Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    17-05-20
    Posts
    11

    Default Απορία σχετικά με την μέτρηση macro

    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία.
    Κάνω υποθερμιδική διατροφή για χάσιμο λίπους. 4 φορές την εβδομάδα κάνω μία ώρα έντονο περπάτημα..και ξεκίνησα το πρόγραμμα για γυναίκες αρχάριες στα βάρη που έχω δει στο σάιτ και τώρα είμαι στην πρώτη εβδομάδα. Μέχρι στιγμής με την διατροφή που κάνω έχω χάσει 3 κιλά. Είναι απαραίτητο να ξεκινήσω να μετράω macro από τώρα ? Μου φαίνεται όλη αυτή η διαδικασία πολύ περίπλοκη και νομίζω ότι θα χάσω τον μπουσουλα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Mery View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία.
    Κάνω υποθερμιδική διατροφή για χάσιμο λίπους. 4 φορές την εβδομάδα κάνω μία ώρα έντονο περπάτημα..και ξεκίνησα το πρόγραμμα για γυναίκες αρχάριες στα βάρη που έχω δει στο σάιτ και τώρα είμαι στην πρώτη εβδομάδα. Μέχρι στιγμής με την διατροφή που κάνω έχω χάσει 3 κιλά. Είναι απαραίτητο να ξεκινήσω να μετράω macro από τώρα ? Μου φαίνεται όλη αυτή η διαδικασία πολύ περίπλοκη και νομίζω ότι θα χάσω τον μπουσουλα.
    Καλησπερα!
    Να φανταστω μετρας μονο θερμιδες σωστα?
    Εξαρταται απο τον στοχο σου αν θες το κατι παραπανω θα πρεπει να μετρας και μακροθρεπτικα!
    Δεν ειναι κατι δυσκολο ειδικα πλεον με τις εφαρμογες που υπαρχουν απλα συμπληρωνεις τις τροφες που τρως και στα βγαζει ολα η εφαρμογη
    Eιναι απλο και θα σου λυσει τα χερια :)

    Διαβασε αυτο εδω θα σε βοηθησει:

    Οδηγός Χρήσης Για Το MyFitnessPal

  3. #3
    New Member
    Join Date
    17-05-20
    Posts
    11

    Default

    Γεια σου Greg0ry , ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω ποιο είναι το ποσοστό λίπους που έχω . Όμως επειδή είμαι πάνω από τα κιλά μου αρκετά θα έλεγα πιστεύω ( δόξα το θεό έχω αρκετό ) χαχαχα. Οπότε για αρχή είναι απαραίτητο? Ναι προς το παρόν μόνο θερμίδες. Μήπως θα μπορούσα να ξεκινήσω αν φτάσω σε ένα καλό επίπεδο και μετά ? Επίσης πως θα μπορούσα να μετρήσω το ποσοστό λίπους μου μόνη μου? Υπάρχουν είδα στο ίντερνετ κάποια online που σου λένε τι θα μετρήσεις ώστε να το βρεις . Είναι αξιόπιστο ως ένα σημείο?
    Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.
    Last edited by Mery; 21-05-20 at 00:14.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Nαι ειναι απαραιτητο Mery σε οποιοδηποτε σταδιο και αν βρισκεσαι, οπως ειπα αν θες το κατι παραπανω και απο την στιγμη που προπονεισαι κιολας παιζει ακομα πιο σημαντικο ρολο!
    Μην μπλεκεις με λιπομετρησεις μπορεις να τα υπολογισεις και χωρις να ξερεις το ποσοστο λιπους σου (ουτε εγω το εχω μαθει ποτε)
    Δες αυτο :
    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!


    Οσον αφορα το λιπος σου αν και οποτε χρειαστει να μετρηθεις ειτε απο περιεργεια ειτε για καποιο αλλο λογο πηγαινε σε καποιον ειδικο , κυριος κριτης θα ειναι ο καθρεφτης σου ομως!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    17-05-20
    Posts
    11

    Default

    Θα δω προσεκτικά αυτό που μου έστειλες..σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου . Θα ξεκινήσω και για όποια άλλη απορία θα ξανά γράψω εδώ .

  6. #6
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Δεν ειναι τοσο περιπλοκα τα πραγματα Mery,μην ανησυχεις θα το δεις και εσυ η ιδια στην πορεια μπορει τωρα στην αρχη να σου φαινονται βουνο ολα αυτα και ειναι απολυτως λογικο
    το καταλαβαινω!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    21-04-20
    Posts
    56

    Default

    Δεν ήθελα να κάνω άλλο ποστ γιατί αναφέρεται σε θερμίδες είμαι 2.11 116 κιλά 35 χρόνων και βγαζω 4600 θερμίδες με συντελεστή *1,55 και +20% κάνω κάποιο λάθος;

  8. #8
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Johntsif View Post
    Δεν ήθελα να κάνω άλλο ποστ γιατί αναφέρεται σε θερμίδες είμαι 2.11 116 κιλά 35 χρόνων και βγαζω 4600 θερμίδες με συντελεστή *1,55 και +20% κάνω κάποιο λάθος;
    Εγω βγαζω 3.600 την συντηρηση σου το +20% αν εννοεις πλεονασμα ειναι πολυ!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    21-04-20
    Posts
    56

    Default

    Δηλαδή με πλεόνασμα πόσες μπορώ να έχω; Με το my fitness Pal μου βγάζει 4200 με συντελεστή active και τρώω 4300+ για να χορτάσω, θέλω για όγκο κάνω σκληρή προπόνηση 5 φορές την εβδομάδα 2 ημέρες που μένουν κοιλιάκους και λόγο δουλειάς περπατάω 1 ώρα την ημέρα.
    Last edited by Johntsif; 23-05-20 at 01:35.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άνοιξε νέο τοπικ να μη χαλάμε της κοπέλας και θα σου απαντήσουμε εκεί!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορία Σχετικά Με Τη Διατροφή Μου
    By NewKuriakos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 23
    Last Post: 11-05-14, 12:15
  2. To macro or not?
    By Agathocles in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-13, 23:50
  3. Απορία Σχετικά Με Κοιλιακούς!!
    By Mariechen in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 02-09-12, 01:02
  4. Απορία Σχετικά Με Reputatioin
    By Wargod in forum Σχετικά Με Το Forum
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-12, 17:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •