή

    Καλησπέρα,ονομάζομαι Βασίλης είμαι 28 χρονών ύψος 1.85 βάρος 93 κιλά.
    Σαν σώμα είμαι αρκετά στεγνός απο στομάχι και πάνω και το πρόβλημα ειναι στην κοιλιά και τα μπούτια
    Εχω ξεκινήσει την προσπάθεια απώλειας βάρους από 5 δεκέμβρη περίπου και εχω χάσει απο τοτε 12-13 κιλά.Ο στόχος μου είναι να φτάσω κάπου στα 85.
    Απ οκτώμβρη μέχρι και την αρχή της καραντίνας πήγαινα γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα περίπου αλλα 90% βάρη και ενα 10% cardio (ναι δεν μου αρέσει).
    Τώρα με τν καραντίνα αλλα και λόγο κατι προβλημάτων με τον ώμο μου δεν κάνω σχεδόν τιποτα,λίγο περπάτημα και μεσα στο σπιτι από εφαρμογη στο κινητό λιγες ασκήσεις.
    Εχω μειώσει τις θερμίδες μου σταδιακά απ την αρχή της προσπάθεις μου και τώρα στην καραντίνα είμαι στις 1500 πριν ημουν περιπου στις 1700.Τα μακρος που
    προσπαθω να ακολουθω ειναι χ2 το βάρος μου σε πρωτείνη χ1 το βάρος μου σε υδατάνθρακα και οτι μένει σε λιπαρά.Γράφω προσπαθώ γιατι στην πράξη είμαι περισσότερο
    στο 1.7 πρωτείνη λιγότερο απ χ1 υδατανθρακα και περισσότερα λιπαρά.
    Ο φόβος μου είναι να μην "κολλήσω" γιατί έχω αρκετό δρόμο ακόμα και αν γίνει αυτό πώς θα το αλλάξω μετά?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Βασίλη στο φόρουμ!

    Συγχαρητήρια για τα κιλά που έχασες.
    1.85 ύψος να τρως 1500 θερμίδες , είναι αρκετά μεγάλη μείωση. Βέβαια έχεις και μικρότερη δραστηριότητα αλλά και πάλι θέλει προσοχή.

    Μην αγχώνεσαι για το τι θα γίνει ΑΜΑ κολλήσεις. Δες το τώρα.

    Γράψε μας τι διατροφή κανείς ακριβώς.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-04-20
    Posts
    4

    Default

    Καλώς σας βρήκα!Ευχαριστώ!
    Δεν εχω φιξ πλάνο οπότε να γράψω τα φαγητά που χρησιμοποιό περισσότερο και τα προσαρμόζω στα παραπάνω μακρος που προσπαθώ να εχω.(ζυγίζω τα πάντα και μετράω με Myfitnesspal)

    πρωινο 2 αυγά ολόκληρα,τις τελευταιες μέρες τα έχω κάνει 3

    Απο πρωτείνη συνήθως φιλέτο κοτόπουλο η μπιφτέκια κοτόπουλο η σαρδέλα (πχ σημερα) η μοσχαρίσια η χοιρινή τόνο νερού, σολωμό .Κάποιες μέρες συμπληρώνω με whey.
    Τα συνοδευτικά θα είναι η πατάτα βραστή η μπρόκολο βραστό η κολλοκυθάκια καρότο παντζάρια απο κονσέρβα σαλατα μαρούλι.
    Σε κανένα λαχανικό η σαλάτα δεν βάζω λάδι αλλά βάζω αλάτι και μπαλσάμικο.
    Σαν συνοδευτικό με το κυρίος η σνάκ τρώω αρκετό γιαούρτι 2%
    Τρωώ σπάνια ρύζι η μακαρόνια αλλά δεν κάνω 100% αυστηρό το προγραμμά μου.
    Π.χ έχω φιλέτο κοτόπουλο και το family έχει φακές.Θα βάλω σε ένα πιατάκι λίγη φακή αλλά δεν θα φάω και πατάτα η κάτι αλλο σαν συνοδευτικό.

    θα γράψω και το σημερινό για να έχετε μια ιδέα
    πρωινο-3 αυγα ολοκληρα
    μεσημεριανο σαρδελες φουρνου 200γρ και παξιμαδι 17γρ
    βραδυνό το ίδιο με το μεσημεριανό
    ενδυάμεσα ενα σκουπ whey
    και το βράδυ αργα 200γρ γιαούτρι2%
    1492 θερμίδες P173 CARB33 FAT70

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ποιος ο λόγος να τρως μόνο 33 γρ υδατάνθρακα;!!! Άπαξ και τρως υποθερμιδικα , θα έχεις αποτέλεσμα. Γιατί το κανείς αυτό στο σώμα σου;
    Η διατροφή αυτή είναι φτωχή από πολλές απόψεις.
    Ανέβασε τον υδατάνθρακα και μείωσε το λίπος. Για παράδειγμα το πρωί βάλε 1 ολόκληρο, πρόσθεσε ασπράδια και βρώμη.
    Φρούτα δεν τρως;!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-04-20
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Φρούτα τρώω σπάνια και άν φάω θα ειναι κάποιο μήλο ή πορτοκάλι.
    Την βρώμη δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα,υπάρχει κάποια εναλλακτική?Μπορώ ευκολά αντι για βρώμη να βάλω μήλο πχ
    Πόσα ασπράδια να συμπληρώσω?
    Οσο για τον υδατάνδρακα έχω παρατηρήσει οτι χάνω λιγότερο οταν καταναλώνω εκει στα 100γρ η παραπάνω.Ποσα γραμμάρια υδ πρέπει να καταναλώνω?

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μάθε να τρως τότε φρούτα, βοηθάνε για πολλούς λόγους! Υπάρχουν φρούτα που δίνουν λίγες θερμίδες και υδατάνθρακες , όπως οι φράουλες. Βάλε μήλο, βάλε μπανάνα, βάζε φρούτα εποχής.
    Με 100 ή 120γρ δεν θα χαλάσει τίποτα στο στόχο σου από τη στιγμή που μετράς θερμίδες και μακροθρεπτικά.
    Καταλαβαίνω πως για κάποιον που χει να χάσει αρκετά κιλά, το να ρίξει πολύ χαμηλά τον υδατάνθρακα βοηθάει, αλλά έχεις φτάσει τραγικά χαμηλά.
    Ανέβασε σταδιακά στα 100γρ. Όσο δουλεύει το κρατάς.
    Το σώμα δεν γίνεται αιωνίως να χάνει τρώγοντας τόσο λίγο. Αν κολλήσεις, πόσο πιο χαμηλά θα πέσεις; Τι θα κανείς τότε;
    Κρατά στο νου σου πως πρέπει να κανείς και διαλείμματα από τη δίαιτα, ανεβάζοντας λίγο τον υδατάνθρακα. Το σώμα δεν είναι μηχανή να πηγαίνει τρένο. Γι αυτό πάντα θα έχεις περιθώρια όταν στην πορεία χρειαστεί να κανείς αλλαγές.
    Αυτό που κανείς είναι αγώνας αντοχής.. Θέλει μεγάλη υπομονή, επιμονή και χρόνο.
    Βρώμη υπάρχουν πολλοί τρόποι να την τρως! Πχ εγώ τη χυλώνω με γάλα αμυγδάλου και βάζω καφέ στιγμιαίο για γεύση.
    Πιστεύω πως δεν έχεις πειραματιστεί με τη βρώμη, γι αυτό είναι κρίμα να απορρίπτεις μια εξαιρετική τροφή.
    Μπορείς να προσθέσεις κομματάκια μήλο ή μπανάνα μαζί με το γάλα αμυγδάλου ή με νερό.
    Μπορείς να το κανείς σε στυλ πιτακι βρώμης.
    Αν δεν σου αρέσει ούτε εκεί, μπορείς να βάλεις εναλλακτικά φρούτο.
    Ασπράδια θα λεγα σίγουρα 4-5, αλλά θα το δεις αναλόγως την πρωτεΐνη σου στους υπολογισμούς.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-04-20
    Posts
    4

    Default

    Εκατσα χθές και διάβασα αρκετές σελίδες απ την ενώτητα διατροφή και νομίζω κατάλαβα το λάθος μου.
    Θα ανεβάσω τον υδατάνθρακα γιατί το καταλαβαίνω κ εγώ οτι είμαι αδύναμος τώρα.Το "εκμεταλευτικα" περισσότερο απ οτι έπρεπε λόγο της κατάστασης
    θα προσπαθήσω και να εχω σε 'ολα τα γεύματα p/c/f γτ μέχρι τώρα είχα σαν μοναδικό "στόχο" την κατανάλωση πρωτεινης
    Η αλήθεια είναι οτι την βρώμη την εχω δοκιμάσει η με ενα σκουπ πρωτείνης και νερό η μόνο με νερό και δεν την μπορούσα.
    Εδώ να αναφέρω οτι έπερνα την χύμα βρώμη απο καφεκοπτείο και όχι κάποια τυποποιημένη.Είχα δοκιμάσει μια φορά φίλου και δεν είχε καμια σχέση με αυτήν που είχα εγω,αλλλα δεν ξέρω και τι αλλα πρόσθετα είχε μεσα.
    Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πάρε κουάκερ μάρκα, είναι πολύ μαλακή και νόστιμη, καμία σχέση με τη χύμα που είναι σαν χαρτόνι.
    Εγώ παίρνω και αλεσμένη από τη my protein (instant oats) και την κανω χυλωμενη κρεμα, βαζω και στιγμιαιο καφε με γευση φουντουκι και γινεται ονειρο.


    Συμφωνώ απόλυτα με την αναθεώρηση που κανείς γύρω από τη διατροφή σου


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γνώμη Για Διατροφή
    By butterfly in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 21
    Last Post: 22-06-19, 16:01
  2. Η Γνώμη Σας Για Τη Διατροφή Μου
    By noucca in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 05-11-12, 12:11
  3. μια γνωμη για την διατροφη μου!!!
    By crock in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 22-09-11, 12:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •