Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 456

Threaded View

  1. #1
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default Geozn8 Log ~ Προσπάθεια Για Χάσιμο Λίπους !!

    Καλημέρα στο φόρουμ,

    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τις θερμίδες που θα πρέπει να καταναλώνω για χάσιμο λίπους. Γυμνάζομαι αρκετά τα τελευταία χρόνια άλλα με διαστήματα για διάφορους οικογενειακούς λόγους το σταμάταγα και ξανά μανά.
    Αγαπάω την γυμναστική με βάρη από νέος άλλα από της αρχές του χρόνου ξεκίνησα ποιο εντατικά GYM γιατί ήθελα να χάσω κάποια κιλά να αυξήσω μυικοτιτα και να χάσω λίπος.. Αρχές του χρόνου ήμουν κοντά στα 88.5kg.
    Γενικά δουλεύω πολύ το MyFitnessPal το έχω συνηθίσει από παλιά και μου είναι εύκολο να μετράω θερμίδες και macros. Μαζί με την Γυμναστική λοιπόν παίρνω εξτρά και πρωτεΐνη, 5γρ κρεάτινη, 5 γρ κιτρουλίνη. 6γρ αλανινη και ωμέγα 3 λιπαρά συν βιταμίνη Β3.
    Ξεκίνησα φουλ λοιπόν α
    φού παρέλαβα μέσα Φεβρουάριου τα συμπληρωματα μου από το my protein έκανα φουλ γυμναστική με 21,9% λίπος και 64.1kg muscle mass και 86,3 κιλά τότε με την λιπομέτρηση στο GYM της TANITA ύψος 1.81 και ηλικία 40.

    Πάνω που άρχισα να βλέπω διαφορά στα κιλά στο GYM και αλλαγή στο σώμα μου (λειτουργησε άμεσα σε μένα το muscle memory) και στην ζυγαριά μέτραγα θερμίδες BMR, MACROS δούλευα πότε 40/40/20 πότε 25/40/35 αλλά τσουπ ήρθε το lockdown
    και μας τα χάλασε όλα. Συνέχισα με
    προπονήσεις με κάποιες καλλισθενικές 4 φορές συν κάτι μικρά 10α κιλά βαράκια που είχα συν διάδρομο σπίτι 2-3 φορές έξτρα την εβδομάδα. Μέσα Μαρτίου μέχρι και πριν το Πάσχα για 3 εβδομάδες τουλάχιστον
    είχα πέσει σε πλατό κολλημένος στα 85,2kg. Της ήμερες του Πάσχα λοιπόν έκανα για 10 μέρες θερμίδες συντήρησης πήρα μισό κιλό άρα σχεδόν 1 μήνας και βάλε πήγε OFF αλλά μόνο έτσι ξεκόλλησε ο μεταβολισμός μου και η ζυγαριά φυσικά και ξανά
    μετά χαλαρά δίαιτα και διατροφή με μείον 15% αρχικά μετά 20% και τώρα είμαι στο μείον 25%. Αγόρασα και 2*16kg
    kettlebells και κάπως βολεύομαι καλύτερα!!

    Ξέρω θα μου πείτε μυική ανάπτυξη σοβαρή δεν θα δω χωρίς GYM και αρκετά σωστά κιλά δεν γίνεται αλλά κάνω όση προσπάθεια μπορώ καθημερινά ώστε οι μύες ναι πρήζονται όσο γίνεται δεν τα παρατάω 4 φόρες και συν 2 αερόβια έξτρα σίγουρα !!


    Οι θερμίδες που προσλαμβάνω τώρα είναι στο - 25% με βάση το TDEE μου 2619 στις 1964kcal. Πρωτεΐνη παίζω από 2,1 έως 2,4 ανάλογα !! Τα macros μου είναι 196γρ πρωτεΐνης, 196γρ υδατάνθρακα, 44γρ λιπαρά.
    (
    Τώρα είμαι 83,7 κιλά 21.4% λίπος και 64.1kg muscle mass και το μέτρησα με την μέθοδο DEXA πριν μια εβδομάδα). Παίζω με 40/40/20 κυρίως αλλά κάνω εναλλάξ και βδομάδα με κυκλική λήψη υδατανθράκων
    και δεν ξεφεύγω σχεδόν καθημερινά
    έχω φτάσει σε μια μυικότητα για μένα επιθυμητή και κάνω το MyFitnessPal και είμαι οκ για όσο ποιο καλό αποτέλεσμα μπορώ μέχρι να ανοίξουν ξανά τα GYM και δούμε προκοπή !!

    1) Δεδομένου ότι θέλω να πέσω μινιμουμ κοντά στο 15% λίπους και σίγουρα τουλάχιστον 5kg κάτω πως με συμβουλεύεται να κινηθώ παρακάτω περί διατροφής και γυμναστικής ??
    2) Και επίσης την Κρεατίνη, αλανίνη, κιτρουλίνη να την διακόψω μετά από 14 εβδομάδες σχεδόν χρήση τους και εάν ναι για πόσο διάστημα 1 μήνα ας πούμε και ξανά μετά ??

    Κάθε πρόταση-άποψη ευπρόσδεκτη.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by GEOZN8; 13-05-20 at 05:13.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προσπάθεια απώλειας λίπους
    By Nikos_90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 66
    Last Post: 20-02-19, 22:37
  2. Replies: 14
    Last Post: 17-07-18, 22:02
  3. Διατροφή Για Μείωση Λίπους - Πρώτη Προσπάθεια
    By rn. in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 08-09-11, 14:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •