Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 16 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 121 to 150 of 456
  1. #121
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Γιώργο προσωπικά διαφωνώ λίγο με το σπλιτ. Αφού κάνεις 2ήμερο σπλιτ θα μπορούσε να είναι Push/Pull αν και προτιμώ το upper/lower.
    Στο δικό σου σπλιτ βγαίνει ότι προπονείς Δικέφαλους και Τρικέφαλους κάθε μέρα που γυμνάζεσαι. Δεν ξέρω αν είναι ιδανικό.
    Ο αριθμός των σετ πάει ανά μυική ομάδα και όχι ανά άσκηση. Αν εννοείς μόνο μία άσκηση για τις μεγάλες μυικές ομάδες και 4 σετ νομίζω είναι χαμηλός όγκος προπόνησης.
    Κατά τα λοιπά δεν βλέπω τίποτα κακό στο 4 χ 8-10 αν και είναι καλό να εναλλάσσεις εύρος επαναλήψεων πότε πότε.
    Νομίζω ότι με τέτοιο αριθμό σετ είναι προτιμότερο να έχεις σε όλα τα σετ τα ίδια κιλά ώστε να έχεις υψηλότερο συνολικό όγκο προπόνησης. Αυτό βέβαια προϋποθέτει μια σχετική μείωση του βάρους γιατί θεωρητικά στο σταδιακό ανέβασμα ουσιαστικά μόνο το τελευταίο σετ θα ήταν ίσως το πραγματικό 10RM ενώ στα επαναλαμβανόμενα σετ με τα ίδια κιλά λογικά θα πρέπει να έχεις το 12RM για να βγουν 8-10 επαναλήψεις. Παίζουν βέβαια ρόλο και τα διαλείμματα που χρησιμοποιείς - το faillure κ.α..
    Γενικά θεωρώ την πρώτη προσέγγιση καλλίτερη για αύξηση δύναμης και τη δεύτερη για αύξηση όγκου.
    Βάλε όλο το πρόγραμμα να το συζητήσουμε.
    Wellcome back.
    Rome wasn't built in a day

  2. #122
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Γιώργο προσωπικά διαφωνώ λίγο με το σπλιτ. Αφού κάνεις 2ήμερο σπλιτ θα μπορούσε να είναι Push/Pull αν και προτιμώ το upper/lower.
    Βάλε όλο το πρόγραμμα να το συζητήσουμε.
    Wellcome back.
    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους. Εγώ φίλε Μέμο εκ παραδρομής δεν τα έγραψα σωστά. Όσο αφορά την κατανομή εννοούσα 1η μέρα Στήθος - Ώμους - Δικέφαλα, 2η μέρα Πλάτη - Τρικέφαλα - Πόδια. 3η ημέρα Ξεκούραση, 4η ξανά Στήθος - Ώμους - Δικέφαλα, 5η μέρα Πλάτη - Τρικέφαλα - Πόδια και 6η - 7η ξεκούραση η μπορεί εάν καθόταν άλλη 1 προπόνηση.

    Τι εννοείς όταν λες προπονείς δικέφαλους και τρικέφαλους κάθε μέρα που γυμνάζεσαι (Δικέφαλα και Τρικέφαλα ποτέ δεν τα κάνω μαζί) το λες επειδή δεν παίζω τα πόδια ξεχωριστά μόνα τους σε 1 προπόνηση? Αν κρατήσω το 2 μερο split με την Τρίτη μέρα ξεκούραση στο 1 κάνω push στο δεύτερο στο pull εκεί να βάλω και το legs η καλύτερα 3ημερο split push pull legs Αρα συνολικα 6 προπονήσεις και μόνο 1 ημέρα ανάρρωση λίγο δεν είναι? Αν ναι το έχω σκεφτεί αυτό ίσως αλλάξω σε push pull legs γιατί θέλω να δώσω λίγο βαρύτητα στα πόδια γιατί ρε παιδιά το 2ημερο split με upper - lower δεν μου πολύ κάθεται, σε 1 προπόνηση δηλαδή στο upper να κάνω μαζί Στήθος δικέφαλα Τρικέφαλα ώμους πλάτη δεν είναι λίγο ρε συ too much και αν το δοκίμαζα μιας και το προτιμάς όπως λες το upper lower πόσες ασκήσεις στην κάθε μυϊκή ομάδα ?

    Για τα ασκήσεις κλπ εννοώ 4 min διαφορετικές ασκήσεις μπορεί και 5 ανάλογα την μυϊκή ομάδα τουλάχιστον σε στήθος, πλάτη, πόδια τόσες σίγουρα, σε δικέφαλα Τρικέφαλα ώμους 3 ασκήσεις τουλάχιστον, και σε κάθε άσκηση κάνω 4σετ *8-10. Μήπως είναι γενικά too much?? Από επαναλήψεις κάθε εβδομάδα λέω να αλλάζω εύρος και αριθμό σκέφτομαι να το κάνω μια εβδομάδα ασκήσεις με σταδιακό ανέβασμα κιλών για αύξηση δύναμης όπως λες, και την άλλη εβδομάδα εναλλάξ με σταθερά λιγότερα κιλά για αύξηση όγκου. Της επόμενες μέρες που θα έχω έρθει στα ίσια μου θα γράψω και τι ασκήσεις κάνω αναλυτικά σε κάθε μυϊκή ομάδα και της βλέπουμε κι αυτές.
    Last edited by GEOZN8; 02-09-20 at 00:13.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #123

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    geozn και εγω βαζω κρεμα σωματος σμιλευσης με q10....γνωστης μαζικης παραγωγησ εταιριας.....οπτικα λιγο ρολο το παιζει..

  4. #124
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Mangeo View Post
    geozn και εγω βαζω κρεμα σωματος σμιλευσης με q10....γνωστης μαζικης παραγωγησ εταιριας.....οπτικα λιγο ρολο το παιζει..
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πληροφορία θα το έχω υπόψιν. Ξέχασα να σου πω ποιο πάνω που με ρώτησες είμαι 40,5 αλλά όπως βλέπεις δεν το βάζουμε κάτω.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #125

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    E NAI ME PROSOXH εγω εχω και εν α ιστορικο υγειας τρελο...αλλα ξερω τι κανω-) ολοι οι δεικτες μου πανε καλα ...πλεον after 3 cancers)))))) aaa cause aqua aerobic mallon fetos to gym de kanei...logo corona για 3 μερες βαρη ανα εβδομαδα τι προτεινεις σε συναρτηση με δεδομενα μου?

  6. #126
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Γιώργο αυτό που εννοούσα είναι ότι λ.χ. οι δικέφαλοι γυμνάζονται και με τις ασκήσεις πλάτης και οι τρικέφαλοι με τις ασκήσεις στήθους και ώμων.
    Άρα βγαίνει ότι τα γυμνάζεις κάθε μέρα που γυμνάζεσαι!

    Αν κάνεις 4 ασκήσεις χ 4 σετ για κάποια μυική ομάδα σημαίνει 16 σετ την ημέρα και 32 την εβδομάδα.
    Η σύγκλιση των επιστημονικών απόψεων παρά τις κατά καιρούς ακραία αποτελέσματα κάποιων μελετών είναι ότι υπάρχει όριο στον ημερήσιο αριθμό σετ και στον εβδομαδιαίο και γενικά προτείνουν το 10-20 σετ ανά εβδομάδα ανα μυϊκή ομάδα.
    Ενδεικτικά στην μετά-ανάλυση εδώ https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...KXTkLTvI9dPuXC διαπιστώθηκε ότι ένας παράγοντας που επηρεάζει ΑΡΝΗΤΙΚΑ την αύξηση μυϊκής μάζας είναι ο ημερήσιος αριθμός σετ ανά μυϊκή ομάδα και αναφέρει ως παράδειγμα τα 16 σετ.

    Για την εναλλαγή επαναλήψεων καμία διαφωνία.
    Για ψάξ'το λίγο και σε κάθε περίπτωση πειραματίσου και δες τι δουλεύει καλλίτερα.
    Rome wasn't built in a day

  7. #127

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    χαχα καλλιτερα η καλυτερα.....ενας νεος ηλικιακα θα νομιζει οτι το καλλιτερα ηταν παντα ορθογραφικο λαθος ...αλλα δεν ειναι ετσι-) ....καλλος η ελληνικη γραφη_))

  8. #128
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Quote Originally Posted by Mangeo View Post
    χαχα καλλιτερα η καλυτερα.....ενας νεος ηλικιακα θα νομιζει οτι το καλλιτερα ηταν παντα ορθογραφικο λαθος ...αλλα δεν ειναι ετσι-) ....καλλος η ελληνικη γραφη_))
    Δεν θέλω σχόλια για την ηλικία. Εγώ είμαι 12 χρονών αλλά μεγαλοδείχνω ... γι'αυτό είμαι στο forum των over 35!
    Rome wasn't built in a day

  9. #129

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ...._))))

  10. #130
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Exclamation

    Λοιπόν παιδιά το σκέφτηκα και εγώ Καλλίτερα!! Σίγουρα χρειάζεται να κάνω κάποιες αλλαγές στο πρόγραμμα μου και στα split μου. Αρχικά θα μειώσω το σύνολο τον εβδομαδιαίων σετ ανά μυϊκή ομάδα σε 12 την ημέρα άρα 24 σύνολο την εβδομάδα δηλαδή (από 36) και ανάλογα την ομάδα θα παίζω αν είναι μεγάλη μυϊκή 4 ασκήσεις με 3 σετ *8-10 επαναλήψεις, αν είναι μικρή μυϊκή 3 ασκήσεις με 4 σετ *8-10.

    Θέλω να δώσω έμφαση στα πόδια φέτος εκεί το έχω ανάγκη παραπάνω. Ξέρω ότι τέλειο είναι τα πόδια μόνα τους αλλά εκεί έχω θέμα. Άμα μια βδομάδα ξέρω (λόγο δουλειάς) ότι θα έχω 6 προπονήσεις οκ εκεί θα κάνω Δευτέρα Push στήθος-τρικέφαλα-ώμους , Τρίτη Pull πλάτη-δικέφαλα , Τετάρτη legs μετά άλλες 3 μέρες τα ίδια και Κυριακή ξεκούραση.

    Ελα μου όμως που της περισσότερες φορές έχω χρόνο μέσα στην εβδομάδα μόνο για 4 ήμερο Σπλιτ (αν κάτσει 5η η 6η προπόνηση θα είναι δώρο) 1ΔΕ-2ΤΡ, ΤΕ off, 3ΠΕ-4ΠΑΡ, Σ/Κ off. Εκεί τι κάνω οεο? Α) Κάθε 2ερη προπόνηση βάζω μαζί και έξτρα τα πόδια (όπως έκανα όλο αυτόν τον καιρό) η Β) το πάω σερί όπως πάνε η μέρες π.χ 1ΔΕ push -2ΤΡ pull , ΤΕ off, 3ΠΕ legs -4ΠΑΡ push, Σ/Κ off, κλπ? Εκεί έχω μπερδευτεί γιατί για σκέτο upper - lower εκτός το ότι ΔΕΝ έχω ιδέα πως και τι, μου φαίνεται too much για μένα. Έχω σημειώσει και ποιες ασκήσεις κάνω κλπ και αν θέλετε σας της γράφω αλλά για μένα ο σωστή κατανομή πρέπει να σταθερόποιηθει.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  11. #131
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Πάλι προσωπικά μου φαίνονται πολλά τα σετ.
    Με τόσα σετ δεν ξέρω και αν πρέπει να σου κάτσει έξτρα μέρα προπόνησης.
    Το σπλιτ "...Δευτέρα Push στήθος-τρικέφαλα-ώμους , Τρίτη Pull πλάτη-δικέφαλα , Τετάρτη legs μετά άλλες 3 μέρες τα ίδια και Κυριακή ξεκούραση..." το θεωρώ καλό αλλά με λιγότερο όγκο (λχ. μέχρι 9-10 σετ τη μέρα για μεγάλες μυϊκές ομάδες).
    Αν έχεις θέμα με τις μέρες μπορείς να έχεις 2ήμερο σπλιτ 4-6 φορές την εβδομάδα όπως σου κάτσει.
    Σου φαίνεται too much το upper/lower και όχι αυτό που κάνεις?
    Ρίξε μια ματιά στα upper/lower που κάνουν πολλά παιδιά να πάρεις ιδέες.
    Με 4-5 μέρες την εβδομάδα μπορείς να κάνεις άνετα και 2ήμερο και 3ήμερο σπλιτ. Πρόσεξε απλά τον όγκο προπόνησης να μην το παρακάνεις γιατί τα αποτελέσματα μπορεί να είναι αρνητικά.
    Rome wasn't built in a day

  12. #132
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Με 4-5 μέρες την εβδομάδα μπορείς να κάνεις άνετα και 2ήμερο και 3ήμερο σπλιτ. Πρόσεξε απλά τον όγκο προπόνησης να μην το παρακάνεις γιατί τα αποτελέσματα μπορεί να είναι αρνητικά.
    Ok. Κατανοητά όλα αυτά. Διαβάζω διάφορα log όμως από εδώ πέρα παιδιών και βλέπω σε αρκετούς και αρκετές που ξεπερνάνε τα 10 σετ τη μέρα ανά μυική εβδομάδα κατά πολύ !! Τε σπα τι να πω.
    Θα κάνω λοιπόν στης μεγάλες μυικές 3 ασκήσεις 3-4 σετ*8-10, κ στης ποιο μικρές 3*3 η 2*4 ανάλογα. Το θέμα μου είναι οι μέρες- προπονήσεις και πως να της μοιράσω όπως έγραψα επάνω.
    Αν έχω περιθώριο μία εβδομάδα οκ θα το κάνω 6 ημερο push - pull- legs και 1 off ok !! Όπως διάβασα διαφόρων upper-lower και στην ουσία την 1 μέρα (upper) κάνουν 2 ασκήσεις σε κάθε μυική.

    Αυτο που έκανα το θεωρεις σαν λάθος λογο του μεγάλου ογκου - σετ που έκανα κλπ η λόγω ότι έκανα PUSH και PULL-LEGS μαζί για να ξέρω.
    Εντάξει αν έχω περιθώριο π.χ μια εβδομάδα 6 η έστω και 5 μέρες ξέρω τι να κάνω, τα σπάω σε A) 1 Push-2 Pull-3 Legs B) 4 Upper- 5 Lower και 2 Off και είμαι Ok.
    Το θέμα μου είναι όταν είμαι στην εβδομάδα που ξέρω ότι θα κάνω μόνο 4 προπονήσεις εκεί μου λες πως να της χωρίσω ?

    Αναφέρεις ότι μπορείς να κάνεις άνετα και 2ήμερο και 3ήμερο σπλιτ ώστε να βγαίνουν όμως να γυμνάζω την κάθε μυική τουλάχιστον 2 φορές τουλάχιστον άρα ??
    Α)ΔΕ-Upper, ΤΡ-Lower, ΤΕ-Off, ΠΕ-Upper, ΠΑ-Lower, και Σ/Κ Off, διαφορετικά αν το μοιράσω λίγο διαφορετικά μου βγαίνει λίγο σαν το παλιό μου περίπου έτσι
    Β)ΔΕ- Push στήθος-τρικέφαλα-ώμους , ΤΡ- Pull πλάτη-δικέφαλα&legs, Τετάρτη off, ΠΕ στήθος-τρικέφαλα-ώμους , ΠΑ- Pull πλάτη-δικέφαλα&legs, και Σ/Κ Off.
    Last edited by GEOZN8; 04-09-20 at 18:26.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  13. #133
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα. Τέλος η πρώτη εβδομάδα επιστροφής. Μια χαρά τα πήγα. Είχα και χρόνο αρκετό έκανα 6 προπονήσεις.

    Δοκιμάζω αλλαγές στην προπόνηση μου στα κιλά και στα σετ όπως μου προτείνατε και μου αρέσει. Είμαι υπέρ τον αλλαγών ούτος ή άλλους. Είμαστε στης 4 στάνταρ προπονήσεις και βλέπουμε.

    Σας βάζω και την διατροφή μου. Σήμερα ήταν μέρα pull - Πλάτη και Δικέφαλα, καλά τα πήγαμε. Από πιάσιμο ελάχιστο τίποτα.

    Οπισθιολαίμιες έλξης 4 * 8-10, 65-79kg
    Εμπροσθιολαιμιες κλειστή λαβή 3 * 8-10, 63-75kg
    Back Row machine ανοιχτή λαβή 3* 8-10 85&95kg

    Κάμψεις μπάρας ίδιας 2*10, 22kg
    Κάμψεις στραβομπαρας 2*10, 20kg
    Κάμψεις αυτό συγκέντρωσης 2*8, 16-18kg
    Εναλλάξ κάμψεις δικεφάλων 2*8, 16-18kg

    Extra 20 λεπτά Hiit διάδρομο εναλλάξ ταχύτητα.



    Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by GEOZN8; 05-09-20 at 18:25.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  14. #134
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Γιώργο καλησπέρα
    Καταρχήν βάζεις ότι κάνεις PULL "...Πλάτη και Τρικέφαλα" και γράφεις ασκήσεις δικεφάλων. Τα τρικέφαλα σε κάθε περίπτωση δεν είναι PULL είναι PUSH.
    Από άποψη όγκου προπόνησης αυτό που έβαλες είναι εντάξει για πλάτη ενώ για δικέφαλα ίσως λίγο φορτωμένο. Πάντως γενικά οι ασκήσεις είναι σε λογικά επίπεδα.
    Υποθέτω ότι οι πιέσεις δικεφάλων εννοείς κάμψεις.
    Επισημαίνω ότι στα σετ των μικρών μυικών ομάδων που γυμνάζονται και με τις βασικές ασκήσεις συνυπολογίζουμε και τα σετ των βασικών. Λ.χ. Τις πιέσεις μπάρας για τρικέφαλους. Άλλοι τα υπολογίζουν με αναλογία 1:1 και άλλοι 2:1 δηλαδή λ.χ. ένα σετ πιέσεων μπάρας ισοδυναμεί με ένα σετ τρικεφάλων ή (κατ' άλλους) με μισό σετ για τρικέφαλους.
    Αφού έχεις 4 σίγουρες ημέρες (ΔΕ,ΤΡ,ΠΕ,ΠΑ) έχεις δύο λύσεις. Είτε 2ημερο σπλιτ (Upper/Lower ή Push/Pull) είτε 3ήμερο (Push/Pull/Legs). Ακόμη και στο 3ήμερο σε βγαίνει 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα ακόμη και αν γυμναστείς 4 μέρες. Παράδειγμα Push Δευτέρα και Παρασκεύη = 4 μέρες κενό, Pull Τρίτη και (επομ.) Δευτέρα = 6 μέρες κενό, Leggs, Πέμπτη και (επομ. Τρίτη)= 5 μέρες κενό.
    Και με τα δύο σπλιτ δεν έχεις πρόβλημα αν προσθέσεις έξτρα μέρα μέσα στην εβδομάδα.
    Rome wasn't built in a day

  15. #135
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Εκ παραδρομής έγραψα λάθος.. Πλάτη και Δικέφαλα έκανα. Ναι οκ κατάλαβα τι εννοείς. Θα το δούμε στην πράξη εν καιρό !! Ευχαριστώ πολύ φίλε να σε καλά.
    Last edited by GEOZN8; 05-09-20 at 18:24.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  16. #136
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post

    Επισημαίνω ότι στα σετ των μικρών μυικών ομάδων που γυμνάζονται και με τις βασικές ασκήσεις συνυπολογίζουμε και τα σετ των βασικών. Λ.χ. Τις πιέσεις μπάρας για τρικέφαλους. Άλλοι τα υπολογίζουν με αναλογία 1:1 και άλλοι 2:1 δηλαδή λ.χ. ένα σετ πιέσεων μπάρας ισοδυναμεί με ένα σετ τρικεφάλων ή (κατ' άλλους) με μισό σετ για τρικέφαλους.
    .
    Μεμο δεν ισχυει αυτο, Παιζουν πολλα πραγματα ρολο καταρχας δεν γινεται σε ενα σετ παγκου να τον μετρησεις και σαν ενα direct set τρικεφαλων , η ενα σετ pulldown direct set δικεφαλων (δουλευουν και αλλα μαζι επισης) γενικοτερα να μην πολυλογω επειδη παιζουν και αλλα πραγματα ρολο οπως η τεχνικη του καθενα π.χ παγκος αλλα και οι λαβες δεν μπορεις να υπολογισεις με ακριβεια τι και πως δουλευει.. οποτε σαν γενικη εννοια υπαρχει οτι τα μετρας ξεχωριστα .. απο εκει και μετα σε ολα δουλευεις με βαση το αν αναρρωνεις και αν προοδευεις..

    Επειδη πανω αναφερθηκατε σε αριθμο σετ, ειναι καλο να ακους την επιστημη και εγω την ακουω αλλα το θεμα ειναι δεν μπορει να αναφερθει ειδικα σε εμενα η εσενα αναφερεται στο γενικο συνολο αν εγω μπορω και αναρρωνω με 25 και 30 σετ πλατης γιατι να μην το κανω και να χασω τα μυιικα αυτα κερδη?

    Αυτο πυο εχει να κανει ο Γιωργος ειναι να δει τι δουλευει πανω σε αυτον το λαθος που κανει ειανι οτι πριν δεν ειχε τοσο βολιιουμ και οτι μετα τις διακοπες του μπαινει σε τοσο ογκο καλο θα ητα ννα ανεβαζεις σταδιακα τον ογκο προπονησης Γιωργο..!!

  17. #137
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Γρηγόρη αυτά που ανέφερα βασίζονται στο πως τα υπολογίζουν γενικά στις μελέτες αλλά και τι υποστηρίζουν οι ενασχολούμενοι με βάρη.
    Ως προς τον όγκο προπόνησης πράγματι σημασία έχει το σε ποιο όγκο μπορεί κάποιος να αναρρώσει. Τα νούμερα που ανέφερα είναι η σύγκλιση των απόψεων.
    Άλλωστε είναι πολύ οι παράγοντες που παίζουν ρόλο ακόμη και στο συγκεκριμένο όγκο που μπορεί να αναρρώσει κάποιος όπως (load, faillure, frequency, προπονητική εμπειρία, διατροφή κ.α.).
    Συμφωνούμε ότι ο καθένας πρέπει να δει τι δουλεύει πάνω του (αν και δεν θεωρώ ότι είναι κάτι εύκολο) αλλά σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ξέρουμε ποιοι είναι οι μέσο όροι και απο που λογικά ξεκινάμε.
    Ο όγκος προπόνησης πρέπει να ανεβαίνει σταδιακά (+20% την εβδομάδα) και να υπάρχουν περιοδικά deload.
    Ο Γιώργος νομίζω ότι ήδη είχε υπερβολικό όγκο προπόνησης και αυτό του επισήμανα.
    Rome wasn't built in a day

  18. #138
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους. Αυτήν την εβδομάδα παρόλο που έκανα 6 προπονήσεις δεν ζορίστηκα πολύ. Οπότε σιγά σιγά ανεβάζω το volume !! Μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε.
    Θα αυξομειώσω τον όγκο και τα σετ και ανάλογα την ανάρρωση θα δω πως θα παίξει θα υπακούσω το σώμα μου δηλαδή!! Ίδωμεν. Καλή Κυριακή σε όλους παιδιά !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  19. #139
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους. Αυτήν την εβδομάδα παρόλο που έκανα 6 προπονήσεις δεν ζορίστηκα πολύ. Οπότε σιγά σιγά ανεβάζω το volume !! Μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε.
    Θα αυξομειώσω τον όγκο και τα σετ και ανάλογα την ανάρρωση θα δω πως θα παίξει θα υπακούσω το σώμα μου δηλαδή!! Ίδωμεν. Καλή Κυριακή σε όλους παιδιά !!
    Ξεκινα απο πιο χαμηλα Γιωργο και αν χωριζεις την προπονηση σου σε μεσοκυκλους μπορεις τον καθε μεσοκυκλο να τον τελειωνεις σε πιο υψηλο βολιουμ καθε φορα αναλογα ποσο θα κρατησει.. αλλα πρεπει να παρατηρησεις καλα την αναρρωση σου δεν θες να προκαλεσεις κοπωση απο νωρις.. οσον αφορα το deload και εκει θα πηγαινεις αναλογα με την αναρρωση σου αν δεν το εχεις αναγκη δεν υπαρχει λογος να το κανεις.. 1-3 σετ εβδομαδιαιως σε καθε μυικη ομαδα ειναι υπεραρκετα..το θεμα ειναι να παρατηρεις προοδο καθε φορα..
    Περαν των σετ καλο θα ηταν να μην εισαι πανω απο RIR 4 το intensity ειναι εξισου σημαντικο..!! Στο τελος καθε μεσοκυκλου πριν το deload μπορεις να παιξεις και μεχρι αποτυχιας :)

    Oσον αφορα τα παραπανω και επειδη εισαι σε διαιτα θελει ιδιαιτερη προσοχη!

  20. #140
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default Θέμα με μούδιασμα κλπ

    Καλησπέρα. Θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα μικρό θέμα που με απασχολεί οπότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

    Εδώ και αρκετούς μήνες ίσως και Χρόνια όταν κοιμάμαι ανάσκελα με τα χέρια ψηλά σε αυτήν την στάση που μου αρέσει από μικρός μουδιαζουν σχεδόν κάθε βράδυ τα χέρια μου τα άκρα. Ρώτησα παθολόγο μου λέει μην σε ανησυχεί κλπ.

    Τώρα τελευταία όμως ειδικά τους τελευταίους μήνες που η ανάπτυξη μου και η πρόοδο μου έχει μεγαλώσει βλέπω ότι άμα ξαπλώσω να κοιμηθώ πλάγια σε στάση βρέφους με τα χέρια γωνία 90° και οι παλάμες να είναι πάνω από το κεφάλι μου πάλι μετά από λίγο μουδιαζουν τα δάχτυλα μου και στα 2 χέρια.

    Αν είναι π. χ αριστερά το αριστερό μου χέρι από τον αγκώνα μέχρι τα δάχτυλα δεν ακουμπάνε στο στρώμα είναι φυσιολογικό αυτό?? Τον Αύγουστο είχα θέμα και με τον αυχένα αλλά όχι κάτι μόνιμο. Νόμιζα ότι είναι κυκλοφοριακό αλλά ενας συνάδελφος μου είχε παρόμοια συμπτώματα παλιά μου είπε ότι έχω θέμα σίγουρα με τον αυχένα και η γυμναστική η ασκήσεις πλάτης κλπ τον ζορίζουν.. Γιαυτό να είναι τα μουδιάσματα? Αν είναι να πάω σε γιατρό που λέτε?
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  21. #141

    Default

    Αν συμβαινει μονο οταν κοιμασαι, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας πιστευω, ειναι προφανως καποια κακη σταση σωματος. Συμβαινει και σε εμενα αλλα μονο οταν το πλακωνω.

    Δες μαξιλαρι σου πρωτα απ'ολα, να βαζει τον αυχενα/κεφαλι σου σε σωστη θεση με το υπολοιπο σωμα.

    Και ποτε μα ποτε μην κοιμασαι με το χερι λυγισμενο/ισιο κατω απο το μαξιλαρι/κεφαλι σου, ειναι οτι χειροτερο για τον ωμο.

    Αυτα εδω θα δε βοηθησουν να παρεις ιδεες:



    https://www.youtube.com/watch?v=HNKCVuZmjHY




    https://www.youtube.com/watch?v=HQMwSnnvC2g
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  22. #142

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    να πας για σιγουρια αλλα αυτο που περιγραφεις τεινει να δειχνει οτι δεν ειναι θεμα αρτηριακο....δηλαδη κακη κυκλοφορια γιατι αλλιως θα ειχες και λιγο εστω πονο οχι μονο οταν κοιμασε.....αν εχεις οξυμετρο οπως εχω εγω λογω ιου η και smart watch pare μτρησεις υπνου κατ αρχας δες οξυγονο επισης δες χρωμα χεριων πρωι...αν ηταν μεταλλαγμενο και επισης πιεζε παλαμες εσωτερικα με δεκτυλο πρεπει απο ασπρο το πολυ σε 3 δευτερ. να ξαανγινεται κοκκινο ...ολα αυτα που γραφω τα λεω με γνωσεις αλλα.....δεν ειναι ιαττρικη το τονιζω
    Last edited by guest8090; 08-09-20 at 07:06.

  23. #143
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Γιώργο και εγώ πάντως έχω μόνιμα μούδιασμα γιατί κοιμάμαι πάνω στον ώμο όπως δείχνει στο βίντεο (με τον άλλο παίρνω αγκαλιά 2ο μαξιλάρι όπως στο βίντεο LOL).
    Rome wasn't built in a day

  24. #144
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλημέρα. Ξύπνησα μόλις. Έκανα μια μέτρηση μέσο Samsung health με το ειδικό αισθητήρα που έχει (οξυμετρο δεν έχω) +και έβγαλε 63 παλμούς με 96% οξυγόνο.. Τι να πω βρε παιδιά υποτίθεται έχω αγοράσει και ειδικό μαξιλάρι για τον αυχένα επειδή παλιά είχα δυσκοκήλες κλπ αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Οταν είχα τα χέρια ψηλά πάνω από τοο μαξιλάρι ανάσκελα αντε εκεί να το καταλάβω αλλά πλάγια με τα χέρια ψηλά γωνία 90° με της παλάμες επάνω δεν το είχα.. Θα δω αν γίνεται ενοχλητικό σίγουρα θα το ψάξω.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  25. #145

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    ναι να το δεις...96 ειναι οκ...ειδικα αν καπνιζεις μηπως καποιο συμπληρωμα νυκτειρινο συμβαλλει ? η καποια θεραπεια π.χ για μαλλια μινοξιδιλη.....etc
    Last edited by guest8090; 08-09-20 at 13:00.

  26. #146

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Καλημέρα. Ξύπνησα μόλις. Έκανα μια μέτρηση μέσο Samsung health με το ειδικό αισθητήρα που έχει (οξυμετρο δεν έχω) +και έβγαλε 63 παλμούς με 96% οξυγόνο.. Τι να πω βρε παιδιά υποτίθεται έχω αγοράσει και ειδικό μαξιλάρι για τον αυχένα επειδή παλιά είχα δυσκοκήλες κλπ αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Οταν είχα τα χέρια ψηλά πάνω από τοο μαξιλάρι ανάσκελα αντε εκεί να το καταλάβω αλλά πλάγια με τα χέρια ψηλά γωνία 90° με της παλάμες επάνω δεν το είχα.. Θα δω αν γίνεται ενοχλητικό σίγουρα θα το ψάξω.
    Δεν ειναι απαραιτητο οτι το θεμα προερχεται απο τον αυχενα. Μπορει να ειναι ενα απο τα νευρα που ξεκινανε απο τον αυχενα αλλα ενα απο αυτα εχει "πιαστει" στην κλειδωση του ωμου καπου.

    Δες τις φωτο πιο κατω και θα καταλαβεις. Εκει που ειναι ο κυκλος στη 2η φωτο, και περνανε τα νευρα, οπως κοιμασαι, πατας την περιοχη, και μαζι ενα απο τα νευρα.

    Ισως μια τεχνικη "nerve flossing" να σε βοηθουσε να ξεφυγει λιγο το νευρο απο εκει, αλλα και παλι πρεπει να κοιμασαι σε καλυτερη θεση.

    Δες αυτο το βιντεο, με προσοχη παντα, δεν ειμαι ειδικος/γιατρος στο θεμα, στα γραφω απο παρομοια εμπειρια που ειχα με το χερι μου!



    https://www.youtube.com/watch?v=yZJ1MfKqByY
    Attached Images Attached Images
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  27. #147
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Δεν ειναι απαραιτητο οτι το θεμα προερχεται απο τον αυχενα. Μπορει να ειναι ενα απο τα νευρα που ξεκινανε απο τον αυχενα αλλα ενα απο αυτα εχει "πιαστει" στην κλειδωση του ωμου καπου.

    Δες τις φωτο πιο κατω και θα καταλαβεις. Εκει που ειναι ο κυκλος στη 2η φωτο, και περνανε τα νευρα, οπως κοιμασαι, πατας την περιοχη, και μαζι ενα απο τα νευρα.

    Ισως μια τεχνικη "nerve flossing" να σε βοηθουσε να ξεφυγει λιγο το νευρο απο εκει, αλλα και παλι πρεπει να κοιμασαι σε καλυτερη θεση.

    Δες αυτο το βιντεο, με προσοχη παντα, δεν ειμαι ειδικος/γιατρος στο θεμα, στα γραφω απο παρομοια εμπειρια που ειχα με το χερι μου!
    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια αρχίζω και εγώ να πιστευω τελικά ότι κάποια νεύρα στους ώμους είναι μάλλον γιατί είχα αραιά συχνά κάποιες ενοχλήσεις θα το ψάξω σιγά σιγά !!

    Αχχ Τελείωσε μια εβδομάδα κουραστική και από άποψη δουλειάς και έκανα και 6 προπονήσεις 2 PUSH-PULL-LEGS και μου άρεσε μπορώ να σας πω η νέα μου προσαρμογή.
    Το θέμα είναι ότι πριν φύγω για διακοπές ήμουν 78.3 κιλά με καλό όγκο αλλά κυρίως στεγνά κιλά χωρίς κατακράτηση κλπ Βοήθησε κιόλας όλο το καλοκαίρι που αφενός είχα
    κόψει την κρεατίνη και αφετέρου έπαιρνα και συμπλήρωμα για μείωση οιστρογόνων και κορτιζόλης μέχρι τέλος Αυγούστου. Οκ διακοπές πήραμε λίγα κιλά έφτασα στα 81.3.

    Έχω ξανά ξεκινήσει την υποθερμιδική εδώ και 2 εβδομάδες με την 2 ερη να είμαι στο -25% στης 2170 kcal και δεν θέλω για τώρα τουλάχιστον να πέσω κι άλλο μιας και προσπαθώ
    να κάνω όσες παραπάνω προπονήσεις μπορώ ξανά ξεκίνησα εδώ και 10 μέρες την λήψη κρεατίνης (με φάση φορτώματος) και το σπαστικό είναι και μου την έχει δώσει ότι παρόλο
    που έχω κρατήσει τον όγκο που είχα πριν της διακοπές και τα κιλά που κάνω στο Gym έχουν επανέλθει σιγά σιγά βλέπω ότι τώρα κατά περίεργο τρόπο κουράζομαι λίγο ποιο εύκολα
    από πριν το βλέπω και στα κιλά που σηκώνω έχει ελάχιστα μειωθεί η δύναμη μου και επίσης μετά από όλα αυτά χθες βγήκαμε οικογενειακά και μάλλον ξεπέρασα (για μια μέρα)
    της θερμίδες συντήρησης ήπιαμε και κάτι μπύρες και παγωτά αργά το βράδυ και σήμερα είδα 82,1 και φρίκαρα !!
    Όλη την εβδομάδα ήμουν κοντά στα 81 λέτε η κρεατινη να φταίει που δεν μπορώ χάσω ακόμη κιλά συν η χθεσινή ελαφριά κρεπαλη..?? Έλεος ποια μια μέρα να πάρουμε ανάσα..
    Last edited by GEOZN8; 12-09-20 at 15:32.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  28. #148

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    Τζωρτζη το μονο που μπορω να σου πω ιειναι οτι κατανοω το σοκ με ζυγαιρα τα εχω ζησει και εγω αυτα ..... αγωνα εδωσα να περιορισω ενοχες διοτι αυτο μου εφερνε εως και ασταθειια απο ζαλη...ψυχολογικης φυσεως... απο οτι εχω διαβασει η κρεατινη 3 γρ.ανα ημερα δινει ενα κιλο ...τωρα σ ε μια μερα δε ξερω ..

  29. #149
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Αχχ Τελείωσε μια εβδομάδα κουραστική και από άποψη δουλειάς και έκανα και 6 προπονήσεις 2 PUSH-PULL-LEGS και μου άρεσε μπορώ να σας πω η νέα μου προσαρμογή.


    ξανά ξεκίνησα εδώ και 10 μέρες την λήψη κρεατίνης (με φάση φορτώματος) και το σπαστικό είναι και μου την έχει δώσει ότι παρόλο
    που έχω κρατήσει τον όγκο που είχα πριν της διακοπές και τα κιλά που κάνω στο Gym έχουν επανέλθει σιγά σιγά βλέπω ότι τώρα κατά περίεργο τρόπο κουράζομαι λίγο ποιο εύκολα
    από πριν το βλέπω και στα κιλά που σηκώνω έχει ελάχιστα μειωθεί η δύναμη μου και επίσης μετά από όλα αυτά χθες βγήκαμε οικογενειακά και μάλλον ξεπέρασα (για μια μέρα)
    της θερμίδες συντήρησης ήπιαμε και κάτι μπύρες και παγωτά αργά το βράδυ και σήμερα είδα 82,1 και φρίκαρα !!
    Όλη την εβδομάδα ήμουν κοντά στα 81 λέτε η κρεατινη να φταίει που δεν μπορώ χάσω ακόμη κιλά συν η χθεσινή ελαφριά κρεπαλη..?? Έλεος ποια μια μέρα να πάρουμε ανάσα..
    Τις απαντησεις τις δινεις μονος σου Γιωργο οτι εχω υπογραμμισει πανω ειναι ακριβως η απαντηση που ζητας!

    6 προπονησεις με μεγαλο βολιουμ (δεν ξερω το instensity σου) ποτε περιμενεις να αναρρωσεις? Ειναι απολυτως λογικο να κουραζεσαι ειδικα μετα το οφφ των διακοπων επρεπε να μπεις πολυ πιο χαλαρα για τις 1ες 2-3 βδομαδες!

    Αλλος λογος ειναι οτι εισαι ΠΑΡΑ πολυ καιρο σε διαιτα..

    Γιατι φορτωμα στη κρεατινη επισης?

    Προφανως και επηρεασε το βαρος σου ολα αυτα που εφαγες το βραδυ !
    Το οτι ανεβηκε το βαρος δεν εχει να λεει παντως αναμενωμενο ηταν επρεπε να το περιμενεις

  30. #150
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καταλαβαίνω τι λες φίλε. Έτυχε αυτήν τι εβδομάδα να κανω 6. της περισσότερες φορές κάνω λιγότερο. Οσο για το βολιουμ οκ αλλά εχω παει και καλύτερα. Ναι το μεγάλο χρονικό διάστημα παίζει ρολο αλλα μιας και πήρα 3 κιλακια
    θελω να τα ξανα χάσω οπότε γιαυτο ξανά κανω. Φόρτωμα δεν υπάρχει κατι ιδιαίτερο να κανεις η οχι οι απόψεις ειναι 50-50 εγω το εκανα για ποιο γρήγορα αποτελέσματα. Το ξερω τα βράδια ποιο χαλαρά για να ειμαστε οκ.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 
Page 5 of 16 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προσπάθεια απώλειας λίπους
    By Nikos_90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 66
    Last Post: 20-02-19, 21:37
  2. Replies: 14
    Last Post: 17-07-18, 21:02
  3. Διατροφή Για Μείωση Λίπους - Πρώτη Προσπάθεια
    By rn. in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 08-09-11, 13:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •