Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default Σχόλια Για Τη Διατροφή Μου

    Βαζω ενδεικτικα την διατροφη μου αυτην την περιοδο (υποθερμιδικη) και θα ηθελα τα σχολια/συμβουλες σας.


    BMR= 1827 TDEE=2.512


    Πρωινο
    6 ασπραδια + μια φετα ολικης + 30γρ φυστικοβουτυρο

    Δεκατιανο
    Μηλο

    Μεσημερι
    200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ) με σαλατα χωρις λαδι

    Preworkout
    Αχλαδι ή Μπανανα 250ml γαλα 2%

    Post Workout
    Whey 30gr

    Βραδινο
    200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ) με σαλατα σαλατα χωρις λαδι

    Πριν τον υπνο
    Γιαουρτι 2% με 1 κγ μελι

    Θερμιδες 1918 πρωτεινη 182 υδατανθρακας 126 λιπαρα 77
    Last edited by AnonymousX; 04-05-20 at 15:09.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Πρωινο
    6 ασπραδια + μια φετα ολικης + 30γρ φυστικοβουτυρο εδώ θα έβαζα και ένα φρούτο, ή θα αντικαταστούσα την φετα με βρώμη


    Δεκατιανο
    Μηλο εδώ θα εβαζα και ένα γιαούρτι ή 2 αυγά/ασπράδια για να έχεις μια πηγή πρωτείνης


    Μεσημερι
    200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ) με σαλατα χωρις λαδι + ρύζι/πατάτα για πηγή υδατάνθρακα


    Preworkout
    Αχλαδι ή Μπανανα 250ml γαλα 2% θα έβαζα το φρούτο στο post workout και θα επέλεγα άλλον υδατάνθρακα (όπως π.χ ρυζάλευρο)


    Post Workout
    Whey 30gr θα έβαζα + ένα φρούτο


    Βραδινο
    200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ) με σαλατα σαλατα χωρις λαδι + ρύζι/πατάτα για πηγή υδατάνθρακα


    Πριν τον υπνο
    Γιαουρτι 2% με 1 κγ μελι εδώ θα έβαζα σκέτο γιαούρτι, ή cottage ή καζείνη






    Βασικά... τα 182gr υδατάνθρακα πως τα υπολόγισες? ο μοναδικός που βλέπω είναι τα φρούτα, μέλι και η φετα ψωμι, έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ λιγότερα από 182gr
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Συμφωνω με την Φωτεινη Ο υδατανθρακας σου πολυ χαμηλα και το ελλειμα σου μεγαλο...

    Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για εσενα!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Πρωινο
    6 ασπραδια + μια φετα ολικης + 30γρ φυστικοβουτυρο εδώ θα έβαζα και ένα φρούτο, ή θα αντικαταστούσα την φετα με βρώμη


    Δεκατιανο
    Μηλο εδώ θα εβαζα και ένα γιαούρτι ή 2 αυγά/ασπράδια για να έχεις μια πηγή πρωτείνης


    Μεσημερι
    200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ) με σαλατα χωρις λαδι + ρύζι/πατάτα για πηγή υδατάνθρακα


    Preworkout
    Αχλαδι ή Μπανανα 250ml γαλα 2% θα έβαζα το φρούτο στο post workout και θα επέλεγα άλλον υδατάνθρακα (όπως π.χ ρυζάλευρο)


    Post Workout
    Whey 30gr θα έβαζα + ένα φρούτο


    Βραδινο
    200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ) με σαλατα σαλατα χωρις λαδι + ρύζι/πατάτα για πηγή υδατάνθρακα


    Πριν τον υπνο
    Γιαουρτι 2% με 1 κγ μελι εδώ θα έβαζα σκέτο γιαούρτι, ή cottage ή καζείνη






    Βασικά... τα 182gr υδατάνθρακα πως τα υπολόγισες? ο μοναδικός που βλέπω είναι τα φρούτα, μέλι και η φετα ψωμι, έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ λιγότερα από 182gr
    182γρ πρωτεινη ειναι και 126 υδατανθρακα ( τα macros ειναι απο το myfitnesspal )

    ειμαι 80 κιλα 1,78 εκανα το starting strength και πριν την καραντινα upper lower 4 φορες την εβδομαδα ( για ενα χρονο συστηματικα ) τωρα πλεον κανω ενα προγραμμα full body με το βαρος του σωματος 3 φορες την εβδομαδα ( push ups pull ups squats κλπ ) και 2-3 φορες παω για περπατημα 1 -1,5 ωρα

    εχω χασει ηδη 6 κιλα και σκεφτομαι να φτασω στα 78. Με λιπομετρηση που εκανα σπιτι ( δερματοπτυχομετρο ) το αποτελεσμα ηταν 15,7% λιπος.

    Φωτεινη πιστευω οτι αν βαλω προσθεσω ολα τα παραπανω οτι θα ανεβω σε κιλα αντι να χανω ( ειμαι ηδη στις 1900 ) οποτε αν μπορεις πες μου σε τι ποσοτητες θα πρεπει να ειναι.
    Last edited by AnonymousX; 04-05-20 at 16:02.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by AnonymousX View Post
    Βαζω ενδεικτικα την διατροφη μου αυτην την περιοδο (υποθερμιδικη) και θα ηθελα τα σχολια/συμβουλες σας.


    BMR= 1827 TDEE=2.512


    Πρωινο
    6 ασπραδια + μια φετα ολικης + 30γρ φυστικοβουτυρο

    Δεκατιανο
    Μηλο

    Μεσημερι
    200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ) με σαλατα χωρις λαδι

    Preworkout
    Αχλαδι ή Μπανανα 250ml γαλα 2%

    Post Workout
    Whey 30gr

    Βραδινο
    200 γρ (κοτοπουλο ή μοσχαρι ) με σαλατα σαλατα χωρις λαδι

    Πριν τον υπνο
    Γιαουρτι 2% με 1 κγ μελι

    Θερμιδες 1918 πρωτεινη 182 υδατανθρακας 126 λιπαρα 77
    Αρχικά το bmr σου (χωρίς καθόλου δραστηριότητα, χωρις να κουνάς χερι,ποδι, χωρίς να βήχεις) είναι 1800 κάτι θερμίδες και πηγαίνεις κατευθείαν στις 1900; Αργή, σταδιακή μείωση των θερμιδων χρειάζεσαι για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα και με το σωστό τροπο. Γιατί αργά ή γρήγορα ο οργανισμός σου θα μπει στο λεγόμενο starvation mode, καταστρέφοντας τον μεταβολισμό σου και δεν θα χάνεις πια βάρος. Τα πρώτα κιλά που φεύγουν είναι νερά.

    Όταν εφαρμόσεις το παραπάνω θα σου πρότεινα να βγάλεις μέλια, ψωμιά και να μην τρως μικρό γεύμα πριν και μετά την προπόνηση. Αντιθέτως βάλε το κοτόπουλο με υδατάνθρακες πριν την προπόνηση. Οι περισσότεροι υδατανθράκες πρέπει να είναι πριν και μετά την προπόνηση, θα το δεις και μόνος σου, η απόδοση στην προπόνηση θα αυξηθεί.
    Edit: καλύτερα η μόνη πηγή λιπαρών να είναι το ελαιόλαδο, όχι φυστικοβούτυρο.

    Σημείωση: δεν θα έλεγα πως είμαι τόσο εξειδικευμένη όσο κάποια άλλα μέλη εδώ μέσα, ούτε έχω μεγάλη εμπειρία. Παρ' όλα αυτά, έχω αφιερώσει πολλές ώρες όσο αφορά το bodybuilding/fitness lifestyle και θεωρώ πως ξέρω κάποια πράγματα πολύ καλά, μάλιστα πολύ καλύτερα απ' τον μέσο γυμναστηριακό.
    Last edited by Billy KilG13; 04-05-20 at 17:12.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Aυτα τα 6 κιλα σε ποσο διαστημα τα εχασες? στις 1900 θερμιδες κατεβηκες κατευθειαν η μειωση γινοταν σταδιακα?
    Οι θερμιδες ειναι ηδη πολυ λιγες και δεν σε παιρνει να κοψεις πολυ διοτι στην πορεια θα καταληξεις να τρως σαν σπουργιτι !

  7. #7
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Aυτα τα 6 κιλα σε ποσο διαστημα τα εχασες? στις 1900 θερμιδες κατεβηκες κατευθειαν η μειωση γινοταν σταδιακα?
    Οι θερμιδες ειναι ηδη πολυ λιγες και δεν σε παιρνει να κοψεις πολυ διοτι στην πορεια θα καταληξεις να τρως σαν σπουργιτι !
    Περίπου 2 μήνες μου πήρε να τα χάσω και έπεφτα σταδιακά θερμίδες τα τελευταία τα έχασα τώρα στις 1900 βασικά σκεφτόμουν να σταματήσω στα 80 κιλά αλλά νομίζω ότι θέλω λίγο ακόμα στην κοιλιά γι αυτό είπα να μείνω στις 1900 μέχρι να πάω 78. Κράτησα ψηλά πρωτεΐνη με την λογική να χάσω λιγότερη μυική μάζα οσο το δυνατόν όποτε ο υδατάνθρακας πήγε αρκετά χαμηλά.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  8. #8
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Ναι, σωστά εγώ μπερδεύτηκα!

    Θα σου πρότεινα για ένα διάστημα να κινηθείς ισοθερμιδικά-ελαφρώς υποθερμιδικά, γιατί είσαι ήδη πολύ χαμηλά σε θερμίδες (1800+ τρώω εγώ για συντήρηση που είμαι 1.59 και 59 κιλά φαντάσου)
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  9. #9
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Ναι, σωστά εγώ μπερδεύτηκα!

    Θα σου πρότεινα για ένα διάστημα να κινηθείς ισοθερμιδικά-ελαφρώς υποθερμιδικά, γιατί είσαι ήδη πολύ χαμηλά σε θερμίδες (1800+ τρώω εγώ για συντήρηση που είμαι 1.59 και 59 κιλά φαντάσου)
    Η λογικη μου ειναι ( χωρις να ειμαι σιγουρος ) να συνεχισω στις 1900 μεχρι τα 78 κιλα που θελω να φτασω ( 1,5 κιλο ακομα δηλαδη ) και μετα να αυξανω 100 θερμιδες πχ ανα εβδομαδα (δεν ξερω αν ειναι σωστο το διαστημα αυτο) μεχρι τις 2300-2400 ( ελαφρως υποθερμιδικα δηλαδη) ωστε να συνεχισω να μειωνω το λιπος. Το σκεφτομαι σωστα?
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Ο στοχος σου ποιος ειναι? Ειναι να πας 78 κιλα η να πεσεις πιο χαμηλα?
    Θεωρεις οτι στα 78 κιλα θα εισαι κομπλε και θα φυγει το λιπος που θες?

  11. #11
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ο στοχος σου ποιος ειναι? Ειναι να πας 78 κιλα η να πεσεις πιο χαμηλα?
    Θεωρεις οτι στα 78 κιλα θα εισαι κομπλε και θα φυγει το λιπος που θες?
    Αρχικα σαν στοχο ειχα τα 80 θεωρω ομως οτι πρεπει να πεσω κι αλλο για να φτασω εκει που θελω.
    Τωρα λεω 78 αν δεν μου αρεσει ισως παω παρακατω γενικα παω με τον καθρεφτη. Εχει μεινει λιγο
    λιπος στην κατω περιοχη της κοιλιας και στα πλαγια το οποιο δεν μου αρεσει οπτικα.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by AnonymousX View Post
    Αρχικα σαν στοχο ειχα τα 80 θεωρω ομως οτι πρεπει να πεσω κι αλλο για να φτασω εκει που θελω.
    Τωρα λεω 78 αν δεν μου αρεσει ισως παω παρακατω γενικα παω με τον καθρεφτη. Εχει μεινει λιγο
    λιπος στην κατω περιοχη της κοιλιας και στα πλαγια το οποιο δεν μου αρεσει οπτικα.
    Ενας τροπος ειναι να ανεβασεις σταδιακα τις θερμιδες προς την συντηρηση να μεινεις εκει για να ενα διαστημα ωστε να αυξησεις τον μεταβολισμο σου και να το πας σωστα μετα με μικρες μειωσεις.. αλλα αυτο θελει χρονο

    Διαφορετικα μπορεις να μεινεις σε αυτες τις θερμιδες αφου συνεχιζεις να χανεις τις κρατας μεχρι να σταματησεις να χανεις βαρος και μετα καλο θα ηταν να αυξησεις την δραστηριοτητα σου μεσα στην ημερα σου ωστε να δημιουργεις ελλειμα απο εκει δεν σε παιρνει να μειωσεις παρα πολυ το φαγητο γιαυτο σε ρωταω ποιος ειναι ο στοχος σου και που θες να φτασεις ρισκαρεις και αλλα πραγματα ριχνωντας τοσο τις θερμιδες σου, μια φωτογραφια θα βοηθουσε γενικοτερα..

    Επισης εγω θα εριχνα τα λιπαρα στα απαραιτητα και τις υπολοιθες θερμιδες θα τις εβαζα στον υδατανθρακα

  13. #13
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ενας τροπος ειναι να ανεβασεις σταδιακα τις θερμιδες προς την συντηρηση να μεινεις εκει για να ενα διαστημα ωστε να αυξησεις τον μεταβολισμο σου και να το πας σωστα μετα με μικρες μειωσεις.. αλλα αυτο θελει χρονο

    Διαφορετικα μπορεις να μεινεις σε αυτες τις θερμιδες αφου συνεχιζεις να χανεις τις κρατας μεχρι να σταματησεις να χανεις βαρος και μετα καλο θα ηταν να αυξησεις την δραστηριοτητα σου μεσα στην ημερα σου ωστε να δημιουργεις ελλειμα απο εκει δεν σε παιρνει να μειωσεις παρα πολυ το φαγητο γιαυτο σε ρωταω ποιος ειναι ο στοχος σου και που θες να φτασεις ρισκαρεις και αλλα πραγματα ριχνωντας τοσο τις θερμιδες σου, μια φωτογραφια θα βοηθουσε γενικοτερα..

    Επισης εγω θα εριχνα τα λιπαρα στα απαραιτητα και τις υπολοιθες θερμιδες θα τις εβαζα στον υδατανθρακα
    Πιστευω 78 θα παω χωρις να φρεναρω καθως χανω σταθερα τα ιδια κιλα απο οταν ημουν 85( εδω να πω οτι ημουν πριν ενα χρονο ημουν 89 κιλα και πηγα στα 85 με στοιχειωδη διατροφη και επειδη ξεκινησα συστηματικα ξανα γυμναστηριο 3-4 προπονησεις την εβδομαδα. Τωραπλεον το παω πολυ πιο σοβαρα στην διατροφη ) . Μετα θα αρχισω να ανεβαινω για να φτασω στην συντηρηση μου.

    Ποσο θερμιδες πρεπει να προσθετω και ανα ποσο διαστημα ( ενδεικτικα ) για να καταλαβω. πχ 100 θερμιδες ανα εβδομαδα ειναι καλα?

    Επισης αν μπορεις να μου εξγησεις τι εννοεις οταν λες οτι ρισκαρω στις 1900 τι μπορει να γινει?
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    15-20gr υδατανθρακα καθε εβδομαδα ειναι μια καλη αυξηση θεωρω αυτο θα το κρινεις και εσυ

    Μειωμενη Ενεργεια -Πεινα -Ελλειψη δυναμης - χασιμο μυικης μαζας ειδικα αν δεν εχεις και καποιον εξοπλισμο ειναι ακομα χειροτερα,

  15. #15
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Εχω πλεον τροποποιηση την διατροφη μου ως εξης:

    1 Γευμα
    6 ασπραδια + 50γρ Βρωμη + 8γρ whey


    2 Γευμα
    Φρουτο ( 24γρ υδατανθρακα ) + γιαούρτι 227γρ


    3 Γευμα
    150γρ (μοσχαρι ) με σαλατα χωρις λαδι + 150γρ πατάτα


    4 γευμα
    30γρ whey + 50γρ βρωμη


    5 Γευμα
    Whey 30gr


    6 Γευμα
    150γρ ( μοσχαρι ) με σαλατα σαλατα χωρις λαδι + 150γρ πατάτα

    Θερμιδες 1902

    Πρωτεινη 192 γρ
    Υδατανθρακας 166γρ
    Λιπαρα 48γρ

    Θα ηθελα τα σχολια σας ή τυχων διορθωσεις.
    Last edited by AnonymousX; 11-06-20 at 11:44.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  16. #16
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Άντε να πω και εγώ μια γνώμη.
    1) Αφού κάνεις μέτρηση λίπους βάλε στόχο ποσοστό λίπους και όχι βάρος. Το ιδανικό θα ήταν να μείνεις κοντά στα κιλά σου και να μειώνεται μόνο το λίπος.
    2) Με διατροφή 1900 θερμίδων θεωρώ ότι μπορείς να συνεχίσεις αν είσαι 15,7% λίπος (δεν αναφέρεις τύπο που χρησιμοποίησες για τον υπολογισμό).
    3) Προσωπικά δεν θα είχα κάποιο θέμα και με την ποσότητα υδατάνθρακα που είχες πριν εφόσον δεν είχες διαπιστώσει να σου "λείπει" κατά τη γυμναστική. Πολλοί κάνουν κετογονική διατροφή.
    4) Περισσότερο μου προξενεί εντύπωση η εντύπωση η εμμονή στα 6 γεύματα σε μια διατροφή τόσο λίγων θερμίδων. Δηλαδή αν δεν έτρωγες το μήλο για δεκατιανό και είχες κάποιο υδατάνθρακα στο μεσημεριανό νομίζεις ότι έχει κάποια διαφορά. Επίσης υπολογίζεις γιαούρτι 227 γρ για δεκατιανό και πρωτείνη 8 γρ στο πρωινό. Μήπως προβληματίζεσαι παραπάνω απ'ότι πρέπει;

    Για εμένα δες να σου βγαίνουν οι μέσοι όροι θερμίδων και μάκρος που έχεις μέσα στην εβδομάδα και μην αγχώνεσαι τόσο πολύ. Αν το TDEE σου είναι όπως λες περίπου 2500 και είσαι στο 15% λίπος με έλλειμμα -600 θερμίδες δεν θεωρώ ότι θα πάθεις οτιδήποτε και μπορείς να συνεχίσεις. Επίσης δεν έχω δει καμία μελέτη που να λέει ότι κάτι παθαίνεις αν ξεκινήσεις με απότομο έλλειμμα ή αν αυξήσεις απότομα τους υδατάνθρακες (διευκρινίζω ότι διαφοροποιείται η απάντηση σε περίπτωση απότομης αύξησης συνολικών θερμίδων μετά από παρατεταμένη δίαιτα).
    Συμφωνώ εντούτοις με τον Γρηγόρη ότι καλό θα ήταν να μην ρίξεις θερμίδες κάτω από το BMR. Αν χρειαστεί μεγαλύτερο έλλειμμα δημιούργησε το με αύξηση αερόβιας.
    Αυτά και καλή συνέχεια.
    Rome wasn't built in a day

  17. #17
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Άντε να πω και εγώ μια γνώμη.
    1) Αφού κάνεις μέτρηση λίπους βάλε στόχο ποσοστό λίπους και όχι βάρος. Το ιδανικό θα ήταν να μείνεις κοντά στα κιλά σου και να μειώνεται μόνο το λίπος.
    2) Με διατροφή 1900 θερμίδων θεωρώ ότι μπορείς να συνεχίσεις αν είσαι 15,7% λίπος (δεν αναφέρεις τύπο που χρησιμοποίησες για τον υπολογισμό).
    3) Προσωπικά δεν θα είχα κάποιο θέμα και με την ποσότητα υδατάνθρακα που είχες πριν εφόσον δεν είχες διαπιστώσει να σου "λείπει" κατά τη γυμναστική. Πολλοί κάνουν κετογονική διατροφή.
    4) Περισσότερο μου προξενεί εντύπωση η εντύπωση η εμμονή στα 6 γεύματα σε μια διατροφή τόσο λίγων θερμίδων. Δηλαδή αν δεν έτρωγες το μήλο για δεκατιανό και είχες κάποιο υδατάνθρακα στο μεσημεριανό νομίζεις ότι έχει κάποια διαφορά. Επίσης υπολογίζεις γιαούρτι 227 γρ για δεκατιανό και πρωτείνη 8 γρ στο πρωινό. Μήπως προβληματίζεσαι παραπάνω απ'ότι πρέπει;

    Για εμένα δες να σου βγαίνουν οι μέσοι όροι θερμίδων και μάκρος που έχεις μέσα στην εβδομάδα και μην αγχώνεσαι τόσο πολύ. Αν το TDEE σου είναι όπως λες περίπου 2500 και είσαι στο 15% λίπος με έλλειμμα -600 θερμίδες δεν θεωρώ ότι θα πάθεις οτιδήποτε και μπορείς να συνεχίσεις. Επίσης δεν έχω δει καμία μελέτη που να λέει ότι κάτι παθαίνεις αν ξεκινήσεις με απότομο έλλειμμα ή αν αυξήσεις απότομα τους υδατάνθρακες (διευκρινίζω ότι διαφοροποιείται η απάντηση σε περίπτωση απότομης αύξησης συνολικών θερμίδων μετά από παρατεταμένη δίαιτα).
    Συμφωνώ εντούτοις με τον Γρηγόρη ότι καλό θα ήταν να μην ρίξεις θερμίδες κάτω από το BMR. Αν χρειαστεί μεγαλύτερο έλλειμμα δημιούργησε το με αύξηση αερόβιας.
    Αυτά και καλή συνέχεια.
    Ευχαριστω για τον σχολιασμο. Την διατροφη την εβαλα παλι για σχολιασμο και για να δω αν εχω κατανοησει τις συμβουλες τις Φωτεινης και του Γρηγορη.

    1) Για την μετρηση λιπους δεν ειμαι σιγουρος αν εχει γινει σωστα οποτε αποφασισα να παω με τον καθρεφτη για να ειμαι σιγουρος
    2) Συνεχιζω να χανω με σταθερο ρυθμο κιλα. εχω φτασει πλεον στα 76 κιλα και θεωρω οτι πρεπει να παω ακομα πιο κατω (72 με 70 )
    3) Ηδη εχω αυξησει τους υδατανθρακες σε σχεση με την αρχικη διατροφη μου και νομιζω οτι ειναι επαρκεις γιατι καποιες μερες που εκανα reefed δεν ενιωσα καποια αισθητη διαφορα στην ενεργεια μου
    4) Τα 6 γευματα τα κανω γιατι μου αρεσει να τσιμπαω ανα 3 ωρες το γιαουρτι τοσο γραφει η συσκευασια πανω και την πρωτεινη την βαζω για γευση περισσοτερο στο πρωινο. Εχεις ομως ενα δικιο σε αυτο γιατι θελω παντα στο myfitnesspal να γραφει 1900 και τουλαχιστον 1,8 χ πρωτεινη

    Εχω ξαναυπολογιζει πλεον το TDEE μου και ειμαι 2469 θερμιδες αρα το ελλειμα μου ειναι λιγο μεγαλυτερο απο 20%
    Last edited by AnonymousX; 11-06-20 at 14:32.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  18. #18
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Για το ύψος σου τα 70-72 κιλά που λες μου φαίνονται πολύ λίγα. Αφού με δε είδες διαφορά με τους υδατάνθρακες και αν κάνεις και refeed όπως λες δεν νομίζω να επηρέαζε πολύ η ποσότητα που παίρνεις κάθε μέρα.
    Αν η πρωτεϊνη στο πρωινό είναι για γεύση(!) τότε αγνόησε το σχόλιό μου. Εφόσον σε βολεύει το ανά 3 ώρες συνέχισέ το.
    Το έλλειμμα 20% δεν το θεωρώ μεγάλο όμως γενικά ακολούθησε τον κανόνα της αποφυγής θερμίδων κάτω από το BMR.
    Με τη νέα κατάσταση που παρουσιάζεις όμως διατηρώ επιφυλάξεις και επαναλαμβάνω ότι τα που βάζεις ως στόχο μου φαίνονται λίγα.
    Rome wasn't built in a day

  19. #19
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Ευχαριστω για τις συμβουλες.

    Θα παω κιλο κιλο και αναλογα οτι πει ο καθρεφτης απλα θελω να εχω στο μυαλο μου το ελαχιστο βαρος για να εχω ενα πλανο και ισως να σταματησω νωριτερα.
    ενα αισιοδοξο για εμενα σεναριο θα ηταν τα 74 κιλα

    ΒΜR εχω 1796 και σιγουρα δεν θελω να φτασω εκει θα προσπαθησω οσο παει στις 1900 και μετα θα ανεβασω αεροβια αν χρειαστει.

    Απο θεμα λιπαρων ειμαι καλα πιστευεις?
    Last edited by AnonymousX; 11-06-20 at 15:17.
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  20. #20
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    κατεβασε λιγο την πρωτεινη και αυξησε τα λιπαρα σου γυρω στα 55-60γρ

  21. #21
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Αφού έχεις μετρήσεις με δερμοτοπτυχόμετρο αν θες γράψε εδώ αν θες τα εξής:
    1) Ηλικία, Βάρος, Ϋψος
    2) Δερματουπτυχές:Chest, AB, Iliac,Thigh (σε mm)
    3) Περιφέρειες: Ab, Hip (σε CM)
    για να τα περάσω στα δικά μου μοντέλα.
    Έχε κατά νου ότι ο καθρέπτης είναι χρήσιμος αλλά θέλει μεγάλες αλλαγές για να προσέξεις διαφορές. Στο 13-18% λίπος δεν θα καταλαβαίνεις και πολλά.
    Rome wasn't built in a day

  22. #22
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Φίλε ανώνυμε αν και παίζει ρόλο και η ηλικία εγώ είμαι 40+ πλέον 1.81 στα 81.5 κιλά και είμαι και εγώ σχεδόν στα ίδια νούμερα με σένα !! ΒΜR έχω 1754 και TDEE = 2.566 και θέλω να φτάσω και εγώ όσο πάει.. Εκεί στις 1930 είμαι αλλά είμαι τώρα στον 4ο μήνα+ της προσπάθειας μου.
    Τον στόχο τον αρχικό να φτάσω τα κιλά του ύψους μου το έκανα. Θέλω και εγώ άλλα 4-5 για καλύτερα. Παίζω κοντά στο Carb 35/ Protein 40/ Fat 25. Πρωτεΐνη παίζω σχεδόν καθημερινά στα 190-200 gr (2,3*) υδατάνθρακες κοντά στα 170gr και λιπαρά 50-60gr ανάλογα και μετά θα ανεβάσω και
    εγώ αερόβια αν χρειαστεί.
    άρα το έλλειμμα μου είναι κοντά στο 25%. Θέλει υπομονή μαν μου γιατί τώρα είναι το ποιο δύσκολο κομμάτι που είμαστε προς το τέλος.. Και στο FitnessPal που το δουλεύω καθημερινά του βάζω εγώ τα μάκρος και θερμίδες και προσπαθώ να είμαι όσο ποιο κοντά στα νούμερα!!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  23. #23

    Default

    Μια παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω: γιατί δεν προσθέτεις ελαιόλαδο στα γεύματα σου; Το ελαιόλαδο είναι απ τις τοπ πηγές λιπαρών, αν όχι η καλύτερη! Πιστεύω πως θα έπρεπε να είμαστε ευγνώμων που η χώρα μας το παράγει σε μεγάλου βαθμό. Έστω και ένα κουταλάκι, δεν λέω με το λίτρο. Ακόμη και σε δίαιτα είναι απαραίτητο θεωρώ!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχόλια Για Τη Διατροφή Μου (14 χρ.)
    By sofi12345 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 48
    Last Post: 03-05-13, 18:44
  2. Σχόλια Για Τη Διατροφή Μου;
    By Hanos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 30-07-11, 07:58
  3. Σχόλια για την διατροφή μου?
    By Gi0rgos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 30-08-09, 00:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •