Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1

    Default Απόψεις για θερμίδες (Κόλλημα στο χάσιμο λίπους)

    Καλημέρα στο φόρουμ,

    Θα ήθελα την γνώμη σχετικά με τις θερμίδες που θα πρέπει να καταναλώνω για χάσιμο λίπους. Έχω φτάσει σε μια μυικότητα επιθυμητή. ,
    Την περίοδο αυτή κάνω προπονήσεις με kettlebell+κάποιες καλισιθενικές. Για αερόβιο εχω ένα air bike και κάνω 2 φορές την εβδομάδα HIIT προπονήσεις.

    Οι θερμίδες που προσλαμβάνω είναι στις 1950. Τα macros μου είναι 140γρ πρωτείνης, 243γρ υδατάνθρακα, 46γρ λιπαρά. (Το ύψος μου είναι 1.70, κιλά 69.4, ηλικία 29)
    Λόγω της καθιστικής ζωής(αν και αθλούμαι 5 φορές την εβδομάδα σίγουρα) θα ήταν συνετό να μειώσω και άλλο τις θερμίδες;

    Το αναφέρω αυτό γιατί νοιώθω ότι έχω κολλήσει σωματικά (το ίδιο δεν συμβαίνει στις προπονήσεις που έχω ανέβει και σε δύναμη και σε αντοχή).
    Μου κάνει εντύπωση που είμαι αρκετά αυστηρός με υπολογισμούς και δεν βλέπω το αποτέλεσμα που θα ήθελα.
    Η διατροφή μου είναι κυρίως plant based ( χωρίς όμως να αποκλείω ζωικά όπως γαλοπούλα, αυγά, γιαούρτι )

    Κάθε πρόταση-άποψη ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!
    Για αρχή ανέβασε τις αερόβιες σου, με 2 φορές δεν γίνεται δουλειά ειδικά αν έχεις καθιστική ζωή.
    Άσε για λίγο τις ΗΙΙΤ και κάνε σταθερής έντασης 5 χ 30 λεπτά με την ίδια διατροφή. Μετά μπορείς να μειώσεις τον υδατάνθρακα , αλλά για την ώρα ανέβασε την δραστηριότητα σου.

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση. 5 φορές την εβδομάδα απο 30 λεπτά ποδήλατο ή τρέξιμο + τις προπονήσεις; Μια απορία, γιατί να σταματήσω τις HIIT; ( μιας και καίνε περισσότερες θερμίδες από αερόβια άσκηση σταθερής έντασης )

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μιλάω μόνο για αερόβιες . 5 30λεπτα σταθερής έντασης, όχι τρέξιμο.
    Καλή χρυσή η διαλειμματικη αλλά δεν είναι για χόρταση φίλε μου, θέλει ρέγουλα. Βάζε ποικιλία στις αερόβιες σου.
    Θερμίδες πολλές μπορείς να καις με το να κοπανιέσαι όλη μέρα.. νομίζεις θα κάψεις περισσότερο λίπος; Όχι. Θα το διαπιστώσεις κι εσύ στην πορεία.
    Για τώρα ανέβασε αερόβια, μετά θα αλλάξεις και διατροφή.

  5. #5

    Default

    Καταλαβαίνω τι εννοείς. 2 διευκρινήσεις σχετικά με την αερόβια.
    1) Ενδεικτικά ένα πρόγραμμα αερόβιας εννοείς π.χ. 30 λεπτά ποδήλατο;
    2) Η αερόβια καλό να είναι να γίνεται μετά την προπόνηση με βάρη ή κατά το πρωινό ξύπνημα με άδειο στομάχι;

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    30 λεπτά μέτριας έντασης αερόβιας είτε είναι ποδήλατο, είτε διάδρομος, είτε ελλειπτικό, είτε έξω.
    Μετά την προπόνηση η αερόβια ή οποιαδήποτε άλλη στιγμή μέσα στη μέρα (δεν χρειάζεται να ναι με άδειο στομάχι).

  7. #7

    Default

    Ευχαριστώ. Αν δω οτι "κολλάω" πάλι θα επανέλθω για να συζητήσουμε για την μείωση του υδατάνθρακα.

  8. #8

    Default

    Έχοντας ακολουθήσει διατροφή 1950 θερμίδων καθώς τουλάχιστον 4 φορές αερόβια 30 λεπτών/ εβδομάδα( 5χλμ τρέξιμο ) δεν είμαι ικανοποιημένος σχετικά με την απώλεια λίπους.
    Να μειώσω υδατάνθρακα κα να αυξήσω λιπαρά στις ίδιες θερμίδες ή να μειώσω τις θερμίδες μου γενικά;

  9. #9
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Πόσο καιρό ακολουθείς αυτό το πρόγραμμα?
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τι ακριβώς προσδοκίες είχες στην απώλεια λίπους; Γιατί κάτι μου λέει πως έχεις μεγαλύτερες από αυτές που πρέπει.

  11. #11
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Καταρχήν θα συμφωνήσω με την Kardoula ότι ενδέχεται να έχεις προσδοκίες μεγαλύτερες απ'ότι πρέπει. Φαίνεται ότι ακολούθησες το πρόγραμμα 2-2,5 εβδομάδες και είδες ότι δεν έχει αποτέλεσμα. Πως το κατάλαβες αυτό; Κόλλησες σε κιλά; Δε βλέπεις διαφορές Οπτικά; Κάνεις κάποιες μετρήσεις και δε βλέπεις πρόοδο;
    Έχε υπόψη σου ότι με το μάτι σε τόσο μικρό διάστημα δύσκολα θα καταλάβεις αισθητές διαφορές. Κάποιος είχε πει - και τείνω να συμφωνήσω - ότι γενικά σε ένα ποσοστό λίπους 13-18% οι οπτικές διαφορές είναι ασήμαντες.
    Ανεξαρτήτως των ανωτέρω προσωπικά θεωρώ ότι για τα κιλά σου και λογικά με λίπος πάνω από 10% (αυθαίρετο συμπέρασμά μου από το παράπονό σου) θα μπορούσες να πέσεις κάτω από τις θερμίδες που είσαι τώρα. Θα σου έλεγα μεταξύ 25-30 θερμίδες ανά κιλό άλιπης μάζας αλλά δεν το αναφέρεις πόσο είναι. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις το 25 θερμίδες ανά κιλό σωματικού βάρους άρα στην περίπτωσή σου κοντά στις 1750 θερμίδες.
    Οι μειωμένοι υδατάνθρακες δεν είναι λύση για όλα. Μπορεί να βοηθήσει μπορεί και όχι. Εγώ για γενικά ακόλουθο διατροφή με μειωμένους υδατάνθρακες και παραπάνω λιπαρά, ακόμη και διατροφή πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακες. Προτιμώ όμως να μην φτάνω στα άκρα. Αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο καλό είναι να μην μπερδέψεις την απώλεια κιλών - λόγω απώλειας υγρών - με την δήθεν απώλεια λίπους. Δεν λέω ότι με χαμηλή σε υδατάνθρακες διατροφή δεν χάνεις λίπος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να το αξιολογήσεις.
    Σκέψου αυτά που σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω και αποφασίζεις πως θα κινηθείς.
    Rome wasn't built in a day

  12. #12
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Φίλε διαβάζοντας Το αρχικό σου post δεν μας γράφεις Ποιες είναι οι θερμίδες που σου βγάζει το tdee βάσει των δραστηριοτήτων σου για να δούμε πόσες θερμίδες έχεις κάνει έλλειμμα 200-300 800?? από κει θα εξαρτηθεί ένα, και δεύτερον μου φαίνεται μεγάλη δυσαναλογία υδατάνθρακες με την πρωτεΐνη άυξησε πρωτεΐνη από 2% και πάνω και μείωσε υδατάνθρακα και υπομονή στη γυμναστική και στον κόπο που κάνεις πιστεύω θα δεις αποτέλεσμα.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  13. #13

    Default

    Καλημέρα,

    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
    Λοιπόν θερμίδες συντήρησης 2.340 (έβαλα BMR x 1.4 λόγω εργασίας από το σπίτι, αν και γυμνάζομαι 5/φορές εβδομάδα), επομένως είμαι 385 θερμίδες κάτω.

    Με αυτές τις θερμίδες κλείνω ένα μήνα. Στο ερωτήμα πως το κατάλαβα οτι κόλλησα, ο λόγος είναι καθαρά οπτικός.
    Σίγουρα έχω χάσει ένα μικρό ποσοστό λίπους αλλα έχοντας στο μυαλό μου ότι είμαι αυστηρός σε διατροφή και γυμναστική δεν βλέπω το αποτέλεσμα που θα προσδοκούσα.
    Πιιθανόν είναι αυτο και που αναφέρθηκε πιο πάνω από την Καρδούλα οτι οι προσδοκίες είναι πολύ υψηλές.

    Επομένως θα ήθελα να αλλάξω κάτι στην διατροφή μου που ίσως με βοηθήσει να φτάσω τον στόχο μου.
    Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Καλημερα Βασιλη
    Για αρχη θα ηθελα να σε ρωτησω αν οντως ειναι αυτες οι θερμιδες συντηρησης σου δηλαδη το τσεκαρες για το τουλαχιστον 2 βδομαδες παρακολουθοντας το βαρος σου και κατεληξες σε αυτες και οχι απλα και μονο επειδη στο εβγαλε καποιο calculator.

    Αν λοιπον ειναι αυτη η συντηρηση και εχεις αυτο το ελλειμα 1 μηνα οπως λες το βαρος σου συνεχιζει να πεφτει ακομα και τωρα η εχεις παρατηρησει καποια στασιμοτητα περαν του καθρεφτη, Επισης να τονισω πως πολλες φορες επειδη βλεπουμε τον εαυτο μας στον καθρεφτη συνεχως δεν παρατηρουμε την οποια αλλαγη το ιδιο και ειναι δυσκολο να κρινεις καλο θα ηταν να κρατας και υλικο απο φωτογραφιες!

    Διαφορετικα αν η ζυγαρια εχει κολλησει, επισης θα προτεινα μια μειωση 100 θερμιδων και θα παρακολουθουσα το βαρος μου με τι ρυθμο πεφτει! (0.5-1% του βαρους σου καθε βδομαδα ειναι μια καλη μειωση)
    Να σου πω επισης οτι οποιαδηποτε διαδικασια θελει χρονο kαι υπομονη καλο θα ηταν να κανεις οτι κανεις σωστα και το αποτελεσμα θα ερθει σιγα σιγα και οχι απο την μια στιγμη στην αλλη και πιστεψε με οσο πιο αργα και σταθερα γινεται η διαδικ
    ασια τοσο το καλυτερο :)

  15. #15

    Default

    Το έβγαλα στον calculator.

    Το μεγαλυτερό μου πρόβλημα είναι στα πλαινα(ψωμάκια).
    Βέβαια γνωρίζω ότι χάνονται τελευταία σε εκείνη την περιοχή. Μια φορά είχα καταφέρει να τα μειώσω αισθητά αλλά είχα πέσει στα 66-67 κιλά (είχα χάσει και μυική μάζα σε σημείο που δεν μου άρεσε).

    Θα μειώσω ακόμα 100 θερμίδες και βλέπουμε.

    Να δοκιμάσω κάποιο είδος συμπληρώματος για καύση λίπους; Ίσως κάποιο CLA;

  16. #16
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Βασιλη συνηθως πριν ξεκινησουμε μια υποθερμιδικη ή υπερθερμιδικη διατροφη βεβαιωνομαστε ποιες ειναι οντως οι θερμιδες συντηρησης μας ενα calculator δεν μπορει να σου πει επακριβως με ποιες θερμιδες συντηρεισαι ειναι πολυ γενικο! και αυτο το λεω γιατι αυτη τη στιγμη μπορει να βρισκεσαι σε μεγαλυτερο η μιρκοτερο ελλειμα!

    Περαν αυτου εισαι μονο 1 μηνα υποθερμιδικα τι ακριβως περιμενεις να δεις τοσο πολυ μεγαλο σε 1 μηνα? ειναι πολυ νωρις ειδικα στο σημειο που μου λες ειναι απο τα τελευταια που θα ξελιπσουν και η αλλαγη θα γινεται σταδιακα!
    Αν συνεχιζεις να χανεις βαρος με τις θερμιδες που καταναλωνεις ηδη μεσα σε αυτο το ευρος που σου εγραψα δεν χρειαζεται να κανεις καμια μειωση ακομα!

    Δεν υπαρχει συμπληρωμα για καυση λιπους δεν υπαρχει κατι που να παρεις και να καιει το σωματικο σου λιπος απο μονο του !
    Για να καψεις λιπος θα πρεπει να βρισκεσαι σε ελλειμα θερμιδων κατι το οποιο κανεις και κατι το οποιο συμβαινει σε εσενα αυτη τη στιγμη δωσε χρονο στο σωμα σου!

    Γιαυτο πας σταδιακα για να μην χασεις μυικη μαζα προφανως τοτε εκανες αποτομη μειωση των θερμιδων σου με αποτελεσμα απλα να γινεις μια μικροτερη εκδοση του εαυτου σου γιαυτο και δεν σου αρεσε το αποτελεσμα!

  17. #17

    Default

    Κατανοητό, ευχαριστώ για την ανάλυση Γρηγόρη.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Kαλη Επιτυχια στον στοχο σου και υπομονη!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θερμιδες χασιμο βάρους
    By kampianos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 15-02-19, 11:16
  2. Θερμίδες για Μείωση Λίπους
    By anastasios21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 18-05-18, 06:24
  3. Θερμίδες Απώλειας Λίπους
    By weedlover in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 22-05-14, 14:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •