Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default Φρούτα και Δίαιτα Διατροφή

    Εκτός από τα Τοπ 10 Φρούτα που έχουμε στην Λίστα μας

    Μπορούμε να βάλουμε όταν κάνουμε διαιτα στο Διατροφικό μας Πλάνο:
    Καρπούζι, Πεπόνι,Κεράσια και Νεκταρίνια?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Γιατι να μην μπορεις?

  3. #3
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    οτι φρουτο θες μπορεις να βαλεις στο πλανο σου

    Ειδικα το καρπουζι αμα δεν το βαλεις το καλοκαιρι ειναι αμαρτια και ποτε οχι κατω απο 1κιλο σε καθε γευμα

  4. #4
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Τα πάντα μπορείς να βάλεις!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Τα φρούτα είναι φτωχά σε θερμίδες, πλούσια σε νερό και αποτελούν διατροφικές βόμβες βιταμινών, μεταλλικών στοιχείων, φυτικών ινών και φυτοθρεπτικών, πολλά από τα οποία έχουν αντιοξειδωτικές ιδιότητες. Το καρπούζι ειδικά (κυρίως το λευκό τμήμα του όμως) είναι πλούσιο σε κιτρουλίνη, ένα αμινοξύ που υποστηρίζεται ότι βοηθάει στην καλή αιμάτωση των μυών και στη μείωση της κόπωσης. Ο προβληματισμός σου με τα φρούτα ίσως έχει να κάνει με τη φρουκτόζη που περιέχουν και η οποία είναι ένας απλός υδατάνθρακας - σάκχαρο. Πράγματι, αγωνιστικοί bodybuilders στη φάση του «αδειάσματος», όπου οι υδατάνθρακες σχεδόν εξαφανίζονται από τη διατροφή, απέχουν και από τα φρούτα. Για έναν απλό ασκούμενο όμως σε φάση δίαιτας τα φρούτα ασφαλώς και δεν είναι πρόβλημα, εφόσον δεν γίνονται υπερβολές (μην φας δηλαδή ένα καρπούζι τη μέρα). Προτίμησε επίσης να καταναλώνεις ολόκληρο το φρούτο αντί για το χυμό.

  6. #6
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    οτι φρουτο θες μπορεις να βαλεις στο πλανο σου

    Ειδικα το καρπουζι αμα δεν το βαλεις το καλοκαιρι ειναι αμαρτια και ποτε οχι κατω απο 1κιλο σε καθε γευμα
    Πωπωπω τι είπες τώρα περιμένω πως και πως να έρθουν τα καλά. Και εγώ το τσακιζω το ρημάδι!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Πωπωπω τι είπες τώρα περιμένω πως και πως να έρθουν τα καλά. Και εγώ το τσακιζω το ρημάδι!!
    Και εγω το ιδιο,τα βλεπω τωρα στο σουπερ μαρκετ και τα λιγουρευομαι αλλα θα περιμενω κανα μηνα ακομα να ερθουν τα "καλα" οπως λες

  8. #8
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Και εγω το ιδιο,τα βλεπω τωρα στο σουπερ μαρκετ και τα λιγουρευομαι αλλα θα περιμενω κανα μηνα ακομα να ερθουν τα "καλα" οπως λες
    Εγώ δεν έχω κρατηθεί, παίρνω καρπούζια εδώ και βδομάδες. Μάπα ξεμάπα το λατρεύω το καρπούζι όπως και το πεπόνι.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Εγώ δεν έχω κρατηθεί, παίρνω καρπούζια εδώ και βδομάδες. Μάπα ξεμάπα το λατρεύω το καρπούζι όπως και το πεπόνι.
    Θα με κανεις να παω να παρω και εγω τωρα , ελεγα οτι ειναι λιγο νωρις για καρπουζι ακομα γιαυτο! βεβαια ειναι και που θα κατσεις γιατι πολλες φορες οταν διαλεγω μονος μου ακομα και στην εποχη τους δεν καθομαι και στα καλυτερα ( ναι ειμια απο αυτους τα χτυπανε ) οποτε εστελνα αλλον να μου παρει τυχαινε σε καλο τυχαιο? χαχα

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Φυσικά και μπορείς να έχεις όποιο φρούτο θες.
    Απέφευγε τα αποξηραμένα, από τα οποία είναι σκέτη ζάχαρη, δεν δίνουν το αίσθημα του κορεσμού και στερούνται βιταμινών.

  11. #11
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Παιδιά εγώ το καρπουζι το έχω ξεκινήσει και το τσακιζω το ρημάδι. Τρώω μισό κιλό και παραπάνω σίγουρα στην κάθισια μου.. Η ερώτηση είναι εκτός το ότι έχει χαμηλές θερμίδες μιας και είναι το no1 φρούτο του καλοκαιριού υπολογίζουμε κανονικά τους υδατάνθρακες του μέσα στην διατροφή μας όπως και τα υπόλοιπα φρούτα ?? Τα 500gr καρπούζι ας πούμε είναι 38 carbs..!! Αυτούς τους υπολογίζουμε κανονικά στα μακροστοιχεια σωστά??
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Παιδιά εγώ το καρπουζι το έχω ξεκινήσει και το τσακιζω το ρημάδι. Τρώω μισό κιλό και παραπάνω σίγουρα στην κάθισια μου.. Η ερώτηση είναι εκτός το ότι έχει χαμηλές θερμίδες μιας και είναι το no1 φρούτο του καλοκαιριού υπολογίζουμε κανονικά τους υδατάνθρακες του μέσα στην διατροφή μας όπως και τα υπόλοιπα φρούτα ?? Τα 500gr καρπούζι ας πούμε είναι 38 carbs..!! Αυτούς τους υπολογίζουμε κανονικά στα μακροστοιχεια σωστά??
    Kανονικοτατα Γιωργο!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποξηραμένα Φρούτα Στη Διατροφή
    By Filippospat in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 17-08-16, 19:21
  2. Φρούτα και διατροφή
    By boniak in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 01-07-14, 12:34
  3. Βοήθεια για Διατροφή - Δίαιτα
    By RandyBB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-12, 11:24
  4. Διατροφή-δίαιτα για χάσιμο βάρους!! SOS
    By giorgosqashqai in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-12, 07:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •