Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Βαρέα μέταλλα - ψάρια - επικίνδυνα;

    Καλησπέρα έχω διαβάσει πολλά άρθρα που λένε πως κάποιες τροφές, που οι περισσότεροι από εμάς τρώμε πολύ συχνά, περιεχουν βαρέα μέταλλα επικίνδυνα για την υγεία.

    Ένα από αυτά είναι το ρύζι κυρίως το καστανό και γενικότερα όλοι οι αναποφλοιωτοι καρποί... Μάλιστα τα ψάρια λένε πως έχουν τις μεγαλύτερες ποσότητες όπως ο σολομός και ο τόνος.

    Αν και πιστεύω πως ακολουθώ διατροφή που υποστηρίζει την υγεία - και οι περισσότεροι εδώ μέσα το κάνουν - με ανεπεξέργαστες και θρεπτικές τροφές, με ανησυχεί η κατανάλωση αυτών των ψαριών. Προσωπικά καταναλώνω 1-2 φορά/ες την εβδομάδα σολομό και 1-2 τόνο....

    Πιστεύετε πως πρέπει να είναι κάτι ανησυχητικό;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Billy KilG13 View Post
    Καλησπέρα έχω διαβάσει πολλά άρθρα που λένε πως κάποιες τροφές, που οι περισσότεροι από εμάς τρώμε πολύ συχνά, περιεχουν βαρέα μέταλλα επικίνδυνα για την υγεία.

    Ένα από αυτά είναι το ρύζι κυρίως το καστανό και γενικότερα όλοι οι αναποφλοιωτοι καρποί... Μάλιστα τα ψάρια λένε πως έχουν τις μεγαλύτερες ποσότητες όπως ο σολομός και ο τόνος.

    Αν και πιστεύω πως ακολουθώ διατροφή που υποστηρίζει την υγεία - και οι περισσότεροι εδώ μέσα το κάνουν - με ανεπεξέργαστες και θρεπτικές τροφές, με ανησυχεί η κατανάλωση αυτών των ψαριών. Προσωπικά καταναλώνω 1-2 φορά/ες την εβδομάδα σολομό και 1-2 τόνο....

    Πιστεύετε πως πρέπει να είναι κάτι ανησυχητικό;
    Όχι

    Θα σου πω τη δική μου άποψη. Αν αρχίσεις τα "το ψάρια έχουν υδράργυρο", "τα λαχανικά και τα φρούτα έχουν φυτοφάρμακα", "τα κρέατα έχουν ορμόνες", "τα σιτηρά ολικής έχουν αρσενικό", "το νερό έχει χημικά" κλπ
    στο τέλος δε θα βρεις τίποτα να φας.

    Αντί να κοιτάμε τα Goody's, γεμιστά μπισκότα, δρακουλίνια, Mars και όλες τις μπαρούφες που φάγαμε όλη μας τη ζωή έχουμε αρχίσει να φιλοσοφούμε αν πρέπει να φάμε τροφές που θα πρέπει να είναι η βάση της διατροφής μας.

    Φάε τόνο, φάε σολομό αλλά φάε και άλλα ψάρια, βάλε ποικιλιά. Στη Μεσόγειο ζούμε, έχουμε ίσως τα καλύτερα ψάρια.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ακόμα και αν καταναλώνεις σε καθημερινή βάση πολλά κιλά τόνου και σολομού είναι μάλλον απίθανο να δηλητηριαστείς από βαρέα μέταλλα με αυτόν τον τρόπο.
    Συνήθως ο κίνδυνος δηλητηρίασης από βαρέα μέταλλα αφορά περισσότερο κάποιες επαγγελματικές κατηγορίες που αντιμετωπίζουν έκθεση σε βαρέα μετάλλα σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις (αν π.χ. δούλευες σε διυλιστήρια πετρελαίου, τότε θα είχες πρόβλημα).
    Γεγονός είναι πάντως ότι τα βαρέα μέταλλα βρίσκονται παντού γύρω μας (από τα σφραγίσματα των δοντιών, τα σκεύη μαγειρικής, τους ρύπους της ατμόσφαιρας κλπ.) και με διαφόρους τρόπους περνούν στην τροφική αλυσίδα, ωστόσο οι συγκεντρώσεις αυτές είναι απειροελάχιστες (της τάξης των μερών στο τετράκις εκατομμύριο) για να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα υγείας.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Όχι

    Θα σου πω τη δική μου άποψη. Αν αρχίσεις τα "το ψάρια έχουν υδράργυρο", "τα λαχανικά και τα φρούτα έχουν φυτοφάρμακα", "τα κρέατα έχουν ορμόνες", "τα σιτηρά ολικής έχουν αρσενικό", "το νερό έχει χημικά" κλπ
    στο τέλος δε θα βρεις τίποτα να φας.

    Αντί να κοιτάμε τα Goody's, γεμιστά μπισκότα, δρακουλίνια, Mars και όλες τις μπαρούφες που φάγαμε όλη μας τη ζωή έχουμε αρχίσει να φιλοσοφούμε αν πρέπει να φάμε τροφές που θα πρέπει να είναι η βάση της διατροφής μας.

    Φάε τόνο, φάε σολομό αλλά φάε και άλλα ψάρια, βάλε ποικιλιά. Στη Μεσόγειο ζούμε, έχουμε ίσως τα καλύτερα ψάρια.
    Αυτή την άποψη έχω και εγω, ο,τι λες βγαζει λογική. Σίγουρα το να τρως τροφές πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά, που έχουν υποστεί καθόλου έως λίγη επεξεργασία είναι πολύ καλύτερο και πιο υγιεινό από το να τρως ζάχαρες, κοτόπουλα από Αμερική τηγανισμένα με τα πιο φθηνά λάδια, μπέικον, τηγανητά κλπ κλπ... Τέτοιου ειδους άρθρα είναι ο λόγος που βγαζουν προϊόντα βιολογικά, vegan, gluten free, no sugar και τα "καθίζουν" διπλάσια τιμή απ' τα κανονικά... Όποιος τρώει πχ Goody's και αγοράζει τέτοιου είδους προϊόντα και ισχυρίζεται ότι "ο σολομός έχει υδράργυρο" κοροϊδεύει τον εαυτό του...

    Μπήκα στην διαδικασία να κάνω αυτό το thread διότι ακούω ένα σωρό σχόλια από τους γύρω μου. Όχι μόνο σολομό, τόνο αλλά και ψημένους ξηρούς καρπούς... Λες και θα πεθάνω αν τα τρώω.. Και μάλιστα ανθρωποι που τρώνε γλυκά πολύ συχνά και τηγανητά. Όταν έτρωγαν ψάρια τηγανιτα μου είπαν πως αυτό είναι καλύτερο απ' τον σολομό που τρώω εγώ:P Τι να τους πεις... Μακάρι να γυμνάζονταν και να έτρωγαν όπως εγω, μόνο καλύτερη υγεία θα είχαν. Εγώ πάντως νιώθω πολύ πιο υγιεις με αυτόν τον τρόπο ζωής απ' ότι τα προηγούμενα χρονια. Τότε δεν σχολίαζαν τίποτα. Η τελευταία απάντηση με κάλυψε πλήρως!

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by hardgainer32 View Post
    Ακόμα και αν καταναλώνεις σε καθημερινή βάση πολλά κιλά τόνου και σολομού είναι μάλλον απίθανο να δηλητηριαστείς από βαρέα μέταλλα με αυτόν τον τρόπο.
    Συνήθως ο κίνδυνος δηλητηρίασης από βαρέα μέταλλα αφορά περισσότερο κάποιες επαγγελματικές κατηγορίες που αντιμετωπίζουν έκθεση σε βαρέα μετάλλα σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις (αν π.χ. δούλευες σε διυλιστήρια πετρελαίου, τότε θα είχες πρόβλημα).
    Γεγονός είναι πάντως ότι τα βαρέα μέταλλα βρίσκονται παντού γύρω μας (από τα σφραγίσματα των δοντιών, τα σκεύη μαγειρικής, τους ρύπους της ατμόσφαιρας κλπ.) και με διαφόρους τρόπους περνούν στην τροφική αλυσίδα, ωστόσο οι συγκεντρώσεις αυτές είναι απειροελάχιστες (της τάξης των μερών στο τετράκις εκατομμύριο) για να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα υγείας.

    Αυτό ήθελα να ακούσω, με καλυψες πλήρως. Έχω ακούσει όμως πως συσσωρεύονται στον οργανισμό, όχι όπως για παράδειγμα οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες... Τώρα αυτό το "ακουσει" δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρο είναι.
    Last edited by Billy KilG13; 02-05-20 at 11:32.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βιταμίνες και Μέταλλα
    By OrestisD in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 17-08-17, 21:14
  2. Replies: 7
    Last Post: 29-04-15, 22:07
  3. Βαρέα Μέταλλα Σε Πρωτεϊνες
    By Stelios_Xania in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 06-01-15, 23:01
  4. Test Για Βαρέα Μέταλλα Σε Τροφές Και Συμπληρώματα
    By Isidora in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 0
    Last Post: 02-04-11, 23:42
  5. Μεταλλα Ασβεστιο
    By christos75 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 17-01-05, 10:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •