Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default Πάλη ή Τζούντο - Τι Να Διαλέξω;

    Παλη η τζουντο, ενα απο τα δυο θα ασχοληθω..
    Πιστευω μαρεσει να παλευω με τον αλλον, να βαζω δυναμη, να τον σπρωχνω, να τον σκουνταω με ενταση!, οχι ομως μπουνιες ειδικά στο πρόσωπό!!
    Ειμαι πιο συναισθηματική!.
    Ας πουμε, καποιες στιγμες νιωθω σωματικα δυνατη και νιωθω αδρεναλινη να θελω να παλευσω (πως νιώθεις οταν τρως πρωτεινη μετα το γυμναστηριο).
    Πρεπει εννοείτε να εχεις και το πνευμα, δυναμη σωματικη χρειάζεται, και ευκινησια επισης, και εκρηκτικοτητα.
    Και Πριν ανακαλύψω αυτα τα αθληματα ειχα το αισθημα οτι μαρεσε να παλευω,και να τον σπρώχνω και να με σπρώχνει.
    Να πω εδω οτι ειμαι και δυνατή,γερη,και πιστευω οτι εχω σταθεροτητα δλδ στεκομαι καλα στα ποδια μου.
    Μου το εχουν πει οτι ειμαι δυνατη.
    Ποιο πολυ τη παλη προτιμώ, ομως η παλη και το τζουντο μοιαζουν πολυ, ξερει κανεις να μου πει της διαφορές Τους;;;
    Αυτο ειναι το ερωτημα μου.
    Υπαρχει και η ελευθερη παλη, και η ελληνορωμαικη παλη.
    Και Ποιο ωραιο μου ακουγετε να με αποκαλουν παλαιστης, (ασχετο), παρα τζουντοκα, και η στολη μαρεσει πιο πολυ της παλη
    Γινομαι 19 χρόνον, 162 υψος, και 60-57 κιλα.
    Σιγουρα θα ασχοληθω! Μακαρι να μαρεσει, να ειμαι καλη,
    Και να το δουλεψω αυτο και να εχω τη καλη τυχη να το κανω εππαγελμα
    Μηπος ειναι λιγο αργά;
    Αν παω, που σιγουρα θα παω, θα πω εδω τις εντυπωσεις μού καλες η κακες, οποιες και αν είναι, και σε Ποιο άθλημα τελικά πηγα :)


    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Λοιπόν, ως πρώην παλαιστής (ελευθέρας πάλης) θα σου προτείνω να πας προς αυτό το μονοπάτι.
    Ποτέ δεν είναι αργά! Κι εγώ ξεκίνησα μετά τα 20 εντατικά, έχω βέβαια καιρό να παλέψω.

    Πάντως να ξέρεις ότι θα χρειαστείς πολύ υπομονή αν δεν έχεις ξανασχοληθεί ποτέ με κάτι που να απαιτεί ευλυγισία και δύναμη (όπως π.χ ενόργανη κτλ), και πολύ ισορροπία, ευλυγισία και δύναμη (ειδικά στα χέρια).
    Επίσης, αν σκεφτείς να το πας κι αγωνιστικά , ετοιμάσου για φουλ πίεση όσον αφορά τις κατηγορίες βάρους.


    Τώρα για το judo δεν γνωρίζω πράγματα να σου πω.

    Μπορείς να δοκιμάσεις και τα δύο και να δεις ποιο σου ταιριάζει πιο πολύ.


    (άσχετο, αλλά το μαγιό που φοράμε στην πάλη είναι ότι πιο άβολο θα βάλεις ποτέ)
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Ωραια χαρομαι που ειναι ακομη νωρίς!!
    Απλως θα ηθελα να απαντηθεί η ερώτηση μου, σε τι διαφερει η παλη απο το τζούντο μοιαζουν αρκετα, αν καποιο μελος γνωρίζει, αν θέλει, να μου απαντήσει.
    Θελει πολυ εξασκηση.
    Με την ευλυγισία δεν ειμαι τοσο καλη, δεν το εχω στο σκαρι μου, ενω με τη δυναμη το εχω, και μ'αρέσει Ποιο πολύ!!.
    Θελει εννοείτε και γρηγοράδα, θελει και ασκησεις ευκινισιας, ετσι δεν ειναι;
    Θα δοκιμασω, και θα τα παρακολουθησω απο κοντα, θα μαθω Ποιο μου ταιριαζει καλύτερα, οπως είπες!
    Πως ηταν; σαρεσε;




    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by Erengnl View Post
    Ωραια χαρομαι που ειναι ακομη νωρίς!!
    Απλως θα ηθελα να απαντηθεί η ερώτηση μου, σε τι διαφερει η παλη απο το τζούντο μοιαζουν αρκετα, αν καποιο μελος γνωρίζει, αν θέλει, να μου απαντήσει.
    χμμ
    φαντάσου το τζούντο σαν μια κατάσταση τσακ-μπαμ όπου προσπαθείς μια γρήγορη λαβή χρησιμοποιώντας τα ρούχα του άλλου για να τον ρίξεις.
    Στην πάλη είσαι πιο σώμα με σώμα, η εμπλοκή έχει μεγαλύτερη διάρκεια και οι λαβές γίνονται στο σώμα του άλλου αφού δεν υπάρχουν ρούχα.
    Ας πούμε σαν υπόβαθρο για αγώνες ΜΜΑ προτιμούν την πάλη από το τζούντο.
    Απ την άλλη για αυτοάμυνα το τζούντο είναι πιο αποτελεσματικό.
    Πέρνα κι απ τα δύο για δοκιμή και βλέπεις ..

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Και τα δυο είναι εξαιρετικά αθλήματα.

    Το judo είναι λιγο πιο ανατολίτικο στη φιλοσοφία του, έχει ζώνες, εξετάσεις, στολή κλπ. Η πάλη είναι δυτικό άθλημα. Αλλά αν πας σε σχολή judo που κατεβάζει σοβαρούς αθλητές σε αγώνες δε θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά ως προς την ένταση και τη φιλοσοφία της προπόνησης.

    Η κυριότερη διαφορά κατά τη γνώμη μου είναι οτι η πάλη είναι πιο απλή τεχνικά απο το judo.

    To judo έχει τεχνικά πιο δύσκολα taekdowns, εξαρθρώσεις, κλπ. H πάλη είναι ρήψεις και έδαφος, πιο απλά τα πράγματα.

    Δεν συμφωνώ οτι το judo είναι πιο αποτελεσματικό για αυτοάμυνα. Και τα 2 μια χαρά είναι, με πλεονεκτήματα και περιορισμούς. Για παράδειγμα το αγωνιστικό judo δεν έχει ρήψεις απο τα πόδια, η πάλη στο έδαφος είναι αρκετά περιορισμένη και το να συνηθίσεις χωρίς Gi παίρνει χρόνο. Ό,τι απ'τα δυο και να κάνεις καλό είναι.

    Απο άποψη γυμναστικής ωστόσο δεν διαφέρουν πάρα πολύ.

    Btw, μακράν ελευθέρα αντί ελληνορωμαική. Πιο σύνθετη και ενδιαφέρουσα.

    Επάγγελμα πολύ δύσκολα, αλλά δεν πειράζει. Μιλάμε για αθλήματα-ολυμπιακά αγωνίσματα με απίστευτο ανταγωνισμό. Οι προπονητές είναι όλοι παλιοί αγωνιστικοί αθλητές, η νέα γενιά απο ΤΕΦΑΑ με ειδίκευση στο άθλημα μέσα στο πανεπιστήμιο.

    Εγώ αν διάλεγα θα διάλεγα πάλη, μόνο και μόνο λόγω των Karelin και Yoel Romero (γνώμη μου ότι πιο εντυπωσιακό έχει βγάλει το ανθρώπινο είδος). Αλλά τελείως υποκειμενικό αυτό.
    Last edited by Achillezzz; 07-05-20 at 18:58.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Απο αυτα που περιγραφεις νομιζω πως θα σου ταιριαζε καλυτερα να διαλεξεις την Παλη.

    Εγω πηγαινα 3 χρονια ελληνορωμαικη εχω και κατεβει και σε αγωνες, ειναι πολυ ωραιο αθλημα εγω στο προτεινω με χιλια θα σου αρεσει πολυ θεωρω η προπονηση ειναι αρκετα σκληρη , παντως ανετα ξανα πηγαινα ωραιες αναμνησεις!



  7. #7
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Αυτα ειναι να τα δοκιμασεις, να δεις πιο σου ταιριαζει πιο πολυ,
    Γιατι διαφορετικα ειναι οπως τα φανταζεσαι...!!
    Θα παω στη κοντινοτερη σχολη πολεμικων τεχνων
    Και Θα παρακολουθησω,να καταλαβω.. στη σελιδα της σχολης πολεμικων τεχνων ειδα οτι εχει μονο παλη υποταγής. οχι ελευθερα,ουτε ελληνορωμαικη παλη, κι ειδα οτι ειναι πιο περιπλοκο και εχει περισοτερες τεχνικες,
    Αλλα ενταξει...


    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    ωπ, μας τα χαλάς τώρα..
    και για τζούντο και για πάλη θα πας σε αθλητικούς συλλόγους, όχι σχολές πολεμικών τεχνών.
    Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

  9. #9
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Για να τα παρακολουθησω εννοείς;

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #10
    New Member Uthas's Avatar
    Join Date
    01-05-21
    Posts
    16

    Default

    Ακούγεσαι σαν να θες να κάνεις ελληνορωμαϊκή πάλη ή κανονική πάλη (ακαδημαϊκή, catch-as-can, ελεύθερη πάλη). Το Judo είναι κυριολεκτικά ιαπωνική πάλη μα σύγχρονη από συσσωρευμένες τεχνικές jujutsu που είναι συστήματα ιαπωνικών τεχνών πάλης. Γενικά πέρα από το atemi waza (λίγα χτυπήματα που έχει το Judo αναμειγμένα μέσα) το Judo είναι παλεστικό άθλημα.

  11. #11
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    445

    Default

    Καλή πρόοδο ότι κι αν διαλέξεις!
    Με υπομονή κι επιμονή θα φτάσεις σε ένα επίπεδο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχολες τζουντο στη Θεσσαλονικη
    By ripaza in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-11, 15:08
  2. ελληνορωμαικη παλη..
    By kouvidis.87 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 38
    Last Post: 09-12-09, 10:35
  3. Παλη για αεροβια
    By venson in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 18-02-06, 05:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •