Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 17 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 121 to 150 of 492

Thread: Μέμος-Log

  1. #121
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Quote Originally Posted by AnonymousX View Post
    Καλή επιτυχία στους στόχους σου Μεμο.

    4+3 σετ και 21 που αναφέρεις είναι ανα μυική ομάδα και ανα εβδομάδα;
    Ναι Σταύρο. Όπως έχω γράψει κάνω στις μεγάλες μυϊκές ομάδες 2 ασκήσεις την ημέρα και βγαίνει 3 προπονήσεις ανά 7 μέρες. Ξεκινάω σαν deload (αλλά με παράλληλα αύξηση βάρους) με 5 σετ (3+2) και ανεβάζω σταδιακά σε 7 (4+3) ανά δύο μικρόκυκλους. Τον προηγούμενο μήνα είχα δοκιμάσει μέχρι 9 (5+4) αλλά μου έβγαινε πολύ.

    Χτες είχα μια γιορτή και "έγραψα" άλλες 5838 θερμίδες. Γι'αυτό και η ζυγαριά σήμερα έγραψε 87,2 κιλά. Την Πέμπτη ζύγιζα 83,6 κιλά. Δηλαδή σε 4 μέρες 4 κιλά.
    Σίγουρα έχω γεμίσει τις αποθήκες γλυκογόνου - μάλλον θα έχω και υπερπλήρωση και έχω και μεγάλη κατακράτηση υγρών.
    Πάντως αυτό mini cut δεν το λες (LOL). Δεν σκάμε όμως την πλάκα μας κάνουμε.
    Rome wasn't built in a day

  2. #122
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Ναι Σταύρο. Όπως έχω γράψει κάνω στις μεγάλες μυϊκές ομάδες 2 ασκήσεις την ημέρα και βγαίνει 3 προπονήσεις ανά 7 μέρες. Ξεκινάω σαν deload (αλλά με παράλληλα αύξηση βάρους) με 5 σετ (3+2) και ανεβάζω σταδιακά σε 7 (4+3) ανά δύο μικρόκυκλους. Τον προηγούμενο μήνα είχα δοκιμάσει μέχρι 9 (5+4) αλλά μου έβγαινε πολύ.

    Χτες είχα μια γιορτή και "έγραψα" άλλες 5838 θερμίδες. Γι'αυτό και η ζυγαριά σήμερα έγραψε 87,2 κιλά. Την Πέμπτη ζύγιζα 83,6 κιλά. Δηλαδή σε 4 μέρες 4 κιλά.
    Σίγουρα έχω γεμίσει τις αποθήκες γλυκογόνου - μάλλον θα έχω και υπερπλήρωση και έχω και μεγάλη κατακράτηση υγρών.
    Πάντως αυτό mini cut δεν το λες (LOL). Δεν σκάμε όμως την πλάκα μας κάνουμε.
    Καλά ναι εννοείται ότι δεν σκάμε θα φτιάξουν όλα με από Δευτέρα προχωράμε
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  3. #123
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Σήμερα ολοκλήρωσα το 2ο μικρόκυκλο με 6 σετ (3+3) διατηρώντας σε όλα τα σετ διάλειμμα 120''
    Το πρόγραμμα ήταν αυτό

    UPPER A
    1 BB BENCH PRESS (3 Χ 8 Χ 85) [120']
    2 BARBELL ROW RG (3 Χ 8 Χ 85) [120']
    3 SEATED DB PRESS (3 Χ 8 Χ 28) [120']
    4 CABLE WIDE GRIP LAT (3 Χ 12 Χ 60)[120']
    5 INCLINE DB FLIES (3 Χ 12 Χ 25,5)[120']
    6 STANDING LATERAL DB RAISE (3 Χ 12 Χ 15,5)[120']
    7 E-Z BAR CURLS (3 Χ 8 Χ 40) [120']
    8 CABLE T-BAR PUSHDOWNS (3 Χ 12 Χ 35)[120']

    LOWER A
    1 SQUAT (3 Χ 8 Χ 115) [120']
    2 ROMANIAN DEADLIFT (3 Χ 8 Χ 90) [120']
    3 LEG EXTENSIONS (3 Χ 12 Χ 60)[120']
    4 LEG CURL (3 Χ 12 Χ 47,5)[120']
    5 DB STANDING CALF PRESS (3 Χ 12 Χ 28) [120']
    6 ROPE CRUNCHES (3 Χ 12 Χ 35) [120']
    7 HYPEREXTENSIONS (3 Χ 12 Χ 15,5)[120']

    UPPER B
    1 SEATED BB PRESS ( 3 Χ 8 Χ 57,5) [120']
    2 CABLE PULL DOWN (3 Χ 8 Χ 85) [120']
    3 INCLINE BB BENCH PRESS (3 Χ 8 Χ 67,5)[120']
    4 CABLE SEATED ROWS (HANDLES) (3 Χ 12 Χ 60)[120']
    5 DECLINE DB BENCH PRESS ( 3 Χ 12 Χ 25,5) [120']
    6 BENT OVER DB RAISE (3 Χ 12 Χ 15,5)[120']
    7 CLOSE GRIP BB BENCH PRESS (3 Χ 8 Χ 60) [120']
    8 HAMMER DB CURLS (3 Χ 12 Χ 15,5)[120']


    LOWER B
    1 DEADLIFT BB ( 3 Χ 5 Χ 145) [120']
    2 DB SPLIT SQUATS (3 Χ 8 Χ 28) [120']
    3 LEG CURL SINGLE LEG (3 Χ 12 Χ 30)[120']
    4 LEG EXTENSIONS SINGLE LEG (3 Χ 12 Χ 23,75)[120']
    5 SEATED BB CALF PRESS (3 Χ 12 Χ 80) [120']
    6 HANGING KNEE UPS ( 3 Χ 12 Χ 15,5) [120']
    7 SIDE LOW CABLE OBLIQUES (3 X 12 X 30) [120']

    Σε όλες τις ασκήσεις βγήκαν οι προκαθορισμένες επαναλήψεις. Δυσκολία εντοπίζεται μόνο στα leg curl και στις εκτάσεις ώμων.

    Από Τρίτη και μέχρι την επόμενη Παρασκευή στόχος η ολοκλήρωση 2 μικρόκυκλων με 7 σετ (4+3) με αύξηση ενός σετ στις βασικές ασκήσεις και μείωση διαλείμματος στα 90΄΄ στις δευτερεύουσες. Εύχομαι να βγει το πρόγραμμα τουλάχιστον στο εύρος επαναλήψεων 6-8 βασικές και 10-12 δευτερεύουσες.
    Rome wasn't built in a day

  4. #124
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Όπως ανέφερα λίγο πιο πάνω την προηγούμενη Κυριακή μετά απο 2 μέρες συνεχόμενα overfeedings ζύγιζα 87,2 κιλά.
    Σήμερα 5 μέρες μετά η ζυγαριά γράφει 82 κιλά. Τουτέστιν από 5,2 κιλά κάτω. Αυτό σημαίνει ότι έχω χάσει πολύ γλυκογόνο αφού οι μέσες θερμίδες 7 ημερών είναι περίπου 3100! Την Δευτέρα έχασα 2 κιλά, την Τρίτη άλλα 2 κιλά και από Τρίτη και μετά έχανα περίπου 400γρ την ημέρα.
    Το συμπέρασμα ... χρειάζομαι ένα σχετικό carbload.
    Rome wasn't built in a day

  5. #125
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Όπως ανέφερα λίγο πιο πάνω την προηγούμενη Κυριακή μετά απο 2 μέρες συνεχόμενα overfeedings ζύγιζα 87,2 κιλά.
    Σήμερα 5 μέρες μετά η ζυγαριά γράφει 82 κιλά. Τουτέστιν από 5,2 κιλά κάτω. Αυτό σημαίνει ότι έχω χάσει πολύ γλυκογόνο αφού οι μέσες θερμίδες 7 ημερών είναι περίπου 3100! Την Δευτέρα έχασα 2 κιλά, την Τρίτη άλλα 2 κιλά και από Τρίτη και μετά έχανα περίπου 400γρ την ημέρα.
    Το συμπέρασμα ... χρειάζομαι ένα σχετικό carbload.
    Πες μας το κόλπο σου γιατί έχουμε το ίδιο ύψος και εμένα τα κιλά μου με αγαπάνε δεν λένε να φύγουν..Πες τι κάνεις και τα χάνεις σαν στραγάλια ... αχαχχα
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  6. #126
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Εγώ πήρα 4 κιλά απο overfeeding (650γρ υδτάνθρακα προηγούμενη Παρασκευή και Σάββατο) και μετά τα έχασα. Αλλά το συμπέρασμα είναι ότι με 200 υδατάνθρακα μειώνονται τα αποθέματα γλυκογόνου. Θεωρώ ότι τα κιλά μου με πλήρες (όχι υπερπλήρωση) γλυκογόνο πρέπει να είναι κάπου στα 83,5-84.
    Τώρα θα φάω μισό πακέτο μακαρόνια μπας και ανέβει λίγο γιατί αύριο το πρόγραμμα έχει και άρσεις θανάτου.
    Rome wasn't built in a day

  7. #127
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Η ζυγαριά πάλι σήμερα 82 κιλά και χωρίς τουαλέτα. Η αναπλήρωση προφανώς απαιτεί αρκετά παραπάνω υδατάνθρακες. Ακόμη και αν δεν είναι στο επίπεδο των 7-10γρ/κιλό που συνιστάται για αθλητές αντοχής μάλλον είναι κάπου στα 5-7γρ/κιλό για γυμναστική με αντιστάσεις. Βέβαια σε υποθερμιδική δεν βγαίνουν τέτοια νούμερα χωρίς refeed και αφού μου μένουν 7 μέρες για την ολοκλήρωση δεν φορτώνω. Το ενοχλητικό είναι ότι το μειωμένο βάρος (λόγω γλυκογόνου και υγρών) θα επηρεάσει την εκτιμώμενη άλιπη μάζα στη μέτρηση του άλλου Σαββάτου. Θέλω να πιστεύω ότι η μέτρηση μυικής μάζας επηρεάζεται λιγότερο.
    Rome wasn't built in a day

  8. #128
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Μείναν 3 μέρες για την ολοκλήρωση του mini-cut. Οι θερμίδες τις τελευταίες 10 μέρες είναι περίπου 2350.
    Σήμερα έπεσα στα 81,7 κιλά. Σίγουρα έχω μειωμένο γλυκογόνο και άρα τα κανονικά μου κιλά θα ήταν κάπου στα 83-84. Στα θετικά είναι ότι η δερματοπτυχή αφαλού (το μόνο που μετράω αν δεν κάνω κανονική μέτρηση) είναι στο 11mm που αντιστοιχεί κάπου σε 10.5-11% λίπος. Θα δείξει η πλήρης μέτρηση του Σαββάτου τα κανονικά.
    Στα αρνητικά είναι ότι αυτή την εβδομάδα το πρόγραμμα με δυσκολεύει πολύ. Έβγαλα τα πρώτα 2 Upper/Lower και μένουν άλλα 2. Ελπίζω να βγουν κανονικά.
    Προβληματίστηκα να κάνω ένα carbloading με πολλούς υδατάνθρακες >5γρ/κιλό αλλά επειδή θα επηρεάσουν τις ζυγίσεις δεν το έκανα. Έτσι κι'αλλιώς από Σάββατο οι υδατάνθρακες και οι θερμίδες θα ανεβούν αρκετά. Άρα για 3 ακόμη μέρες μένω στα ίδια.
    Rome wasn't built in a day

  9. #129
    Advanced Bodybuilder AnonymousX's Avatar
    Join Date
    04-06-19
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Μείναν 3 μέρες για την ολοκλήρωση του mini-cut. Οι θερμίδες τις τελευταίες 10 μέρες είναι περίπου 2350.
    Σήμερα έπεσα στα 81,7 κιλά. Σίγουρα έχω μειωμένο γλυκογόνο και άρα τα κανονικά μου κιλά θα ήταν κάπου στα 83-84. Στα θετικά είναι ότι η δερματοπτυχή αφαλού (το μόνο που μετράω αν δεν κάνω κανονική μέτρηση) είναι στο 11mm που αντιστοιχεί κάπου σε 10.5-11% λίπος. Θα δείξει η πλήρης μέτρηση του Σαββάτου τα κανονικά.
    Στα αρνητικά είναι ότι αυτή την εβδομάδα το πρόγραμμα με δυσκολεύει πολύ. Έβγαλα τα πρώτα 2 Upper/Lower και μένουν άλλα 2. Ελπίζω να βγουν κανονικά.
    Προβληματίστηκα να κάνω ένα carbloading με πολλούς υδατάνθρακες >5γρ/κιλό αλλά επειδή θα επηρεάσουν τις ζυγίσεις δεν το έκανα. Έτσι κι'αλλιώς από Σάββατο οι υδατάνθρακες και οι θερμίδες θα ανεβούν αρκετά. Άρα για 3 ακόμη μέρες μένω στα ίδια.
    Ωραίος Μεμο.

    Ποσό είναι η συντήρηση σου σε αυτά τα κιλά ;
    Squat: 5 x 125kg
    Deadlift: 5 x 140kg
    Bench Press: 5 x 80kg
    OHP: 4 x 60kg

    Be stronger than your excuses.

  10. #130
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Σταύρο το πρόγραμμά μου την υπολογίζει περίπου στις 3150 Kcals άλλα μπορεί να είναι και λίγο παραπάνω.
    Rome wasn't built in a day

  11. #131
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Σήμερα ολοκλήρωσα το πρόγραμμα mini-cut που τελικά πήγε στις 5 εβδομάδες. Δεν πειράζει συνέπεσε με τέλος του μήνα.
    Η διατροφή παραστράτησε αλλά υπήρξε απώλεια λίπους. Αύριο έχει μέτρηση και θα αναφέρω αναλυτικά. Ο μέσος όρος θερμίδων κατέληξε περίπου στις 2750 αλλά έχασα περίπου 4 κιλά (σίγουρα 1-1.5 είναι υγρά και γλυκογόνο).
    Από αύριο ξεκινάει πρόγραμμα αύξησης 12 εβδομάδων.
    Εδώ και πάρα πολύ καιρό δεν έχω κάνει τέτοια απόπειρα αφού ήμουν συνεχώς υποθερμιδικά έχανα λίπος, τα παράταγα και ανέβαζα λίπος και πάλι από την αρχή.
    Παρότι θα ήθελα να είμαι 2 κιλά λίπος χαμηλότερα και να ξεκινήσω δεν χαραμίζω άλλο χρόνο. Πάμε για χτίσιμο.
    Rome wasn't built in a day

  12. #132
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Έχουμε και λέμε:
    Βάρος 82,24 (-4,09Kg), Fat% 10,92% (-2.29%), FAT 8,98Kg(-2,42), FFM 73,26 Kg(-1,66), SM 37,16Kg(-0.54).
    Σίγουρα το μειωμένο γλυκογόνο επηρεάζει λίγο τις μετρήσεις αλλά το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί.
    Ξεκινάω λοιπόν για χτίσιμο΅12 εβδομάδων.
    Στόχοι:
    1. Συνέπεια (το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι μετά απο κάποιους μήνες γυμναστικής τα παρατάω και γυρνάω στο σημείο μηδέν]
    2. Αύξηση SM κατά 3 κιλά
    3. Διατήρηση λίπους κάτω από 15%.
    4. Αύξηση βάρους προς τα 88-90 κιλά (άρα 0,65Kg την εβδομάδα). Άρα ο ρυθμός αύξησης βάρους (δεν αντιστοιχεί σε FFM και SM) πρέπει να είναι πάνω από 0,5% του βάρους ανα εβδομάδα. Η πρώτη εβδομάδα ουσιαστικά θα πρέπει να αγνοηθεί λόγω αναμενόμενης μεγάλης αύξησης λόγω γλυκογόνου και υγρών.
    Διατροφή:
    Έχω συντήρηση περίπου 3150 Kcal άρα με 10-20% πλεόνασμα πρέπει να πάω κάπου 3500-3700 Kcals.
    Μάκρος περίπου ΠΡ: 220, ΥΔ: 400 ΛΙΠ: 120.
    Γυμναστική:
    Upper/Lower 4-5 φορές την εβδομάδα. Σταδιακό ανέβασμα σετ ανα 2 μικρόκυκλους απο 5 σε 7 σετ για τις μεγάλες μυικές ομάδες.Επαναλήψεις 6-8 στις βασικές και 10-12 στις δευτερεύουσες.
    Μάλλον θα δοκιμάσω 1 ντροπ σετ σε δικέφαλα τρικέφαλα.
    Συμπληρώματα:
    Τα κλασικά Multi, Fish Oil x 6 gr, Vitd3 4000Iu, Creapure, Taurine
    Τα έξτρα: L-Citrulline, B- Alanine
    Δοκιμή: epicatechin. Θα δοκιμάσω το Ep1logue για 2 μήνες και για μετά έχω παραγγείλει ένα φυτικό με sulphorapane.

    Και το log προόδου
    Attached Images Attached Images
    Rome wasn't built in a day

  13. #133
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ωραίος ο φίλος μια χαρά τα πας. Αντε από βδομάδα καλό φόρτωμα και πάλι. Εσύ σπίτι μπορείς.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  14. #134
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Ευχαριστώ Γιώργο. Ευτυχώς με δικό μου γυμναστήριο δεν επηρεάζομαι από τα μέτρα.
    Ελπίζω με τις αυξημένες θερμίδες να πάρω λίγο όγκο.
    Rome wasn't built in a day

  15. #135
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Αξιώθηκα και κατάφερα να βάλω και φωτο στο Avatar.
    Rome wasn't built in a day

  16. #136
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Ενόψει της έναρξης του προγράμματος αύξησης αποφάσισα να προσθέσω μία 3η παραλλαγή Upper/Lower ώστε να βάλω ασκήσεις που δεν χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα.
    η 3η αυτή παραλλαγή είναι η κάτωθι:

    UPPER C
    DECLINE BB BENCH PRESS
    ONE ARM DB ROW
    WIDE GRIP UPRIGHT ROW
    PULLDOWN HANDLES
    PULLOVER DB
    BB SHRUGS
    DB CURLS
    SEATED DB EXTENSIONS

    LOWER C
    BB HACK SQUAT
    GOODMORNING
    BB STANDING CALF PRESS
    DECLINE SIT UPS
    REVERSE CRUNCHES
    INCLINE SIDE PLANKS

    Ενδέχεται στη Lower C Day να κάνω παραπάνω σετ λόγω των λιγότερών ασκήσεων.
    Θα χρειαστεί σίγουρα κάποιο διάστημα να προσαρμόσω τα κιλά αφού δεν έχω δεδομένα.
    Rome wasn't built in a day

  17. #137
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Έχω εντυπωσιαστεί με το πόσο οργανωμένα τα έχεις ! Στόχους, διατροφή, φωτό προόδου, πρόγραμμα...

    Συγχαρητήρια από εμένα για την οργάνωση και για το αποτέλεσμα!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  18. #138
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Ευχαριστώ DiDi.
    Θεωρώ ότι αναλύοντας βγαίνουν κάποια συμπεράσματα που βοηθούν να γίνουν οι αναγκαίες αξιολογήσεις και διορθώσεις.
    Rome wasn't built in a day

  19. #139
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Πρώτη εβδομάδα σε όγκο. Το μέσο βάρος 7 ημερών ανέβηκε 1,36 κιλά (=1,44%) αλλά όπως είχα προβλέψει ένα ποσοστό είναι νερά. Οι θερμίδες λόγω κάποιων θεμάτων με το ζάχαρο βγήκαν στις 3800.
    Τουλάχιστον ανέβασα λίγο τα κιλά στη γυμναστική αν και βλέπω δυσκολία στις ασκήσεις στήθους και πλάτης με 90 κιλά για 8 ρεπς.
    Ανυπομονώ να δοκιμάσω την 3η παραλλαγή του σπλιτ. Λόγω ένταξης λογικά τα βάρη θα ξεκινήσουν πιο χαμηλά μέχρι να βρω τη σωστή ένταση.
    Μάλλον την ξεκινάω σήμερα.
    Rome wasn't built in a day

  20. #140
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Τις τελευταίες μέρες έχω θέμα με τη ρύθμιση δόσεων ινσουλίνης και ζαχάρου.
    Δυστυχώς από την Πέμπτη είχα θέματα υπογλυκαιμιών με αποτέλεσμα Παρασκευή να φορτώσω υδατάνθρακες. Το πρωί έπεφτα συνεχώς και πλάκωσα μια ολόκληρη σοκολάτα (100γρ 70% κακάο) για να με κρατήσει ψηλά.
    Ανεξαρτήτως αυτών χτες δοκίμασα την 3 παραλλαγή του Upper C. Μου άρεσε η δοκιμή διαφορετικών ασκήσεων και έκανα και πείραμα με σουπερσετ τα DB CURLS &
    SEATED DB EXTENSIONS.
    Έκανα το πρόγραμμά μου το απόγευμα και μετά τα κανονικά μεγάλα γεύματα με αρκετούς υδατάνθρακες. Με το βραδινό είχα φτάσει τις 4.200 Kcals.
    Αφού λοιπόν έφαγα το τελευταίο γεύμα στις 22:00 (1300 Kcals-ΠΡ:73γρ-ΥΔ: 146γρ- ΛΙΠ:45γρ) με είχε πιάσει μανία για υδατανάνθρακες. Και μπαίνω σε "panic mode'' και τρώω 450γρ δημητριακά (3 μπωλ) με 650γρ γάλα...εβαπορέ παρακαλώ!. Το αποτέλεσμα εξτρα(+) 2.600 θερμίδες. Βάσει στατιστικής κάπου στις 2.500 KCals είναι τα συνηθισμένα ξεσπάσματα υπογλυκαιμίας ανεξαρτήτως σύστασης του γεύματος.
    Δηλαδή συνολικές θερμίδες ημέρας 6.825 και 890γρ καθαροί υδατάνθρακες.
    Η "νεκροψία": σήμερα βάρος 85,1 κιλά από 83,5.

    Αν μη τι άλλο full carbloaded, εκτιμώμενη υπερπλήρωση γλυκογόνου (σίγουρα έχω φτάσει τα 1400γρ), μέσες θερμίδες 8 ημερών 4.170 και .....άντε να μαζέψω το ζάχαρο.
    Είμαι sui generis τι να κάνουμε.....
    Συνεχίζουμε.
    Rome wasn't built in a day

  21. #141
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ρε μαν γελάω με το ''panic mode'' αχαχαχα. Εσυ που έχεις θέμα με το ζάχαρο - ινσουλίνη κλπ πρέπει να το έχεις ποιο πολύ στο νου σου είδες προχθές που ζαλιζόσουν χωρίς λόγο κλπ αλλά οκ είπαμε μην το παρακάνουμε κiόλας γιατί βλέπω ορισμένες στιγμές
    τρως φλασιες (και εγώ μεταξύ μας το έχω πάθει) και η διατροφή σου στον υδατάνθρακα μοιάζει σαν καρδιογράφημα άκου εκεί 6825kcal ..Δες τουλάχιστον την θετική πλευρά έχεις απόθεμα υδατάνθρακα για όλη την εβδομάδα..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  22. #142
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Αυτό λέω ότι έχω τιγκάρει τα αποθέματα γλυκογόνου. Μια χαρά προπονήσεις θα κάνω.
    Rome wasn't built in a day

  23. #143
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Ενόψει της 3πλης παραλλαγής του Upper/Lower αποφάσισα να κάνω 1 φορά αντί για 2 των κάθε μικρόκυκλο.
    Σήμερα ξεκίνησα τον 2ο μικρόκυκλο των 3+3 σετ. Λόγω της αύξησης των κιλών στις βασικές παρατηρώ ότι στο 3ο σετ σε κάποιες ασκήσεις υπάρχει αρκετή δυσκολία.
    Πιθανολογώ ότι στον επόμενο μικρόκυκλο των 4+3 σετ το 4ο σετ των βασικών ασκήσεων - αν δεν βγουν 8 επαναλήψεις στο 3 σετ - θα το κάνω backoff σετ στο 90% περίπου των πρώτων.
    Η αλήθεια είναι ότι προσεγγίζω το advanced level σε επίπεδο δύναμης και λογικά τα κιλά θα ανεβαίνουν πιο αργά στις βασικές ασκήσεις.
    Rome wasn't built in a day

  24. #144
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Ενόψει της 3πλης παραλλαγής του Upper/Lower αποφάσισα να κάνω 1 φορά αντί για 2 των κάθε μικρόκυκλο.
    Σήμερα ξεκίνησα τον 2ο μικρόκυκλο των 3+3 σετ. Λόγω της αύξησης των κιλών στις βασικές παρατηρώ ότι στο 3ο σετ σε κάποιες ασκήσεις υπάρχει αρκετή δυσκολία.
    Πιθανολογώ ότι στον επόμενο μικρόκυκλο των 4+3 σετ το 4ο σετ των βασικών ασκήσεων - αν δεν βγουν 8 επαναλήψεις στο 3 σετ - θα το κάνω backoff σετ στο 90% περίπου των πρώτων.
    Η αλήθεια είναι ότι προσεγγίζω το advanced level σε επίπεδο δύναμης και λογικά τα κιλά θα ανεβαίνουν πιο αργά στις βασικές ασκήσεις.

    Ωραιος Μεμο και ωραια προσέγγιση.

    Απλα για advanced level στην δυναμη εχεις (εχουμε) πολυ δρομο ακομα. Οποτε σίγουρα δεν είναι αυτος ο λογος αν εχεις αργη προοδο στις βασικες.

    Σε Late novice/intermediate βρίσκεσαι οποτε σιγά σιγά θα ερθει και η προοδος!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 10-11-20 at 23:26.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  25. #145
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Ευχαριστώ Δημήτρη για το σχόλιο. Είναι αρκετά ενθαρρυντικό και προέρχεται απο κάποιον που ασχολείται με το θέμα.
    Προσωπικά δεν γυμνάζομαι για δύναμη αλλά την εντάσσω στο πλαίσιο του progressive overload.
    Ως σημείο αναφοράς έχω αυτά τα στάνταρ
    https://exrx.net/Testing/WeightLifti...engthStandards
    Τα εκτιμώμενα 1RM μου είναι τα παρακάτω:
    BB Bench Press 117kg (130Kg)
    Squat 156Kg (175Kg)
    DL 177kg (207,5Kg)
    Press 78 (80Kg)
    Τα κιλά που έχω σε παρένθεση είναι το όριο advnaced level βάσει του ανωτέρω site για βάρος 85 κιλά.
    Με αυτό το σκεπτικό είπα ότι προσεγγίζω αυτό το επίπεδο. Δεν ξέρω το κατά ποσό αυτά τα στάνταρ έχουν κάποια βάση κύρους.
    Σε αυξήσεις βάρους προσπαθώ να ανεβάζω κατά 5% περίπου ανά μήνα.
    Rome wasn't built in a day

  26. #146
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Η αλήθεια είναι οτι οσες φορες μπήκα στον πειρασμό να δω τι "εκτιμώμενα pr" εχω απογοητεύτηκα οταν ήρθε η ωρα να τα δοκιμασω στην πράξη. Γι αυτο μην τα εμπιστεύεσαι και πολυ αυτα τα calculators.

    Been there, done that.

    O καλυτερος τροπος για να δεις πάντα που βρίσκεσαι είναι να πας απλα και να μαξαρεις.

    Παντως φαίνεται να εχεις κανεις προοδο στα κιλα,ωραιος!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 11-11-20 at 10:21.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  27. #147

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    Μεμος ο θεωρητικος γκουρου του σαιτ...που προσπαθει να κρατησει το ρου εδω ...alive-))
    Last edited by guest8090; 11-11-20 at 12:21.

  28. #148
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Η αλήθεια είναι οτι οσες φορες μπήκα στον πειρασμό να δω τι "εκτιμώμενα pr" εχω απογοητεύτηκα οταν ήρθε η ωρα να τα δοκιμασω στην πράξη. Γι αυτο μην τα εμπιστεύεσαι και πολυ αυτα τα calculators.

    Been there, done that.

    O καλυτερος τροπος για να δεις πάντα που βρίσκεσαι είναι να πας απλα και να μαξαρεις.

    Παντως φαίνεται να εχεις κανεις προοδο στα κιλα,ωραιος!
    Ευχαριστώ Δημήτρη προσπαθώ στα πλαίσια που μπορώ να ανεβαίνω και στα κιλά

    Quote Originally Posted by Mangeo View Post
    Μεμος ο θεωρητικος γκουρου του σαιτ...που προσπαθει να κρατησει το ρου εδω ...alive-))
    Φίλε Mangeo δεν ενδιαφέρομαι για τέτοια πράγματα και να κρατήσω κανένα ρου και γι'αυτό δεν ασχολούμαι να γράφομαι καθημερινά τι έφαγα ή τι γυμναστική έκανα. Γι'αυτά έχω το δικό μου αρχείο που είναι πολύ αναλυτικό.
    Rome wasn't built in a day

  29. #149

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    ΜΕΜΟ οτι ειπα ισχυει...... εισαι αναλυτης γνωστης μελετων και δινεις ρου εδω ...διοτι αλλιως ποση ροη να δωσει ενα γευμα η μια προπονηση...που καλα κανει οποιος θελει και αναλυτικα γραφει διοτι παιρνουμε ιδεες,,,. δες αναρτησεις...3 στις 5 ειναι απο δικο σου ευνασμα....-) but i wrote it as a fact in a humorous way-) facts are facts-)) smile.

  30. #150
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Σήμερα έκλεισα 2 εβδομάδες σε όγκο. Δυστυχώς η διατροφή ξέφυγε και είναι στις 4050 Θερμίδες το προηγούμενο διάστημα (περίπου 50 θερμίδες ανά κιλό).
    Είμαι γύρω στα 85 κιλά -περίπου 3 κιλά πάνω βέβαια τα 1.5-2 κιλά είχα προϋπολογίσει ότι θα είναι από γλυκογόνο και υγρά.
    Θεωρώ ότι η αύξηση βάρους από εδώ και εμπρός θα είναι πιο ενδεικτική της πορείας.
    Είμαι πιο γεμάτος και έχω καλλίτερα πρηξίματα.
    Ευτυχώς η δερματοπτυχή αφαλού πήρε μόνο 0,75 mm και άρα δεν βλέπω απότομη άνοδο λίπους. Άλλωστε επηρεάζεται σε κάποιο βαθμό και από τα υγρά του σώματος.
    Το πρόγραμμα προχωράει έστω με κάποιες αναποδιές. Με το παραπάνω φαγητό νιώθω πιο άνετα με εξαίρεση τις πιέσεις που το ανέβασμα κιλών έχει επηρεάσει.
    Προγραμματισμένη μέτρηση είναι στα τέλη του μήνα οπότε θα γίνει επαναξιολόγηση.
    Για την ώρα συνεχίζω έτσι και ελπίζοντας να καταφέρω να μείνει η διατροφή κάτω από τις 4000 θερμίδες (ο στόχος ήταν 3500-3700).
    Rome wasn't built in a day


 
Page 5 of 17 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •