Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 16 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 31 to 60 of 456
  1. #31
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Απο τη στιγμή που είσαι 80 κιλά και παίρνεις λιποδιαλύτες θα σου πρότεινα να πάς σε θερμιδικό πλεόναζμα για να αρχίσεις να χτίζεις σιγα σιγα.
    οι λιποδιαλύτες θα κάνουν τα υπόλοιπα ..

    -Με το να χάσεις 1-2 κιλά ακομα δεν θα δείς ιδιαίτερη διαφορά , αν ήσουν πολά χρόνια με περιττά κιλά μια χαλάροση θα την εχεις όσα και να χάσεις απο εδω και κάτω .

    Σιγά σιγά θα στρώσει και αυτό υπομονη και επιμονή χρειάζεται

    -Δεν μπωρώ να δώ το τι πόσταρες κρείνω απο εμένα λόγο του ότι είμαι και εγώ σε παρόμοιο επίπεδο

  2. #32
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Να βάλω θερμίδες λες και να παίξω maintance ισοθερμικά δηλαδή τουλάχιστον γιατί για παραπάνω θερμίδες δεν ξέρω μου φαίνονται too much ρε μαν. Τι εννοείς δεν μπορείς να δεις τι ποσταρα της φωτογραφίες εννοείς??
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #33
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    GeoZN8, πρωτα απο ολα μπραβο που εφτασες το στοχο σου.

    Μερικα πραγματα που παρατηρω σε αυτα που γραφεις:

    1) την κρεατινη δεν ειναι απαραιτητο να τη κοψουμε όταν κανουμε γραμμωση, δεν εμποδιζει την απώλεια λιπους.

    2) Γιατι κανεις τοσο συχνες Dexa ? Αν ειναι ο μονος τροπος να παιρνεις κουραγιο και το εχεις σαν μοτιβεισιον παω πασο. Αλλα κατα τα αλλα δεν σου δινει καμια απολυτως πληροφορια παραπανω απο αυτες που σου δειχνει ηδη το σωμα σου.

    3) Ναι, σωστα λες να συνεχισεις υποθερμιδικα , σε παιρνει ακομη να χασεις.

    4) τι μακρος δινει η διατροφη σου? Αν δεν ειναι απολυτη αναγκη να τρως whey και στα 3 γευματα, θα ηταν καλο να την αντικαταστησεις με τροφη, ομοιως τη δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη.

    5) Απο προπονηση τι κανεις, καταγραφεις σετ-επαναληψεις - κιλα?

  4. #34
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Κωνσταντίνα Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    1) Την κρεατίνη και την αλανινη της έπερνα μαζί για συνεχόμενα πάνω από 14 εβδομάδες και της σταμάτησα όπως με είχε συμβουλέψει και ο <<μέντορας>> Musclemar ότι μόνο καλό κάνει στον οργανισμό σου παρά κακό ένας μήνας αποχή. Ναι το ξέρω και συμφωνώ μαζί σου ότι η κρεατινη δεν εμποδίζει την απώλεια λίπους και δεν το έκανα για αυτό.

    2) Δεν κάνω συχνές DEXA έκανα μία φορά αρχές Μαΐου μετά από τρεις μήνες συνεχόμενης δίαιτας να δω τι έκανα εν μέσω Κορονοϊου και σκέφτομαι να κάνω μετά από άλλον ενάμιση μήνα μετά αρχές Ιουλίου για να δω τι διαφορά παραπάνω έχω κάνει και σε τι ποσοστό λίπους βρίσκομαι.

    3) Συμφωνώ να συνεχίσω υποθερμιδικα τουλάχιστον μέχρι αρχές Ιουλίου και μετά βλέπουμε.

    4) Από μακρος αν δεις στο post #18 στην 1η σελίδα παίζω μέσα στην εβδομάδα με εναλλαγές. Πότε με πιο υψηλό υδατάνθρακα και λιγότερο λίπος, πότε το <<κλασικό>> 40/40/20 πότε με λιγότερο υδατάνθρακα και παραπάνω λίπος ανάλογα την ημέρα. Προσπαθώ να μην τρώω ίδια μακροστοιχεία κάθε μέρα για να κρατάω το μεταβολισμό ψηλά.Δεν τρώω whey πάντα και στα 3 γεύματα έτυχε σήμερα. Το απόλυτο μετά-προπονητικό ρόφημα για μένα προσωπικά είναι ο συνδιασμός Whey και 0.55 * αλιπα κιλά με αναλογία 50-50 dextrose - maltodextrin. Μόνο τότε. Για μένα. Άλλοι τρώνε μπανάνες.. Άλλοι πίνουν πρωτεΐνη <<όγκου>>. Ανάλογα όπως το βλέπει ο καθένας.

    5) Σε κανονικές συνθήκες ναι καταγράφω, σετ επαναλήψεις και κιλά. Τώρα που είναι αρχή βάζω το 70% των δυνατοτήτων μου όχι για άλλο λόγο για να μην πιαστούμε πάρα πολύ για αρχή. Αργότερα που ίσως αυξηθεί και το ωράριο της προπόνησης αν μας το επιτρέψουν δηλαδή θα γίνονται περισσότερες καταγραφές και περισσότερες μετρήσεις.

    Τι να κάνω όλο αυτό το διάστημα το 4μηνο ενώ οι περισσότεροι γύρω μου έβαζαν κιλά εγώ με καλλισθενικες σπίτι την έβγαζα διάδρομο που έχω και 2 ketlebells 16+16 που είχα.. Θα πάμε και καλύτερα πιστεύω!!
    Last edited by GEOZN8; 18-06-20 at 15:32.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #35
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ειπες για κατακρατηση νερου και νομιζα πως εκοψες τη κρεατινη λογω γραμμωσης, αν ηθελες διαλειμμα απο τα συμπληρωματα παω πασο.

    Δεν ηξερα ότι ειναι μεταπροπονητικη η δεξτροζη, ειδα που την εγραψες στο πρωινο και δεν φανταστηκα οτι ειναι μεταπροπονητικο. Παω πασο και εδω, ειδικα αφου σου αρεσει.

    Dexa με αποσταση 2-3 μηνες μεταξυ τους ειναι αρκετα συχνες. Εχει νοημα να κανεις 1 οταν τελειωσεις τη γραμμωση και θελεις να μπεις σε ογκο. Το ποσοστο λιπους σου το βλεπεις και στο καθρεφτη αν θελεις.

    Αν ετρωγες τα ιδια μακροστοιχεια καθε μερα, πιστευεις οτι θα επεφτε ο μεταβολισμος σου?

    Το απολυτα βασικο σημειο που σε παιρνει να βελτιωσεις ειναι η προπονηση. Με δυο 16ακιλα και bodyweight δεν γινονται πολλα πραγματα, οποτε οπως λες και εσυ, μπορει να γινει πολυ καλυτερη η προπονηση.

    Προπονηση και διατροφη και υπνος ειναι που θα σε πανε μπροστα, dexa, γιοχιμβινη και θερμογενετικο ειναι κατα πολυ υποδεεστερα εως αχρηστα.

  6. #36
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Καλησπέρα σαςςς. Ανανεώνω και εγώ το log μου. Ξεκινήσαμε επιτέλους με οποίες δυσκολίες.. Με το ζόρι 50 λεπτά γυμναστική έλεος..
    Από την αρχή της χρονιάς έχω φτάσει τον αρχικό μου στόχο να φτάσω γυμνασμένα τα κιλά του ύψους μου και από την τελευταία φορά έχω χάσει 3 κιλά τώρα είμαι 80,7 μέσα σε 5 εβδομάδες. Απλά τώρα παίζω με λεπτομέρειες να χάσω Ίσως άλλα 2-3 κιλά ώστε και κάτω από τον αφαλό και λίγο περιφέρεια να χαθεί το επίμονο λίπος. Διατροφή σας βάζω ένα δείγμα με θερμίδες μάκρος, TDEE 2554 περίπου και καθημερινά 1950 kcal τρώω κλπ αν και σήμερα έβαλα και λίγο παγωτό με γλυκαντικά βανίλια κακάο (0% του Γαλαξία 2lt) χύμα υπολογισμένο πάντα δεν το κάνω κάθε μέρα αλλά είναι τέλειο.. αχαχα Είμαι τώρα με θερμογενετικους λιποδιαλυτες για έστω ένα έξτρα μικρό boost. Πριν το gym πίνω καφέ ή πράσινο τσάι μαζί με καφεΐνη, ταυρινη, κιτρουλινη, vitamin C, D3, B3. Πριν ένα μήνα είχα σταματήσει κρεατίνη - allanine. Τι μου προτείνετε πως να κινηθώ από δω και πέρα. Να περιμένω μέχρι αρχές Ιουλίου να έχω τελειώσει και τα <<θερμό γενετικά>> να πάω να κάνω ένα DEXA θα έχω πέσει και 1-2 κιλά ελπίζω και μετά να ξανά ξεκινήσω το Full Pre Workout μαζί με κρεατινη και αλανινη μαζί λόγο κατά κρατήσεις υγρών τι λέτε? Για να διώξω το οποίο λίπος έχει μείνει θέλω να πάω τουλάχιστον στο 15% περίπου λέω να συνεχίσω όλο τον Ιούλιο με υποθερμιδικη και αρκετή προσοχή στα σωστά κιλά και βάρη στο Gym και κάνα 2 παραπάνω αερόβιες την εβδομάδα για μαξ αποτέλεσμα. Δηλαδή πόνο!! Όποια συμβουλή περί ασκήσεων διατροφής κλπ για καλύτερο αποτέλεσμα ευπρόσδεκτη!!
    Αγορινα μου επειδή βλεπω σου αρέσει η φέτα , και εγώ τρελενομαι ... την έχω αντικαταστήσει με το πρόβειο άπαχο κατσικίσιο τυρί freevia 1%.. Είναι σαν φέτα και έχει Τίγκα πρωτεΐνη και καθόλου λίπος.
    Αν μπορείς βγάλε μια φωτο από τα μάκρος του παγωτού να ρίξω μια ματια ενδιαφέρον ακούγεται.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #37
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Να βάλω θερμίδες λες και να παίξω maintance ισοθερμικά δηλαδή τουλάχιστον γιατί για παραπάνω θερμίδες δεν ξέρω μου φαίνονται too much ρε μαν. Τι εννοείς δεν μπορείς να δεις τι ποσταρα της φωτογραφίες εννοείς??

    -Το λέω απο την αποψη του οτι είσαι 1.80 τα 80 κιλά ειναι ιδανικά για το ύψος σου. Οταν Επεσα εγώ κάτω απο τα 78 ήμουν σαν (ατροφικό )
    και απο αυτά που παίρνεις φαίνεται ΄τι σκοπός σου δεν είναι ενα αδύνατο και γραμμωμένο σώμα αλλά ενα ποίο ( ογκώδες ) αν μπωρώ να το θέσω ετσι .
    -Απο τη στιγμή λοιπόν που κάνεις χρήση (λιποδιαλύτες,κρεατίνη κτλ κτλ ) απλά χάνοντας κι αλλα κιλά δεν θα καταφέρεις πολλά , άσε το λιποδιαλύτη να το κάνει αυτό και επικεντρώσου στο να βάλεις (ποιοτικά κιλά) , και εγώ είμαι περίπου στο δικό σου στάδιο.
    - 79 κιλά και τα κρατάω σταθερά ώστε όταν γυρίσω Ελλάδα να ξεκινήσω κρεατίνη , CLA , και προτεϊνη και να ανέβω φυσικά θερμιδικά ωστε να ανεβάσω κιλά ποιοτικά

  8. #38
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Φίλε Γιώργο προοδεύεις έστω και υπό το πρίσμα των περιστάσεων.
    Αν αναφέρεις την κρεατίνη σε σχέση με κατακράτηση υγρών είναι άσχετη - τουλάχιστον αναφορικά με τα εξωκυτταρικά υγρά που μας ενοχλούν οπτικά. Πάρτη κανονικά και τη θεωρώ χρήσιμη και σε περίοδο ξελιπώματος. Από τα pre workout εκτός από την καφεΐνη δεν έχω καταλάβει να με "πιάνει" κάτι άλλο - ακόμη και αυτή λίγο - επομένως δεν ξέρω να σου πω. Ταυρίνη παίρνω γιατί κάποτε είχα δει ότι βοηθάει λίγο στο διαβήτη αλλά δεν την καταλαβαίνω. Για τη D3 είμαι υπέρμαχος απλά το καλοκαίρι λόγω ήλιου την κόβω όπως και την C που την έχω μόνο το χειμώνα. Την Β3 την παίρνεις γιατί έχεις κάποια έλλειψη από τη διατροφή;
    Την αλανίνη την πήρα κάνα δύο φορές όταν έπαιζα ποδόσφαιρο αλλά δεν είδα κάποια σοβαρή διαφορά.
    Από διατροφή το 1900 περίπου τα βλέπω εντάξει για τα δεδομένα σου και πιστεύω ότι το "κυκλικό" που αναφέρεις βοηθάει.
    Τι πρόγραμμα κάνεις από γυμναστική;
    Αν θες ανέλυσέ το να το δούμε.
    Καλή επάνοδο όπως και να έχει.
    Rome wasn't built in a day

  9. #39
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουνε γράψει και με βοηθάνε με τις συμβουλές τους και ένας βοηθάει τον άλλον με τις απόψεις που ανταλλάζουμε.

    Τα 16 κιλά και το bodyweight δεν κάνουν πολύ καλή δουλειά σε σχέση με το gym αλλά εμένα μου καναν τόση αρκετή ώστε τους τελευταίους τρεις μήνες να μην πάρω κιλά να αυξήσω την αντοχή μου την ελαστικότητα μου και τη δύναμή μου και να χάσω και λίπος φυσικά.. Τώρα που ξεκινήσαμε τα γυμναστήρια και ερχόμαστε σιγά-σιγά θα κάνουμε και πιο σωστά κιλά και πιο σωστή γυμναστική.

    Κωνσταντίνα έχω δοκιμάσει και διατροφή με ίδια μακροστοιχεία κάθε μέρα για μεγάλο διάστημα και έχανα εξίσου κιλά απλά μου αρέσει να εναλλάσσονται και το κάνω με ευχαρίστηση σχεδόν κάθε μέρα και με βοηθάει κιόλας, άλλη μέρα να φάω λιγότερο υδατάνθρακα άλλη μέρα περισσότερα λιπαρά έτσι έχω για μένα περισσότερη ευελιξία ή άμα θέλω να βγω μία βόλτα έξω Αλλιως το Carb 35, Protein 45, Fat 25 που το έκανα για αρκετό καιρό συνεχόμενα και θα το ξανακάνω στο άμεσο μέλλον μια χαρά δουλεύει απλά με της εναλλαγές οι οποίες είναι και ποιο δύσκολο να το κάνει καποιος εμένα με βοηθάνε στην δίαιτα μου και έτσι δεν τη βαριέμαι ποτέ την δίαιτα. Εννοείται ότι παίζει ρόλο η διατροφή και η προπόνηση και ο ιδρώτας που ρίχνουμε στο γυμναστήριο και δευτερεύοντα έρχονται όλα τα υπόλοιπα συμπληρώματα και οι λιποδιαλυτές όποια και να είναι αυτά, χωρίς ιδρώτα δεν κάνουμε τίποτα ως γνωστόν.

    Ναι Σκοπός μου δεν είναι ένα απλά αδύνατο και γραμμωμένο σώμα Αλλά ένα πιο ογκώδες με όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος από αρχές Ιουλίου θα ανεβάζω σιγά-σιγά τις θερμίδες Θα έχω και περισσότερη γυμναστική και βλέπουμε σιγά σιγά τη πρόοδο υγεία να έχουμε.

    Όσον αφορά τα γαλακτοκομικά και η φέτα light μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά και εκεί θέλει μετρο. Οπότε φέτα ελαφριά με όσο το δυνατόν λιγότερα λιπαρά θα βγάλω και μία φώτο και το παγωτό το οποίο είναι χωρίς ζάχαρη με γλυκαντικά για τον φίλο Χριστόφορο δεν κάνω διαφήμιση αλλά πραγματικά αξίζει να το δοκιμάσετε.
    Άλλωστε η δίαιτα θέλει καλοπέραση χαχαχα
    Attached Images Attached Images
    Last edited by GEOZN8; 18-06-20 at 16:50.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  10. #40
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουνε γράψει και με βοηθάνε με τις συμβουλές τους και ένας βοηθάει τον άλλον με τις απόψεις που ανταλλάζουμε.

    Τα 16 κιλά και το bodyweight δεν κάνουν πολύ καλή δουλειά σε σχέση με το gym αλλά εμένα μου καναν τόση αρκετή ώστε τους τελευταίους τρεις μήνες να μην πάρω κιλά να αυξήσω την αντοχή μου την ελαστικότητα μου και τη δύναμή μου και να χάσω και λίπος φυσικά.. Τώρα που ξεκινήσαμε τα γυμναστήρια και ερχόμαστε σιγά-σιγά θα κάνουμε και πιο σωστά κιλά και πιο σωστή γυμναστική. Κωνσταντίνα έχω δοκιμάσει και διατροφή με ίδια μακροστοιχεία κάθε μέρα για μεγάλο διάστημα και έχανα εξίσου κιλά απλά μου αρέσει να εναλλάσσονται και το κάνω με ευχαρίστηση σχεδόν κάθε μέρα και με βοηθάει κιόλας, άλλη μέρα να φάω λιγότερο υδατάνθρακα άλλη μέρα περισσότερα λιπαρά έτσι έχω για μένα περισσότερη ευελιξία ή άμα θέλω να βγω μία βόλτα έξω Αλλιως το Carb 35, Protein 45, Fat 25 που το έκανα για αρκετό καιρό συνεχόμενα και θα το ξανακάνω στο άμεσο μέλλον μια χαρά δουλεύει απλά με της εναλλαγές οι οποίες είναι και ποιο δύσκολο να το κάνει καποιος εμένα με βοηθάνε στην δίαιτα μου και έτσι δεν τη βαριέμαι ποτέ την δίαιτα. Εννοείται ότι παίζει ρόλο η διατροφή και η προπόνηση και ο ιδρώτας που ρίχνουμε στο γυμναστήριο και δευτερεύοντα έρχονται όλα τα υπόλοιπα συμπληρώματα και οι λιποδιαλυτές όποια και να είναι αυτά, χωρίς ιδρώτα δεν κάνουμε τίποτα ως γνωστόν.
    Ναι Σκοπός μου δεν είναι ένα αδύνατο και γραμμωμένο σώμα Αλλά ένα πιο ογκώδες με όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος από αρχές Ιουλίου θα ανεβάζω σιγά-σιγά τις θερμίδες Θα έχω και περισσότερη γυμναστική και βλέπουμε σιγά σιγά τη πρόοδο υγεία να έχουμε. Όσον αφορά τα γαλακτοκομικά και η φέτα light μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά και εκεί θέλει μετρο. Οπότε φέτα ελαφριά με όσο το δυνατόν λιγότερα λιπαρά θα βγάλω και μία φώτο και το παγωτό το οποίο είναι χωρίς ζάχαρη με γλυκαντικά για τον φίλο Χριστόφορο δεν κάνω διαφήμιση αλλά πραγματικά αξίζει να το δοκιμάσετε. Άλλωστε η δίαιτα θέλει καλοπέραση χαχαχα
    Τι είπες τώρα ... ζήτω ο γαλαξίας ... δρα εδώ τη φέτα π σου λεω



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #41
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Παιδιά όπως έχει καταστεί εμφανές από την πληθώρα των σχετικών post και απαντήσεων υπάρχουν δύο απόψεις σχετικά με την διατροφική προσέγγιση αυτών που έχουν παραπάνω λίπος και σχετικά μικρή άλιπη μάζα. Η μία άποψη λέει να κινηθούν ισοθερμιδικά και η άλλη είναι να ξελιπώσει (η γράμμωση είναι άλλο πράγμα) κάποιος όσο μπορεί πέφτοντας σε κάποιο αποδεκτό επίπεδο και μετά να ανεβάσει θερμίδες.
    Θεωρητικά κάποιος που δεν έχει αρκετή άλιπη μάζα έχει περιθώρια με το ερέθισμα της γυμναστική ακόμη και με υποθερμιδική διατροφή να ανεβάζει άλιπη μάζα ενώ παράλληλα ρίχνει το λίπος. Αν λοιπόν χάνει λίπος αυξάνοντας ή έστω διατηρώντας την άλιπη μάζα ποιος ο λόγος να μην τελειώνει με την απώλεια λίπους και να ξεκινήσει μετά μια ποιο ισορροπημένη διατροφή για απόκτηση μάζας αλλά θα πρέπει να κινείται "ισοθερμιδικά" ελαχιστοποιώντας την απώλεια λίπους και παρατείνοντας την μετάβαση σε ποιο παραγωγική διατροφή;
    Αν δεν έχεις άλιπη μάζα δεν την έχεις είτε είσαι σε χαμηλό ποσοστό λίπους είτε είσαι παχύσαρκος (την ίδια μάζα θα έχεις).
    Είναι δηλαδή η εικόνα του παχύ καλλίτερη από την εικόνα του λεπτού χωρίς μύες; Δε νομίζω.
    Πολλοί συγχέουν την απώλεια λίπους με την γράμμωση που είναι διαφορετικές έννοιες.
    Προσωπικά δε βρίσκω κανένα λόγο κάποιος που είναι πάνω από (12-) 15% λίπος να συζητάει το "ισοθερμιδικά" ή το μικρό έλλειμμα ως επιλογή.
    Ίσα ίσα που θα καθυστερεί την όποια βελτίωση σε όλα τα επίπεδα δηλαδή και στην απώλεια λίπους αλλά και στην αύξηση της μυικής μάζας.

    Επί τη ευκαιρία μπράβο Χριστόφορε για την πληροφορία με το Freevia. Ωραία περίπτωση και θα την έχω υπόψη μου.
    Rome wasn't built in a day

  12. #42
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Παιδιά όπως έχει καταστεί εμφανές από την πληθώρα των σχετικών post και απαντήσεων υπάρχουν δύο απόψεις σχετικά με την διατροφική προσέγγιση αυτών που έχουν παραπάνω λίπος και σχετικά μικρή άλιπη μάζα. Η μία άποψη λέει να κινηθούν ισοθερμιδικά και η άλλη είναι να ξελιπώσει (η γράμμωση είναι άλλο πράγμα) κάποιος όσο μπορεί πέφτοντας σε κάποιο αποδεκτό επίπεδο και μετά να ανεβάσει θερμίδες.
    Θεωρητικά κάποιος που δεν έχει αρκετή άλιπη μάζα έχει περιθώρια με το ερέθισμα της γυμναστική ακόμη και με υποθερμιδική διατροφή να ανεβάζει άλιπη μάζα ενώ παράλληλα ρίχνει το λίπος. Αν λοιπόν χάνει λίπος αυξάνοντας ή έστω διατηρώντας την άλιπη μάζα ποιος ο λόγος να μην τελειώνει με την απώλεια λίπους και να ξεκινήσει μετά μια ποιο ισορροπημένη διατροφή για απόκτηση μάζας αλλά θα πρέπει να κινείται "ισοθερμιδικά" ελαχιστοποιώντας την απώλεια λίπους και παρατείνοντας την μετάβαση σε ποιο παραγωγική διατροφή;
    Αν δεν έχεις άλιπη μάζα δεν την έχεις είτε είσαι σε χαμηλό ποσοστό λίπους είτε είσαι παχύσαρκος (την ίδια μάζα θα έχεις).
    Είναι δηλαδή η εικόνα του παχύ καλλίτερη από την εικόνα του λεπτού χωρίς μύες; Δε νομίζω.
    Πολλοί συγχέουν την απώλεια λίπους με την γράμμωση που είναι διαφορετικές έννοιες.
    Προσωπικά δε βρίσκω κανένα λόγο κάποιος που είναι πάνω από (12-) 15% λίπος να συζητάει το "ισοθερμιδικά" ή το μικρό έλλειμμα ως επιλογή.
    Ίσα ίσα που θα καθυστερεί την όποια βελτίωση σε όλα τα επίπεδα δηλαδή και στην απώλεια λίπους αλλά και στην αύξηση της μυικής μάζας.

    Επί τη ευκαιρία μπράβο Χριστόφορε για την πληροφορία με το Freevia. Ωραία περίπτωση και θα την έχω υπόψη μου.
    Ευχαριστώ τσέκαρε και αυτό το τοπικ που έχω ανοίξει ίσως βρεις και κατι άλλο που να σου αρέσει ..
    Γιώργο και εσυ βάλε στο τοπικ το παγωτό αν θες ταιριάζει.

    Συσκευασμένες τροφές με καλά μάκρος
    https://r.tapatalk.com/shareLink/top...ink_source=app


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #43
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post

    Κωνσταντίνα έχω δοκιμάσει και διατροφή με ίδια μακροστοιχεία κάθε μέρα για μεγάλο διάστημα και έχανα εξίσου κιλά απλά μου αρέσει να εναλλάσσονται και το κάνω με ευχαρίστηση σχεδόν κάθε μέρα και με βοηθάει κιόλας, άλλη μέρα να φάω λιγότερο υδατάνθρακα άλλη μέρα περισσότερα λιπαρά έτσι έχω για μένα περισσότερη ευελιξία ή άμα θέλω να βγω μία βόλτα έξω Αλλιως το Carb 35, Protein 45, Fat 25 που το έκανα για αρκετό καιρό συνεχόμενα και θα το ξανακάνω στο άμεσο μέλλον μια χαρά δουλεύει απλά με της εναλλαγές οι οποίες είναι και ποιο δύσκολο να το κάνει καποιος εμένα με βοηθάνε στην δίαιτα μου και έτσι δεν τη βαριέμαι ποτέ την δίαιτα.
    Ετσι, τωρα συμφωνούμε απόλυτα. Εκτός από τα ψυχολογικά οφέλη, (τα οποία κρινει ο καθενας μόνος για τον εαυτό του) δεν εχω βρει αξιόπιστη ερευνα που να αποδεικνύει την υπεροχή του cycling. Αντε να το δεχτω ότι αν εχεις πεθάνει της πείνας έχει νόημα να κάνεις cycling ωστε να τρως ενα κάτι παραπάνω τις μερες που θες δυνατη προπόνηση. Εξαιρείται βεβαια η περίπτωση που refeed αν επιασες πλατώ.

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Παιδιά όπως έχει καταστεί εμφανές από την πληθώρα των σχετικών post και απαντήσεων υπάρχουν δύο απόψεις σχετικά με την διατροφική προσέγγιση αυτών που έχουν παραπάνω λίπος και σχετικά μικρή άλιπη μάζα. Η μία άποψη λέει να κινηθούν ισοθερμιδικά και η άλλη είναι να ξελιπώσει (η γράμμωση είναι άλλο πράγμα) κάποιος όσο μπορεί πέφτοντας σε κάποιο αποδεκτό επίπεδο και μετά να ανεβάσει θερμίδες.
    Θεωρητικά κάποιος που δεν έχει αρκετή άλιπη μάζα έχει περιθώρια με το ερέθισμα της γυμναστική ακόμη και με υποθερμιδική διατροφή να ανεβάζει άλιπη μάζα ενώ παράλληλα ρίχνει το λίπος. Αν λοιπόν χάνει λίπος αυξάνοντας ή έστω διατηρώντας την άλιπη μάζα ποιος ο λόγος να μην τελειώνει με την απώλεια λίπους και να ξεκινήσει μετά μια ποιο ισορροπημένη διατροφή για απόκτηση μάζας αλλά θα πρέπει να κινείται "ισοθερμιδικά" ελαχιστοποιώντας την απώλεια λίπους και παρατείνοντας την μετάβαση σε ποιο παραγωγική διατροφή;
    Αν δεν έχεις άλιπη μάζα δεν την έχεις είτε είσαι σε χαμηλό ποσοστό λίπους είτε είσαι παχύσαρκος (την ίδια μάζα θα έχεις).
    Είναι δηλαδή η εικόνα του παχύ καλλίτερη από την εικόνα του λεπτού χωρίς μύες; Δε νομίζω.
    Πολλοί συγχέουν την απώλεια λίπους με την γράμμωση που είναι διαφορετικές έννοιες.
    Προσωπικά δε βρίσκω κανένα λόγο κάποιος που είναι πάνω από (12-) 15% λίπος να συζητάει το "ισοθερμιδικά" ή το μικρό έλλειμμα ως επιλογή.
    Ίσα ίσα που θα καθυστερεί την όποια βελτίωση σε όλα τα επίπεδα δηλαδή και στην απώλεια λίπους αλλά και στην αύξηση της μυικής μάζας.
    .
    Μεμο, θα έλεγα ότι μια ισοθερμιδική προσέγγιση θα είχε νοημα για καποιον σε ποσοστο 15-20% λιπος, αν:
    - εχει χασει πολύ μεγαλο ποσοστό λίπους, πχ. απο το 40% στο 20% ή διατηρεί ελλειμα για μεγαλο χρονικο διαστημα και έχει εξαντληθεί
    -εχει τόσο χαμηλο μεταβολισμό λογω λαθος χειρισμών που δεν του επιτρέπει επιπλεον μείωση θερμίδων.

    Αυτα τα 2 στη περίπτωση του Geo δεν ισχυουν, οπότε συμφωνω ότι καλύτερα να τελειωνει με το ελλειμα και να φτασει σε πιο ευνοικό ποσοστό λίπους ωστε να ξεκινησει να χτιζει.

  14. #44
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Γεια σου και απο εμενα Geo! Μπραβο καταρχας τα πας πολυ καλα!
    Λοιπον θελω να πω πως οτι γραψω ειναι δικες μου αποψεις με βαση τα πραγματα που ξερω εγω ο ιδιος αν θες να τα ακουσεις καλως αν δεν θες τα πετας , μην παρεξηγησεις τον λογο μου( πολλες φορες ο γραπτος παρεξηγειται)

    -Αποψη μου ειναι να συνεχισεις κανονικα υποθερμιδικα ναι θα πεσεις και αλλα κιλα και αν θες να φυγει το λιπος γυρω απο τον αφαλο σου και στα πλαινα θα πεσεις πιο χαμηλα απο οτι πιστευεις δεν υπαρχει στανταρ υψος και κιλα αν στα 80κιλα παραμενω με λιπος τι να το κανω ? για να εισαι στα σωστα κιλα θα πρεπει να κουβαλας και μαζα!
    -Σιγουρα θα χρειαστει να χασεις παραπανω απο 2-3 κιλα να το εχεις υποψην σου οσο πιο αργα ομως τοσο το καλυτερο (παντα με συγκεκριμενο οριο που εχεις θεσει)
    -Θα χρειαστει να φας και ολο τον Ιουλιο υποθερμιδικα!

    -Σταματα να ασχολησε με μετρησεις εδω περα δεν κανουμε μαθηματικα ουτε λυνουμε εξισωσεις καλα τα νουμερα ολα ωραια αλλα ολα αυτα υπαρχουν μονο για να σου δινουν μια γενικη εικονα για το πως να κινηθεις απο κει και περα το καθε τι το προσαρμοζεις πανω σου , επισης σταματα να κανεις ανα 3μηνες μετρησεις κανε μια φορα στην αρχη της διαδικασιας σου και 1 φορα στο τελος αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ το ποσοστο σου ! θα κρινεις με φωτογραφιες προοδου και τον καθρεφτη κυριως !

    -Μην ασχολεισαι με θερμογεννετικα και λιποδιαλυτες ολο αυτα ειναι placebo καφεινη εχουν μεσα οχι δεν θα σου δωσουν boost και δεν χρειαζεσαι και boost το boost θα το παρεις απο την διατροφη και την προπονηση μην χαλας τα λεφτα σου Geo ειναι κριμα και αδικο πιες καφε και τραβα μεσα στο γυμ και χτυπατα ολα ! ουτε πρασινα τσαγια ουτε ιστοριες !

    -Την κρεατινη την συνεχιζεις κανονικα! 3-5γρ ημερισιως χωρις διακοπες

    -Οσον αφορα την κυκλικη ληψη υδατανθρακων ειναι μια σαχλαμαρα, ειδικοτερα τις μερες εκτος γυμναστηριου ειναι που χρειαζεσαι αρκετους υδατανθρακες γιατι τοτε γινεται το ουσιαστικο recovery.
    Αυτο που θα παιξει ουσιαστικο ρολο στο τελος της εβδομαδας η του μηνα ειναι το συνολο των θερμιδων αυτο θα ειναι που θα καθορισει το αποτελεσμα και οχι το πως θα μοιρασεις τον υδατανθρακα καθε μερα !

    -Τωρα αν εσενα σε βοηθαει αυτος ο τροπος ψυχολογικα να εισαι πιο πιστος στην διαιτα σου μπορεις να το ακολουθησεις αλλα να ξερεις οτι ειτε ειχες σταθερο θερμιδικο ελλειμα ειτε κανεις carb cycling δεν θα αλλαξει κατι!

    -Μια σημειωση τελευταια μην το παρακανεις με το αεροβιο !

    Ευχομαι καθε επιτυχια στον στοχο σου!

  15. #45
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Φίλε Γιώργο προοδεύεις έστω και υπό το πρίσμα των περιστάσεων.
    Αν αναφέρεις την κρεατίνη σε σχέση με κατακράτηση υγρών είναι άσχετη - τουλάχιστον αναφορικά με τα εξωκυτταρικά υγρά που μας ενοχλούν οπτικά. Πάρτη κανονικά και τη θεωρώ χρήσιμη και σε περίοδο ξελιπώματος.
    Τι πρόγραμμα κάνεις από γυμναστική;
    Αν θες ανέλυσέ το να το δούμε.
    Καλή επάνοδο όπως και να έχει.
    Αγαπητέ Μέμο αν ξερεις να μου απαντήσεις εσύ ή όποιος φίλος έχει άποψη.. Μιας και έχω σταματήσει κρεατινη και αλανινη εδώ και ένα μήνα plus και μετά από το τελευταίο μου DEXA αρχές Μαΐου έχω χάσει 3 κιλά σκέφτομαι να ξανά κάνω ένα αλλά ποτε??

    Α) Λέω να κάνω η τώρα ένα που δεν παίρνω και κρεατινη αλαλινη δεν έχω πουθενά κατακράτηση υγρών αλλά μόνο παίρνω μόνο θερμό γενετικά ώστε να δω τι αποτέλεσμα θα βγάλει μετά από 1+μηνα από το προηγούμενο και ξανά από βδομάδα αρχίζω κρεατινη και αλανινη η αλλιώς
    Β) Αν το θεωρείται καλύτερο από αρχές Ιουλίου να έχω τελειώσει τα θερμογενετικα ότι έδωσαν έδωσαν και αρχές Ιουλίου κάνω τότε ένα να δω και ξεκινάω μετά ξανά και κρεατινη και αλανινη!! Τι προτείνετε οεο??

    Όσο αφορά τι πρόγραμμα κάνω δεν έχει κάποιο νόημα γιατί έχω κάνει μόνο 2 προπονήσεις 50 λεπτών με την ψυχή στο στόμα.. Μετά από ένα μήνα και αν έχει αυξηθεί η ώρα προπόνησης πολύ ευχαρίστως. Γενικά προσπαθώ να γυμνάσω 2 φορές αν τα καταφέρω την καθε μυική ομάδα μέσα στην εβδομάδα συν 2-3 αερόβιες διάδρομο κλπ που τον έχω σπίτι μου.

    Φίλε Gregory δεν σε παρεξηγώ απόψεις ανταλλάζουμε και όλοι μας μαθαίνουμε τώρα βρήκα χρόνο να γράψω ξανά θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα όσα λες. Πάμε δυνατά παιδιά στην γυμναστική λοιπόν!!
    Last edited by GEOZN8; 18-06-20 at 18:40.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  16. #46
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου φίλε Γιώργο.

    Θα σου απαντήσω εδώ για να ναι όλες οι απόψεις μαζεμένες.


    Θα είμαι περιεκτική και λιτή.

    Για το διάστημα που κάνεις εντατικά γυμναστική (από Ιανουάριο όπως αναφέρεις στο αρχικό σου ποστ) δεν χρειάζεται να παίρνεις τίποτα από όλα αυτά.
    Διαβάζω για μάκρος, για θερμίδες, για θερμογεννετικά, για dexa...
    Και πουθενά δεν διαβάζω για την προπόνηση...
    Δώσε μεγάλη έμφαση εκεί. Δίνεις; Δώσε ακόμα περισσότερο.
    Εξι μήνες είναι πολύ μικρό το διάστημα για να μιλάμε για όλα τα παραπάνω....Πραγματικά όμως.

    Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη βλέποντας και τις φωτό σου.
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου, το παλεύεις και το ψάχνεις, αλλά έχεις απορροφηθεί σε πράγματα που θα πρεπε να ασχοληθείς όταν θα χεις κλείσει μια 2ετια στα βάρη.. τώρα είσαι στη φάση γνωριμίας.
    Χρόνο και υπομονή και θα δεις το σώμα σου όπως θες!!

  17. #47
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Ετσι, τωρα συμφωνούμε απόλυτα. Εκτός από τα ψυχολογικά οφέλη, (τα οποία κρινει ο καθενας μόνος για τον εαυτό του) δεν εχω βρει αξιόπιστη ερευνα που να αποδεικνύει την υπεροχή του cycling. Αντε να το δεχτω ότι αν εχεις πεθάνει της πείνας έχει νόημα να κάνεις cycling ωστε να τρως ενα κάτι παραπάνω τις μερες που θες δυνατη προπόνηση. Εξαιρείται βεβαια η περίπτωση που refeed αν επιασες πλατώ.



    Μεμο, θα έλεγα ότι μια ισοθερμιδική προσέγγιση θα είχε νοημα για καποιον σε ποσοστο 15-20% λιπος, αν:
    - εχει χασει πολύ μεγαλο ποσοστό λίπους, πχ. απο το 40% στο 20% ή διατηρεί ελλειμα για μεγαλο χρονικο διαστημα και έχει εξαντληθεί
    -εχει τόσο χαμηλο μεταβολισμό λογω λαθος χειρισμών που δεν του επιτρέπει επιπλεον μείωση θερμίδων.

    Αυτα τα 2 στη περίπτωση του Geo δεν ισχυουν, οπότε συμφωνω ότι καλύτερα να τελειωνει με το ελλειμα και να φτασει σε πιο ευνοικό ποσοστό λίπους ωστε να ξεκινησει να χτιζει.
    Στη μελέτη που παρέθεσα εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=50600 αναφέρονται δύο μελέτες σύμφωνα με τις οποίες οι κυκλική διατροφή 5 μέρες με έλλειμμα -35% και 2 με αυξημένες θερμίδες (ισοθερμιδικά) οδήγησε σε μεγαλύτερη διατήρηση άλιπης μάζας αλλά και σε διατήρηση του BMR σε σχέση με το σταθερό έλλειμμα -25% που είχε μεγαλύτερη απώλεια άλιπης μάζας και μείωση BMR.

    5. Campbell BI, Aguilar D, Colenso-Semple L,
    et al. The effects of intermittent
    carbohydrate re-feeds vs. continuous
    dieting on body composition in resistance
    trained individuals: A flexible dieting study.
    In: Proceedings of the Fifteenth
    International Society of Sports Nutrition
    Conference and Expo. Journal of the
    International Society of Sports Nutrition.
    Journal of the International Society of
    Sports Nutrition, 2018. pp. 1?37.
    6. Campbell BI, Aguilar D, Wong V, et al. The
    effects of intermittent carbohydrate refeeds
    vs. continuous dieting on resting
    metabolic rate in resistance trained
    individuals: A flexible dieting study. In:
    Proceedings of the Fifteenth International
    Society of Sports Nutrition Conference and
    Expo. Journal of the International Society of
    Sports Nutrition, 2018. pp. 1?37.
    Rome wasn't built in a day

  18. #48
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γεια σου φίλε Γιώργο.
    Θα σου απαντήσω εδώ για να ναι όλες οι απόψεις μαζεμένες.
    Διαβάζω για μάκρος, για θερμίδες, για θερμογεννετικά, για dexa...
    Και πουθενά δεν διαβάζω για την προπόνηση..
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου, το παλεύεις και το ψάχνεις, αλλά έχεις απορροφηθεί σε πράγματα που θα πρεπε να ασχοληθείς όταν θα χεις κλείσει μια 2ετια στα βάρη.. τώρα είσαι στη φάση γνωριμίας.
    Χρόνο και υπομονή και θα δεις το σώμα σου όπως θες!!
    Καλησπέρα και πάλι. Ειρήνη σε ευχαριστώ πολύ για όλα και το ενδιαφέρον σου. Θα πω 2 κουβέντες χωρίς παρεξήγηση και ίσως αυτό που δεν έχω γράψει από την πολύ αρχή και ίσως θα έπρεπε είναι ότι στα βάρη και στα γυμναστήρια είμαι από τα 20 μου χρόνια γενικά ποιο εντατικά τα τελευταία 3-4 χρόνια απλά ήμουν αρκετά κιλά.

    Από Σεπτέμβρη έκανα κανονικά γυμναστική από την αρχή της σεζόν αλλά κυρίως από Γενάρη πήρα απόφαση να χάσω κιλά άρχισα να γράφω επίσης και θα εξακολούθησω να γράφω στο φόρουμ μου έδωσε ένα πολύ καλό κίνητρο και να ξανά φτάσω στο σημείο που είμαι σήμερα στο οποίο έχω ξαναβρεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν απλά η ζωή δυστυχώς είναι γεμάτη σκαμπανεβαμσματα και για διάφορους οικογενειακους λόγους άλλες χρονιές ήμουν καλύτερα και άλλες χειρότερα. Και στα κιλά και στο σώμα και ψυχολογικά άστα βραστα. Να έχουμε την υγεία μας τίποτα άλλο δεν σας λέω!! Απλά αυτή την χρονιά κατάφερα να έρθω στα <<ίσια>> μου και δεδομένου για μένα προσωπικά οτι εν μέσω Κορονοϊου και για την ηλικία μου κιόλας δεν είμαι πιτσιρικάς δεν τα παράτησα, και βήμα βήμα έφτασα εδώ που είμαι τώρα χωρίς ουσιαστικά βάρη σπίτι και εξοπλισμό για μένα είναι ένα επίτευγμα. Γιαυτό και ο σωματοτυπος μου θυμάται και λειτουργεί το muscle memory διαφορετικά δεν θα είχα την πρόοδο που έχω όπως μου λέτε. Οπότε έχω ουσιαστικά μπει στα βάρη και στα συμπληρωματα όχι μόνο 2 χρόνια η επειδή γράφω τώρα ποιο εντατικά στο forum το τελευταίο διάστημα και σίγουρα όχι μόνο 6 μήνες.

    Έκανα π.χ σήμερα στήθος δικέφαλους χαλαρά στο 70% μπορούσα και παραπάνω αλλά άστο σιγά σιγά οπότε :

    Πιέσεις πάγκου μπάρα 4*12*70kg.
    Πιέσεις πάγκου επικλινή 4*12*60kg.
    Pull over με μονο αλτηρα 4*12*27kg.

    Κάμψεις δικέφαλα όρθιος με αλτήρες 4*20*16kg.
    Κάμψεις αυτό συγκέντρωσης με αλτηρα 4*12*14kg.
    Κάμψεις άνω δικεφάλων σε όργανο-κλειστή λαβή 4*12*65kg.

    Αλλά ρε παιδιά πολύ άγχος αυτό το 50 λεπτό άστα βραστα.

    Αλλά γενικά δεν μιλάω και να αναλύω για γυμναστική ειδικά τώρα να γράφω νούμερα και είδη ασκήσεων σετ ασκήσεις κιλά κλπ λεπτομέρειες γιατί προφανώς όλο αυτό το διάστημα δεν κάναμε γυμναστική σωστή και στην παρούσα φάση για μένα είναι άσκοπο. Μετά από ένα διάστημα από εδώ και πέρα και αν μας αφήσουν να κάνουμε σωστή γυμναστική τότε συζητάμε ότι θέλετε. Σας ευχαριστώ πολύ όλους και συνεχίζουμε όλοι γερά και μεθοδικά!!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by GEOZN8; 18-06-20 at 22:46.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  19. #49
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    . Εκτός από τα ψυχολογικά οφέλη, (τα οποία κρινει ο καθενας μόνος για τον εαυτό του) δεν εχω βρει αξιόπιστη ερευνα που να αποδεικνύει την υπεροχή του cycling. Αντε να το δεχτω ότι αν εχεις πεθάνει της πείνας έχει νόημα να κάνεις cycling ωστε να τρως ενα κάτι παραπάνω τις μερες που θες δυνατη προπόνηση. Εξαιρείται βεβαια η περίπτωση που refeed αν επιασες πλατώ.
    .
    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Στη μελέτη που παρέθεσα εδώ αναφέρονται δύο μελέτες σύμφωνα με τις οποίες οι κυκλική διατροφή 5 μέρες έλλειμμα -35% και 2 με αυξημένες θερμίδες (ισοθερμιδικά) οδήγησε σε μεγαλύτερη διατήρηση άλιπης μάζας αλλά και σε διατήρηση του BMR σε σχέση με το σταθερό έλλειμμα -25%.
    Διαβασα το pdf το πρωι , ειδα για τη διαφορά BMR 100 θερμιδων και την αλιπη μαζα +/- 0.9 , αλλα είδα να αναφερεται μονο σε refeed, cheat meal ή diet break. Ισως ειναι θεμα ορισμων και περιγραφει το carb cycle και τη μεθοδο που χρησιμοποιηθηκε στις ιδιες τις ερευνες ? θα το κοιταξω το βραδυ! Ευχαριστω πολυ!

    Geo Σορυ για το οφ τοπικ στο thread σου, μας ανοιξες θεμα συζητησης, από εμενα καλη συνεχεια στον στοχο σου, δωσε πονο στο γυμναστήριο

  20. #50
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Διαβασα το pdf το πρωι , ειδα για τη διαφορά BMR 100 θερμιδων και την αλιπη μαζα +/- 0.9 , αλλα είδα να αναφερεται μονο σε refeed, cheat meal ή diet break. Ισως ειναι θεμα ορισμων και περιγραφει το carb cycle και τη μεθοδο που χρησιμοποιηθηκε στις ιδιες τις ερευνες ? θα το κοιταξω το βραδυ! Ευχαριστω πολυ!

    Geo Σορυ για το οφ τοπικ στο thread σου, μας ανοιξες θεμα συζητησης, από εμενα καλη συνεχεια στον στοχο σου, δωσε πονο στο γυμναστήριο
    Το διάβασα και εγώ το άρθρο. Ενταξει η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και τίποτα δεν είναι απόλυτο !! Ας κάνει ο καθένας ότι τον βολεύει στην τελική καλύτερα στην καθημερινότητα του αρκεί να κρατάει το πόσο των θερμίδων σαν έλλειμμα. Σιγά το Off topic βρε όλοι μας μαθαίνουμε από όλους !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  21. #51
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Καλησπέρα και πάλι. Ειρήνη σε ευχαριστώ πολύ για όλα και το ενδιαφέρον σου. Θα πω 2 κουβέντες χωρίς παρεξήγηση και ίσως αυτό που δεν έχω γράψει από την πολύ αρχή και ίσως θα έπρεπε είναι ότι στα βάρη και στα γυμναστήρια είμαι από τα 20 μου χρόνια γενικά ποιο εντατικά τα τελευταία 3-4 χρόνια απλά ήμουν αρκετά κιλά.

    Από Σεπτέμβρη έκανα κανονικά γυμναστική από την αρχή της σεζόν αλλά κυρίως από Γενάρη πήρα απόφαση να χάσω κιλά άρχισα να γράφω επίσης και θα εξακολούθησω να γράφω στο φόρουμ μου έδωσε ένα πολύ καλό κίνητρο και να ξανά φτάσω στο σημείο που είμαι σήμερα στο οποίο έχω ξαναβρεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν απλά η ζωή δυστυχώς είναι γεμάτη σκαμπανεβαμσματα και για διάφορους οικογενειακους λόγους άλλες χρονιές ήμουν καλύτερα και άλλες χειρότερα. Και στα κιλά και στο σώμα και ψυχολογικά άστα βραστα. Να έχουμε την υγεία μας τίποτα άλλο δεν σας λέω!! Απλά αυτή την χρονιά κατάφερα να έρθω στα <<ίσια>> μου και δεδομένου για μένα προσωπικά οτι εν μέσω Κορονοϊου και για την ηλικία μου κιόλας δεν είμαι πιτσιρικάς δεν τα παράτησα, και βήμα βήμα έφτασα εδώ που είμαι τώρα χωρίς ουσιαστικά βάρη σπίτι και εξοπλισμό για μένα είναι ένα επίτευγμα. Γιαυτό και ο σωματοτυπος μου θυμάται και λειτουργεί το muscle memory διαφορετικά δεν θα είχα την πρόοδο που έχω όπως μου λέτε. Οπότε έχω ουσιαστικά μπει στα βάρη και στα συμπληρωματα όχι μόνο 2 χρόνια η επειδή γράφω τώρα ποιο εντατικά στο forum το τελευταίο διάστημα και σίγουρα όχι μόνο 6 μήνες.

    Έκανα π.χ σήμερα στήθος δικέφαλους χαλαρά στο 70% μπορούσα και παραπάνω αλλά άστο σιγά σιγά οπότε :

    Πιέσεις πάγκου μπάρα 4*12*70kg.
    Πιέσεις πάγκου επικλινή 4*12*60kg.
    Pull over με μονο αλτηρα 4*12*27kg.

    Κάμψεις δικέφαλα όρθιος με αλτήρες 4*20*16kg.
    Κάμψεις αυτό συγκέντρωσης με αλτηρα 4*12*14kg.
    Κάμψεις άνω δικεφάλων σε όργανο-κλειστή λαβή 4*12*65kg.

    Αλλά ρε παιδιά πολύ άγχος αυτό το 50 λεπτό άστα βραστα.

    Αλλά γενικά δεν μιλάω και να αναλύω για γυμναστική ειδικά τώρα να γράφω νούμερα και είδη ασκήσεων σετ ασκήσεις κιλά κλπ λεπτομέρειες γιατί προφανώς όλο αυτό το διάστημα δεν κάναμε γυμναστική σωστή και στην παρούσα φάση για μένα είναι άσκοπο. Μετά από ένα διάστημα από εδώ και πέρα και αν μας αφήσουν να κάνουμε σωστή γυμναστική τότε συζητάμε ότι θέλετε. Σας ευχαριστώ πολύ όλους και συνεχίζουμε όλοι γερά και μεθοδικά!!


    Kαλημέρα Γιώργο!

    Μάλλον δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω φίλε μου..
    Αυτό που ήθελα να τονίσω στο ποστ μου δεν ήταν το να γράφεις στο φόρουμ την προπόνηση.

    Αυτό που ήθελα να πω είναι πως όσο ψείρας και όσο ψάχνεσαι σε συμπληρώματα τύπου γιοχιμβινη και δε συμμαζεύεται, να είσαι και στην προπόνηση σου.
    Να ψάχνεσαι στο πως να κανείς ποιοτικότερη την προπόνηση σου.
    Να έχεις πάθος να μάθεις πως να νιώθεις την κάθε άσκηση, πως να αισθάνεσαι τον μυ σε κάθε επανάληψη.

    Το ότι έχεις ξεκινήσει από τα 20 γυμναστήριο, δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχεις και την εμπειρία. Μπορεί και να την έχεις και να λεω αρλούμπες, αλλά δεν έχω μάτια να ξέρω τι κανείς. Γι αυτό στα γράφω, για να σου δείξω πως χάνεις την ουσία.

    Αυτά με κάθε καλή πρόθεση!

  22. #52
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλημέρα Ειρήνη. Αυτό που έχω να πω εγώ με άλλα λόγια αν και συμφωνούμε σε όλα όσα λες είναι ότι αυτό που κάνουμε στο γυμναστήριο ο χρόνος και ο κόπος που διαθέτουμε να πιάνει τόπο.. Πώς θα το καταλάβουμε αυτό από την πρόοδό μας και το αποτέλεσμα στην τελική !!
    'Έχω ξαναγράψει νομίζω κανένα χάπι δεν κάνει θαύματα αν δεν ιδρώσει η αν δεν <<ράψει>> κανείς το στόμα του όπως πρέπει !! Άλλοι πάνε στο Gym για χαβαλέ και μάτι.. ο Καθένας όπως νομίζει.. Εγώ αυτό που λέω είναι εκτός από κόπο θέλει και τρόπο στο κάθε τι !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  23. #53
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα σαςςς. Άλλη μια δύσκολη ημέρα τελειώνει. Σήμερα έκανα πολύ καλή προπόνηση αν και δεν ήμουν ξεκούραστος σούπερ. Βλέπω ότι το muscle memory δουλευει μια χαρά πάνω μου. Σήμερα έφτασα άνετα στο 80% της απόδοσης μου. Βλέπω πρόοδο στα κιλά και αυτό το οφείλω στην αφοσίωση της διατροφής που κάνω. Έβαλα νέο στόχο τα 77 κιλά η όσο πάει ανάλογα το αποτέλεσμα που θα είμαι ικανοποιημένος. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους κάθε μέρα μέτρα υπολόγιζε γραμμάρια και μακροστοιχεια. Είδα όμως εκεί παίζει διαφορά. Και στην δύναμη και στην αντοχή και σε όλα. Και το υποθερμιδικο έλλειμμα αν παίρνεις σωστά όλα τα στοιχεία σου δεν κουράζεται ο οργανισμός και η απόδοση προχωράει. Προτρέπω κι άλλα παιδιά μετράτε σωστά τι τρώτε και δώστε τα όλα στην προπόνηση. Το βλέπω εκτός την ζυγαριά σαν τελικό αποτέλεσμα και στον καθρέπτη. Και όπως έλεγαν και οι αρχαίοι φιλόσοφοι <<τα αγαθά κόποις κτώνται>>
    Attached Images Attached Images
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  24. #54
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Γιώργο συγχαρητήρια. Νομίζω ότι είναι εμφανής η διαφορά. Έχεις όγκο σε χέρια και ώμους και η κοιλιά έχει πέσει. Που να μπεις δηλαδή σε κανονικό πρόγραμμα.
    Έχεις σχετικά ισορροπημένη κατανομή λίπους - τουλάχιστον βάσει των φωτογραφιών που βλέπω - και γι'αυτό η μέση σου φαίνεται μαζεμένη ακόμη και στα ποσοστά λίπους που είσαι.
    Δεν θεωρώ ότι μπορεί κάποιος εύκολα να εκτιμά ποσοστά λίπους από φωτογραφίες αν δεν είναι πολύ έμπειρος αλλά με όποιες "παραστάσεις" έχω εγώ δεν θα έλεγα ότι είσαι πάνω από 16-17%. Βέβαια αναμένεται η DEXA που έχεις πει για αρχές Ιουλίου.
    Όπως και να έχει από την εικόνα σου θεωρώ ότι μπορείς να συνεχίσεις το καθάρισμα και για το επόμενο διάστημα.
    Και πάλι μπράβο.
    Rome wasn't built in a day

  25. #55
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Καλησπέρα φιλε GEOΖ θα σου πρώτεινα να κανεις Focus στη γυμναστηκή και στη διατροφή και όχι στη ζυγαριά σου .
    σιγουρα όσο χάνεις λύπος θα χανεις και λίγο βάρος αλλα καλό θα ήταν να μην το βλέπεις με τη ζυγαριά.

    -Εχω δεί και 75 κιλά ανθρώπους με μεγαλίτερο απο 25% λύπος πάνω τους ...

  26. #56
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο. Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό που κάνουμε για να έχει αποτέλεσμα δέν είναι εύκολο θέλει πειθαρχία και σύνεση. Τα δίνω όλα όσο μπορώ στην γυμναστική εκτός και της διατροφής γιατί παίζει ρόλο και ο παράγοντας κούραση ψυχολογική και με τους ρυθμούς που ζούμε με τρέξιμο όλη μέρα φυσικά και σωματική!!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by GEOZN8; 23-06-20 at 14:16.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  27. #57
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Παιδιά καλησπέρα. Σε εσάς θα πω τον πόνο μου σε σας το μερτικό μου. Είμαι τώρα στα 80,7 (81 στρογγυλά) κιλά εδώκαι 2 εβδομάδες σχεδόν.. Οκ μην βαράτε (forumscabilla) είπαμε δεν βλέπω την ζυγαριά κάθε μέρα !! Βλέπω όμως ένα μικρό κόλλημα στα κιλά το οποίο μπορεί να μην είναι και ουσιαστικό κόλλημα αν υπάρχει γιατί ούτως η άλλος βλέπω πρόοδο στο γυμναστήριο, στα κιλά και στην εμφάνισή μου σιγά σιγά τώρα απ όταν ξανά ξεκινήσαμε !! Συνεχίζω την υποθερμιδική κανονικά. Δεδομένου ότι τώρα είμαι στην ποιο δύσκολή φάση γιατί είμαι κάτω από τα κιλά του ύψους μου στην ουσία ροκανίζω την <<ουρά>> τώρα έχω BMR 1746 και πριν ανοίξουν τα GYM για 2 μήνες και βάλε υπολόγιζα το TDEE μου (όσο μπορούσα) βάση δραστηριότητας κοντά στο 1,4 -1,45.

    Τώρα πάω 4 η 5 φορές την εβδομάδα GYM τα δίνω όλα στην προπόνηση και κάνω και 2 η 3 αερόβιες (έχω και διάδρομο σπίτι) ανάλογα την όρεξη και την κούραση μου μέσα στην εβδομάδα γιατί το παλεύω και με τον ύπνο έχω ένα θεματάκι εκεί. Άρα αφού ανέβηκε ο ρυθμός δραστηριότητας μου σκέφτομαι ότι θα πρέπει να το υπολογίζω τουλάχιστον στα 1.55 σωστά !!?? Είναι λίγο η πολύ ? Επειδή θέλω να βρω το σωστό θερμιδικό μου έλλειμμα δεδομένου ότι παίζω στο -25% αυτήν την περίοδο άρα υπολογίζω TDEE στα 2706 άρα με -25% πρέπει να ανέβω από 1920 kcal που είχα μέχρι τώρα στης 2031kcal είναι καλά εκεί ?? Επειδή ο οργανισμός μου έχει περισσότερες θερμιδικές ανάγκες τώρα γι αυτό λέτε κ να βλέπω αυτό το κόλλημα, τρώω μήπως αρκετά λιγότερο από ότι πρέπει ?? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
    Last edited by GEOZN8; 25-06-20 at 16:16.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  28. #58
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Γεια σου Γιωργο
    Λοιπον το οτι μπορει να παιζεις στο ιδιο βαρος για 2 βδομαδες δεν ειναι απαραιτητα κακο πολλες φορες μπορει να γινει κατι παρομοιο οπως με εσενα και 3η βδομαδα να εχεις αποτομη μειωση μεγαλυτερη απο αυτη που θα ηθελες παρακολουθεις και βλεπεις..

    Αν στις 1920 παραμενεις σταθερος το να μου ανεβασεις θερμιδες ειναι λαθος το οτι αυξηθηκε η δραστηριοτητα σου δεν σημαινει οτι πρεπει απαραιτητα να ανεβασεις θερμιδες απλα δημιουργησες τωρα λιγο μεγαλυτερο ελλειμα αυτο δεν ειναι κακο απο την στιγμη που θες να χανεις βαρος και δεν προηλθε η μειωση απο το φαγητο ομως να πω οτι λογω που αυξηθηκε η δρασηριοτητα σου εχανες παραπανω βαρος απο οτι ηθελες να τις αυξησεις αλλα τωρα γιατι?

    Αν δεν συνεχιζεις να χανεις κιλα για παραπανω απο ακομα 1 βδομαδα μαλλον θα πρεπει να μειωσεις λιγο ακομα φαγητο.. αν και ηδη εισαι λιγο χαμηλα αλλα οκ! εγω δεν πιστευω οτι εχεις κολλησει παντως..!


  29. #59
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Γεια σου Γιωργο

    Αν δεν συνεχιζεις να χανεις κιλα για παραπανω απο ακομα 1 βδομαδα μαλλον θα πρεπει να μειωσεις λιγο ακομα φαγητο.. αν και ηδη εισαι λιγο χαμηλα αλλα οκ! εγω δεν πιστευω οτι εχεις κολλησει παντως..!

    Οκ τι να πω θα το κοιτάξω φίλε ίσως κάνω υπομονή για 10 μέρες ακόμη..Όχι μόνο δεν έχω χάσει αλλά και κάνα 2 φορές έχω δει και λίιγο παραπάνω !! Λες άραγε να είναι που ξανά έβαλα αλανίνη (σκέφτομαι και κρεατίνη) στην διατροφή μου η μήπως κάποια βραδάκια έχω χτυπήσει (μετρημένο) αρκετό καρπούζι !! Τι να κάνω μου αρέσει πολύ το άτιμο !! Α χα χα χα έ
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  30. #60
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Αν με το καρπουζι εβγαινες εκτος μακροθρεπτικων ρε συ Γιωργο ειναι λογικο αρα σημαινει οτι δεν ετρωγες 1900 εκεινεις τις μερες.. Αν σου αρεσει απλα μετρατο και βαλτο μεσα στη μερα σου :P
    Παρατηρησε το βαρος σου και δες χωρις κλεψιματα


 
Page 2 of 16 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προσπάθεια απώλειας λίπους
    By Nikos_90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 66
    Last Post: 20-02-19, 21:37
  2. Replies: 14
    Last Post: 17-07-18, 21:02
  3. Διατροφή Για Μείωση Λίπους - Πρώτη Προσπάθεια
    By rn. in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 08-09-11, 13:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •