Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 52
  1. #1
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default Απορία Για Κοιλιακούς Και Μύες

    Για να φανερωθουν οι κοιλιακοί, γνωριζω οτι πρεπει να μειωθεί το σωματικο λιπος (γραμμωση)..
    Αλλα πριν την γραμμωση, δεν θα πρεπει να ειχες κανει υπερθερμιδικη διατροφη για μυικοτητα;; ΑΛΛΑ εννοείτε και καποιες ασκήσεις κοιλιακών;;; και αφου χτίσεις πρώτα τους μυες χαρης Της υπερθερμιδικη και ασκήσεις, ξεκινας γραμμωση για να φανερωθούν οι μυες που εχτισες;;; γιατι η μυικοτητα χτίζεται με υπερθερμιδικη παίρνοντας περισσότερες θερμίδες από της θερμιδες διατήρησης σου, και γυμναστικη φυσικά..
    Αλλα αυτο ισχυει για ολους τους μυες του σωματος...
    Μακαρι να καταλαβα καλα!





    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Η κεντρική ιδέα είναι πως πρέπει να 'χεις κάτι για να αναδείξεις, και δεν αναφέρομαι μόνο στο κομμάτι των κοιλιακών. Βέβαια, μετράει και το από πού ξεκινάει κάποιος. Αν έχει κανείς περίσσιο λίπος, σαφώς και θα πρέπει να μπει στη διαδικασία απώλειας λίπους, αφού με την υπερθερμιδική διατροφή θα βάλει κι άλλο, άρα η εμφάνιση θα χειροτερέψει + θα θέλει ακόμα περισσότερο χρόνο να το χάσει, σε σχέση με το να έχανε εξ αρχής κάμποσο λίπος και να έμπαινε εν συνεχεία στη φάση όγκου.

  3. #3
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Σε φάση <<όγκου>> μπαίνει κάποιος αν είναι είδη σε ένα καλό ποσοστό λίπους δηλαδή στους Αντρές κάτω από το 20%.. Ανάλογα τι αποτέλεσμα θέλει κανείς. Αν εξαρχής έχεις πολλή πρώτα κάνεις υποθερμιδικη συν βάρη για να συντήρησης τους μύες που έχεις αν το κάνεις σωστά μπορείς να τους αυξήσεις κιόλας χάνοντας ποιο πολύ λίπος.. Θα χάσεις και λίγο μύες αλλά το ποιο πολύ να είναι λίπος.. Και μετά υποθερμιδικη ανάλογα το που θες να φτάσεις...και εγώ έχω έναν φίλο 100 κιλά γυμνασμένο τούμπανο που λέμε αλλά από γράμμωση γιοκ..

  4. #4
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Οποτε ας υποθέσουμε οτι ειμαι 22-24 σωματικο λιπος
    Περιπου τοσο ειμαι, και κορίτσι.
    Ειχα κανει παλια γυμναστικη και βαρη, και κοιλιακους επισης, αλλα στο θεμα της διατροφης ημουν πολυ ασχετη. αλλα παρολα αυτα εχω καποιους μυες.
    Οποτε ξεκιναω να κανω γραμμωση και βαρη για να διατηρησω τη μυικη μαζα.
    Και αφου φθασω 15 και κατω, ξεκιναω και κανω υπερθερμιδικη με μπολικη πρωτεινη και βαρη και να επανελθω στα κιλα μου 60 ειμαι, Αποκτώντας κυριως μυικα κιλα..
    Απορω γιατι καποιος στη περιοδο της γραμμωσης/υποθερμιδικη να πρεπει κανει ας πουμε ασκησεις κοιλιακων, η βαρη;;
    Μηπος Για να φαινονται εντονότερη οι μυες;;;
    Και κατι αλλο που απορω αν έχεις κανει μεγαλο ελλειμα θερμιδων, φανταζομαι χανεις μυικη μαζα;;

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κοριτσάρα, βγάλε τελείως από το λεξιλόγιο σου τη λέξη γράμμωση/όγκος.
    Δεν είναι ακριβώς τόσο απλά τα πράγματα , δηλαδή τρώω παραπάνω να βάλω μυς, τρώω λιγότερο για να γραμμωσω..
    Για την ώρα εστίασε στο να μάθεις να τρως σωστά και ισοθερμιδικα, να κανείς σωστή προπόνηση και παράλληλα διάβασε παρά παρά παρά πολύ το φόρουμ και ρωτά (όπως κάνεις τώρα) για να μάθεις.
    Σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει μαύρο/άσπρο.

  6. #6
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Δεν παιζουν μονο ρολο οι θερμιδες, ειναι και αλλα.
    Διορθωσε με, πες μου τι δεν καταλαβα καλα;
    Διάβασα αρκετα!!.

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σε ποιο πράγμα ακριβώς; Αν θες διευκρίνησε γιατί να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα.

  8. #8
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Δεν πειράζει!!
    Απο τα λεγομενα σου ειχα αισθανθεί οτι εγω δεν καταλαβα γενικα το θεμα της διατροφης-γραμμωσης και ογκου
    Για αυτο σου ειπα οτι αμα δεν καταλαβα κατι,να με διορθώσεις...
    Δηλαδη, Θεωρεις οτι δεν καταλαβα καλα το θεμα της διατροφης απο τα λεγομενα μου;;
    Επειδη εχεις της γνωσεις, ενω εγω λιγο ασχετη, θελω να με διορθωσεις Αν δεν καταλαβα σωστα το θεμα της διατροφής..
    Εχω διαβασει παντως διαφορα, και στο φορουμ και στη google, αλλα ποσες ειναι ομως οι αποριες μου.
    Και λεω παλι οτι στη διατροφη δεν παιζουν ρολο μονο οι θερμιδες, παιζουν ρολο και αλλα. ισως ετσι νομιζες για εμενα απο τα λεγομενα μου, οτι πιστευα οτι μονο οι θερμιδες παιζουν ρόλο, αλλα δεν ειναι μονο οι θερμιδες.


    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κοιτά, επειδή όλοι ξεκινήσαμε από το μηδέν, (δεν γεννηθήκαμε με τη γνώση στο κεφάλι) και καταλαβαίνω πως διαβάζοντας πολλά ίσως μπερδευτείς.
    Όσα μας είπες , δεν είναι λάθος. Σωστά τα διάβασες. Η πρακτική όμως με την θεωρία έχει διαφορά. Δηλαδή είναι σώματα που δεν τους παίρνει να κάνουν "όγκο" γιατί ήδη έχουν λίπος πάνω τους αρκετό. Ή για έναν αρχάριο δεν έχει νόημα να κάνει "γράμμωση" όταν δεν έχει μυς. Και αυτό δεν είναι κάτι που γίνεται σε λίγους μήνες.

    Όσο για τις θερμίδες, ναι δεν είναι όλα θέμα θερμίδων, αλλά ποιότητας. Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα..

    Δύο αυτοκινητα, βάζουν από 50 ευρώ βενζίνη. Το ένα βάζει πολύ καλής ποιότητας και το άλλο φτηνιάρικη.
    Ποιο θα έχει καλύτερη απόδοση; Αυτό που έβαλε καλής ποιότητας. Μα και τα 2 έβαλαν από 50 ευρώ, ίδια ποσότητα!!!
    Άρα δεν μετράει το ποσό τρώμε, αλλά και από το τι αποτελείται αυτό που τρώμε.

  10. #10
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Ωραια!!
    Εχω καποιες διαφορες αποριες, που δεν εχουν απαντηθει.
    αν έχεις κανει μεγαλο αριθμο ελλειμα θερμιδων, χανεις μυικοτητα;;;
    Αλλη απορια
    Απορω γιατι καποιος στη περιοδο της γραμμωσης/υποθερμιδικη πρεπει να κανεις γυμναστικη και αερόβια;;
    Για να αναδεικνύουν, να τονισουν οι μυες που εχτισες;;;
    Τα βαρη εμαθα οτι χρειάζονται στη περιοδο υποθερμιδικη/γραμμωση για διατηρηση των μυών...
    Αλλη μια απορια
    Αναρωτιέμαι αμα καποιος τρωει ισοθερμιδικα, και κανει βαρη μπορει να αύξηση τη μυικοτητα Του;;
    Και πιο σαβουρες τροφες μπορει καταναλώσει καποιος αλλα θελει οριο αμα κανεις διατροφη γραμμωσης η μυικης μαζας, καλυτερα να προτιμήσεις τα αλλα που ειναι πιο χρησιμα για το στοχο σου, ενω τα αλλα ειναι περισοτερο αχρηστες θερμιδες. Αυτο δεν λες;
    Ευχαριστώ!!

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Με απλα λογια Eren.
    Τα αρνητικα του να εχεις μεγαλυτερα ελλειμα θερμιδων ειναι , ναι οτι θα χασεις παραπανω μυικη μαζα απο οτι αν το πηγαινες σταδιακα, θα χασεις δυναμη , θα κολλησεις γρηγοροτερα στην πορεια σου και θα καταληξεις να τρως παρα μα παρα πολυ λιγο.. και θα εχεις καταστρεψει τον μεταβολισμο σου..και θα καταληξεις να μην εχεις το αποτελεσμα που περιμενες

    Με τα βαρη περαν τα πολλα ωφελη που εχουν γενικοτερα.. οπως η αυξηση του μεταβολισμου σου κατι που το θες , θα μπορεσεις να διατηρησεις την μυικη σου μαζα ακομα και να βαλεις σε ειδικες περιπτωσεις!
    Το αεροβιο ειναι ενα εργαλειο για να κανεις περισσοτερες καυσεις(δημιουργεις ελλειμα επιπλεον) το εκμεταλευεσαι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις
    Nαι μπορεις να χτισεις με ισοθερμιδικη διατροφη αλλα θα παρει πολυ περισσοτερο χρονο και οι αλλαγες θα ειναι πιο μικρες

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Θα σου πω τα πράγματα όπως τα έχω στο δικό μου κεφάλι!
    Αυτή τη στιγμή είμαι σε υποθερμιδική με μικρό έλλειμμα σε συνδυασμό με βάρη και αερόβια. Το έλλειμμα μου είναι μικρό για να προσαρμοστεί ο οργανισμός μου και να αρχίσει να καίει σταδιακά το λίπος και να μην καίει μυικό ιστό όπως θα έκανε σε περίπτωση μεγάλου ελλείμματος (βλέπε τυχόν δίαιτες που έχουν γρήγορα αποτελέσματα και στο τέλος μένεις πετσί και κόκαλο παλεύοντας μετά να βάλεις στο σωστό ρυθμό το μεταβολισμό σου κ παίρνοντας πολύ γρηγορότερα πίσω τα κιλά). Τα βάρη σε βοηθούν σε όλες τις φάσεις της προσπάθειας, αυξάνοντας τον μεταβολισμό και οδηγώντας σε αναδόμηση , σφίγγει το σώμα, ενδυναμώνονται οι μυες και με το σωστό φαγάκι αυξάνεται ο όγκος τους. Η αερόβια βοηθάει για την γρηγορότερη καύση του λίπους, που είναι ο άμεσος στόχος ώστε να φανούν οι μύες.
    Ισοθερμιδική διατροφή κάνεις κυρίως για συντήρηση και όχι για μείωση λίπους ή αύξηση της μυικότητας. Οι σαβούρες που αναφέρεις δεν ωφελούν σε τίποτα παρά μόνο στην ψυχολογία μας. Εγώ προσωπικά δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να τρώει μόνο σαβούρες και να έχει γράμμωση... η σωστή διατροφή είναι ο μόνος δρόμος σε συνδυασμό με άσκηση.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    17-05-20
    Posts
    11

    Default

    Καλησπέρα παιδια ..και γω νεα εδώ στην παρέα σας! Εγώ από όσα έχω διαβάσει εδώ και καιρό και από αυτά που διαβάζω τώρα κατάλαβα οτι στην ουσία για χασιμο λιπους κάνουμε υποθερμιδική για χασιμο λίπους ..χωρις όμως απότομη μείωση των θερμιδων. Η αερόβια είναι απαραίτητη και στην ουσία τα βάρη μας βοηθάνε ώστε να ενεργοποιηθούν οι μυς και με τον τροπο αυτο αυξλανει ο μεταβολισμός τόσο σε κατάσταση ηρεμίας οταν βρισκόμαστε όσ και κα΄τα την διάρκεια της αερόβιας που κάνουμε. Τα κατάλαβα σωστά ή τζάμπα διαβάζω τόσο καιρό?

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άριστα δέκα!!!

  15. #15
    New Member
    Join Date
    17-05-20
    Posts
    11

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Άριστα δέκα!!!
    Τέλειαα ..τα υπόλοιπα δεν τα μπερδευω ακομα..θα τα μαθω στην πορεια!! χαχα

  16. #16
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Θα εχω τα ιδια αποτελεσματα κανω η δεν κανω αεροβια;;
    Και οταν καποιος κανει υπερθερμιδικη διατροφη για μυικη μαζα, γιατι να κανει αεροβια, εφοσον η αεροβια καιει περισοτερες θερμιδες;;

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #17
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Άντε να πω και εγώ μια γνώμη και μερικές απαντήσεις.
    1) Με υποθερμιδική διατροφή θα χάσεις κιλά και σίγουρα ένα ποσοστό λίπους.
    2) Η "γράμμωση" προϋποθέτει την ύπαρξη μυών για να γραμμώσουν. Άλλο γράμμωση και άλλο αδυνάτισμα.
    3) Ανάπτυξη μυών μπορεί να γίνει και χωρίς υπερθερμιδική διατροφή - ακόμη και με υποθερμιδική υπο προϋποθέσεις αλλά θέλει περισσότερο χρόνο και είναι μικρότερο το ποσοστό.
    4) Όταν χάνουμε ή παίρνουμε βάρος πάντα ένα μέρος είναι λίπος (το περισσότερο λένε 75%) και ένα μέρος άλλιπη μάζα (το λιγότερο - λένε 25%). Η γυμναστική με αντιστάσεις είναι ο καταλύτης για τη σύσταση του βάρους που θα χάσουμε ή θα πάρουμε. Στην υπερθερμιδική διατροφή η γυμναστική με αντιστάσεις ενεργοποιεί την απόκητηση μυών - στην υποθερμιδίκη βοηθάει (όπως σου ανέφεραν) είτε στη διατήρηση ή έστω στη μείωση της απώλειας άλιπης μάζας.Πέραν αυτών υπάρχει η ωφέλεια του EPOC (κατανάλωση θερμίδων μετά τη γυμναστική). Η αύξηση του μεταβολισμού λόγω των μυών είναι σχετικά μικρή αλλά αν χαθούν πολλοί μύες τότε σίγουρα επηρεάζονται οι συνολικές καύσεις.
    5) Η αερόβια όπως σου είπε ο Gregory αυξάνει τις καύσεις αλλά έχει και άλλα οφέλη (λ.χ. βελτίωση κραδιαγγγειακού, μείωση αρτηριακής πιέσης) και γι'αυτό χρησιμοποιείται και στην υπερθερμιδική περίοδο αλλά σε μικρότερο βαθμό απ'ότι στην υποθερμιδική.
    6) Με βάση μελέτες αν το θερμιδικό έλλειμα είναι ίδιο θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα είτε κάνεις είτε δεν κάνεις αερόβια.
    7) Γίνονται σχόλια για απότομες ή μεγάλες μειώσεις θερμίδων. Δεν έχω δει κάποια μελέτη για τα αποτελέσματα της απότομης μείωσης θερμίδων και δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία στο αποτέλεσμα-ίσως η απάντηση διαφοροποιείται στην αύξηση θερμίδων μετά από δίαιτα. Το περί μεγάλης μείωσης είναι θέμα σχετικό και αλληλεξάρτηση πολλών παραγόντων με κυριότερο το υφιστάμενο ποσοστό λίπους. Σε κάποια μελέτη βρήκαν ότι ο μέγιστος αριθμός θερμίδων από λίπος ισούται με 70 θερμίδες ανά κιλό λίπους στο σώμα. Όσο περισσότερο λίπος έχει κάποιος τόσο περισσότερο έλλειμμα μπορεί να αντέξει χωρίς σοβαρές επιπτώσεις στην άλιπη μάζα. Για αθλητές όμως που είναι ήδη σε χαμηλά ποσοστά λίπους τα πράγματα είναι πιο ιδιαίτερα.

    Αυτά τα ολίγα συνοπτικά.
    Rome wasn't built in a day

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Θα εχω τα ιδια αποτελεσματα κανω η δεν κανω αεροβια;;
    Η αερόβια είναι ένα εργαλείο.
    Τη μεγαλύτερη δουλειά την κάνει η διατροφή.
    Ναι θα έχεις αποτέλεσμα χωρίς αερόβια, αλλά γιατί να μην εκμεταλλευτείς ένα εργαλείο που θα σε βοηθήσει;!
    Βέβαια η ερώτηση είναι πολύ γενική, υπάρχουν σώματα που μπορούν να γραμμωσουν χωρίς αερόβια και σώματα που πρέπει να λιώσουν σε μηχάνημα αερόβιας.


    Και οταν καποιος κανει υπερθερμιδικη διατροφη για μυικη μαζα, γιατι να κανει αεροβια, εφοσον η αεροβια καιει περισοτερες θερμιδες;;

    Για να έχει καλή φυσική κατάσταση, για να ανοίγει λίγο η όρεξη (όταν πρέπει να φας πολύ και είσαι εκτομορφος είναι ζόρι).



    Πρόσεξε, με γενικές απορίες μπορεί να μπερδευτείς περισσότερο.. Στο φιτνες και στο bodybuiding δεν υπαρχει μαυρο και άσπρο.

  19. #19
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά με βοηθήσατε!!!


    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #20
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Erengnl View Post
    Ευχαριστώ παιδιά με βοηθήσατε!!!


    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ωραία μια χαρά, και για ότι άλλο θες βοήθεια πολύ ευχαρίστως εδώ είμαστε!!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  21. #21
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Έχω και άλλους προβληματισμόυς.
    Αυτό που με απασχολεί είναι το τοπικό λίπος, που ενω δεν γίνετε να αδυνατισεις/να κάνεις καυσεις τοπικά,
    Και ασκήσεις και αερόβια και διατροφή να κάνεις δεν γίνετε, αλλα αδυνατιζεις μόνο συνολικά.
    Και δεν μπορείς να αδυνατισεις εκει που θες εσύ.
    Γιατί τότε υπάρχουν βιντεάκια που σου δείχνουν και λένε το πως να χάσεις λίπος απο τα μπούτια, παράδειγμα.
    Αφού δεν μπορείς να αδυνατισεις τοπικά, τοτε γιατί γυμναζουν κοιλιακούς η κάποια αλλη μυϊκή ομάδα;
    Μήπως όλες αυτές τις ασκήσεις τις κάνουν μόνο σε περίοδο μυϊκής μάζας, για να αναπτυχθεί ο μυης;;
    Και μετα μπαίνουν σε γράμμωση;
    Γιατι για να κανεις καυσεις τοπικα δεν γίνετε...
    Ενω να χτίσεις μύες τοπικά γίνετε...
    Και σορρυ για τις γενικές ερωτήσεις που κάνω!!,
    Γτ συνήθως αλλα μελη του φορουμ μιλάνε για τη περίπτωση τους.



    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. #22
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Αυτα τα βινετακια εχουν παραπλανητικους τιτλους για να τραβηξουν κοσμο κυριως ατομα τα οποια δεν εχουν γνωσεις και θα ψαρεψουν απο αυτα που θα ακουσουν..
    Τους κοιλιακους τους γυμναζεις για εναν δυνατο κορμο και στην ουσια μεγαλωνουν και αυτοι και οταν το λιπος πεσει θα φαινονται πιο εντονα σε αντιστοιχη περιπτωση που δεν θα τους γυμναζες καθολου..
    Η μυικη μαζα αυξανεται κυριως οταν βρισκεσαι σε πλεονασμα θερμιδων βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις οπως οταν εισαι αρχαριος η παχυσαρκος η ειχες μεγαλη αποχη και εχεις χασει μυικη μαζα να βαζεις ισοθερμιδικα ακομα και υποθερμιδικα και να χανεις και λιπος κιολας ταυτοχρονα..

  23. #23
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Θα τους γυμναζω τους κοιλιακούς αλλα δεν πρέπει να συνοδεύεται και με υπερθερμιδικη;
    Και αφου μετα ειμαι σε γραμμωση συμφέρει να κανω κοιλιακούς;

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  24. #24
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Erengnl View Post
    Θα τους γυμναζω τους κοιλιακούς αλλα δεν πρέπει να συνοδεύεται και με υπερθερμιδικη;
    Και αφου μετα ειμαι σε γραμμωση συμφέρει να κανω κοιλιακούς;

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Οι κοιλιακοι ειναι μια μυικη ομαδα οπως οι υπολοιπες.. αν δεν τους γυμναζεις οταν εισαι υποθερμιδικα δεν θα διατηρησεις και την μυικη μαζα που τους εδωσες οταν ησουν υπερθερμιδικα..
    Αυτο ισχυει για ολες τις μυικες ομαδες σκοπος μας οταν θελουμε να χασουμε λιπος ειναι διατηρησουμε την μυικη μας μαζα οσο το δυνατον γινεται γιαυτο ειτε θελουμε να χασουμε λιπος ειτε να βαλουμε μυικη μαζα στην προπονηση λειτουργουμε το ιδιο παντα σαν να θελουμε να χτισουμε.. το οτι εισαι υποθερμιδικα δεν σημαινει λιγοτερη η καθολου δουλεια το αντιθετο..

    Ελπιζω να σε καλυψα :)

  25. #25
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Ξεχώρισα τους κοιλιακούς απο Τους υπόλοιπους μύες.
    αρα η έλλειψη ασκήσεις με αντιστάσεις και βάρη δλδ ειναι ενας παράγοντας που μπορεί να χάσεις τη μυϊκή μάζα αν κανεις υποθερμιδικη.
    Το ιδιο δεν ισχύει και για τη πρωτεΐνη οτι εαν δεν παίρνεις επαρκή πρωτεΐνη χάνεις μυϊκή μάζα.;
    Αλλά πιο πολύ σημαντικό εχει να κάνει το πόσο έλλειμμα θερμίδων εχεις.
    Αναρωτιέμαι αμα είσαι σε ισοθερμιδικη και δεν γυμναζεις τη κάθε μυϊκή ομάδα με αντιστάσεις και βάρη, μπορεί ίσως να μην διατηρείτε τοσο Καλα η μυϊκή μάζα.;
    Λίγο με προβληματίζει το αλλο πάλι
    Που υπάρχουν ασκήσεις τύπου σαν γιόγκα που υπόσχονται αδυνάτισμα σε σημεία που θες εσύ, ενω κατι τέτοιο δεν ισχύει.
    Να σε αδυνατίζουν τοπικα, έμαθα δεν γίνετε, να σε διαμορφώνουν το σώμα όμως;;
    Ασκήσεις για ανάπτυξη μυϊκής μάζας το καταλαβαίνω, και μια χαρά ισχύουν.
    Πάντως μού έχεις δώσει απάντηση σε αυτόν τον προβληματισμό.


    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #26
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    H προπονηση με αντιστασεις ειναι must οπως και να το κανουμε αν θες να διατηρησεις την μυικη σου μαζα ή να βαλεις..
    Οσον αφορα την πρωτεινη ναι σιγουρα παιζει τον ρολο της εννοειται.. αλλα κυριοτερο παιζει το θερμιδικο ισοζυγιο.
    Ναι παιζει ρολο το ελλειμα αυτο εχει να κανει με το ποσο διαστημα βρισκεσαι σε διαιτα οσο περισσοτερο καιρο τοσο μεγαλυτερο ελλειμα αρα μεγαλυτερο ρισκο για απωλεια.ή μεγαλυτερη απωλεια
    Και ισοθερμιδικα να εισαι αν δεν γυμναζεσαι το σωμα το πρωτο πραγμα που θα διωξει θα ειναι οι μυες γιατι ειναι απο τα πρωτα που δεν χρειαζεται απο την στιγμη που καθεσαι δεν τους εχει αναγκη..
    Νομιζω η γιογκα βοηθαει στην χαλαρωση και την ελαστικοτητα το αδυνατισμα προερχεται καθαρα απο θεμα διατροφης οσον αφορα την τοπικη απωλεια λιπους ειπαμε και παραπανω πως δεν ισχυει..

    Δεν θεωρω πως θα δεις καποια διαφορα με την γιογκα στο σωμα σου τα βαρη ειναι τοπ στην λιστα αν θες να δεις ουσιωδη αλλαγη αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να κανεις βαρη αν δεν σου αρεσει παντα κανουμε κατι που μας ευχαριστει πρωτα και μετα κοιταμε το αποτελεσμα η ψυχολογια παιζει σημαντικοτερο ρολο σε ολο το τελικο αποτελεσμα

    Κοιταμε να ειμαστε υγιεις και σωματικα αλλα και ψυχικα
    Last edited by Greg0ry; 01-07-20 at 21:36.

  27. #27
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Ωραία, Ευχαριστώ!, αν μου έρθουν και αλλες απορίες θα τις γράψω.

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  28. #28
    New Member Erengnl's Avatar
    Join Date
    14-12-19
    Location
    Greece Athens
    Posts
    23

    Default

    Μου ήρθε μια απορία
    Και η αεροβια μπορει να διαμορφώσει το σώμα σού;

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  29. #29
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Erengnl View Post
    Μου ήρθε μια απορία
    Και η αεροβια μπορει να διαμορφώσει το σώμα σού;

    Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Με την αεροβια απλα δημιουργεις ενα περαιτερω ελλειμα θερμιδων τιποτα παραπανω..
    Παρολαυτα οταν θες να εχεις ενα υγιες καρδιοαναπνευστικο θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει σιγουρα..

  30. #30
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Εγώ απο την δική μου πλευρά χωρίς να το βασίζω κάπου θεωρώ ότι για τους κοιλιακούς παίζει ρόλο η αερόβια άσκηση και μάλιστα πολύ ,
    όχι για πρήξιμο αλλά για ( σχήμα ) και φυσικά στα πόδια αρκετά ,δεν μιλάω για όγκο αλλα για γράμμοση , σχηματισμό , διαμόρφωση πες το όπος θέλεις


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορία Για Κοιλιακούς
    By Sakoulis17 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-16, 19:57
  2. Απορία Για Κοιλιακούς
    By NatterFrost in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 26
    Last Post: 14-05-13, 00:22
  3. Απορία σχετικά με τους κοιλιακούς
    By Brahames in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-12, 22:12
  4. Απορία Σχετικά Με Κοιλιακούς!!
    By Mariechen in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 02-09-12, 01:02
  5. Οι Μυες Μας Αναπτύσονται Όταν Ξεκουραζόμαστε - Απορία!
    By Kid in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-12, 22:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •