Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7

Thread: Γεια σας

  1. #1

    Default Γεια σας

    Καλημέρα είμαι καινούργιος εδω και δεν είμαι σίγουρος ότι πρέπει να γράψω εδώ αλλά τέλος πάντων.Ειμαι 1.76 64 κιλά γυμνάζομαι εδώ και 1 χρόνο περίπου και νταξει κατάφερα να δω μια κάποια διαφορά στο σώμα μου το πρόβλημα είναι ότι έχω λίπος στα πλάγια της κοιλιάς και επίσης πολύ χαμηλά ενώ είμαι λεπτός ξέρω γω.....Λέω να ξεκινήσω διαλειμματική νηστεία μαζί με άσκηση στο σπίτι(αφού τα γυμναστήρια είναι κλειστά) αλλά φοβάμαι μη χάσω μέχρι και τη μυϊκή μάζα που προσπάθησα πολύ για να εχω(δεν είναι και πάρα πολύ μην φανταστεί)Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αυτό το λιπος γιατί δεν φεύγει με τίποτα και.να ξεκινήσω διαλειμματική νηστεία η όχι;

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Αντώνη καλημέρα και καλωσόρισες. Από τα δεδομένα σου φαίνεσαι αυτό που λένε skinny fat (αδύνατος με λίπος). Ρωτάς για διαλειμματική νηστεία αλλά δεν προσδιορίζεις είδος νηστείας (υπάρχουν πολλές μέθοδοι διαλειματικής νηστείας) αλλά το κυριότερο θερμίδες. Δεν εξηγείς πως θα κινηθείς από άποψη θερμίδων και διατροφής. Ξεκίνα πρώτα από τη διατροφή (θερμίδες και μάκρος) και μετά σκέφτεσαι το πως θα τα κατανείμεις μέσα στη μέρα ή μέσα στην εβδομάδα. Ανεξαρτήτως των ανωτέρω υπάρχουν υπέρμαχοι της διαλλειματικής νηστείας τόσο στη θεωρία όσο και στην πράξη. Διάβασε στο φόρουμ να φτιάξεις τη βάση της διατροφής και μετά βλέπεις ποιο πρωτόκολλο ακολουθείς.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3

    Default

    Καταρχάς ευχαριστω πολύ για την απάντηση κατά δεύτερον σκέφτομαι να κάνω αυτό που είναι 16 ώρες νηστεία και 8 κανονικά τρία γεύματα.Κοιτα εγώ γενικά δεν τρώω πολύ παίζει να τρώω και πιο λίγο από ότι χρειάζομαι αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση που το λίπος σε αυτά τα σημεία παραμένει.Επισης δεν τρώω απέξω μια φορά τη βδομάδα το Σάββατο που βγαίνω αν είναι και γενικά γλυκά κτλπ όχι.Πιστευεις ότι η διαλειμματική θα με βοηθήσει η θα χάσω και τη λίγη μυϊκή μάζα που έχω και παίζει να με βοηθήσει να αναπτυχθω και λιγο μυϊκά η δεν υπάρχει περίπτωση;

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Προσωπικά ακολουθώ διαλειμματική νηστεία (16/8) εδώ και κάμποσα χρόνια ανεξαρτήτως γυμναστικής. Απλά με βολεύει στην καθημερινότητά μου σε συνδυασμό με κάποιους άλλους ιδιαίτερους για την περίπτωση μου λόγους. Το αν θα σε βοηθήσει ή ΄όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Στο συγκριμένο πρωτόκολλο που αναφέρεσαι παίζει ρόλο και ο προγραμματισμός των γευμάτων σε σχέση προς το χρόνο γυμναστικής. Γενικά σε αυτό το πρωτόκολλο υποστηρίζεται ότι τα περισσότερα γεύματα πρέπει να είναι μετά τη γυμναστική. Το λίπος στα σημεία που συζητάς είναι το πιο δύσκολο για άλλους. Δοκίμασέ το και δες πως αντιδρά το σώμα σου. Φρόντισε τουλάχιστον να έχεις επαρκή ποσότητα πρωτεΪνης.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5

    Default

    Έχεις μήπως καποιο άλλο τρόπο; Και αφού είμαι 63-64 κιλά πόση πρωτεινη πρέπει να παίρνω;

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Η προτεινόμενη ποσότητα πρωτεϊνης για αθλούμενους είναι 2γρ/κιλό. Λογικά θα πρέπει να κινηθείς περίπου στις 2000 θερμίδες άρα βάλε 134γρ πρωτεϊνη, 55 γρ λιπαρά και τα υπόλοιπα συμπλήρωσέ τα με υδατάνθρακες ή λιπαρά.
    Rome wasn't built in a day

  7. #7
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Αντώνη, δεν έχει νόημα να μιλάς για διαλειμματική νηστεία εάν το πηγαίνεις "προσεγγιστικά". Αυτό δουλεύει μέχρι ενός σημείου. Από εκεί και πέρα, πρέπει να έχεις εικόνα στο τι καταναλώνεις, πόσο καταναλώνεις και τι σου προσφέρουν αυτά που καταναλώνεις. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, κάτσε να υπολογίσεις τις θερμίδες σου και βάσει αυτών τα μακροθρεπτικά που χρειάζεσαι. Αυτό θα σε βοηθήσει σε ό,τι κι αν θελήσεις να κάνεις, οπότε συμφιλιώσου από τώρα με αυτή την συνήθεια.

    Κατά τ' άλλα, δεν ξέρω εάν έχει και τόση σημασία να ρέψεις για να ξεφορτωθείς ό,τι λίπος έμεινε σ' αυτά τα σημεία. Παρόλα αυτά, αν επιμένεις, θα πρέπει να συνεχίσεις αυστηρά. Ακολούθα μια σωστή διατροφή και συνέχισε την αερόβια και τα βάρη σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •