Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default Αλλαγή θερμιδών. Απότομα ή σταδιακά?

    1)Παιδιά όταν πάμε να αλλάξουμε θερμίδες, είτε απο όγκο για γράμμωση είτε το αντίθετο, ή απο συντήρηση για όγκο κτλ, ισχυεί ότι πρέπει να γίνει σιγά σιγά σε όλες τις περιπτώσεις ή αλλάζει ανά περίπτωση όπου πρέπει η αλλαγή να γίνει απότομα?
    Ρωτάω γιατί πήγα απο τις 2650 στις 1600 κατευθείαν και οχι σιγά σιγά.
    2)Το έχω κάνει εδώ και 3 μέρες οπότε εάν είμαι λάθος θα μπορούσες να μου πεις πως να το διορθώσω?
    Να εξηγήσω και τον λόγο που έπαιρνα 2650. Από τον Ιανουάριο που γύρισα απο διακοπές οπου δεν ακολουθούσα διατροφή έτρωγα 1500 θερμίδες την ημέρα και κάποια στιγμή η ζυγαρια κόλλησε στα 72.5 κιλά. Έτσι είπα να γυρίσω σε θερμίδες συντήρησης για 1 μήνα και μετά να τις ξαναρίξω. Έκανα ένα λάθος υπολογισμό και αντί για 2100 που είναι η συντήρηση μου έτρωγα 2650 για 1 μήνα. Τώρα είμαι 76 κιλά και αφού πέρασε ο μήνας έπεσα ένα 20% περίπου απο τις πραγματικές θερμίδες συντήρησης και έχω πάει στα 1600.
    3)Επίσης να ρωτήσω εάν πριν απο κάθε αλλαγή απο υποθερμική σε υπερθερμική και το αντίθετο είναι καλό να καθόμαστε για αρκετό καιρό στις θερμίδες συντήρησης μας.
    4)Επίσης τις θερμίδες τις υπολογίζω απο ένα ονλαιν σαιτ iifym, το οποίο όπως και όλα τα ονλαιν διαφέρουν απο το πρόγραμμα "calculate your Calorie Intake" που καταίβασα απο το φόρουμ και δεν ξέρω ποιά απο όλα να εμπιστευτώ.

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε Χριστόφορε θα σε βοηθήσω όπου ξέρω εμπειρικά και έχω ακούσει
    1. Ναι σιγά σιγά ότι και να κάνεις.. Άλλο όταν τελείωσες την δίαιτα από το μείον που είσαι οκ να πας στης συντήρηση σου.
    2. Πες μας βασικά στοιχεία ύψος κιλά ηλικία δραστηριότητα ώστε να βγει σωστό BMR μόνο έτσι θα ξέρεις σωστά.
    3. Τι εννοείς δεν σε καταλαβαίνω. Εξαρτάτε τι θες. Έχασες κιλά έφτασες στο στόχο?? Ε μετά για όσο θες θερμίδες συντήρησης.. Μετά αν θες να βάλεις κιλά ανεβάζεις κλπ
    4. Δοκίμασε το MyfitnessPal για θερμίδες μόνο και για μάκρος BMR κλπ δουλεύω το FitMath και Myfitness Calculator από το Play Store. Άριστα και οι 2 εφαρμογές.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Φιτνρσπαλ παίζω και εγώ. Στο 3 εννοω για παράδειγμα , είμαι όγκο και παίρνω 3000 θερμίδες τη μέρα και φτάνει η περίοδος που θέλω να αρχίσω γράμμωση. Πάω θερμίδες συντήρησης για ένα μηνα η πάω απευθείας υποθερμικη;
    Λοιπόν εγώ είμαι 1.79 , 75κιλα , 5 φορές τη βδομάδα προπόνηση (2 βάρη-3 τρέξιμο πυγμαχία η μόνο πολύ τρέξιμο) η 2 τρέξιμο πυγμαχία,3 βάρη. Από άποψη επαγγέλματος και καθημερινότητας δεν κάνω μάτι χειρωνακτικό η κατι που να καταλωνει ενέργεια τελοσπαντων.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Χρίστοφορε καλημέρα. Καλό είναι γενικά να είναι σταδιακές οι μεταβάσεις από τη μία φάση στην άλλη και κυρίως όταν θες να βγεις από διατροφή απώλειας μετά από πολύ καιρό. Αντίστοιχα χρήσιμο είναι αν μπορεί κάποιος πριν αλλάξει φάση διατροφής να παραμείνει λίγο στα κιλά του ώστε να συνηθίσει το σώμα. Αυτά βέβαια αν μιλάμε για προγραμματισμένες φάσεις. Αν από λάθος ή εγκατάλειψη προγράμματος πέρασες μία περίοδο που ξέφυγες σε θερμίδες δεν πιστεύω ότι έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα το σταδιακό της επανένταξης. Πας κατευθείαν στη σωστή διατροφή που κρίνεις για το στόχο σου.
    Ως προς τους υπολογισμούς των θερμίδων όλα οι τύποι που χρησιμοποιούμε είναι εκτιμήσεις. Προτιμότεροι είναι οι τύποι που προϋποθέτουν γνώση του ποσοστού λίπους στο σώμα. Έχω τύπους που εμένα με βγάζουν από 1760 μέχρι 2225 θερμίδες BMR. Καταλαβαίνεις ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά.
    Θέλει επίσης αρκετή προσοχή ο συντελεστής δραστηριότητας που επιλέγουμε. Είναι προτιμότερο ειδικά σε περίοδο δίαιτας να προτιμάμε μετριοπαθείς συντελεστές PAL. Προσωπικά υπολογίζω BMR (άλλο το RMR)+NEAT(θερμογέννεση -συντελεστής δραστηριότητας πλην γυμναστικής)+TEF(θερμογέννεση διατροφής περίπου 10% των καταναλισκόμενων θερμίδων) +EAT (θερμογέννεση λόγω άσκησης).
    Πρέπει να δεις πως αντιδρά το σώμα σου με μια διατροφή. Κάποιοι προτείνουν να μετρήσεις θερμίδες και μεταβολή βάρους σε εβδομαδιαία βάση - μέτρηση 1 φορά τη βδομάδα. Προσωπικά στην περίπτωση μου δεν βγαίνει κανένα συμπέρασμα με εβδομαδιαίες μετρήσεις λόγω μεγάλων διακυμάνσεων από μέρα σε μέρα. Προτιμώ σύγκριση τουλάχιστον 14 ημερών και μέσο όρο καθημερινών ζυγίσεων.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Ωραιος και κατατοπιστικός. Έχω βγάλει σε πολλά σάιτ και προγράμματα και εξισώσεις μόνος μου διαφορετικά BMR λόγω του ότι δε ξερω ακριβώς το λίπος μου. Η μια ζυγαριά με βγάζει 13 ενώ η άλλη 18 και δεν έχω πάει ποτέ να το κάνω σε κάποιον επαγγελματία. Απέκλεισα όλα τα bmr που ήταν τελείως μακριά το ένα με το άλλο και από όλα τα πιο «κοντινά» πηρα τον μέσω όρο. Όποτε θέλω 1850 για απώλεια βάση του μ.ο όλων των μετρήσεων που έκανα. Τώρα να τις πάω κατευθείαν η να αναιβαζω 50 την μέρα από τις 1600;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Κατευθείαν. Μην αγχώνεσαι με τέτοια θέματα. Μεγάλή διαφορά είναι να πάω από τις 1600 στις 3000 θερμίδες όχι στις 1850.
    Rome wasn't built in a day

  7. #7
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Από τις 2700 πήγα όμως απότομα στις 1600, αυτό τώρα διορθώνεται καπως;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Δεν χρειάζεται να διορθώσεις κάτι - είπαμε μην κολλάς με λεπτομέρειες. Δεν υπάρχει κάτι να διορθώσεις συνέχισε με το πρόγραμμά σου. Παρεμπιπτόντως προσωπικά όταν αναφέρομαι σε θερμίδες μιλάω για μέσους όρους αφού δεν θεωρώ ότι η ημερήσια διακύμανση θερμίδων ή μάκρος έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία.
    Rome wasn't built in a day

  9. #9
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Έγινε φίλε μου!


    Sent from my iPhone using Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απωλεία βάρους και σταδιακα στο χρονο γραμμωση
    By simosis34 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 21-08-19, 15:00
  2. Υπολογισμός Θερμίδων
    By TheoPapapdim in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 16-08-16, 18:48
  3. Έχασα Απότομα Κιλά - Τι Να Κάνω;
    By tassos74 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 03-07-14, 17:58
  4. Χάνω Απότομα Κιλά!
    By neos_cy in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-11, 14:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •