Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-04-20
    Posts
    2

    Default Αρχάρια και σε απελπισία

    Καλησπέρα σας ! Μόλις μπήκα στην όμορφη παρέα σας ! Θα ήθελα να σας μοιραστώ το πρόβλημα μου γιατί με έχει πιάσει απελπισία.Απο μικρή ήμουν υπέρβαρη και ένιωθα πολύ άσχημα με το σώμα μου.Στα 15 μου έκανα δίαιτα και έχασα περίπου 30 κιλά είχα φτάσει 60 κιλά με διατροφή και γυμναστήριο και παρέμεινα σε αυτά τα κιλά σταθερή μέχρι τα 23 μου που έμεινα έγκυος όπου πήρα 20 κιλά και αλλά 15 τον πρώτο χρόνο που κλείστηκα μέσα στο σπίτι. Έκανα διάφορες προσπάθειες και έβαζα και έβγαζα 10 κιλά για πλάκα πλέον έχω φτάσει 26 χρόνων και ζυγίζω 100 κιλά και νιώθω χειρότερα από κουρασμένη σωματικά και ψυχολογικά.Το τελευταίο διάστημα κάνω χορό 3 φορές την βδομάδα και ξεκίνησα εδώ και 2 μήνες διατροφή όπου με πολύ προσπάθεια έχασα μόνο 2 κιλά αισθάνομαι ότι έχω κολλήσει και δεν μπορώ να κατέβω με τίποτα.θα ήθελα την συμβουλή σας για το τι θα μπορούσα να κάνω και αν υπάρχει περίπτωση να χάλασα τον μεταβολισμό μου για αυτό να χάνω δύσκολα π? Τι μπορεί να φταίει?
    Η διατροφή μου είναι η εξής
    πρωινό
    3 κουταλιές σουπασ της σούπας βρώμη
    1 κουταλια σουπασ λιναρόσπορος
    1 κουταλάκι του γλυκού σπόροι τσία
    5 6 blueberries

    η ένα τοστ γαλοπούλα λιγο φιλαδελφια και ντομάτα


    μεσημερι
    1 φορά την βδομάδα ψαρι με σαλατα
    1 -2 φορες την βδομάδα μπριζόλα με σαλατα
    1 φορά όσπρια /σαλατα
    1 φορά μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα και τυρί
    1 φορά κάτι αρακά η μπάμιες

    απόγευμα
    μια χούφτα αμύγδαλα η καρύδια και φρούτο


    βραδυ

    τορτιγια με μισό αβοκάντο ντομάτα και λίγο τριμμένο κεφαλοτύρι
    Η
    μανιταρια ψητά με σαλατα
    Η
    2 σουβλάκια κοτόπουλο με σαλατα και μια πίτα αλάδωτη


    καμια φορά επίσης πριν κοιμηθώ πίνω και μια κούπα γαλα με 1.5 τα εκατό λιπαρά
    θα ήθελα να με συμβουλέψετε για την διατροφή και να μου πείτε τα λάθη μου
    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες Κατερίνα στην παρέα μας!

    Το σώμα σου έχει ταλαιπωρηθεί τόσα χρόνια με τις δίαιτες και τα πάνω κάτω στα κιλά. Κάθε φορά δεν ανταποκρίνεται το ίδιο.
    Όσο περισσότερο περιττό βάρος κουβαλάμε, τόσο ο μεταβολισμός μας είναι χαμηλός. Θέλει υπομονή, όχι ακραίες δίαιτες και χρόνο.

    Καταρχήν , έχεις κάποιο θέμα θυροειδή;
    Σε αυτά που τρως, έχεις μετρήσει πόσες θερμίδες καταναλώνεις;
    Μήπως έχεις υπερβολικό άγχος, κάτι που δρα ανασταλτικά;
    Μήπως δεν είσαι συνεπής στο πλάνο αυτό και σπας τη διατροφή;

    Κάνεις καθόλου γυμναστική και τι δραστηριότητα έχεις γενικά μέσα στη μέρα;

    Συγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων, αλλά μόνο έτσι θα καταλάβουμε κάποια πράγματα για να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά.

  3. #3
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Καλώ ορισες στο φόρουμ και απο εμένα

    -Συμφωνώ με την Καρδούλα και εγώ δες τον θυροειδή σου

  4. #4
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ Κατερίνα! <3 Να χαίρεσαι και το παιδάκι σου. Έχουμε ίδια ηλικία.
    Συμφωνώ με την Καρδούλα σε όλα τα παραπάνω. Να απαντήσεις στις ερωτήσεις ώστε να καταλάβουμε κι εμείς καλύτερα την κατάσταση.
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-04-20
    Posts
    2

    Default

    Καλημερα σας !
    Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!!
    Η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο τσιμπημένο τ4 όποτε με παρακολουθεί η ενδοκρινολόγος κάνω εξετάσεις κάθε έξι μήνες.Δεν χρειάστηκε όμως να πάρω φαρμακευτική αγωγή.Σκοπευω να πάω για εξετάσεις άμεσα μήπως αυτή τη φορά άλλαξε κάτι.Απο θέματα υγείας το μόνο πρόβλημα που με είχε απασχολήσει παλιότερα ήταν οι πέτρες στην χολή όπου αναγκάστηκα να την αφαιρέσω σε σχετικά μικρή ηλικία (22) μετά άρχισε σιγά σιγά και η ανηφόρα με τα κιλά .
    Κάποιες μέρες που μετράω τις θερμίδες μου βγαίνουν γύρω στις 1400 με 1500 .Από θέμα άγχους είμαι καλά ...από διάθεση όμως όχι είμαι συχνά υποτονική και καμία φορά αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να πάρω τα ποδια μου και κουράζομαι με απλές δουλειές.Γενικοτερα νιώθω πολύ βαριά και με μικρή διάθεση για άσκηση και δραστηριότητες.Το μόνο που με κάνει να ξεχνιέμαι είναι ο χορός που πάω 3 φορές την βδομάδα από 1 ώρα (τώρα με την καραντίνα κάνω διαδικτυακά )
    Απο θέμα διατροφής προσπαθώ να μην ξεφεύγω από το πρόγραμμα εκτός από τις μέρες που περιμένω να αδιαθετήσω που με πιάνει έντονη επιθυμία για οτιδήποτε πολύ αλμυρό η πολύ γλυκό. Απλά με έχει πιάσει απογοήτευση γιατί χάνω με ρυθμούς χελώνας και δεν μπορώ να κατάλαβω τα λάθη μου.Επισης πολλές φορές ενώ δεν έχω ξεφύγει η ζυγαριά με δείχνει πάνω και μια κάτω όποτε λέω να σταματήσω το καθημερινό ζύγισμα γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρο.
    Σας ευχαριστώ και πάλι και καλή Πρωτομαγιά

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σταμάτα να κρεμεσαι από τη ζυγαριά γιατί όντως είναι ψυχοφθόρο.
    Θα πάρεις μεζούρα και θα μετρήσεις περιφέρεια στήθους, μέσης, ποπου και μπούτι. Μια φορά στις 15 μέρες μη σου πω 1 φορά το μήνα θα βλέπεις για αλλαγές.
    Το ίδιο και στην ζυγαριά, μόνο μια φορά τη βδομάδα.
    Επίσης βγαζε φωτό στο ίδιο σημείο για να κανείς συγκρίσεις πάλι μια φορά το μήνα.

    Σιγουρεψου πως όλα είναι οκ με θυροειδη και δεν υπάρχει κανένα θέμα.
    Να έχεις υπομονή γιατί το σώμα δεν χάνει κάθε φορά με τους ίδιους ρυθμούς.
    Να μετράς ΟΛΕΣ τις μέρες το φαγητό σου, όχι κάποιες..
    Θα είσαι συνεπής στο γραμμάριο ΣΕ ΌΛΑ. Μια χούφτα αμύγδαλα μπορεί να ναι από 100 μέχρι 500 θερμίδες.. Χούφτες, κουταλιές , φλυτζανια δεν είναι μονάδες μέτρησης.. θα τα ζυγίζεις όλα.
    Φρόντισε να έχεις μια δραστηριότητα μέσα στη μέρα εκτός του χορού. Ατονία ξε ατονία πίεσε λίγο τον εαυτό σου, 20 λεπτά ασκήσης με κάποιο λάστιχο ή αλτηρακια καλό θα σου κάνουν.
    Να μη σε πιάνει απογοήτευση, αλλά πείσμα.

  7. #7
    New Member TheodoraMos's Avatar
    Join Date
    20-06-11
    Location
    Chios
    Posts
    60

    Default

    Καλώς όρισες Κατερίνα!!!
    Έχεις χασιμότο;
    Εγώ στην εγκυμοσύνη ανακάλυψα ότι έχω Hashimoto...και έκανα εξετάσεις όταν γέννησα.
    Δεν κάνω κάποια θεραπεία με χαπακια διότι δεν χρειάστηκε. Πέρσυ όμως, έκανα και κάποιες άλλες εξετάσεις όπου βρήκαν πως μου έλειπαν κάποιες βιταμίνες...έτσι ξεκίνησα να διορθώνω το πρόβλημα και να ασχολούμαι. Αρχικά το ψυχολογικό, και σιγά σιγά της διατροφής μου...
    Η ενδοκρινολογος μου είπε να αποφεύγω ζάχαρη ,αναψυκτικά, λευκό ψωμί...και η αλήθεια είναι πως μαζί με σελήνιο μου έπεσαν αρκετά τα αντισώματα(αυξημένα και τα δικά μου). Αλλά ακόμα προσπαθώ.
    Ήμουν 107(υπηρξα και περισσότερο,110) τώρα είμαι 93 και συνεχίζω με το ρυθμό μου χωρίς να κουράζομαι(αρχικά θέλω να φτάσω 85)
    Θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι τόσο πολύ γιατί έτσι πέφτεις ψυχολογικά.. είναι ψυχοφθόρο όλο αυτό..και αυτό θα σε επηρεάζει γενικά με το πώς νιώθεις.
    Επειδή όλο αυτό ξεκινάει από την ψυχολογία σου θα σου έλεγα αρχικά να βγάλεις απ το μυαλό σου το μέτρημα των θερμίδων και να απολαύσεις τη διαδικασία. Να μη ζοριζεις τον εαυτό σου αλλά να τον επιβραβεύεις. Μη σε νοιάζει αν χάνεις αργά...αρκεί που χάνεις. Μη ξεχνάς τι έχει περάσει το σώμα σου όλα αυτά τα χρόνια...θέλει χρόνο...Και πάνω απ όλα εσύ θέλεις χρόνο. Δεν πειράζει εάν έκανες κάτι λάθος...Εάν θα κάνεις κάτι λάθος...Όλοι κάνουμε...μάθε από αυτό και μάθε να ακούς τι θες ΕΣΥ.
    Φιλικά, μια κοπέλα που έχει δοκιμάσει τα πάντα για να χάσει βάρος...(μεχρι και λιποαναρροφηση,(τπτ δεν εκανε)αλλά τώρα κατάλαβε πως αν δεν δουλέψεις το ψυχολογικό κομμάτι, δεν καταφέρνεις τπτ)
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και κα βάζεις μικρούς στόχους κάθε φορά !!!!!!
    Last edited by TheodoraMos; 02-05-20 at 01:44.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απελπισία...
    By Ilianakiii in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 22-01-18, 14:06
  2. Συμβουλή για αρχάρια
    By DimitraDR in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 15-01-18, 17:52
  3. Διατροφη βοηθεια, απελπισια....
    By kap100 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 25-03-17, 17:24
  4. Αρχάρια και Γράμμωση
    By fitmomof2 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 46
    Last Post: 06-04-16, 21:14
  5. Πιο αρχάρια και από αρχάρια
    By Greekthatcher in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 26-12-14, 01:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •