Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default Πόδια απίστευτο πιάσιμο. Κάνω κάτι λάθος;

    Γενικά δεν έκανα ασκήσεις για πόδια (μόνο τρέξιμο σε ανώμαλο έδαφος με ανηφόρες) και προχθές ένας φίλος μου μου έδειξε κάτι ασκήσεις (καθίσματα αλλά στο ανέβασμα πηδάμε ψηλά, και η δεύτερη άσκηση το ένα πόδι μπροστά και το άλλο σαν να γονατίζει).

    Κάναμε 3 σετ σε κάθε άσκηση από 20 το κάθε ένα και για δύο μέρες περπατούσα περίεργα :p

    Το θέμα είναι ότι δουλεύω αυτές τις μέρες και πρέπει να ανεβοκατεβαίνω σκάλες για 8 ώρες συνεχόμενα και μου δημιουργεί πρόβλημα.

    Μήπως άρχισα με δύσκολες ασκήσεις; Γενικά εκείνη την ημέρα λιώσαμε λίγο, είχαμε κάνει και 7 χιλιόμετρα τρέξιμο ποιο μπροστά με ανηφόρες σε ανώμαλο δρόμο.

    Τέτοιο πιάσιμο δεν έχω ξανά νιώσει όμως. Χθες που πήγαμε και θάλασσα όταν γύρισα κυριολεκτικά με το ζόρι περπατούσα.

    Μόνο 3 σετ τον 20 με κάνανε τόση ζημιά;

    Ο πόνος είναι κυρίως στο γόνατο και λίγο ποιο πάνω από την μπροστινή μεριά του ποδιού.
    Last edited by babaliaris; 31-05-20 at 16:59.

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Σαν DOMS ακούγεται. Λογικό αν δεν είχες γυμνάσει πόδια για πολύ καιρό. Προσωπικά με έπιανε και εμένα τη 2η μέρα όταν είμαι αγύμναστος για καιρό. Αν έχεις θέμα με τη δουλειά καλλίτερα απέφυγε ασκήσεις που σε επηρεάζουν στην εργασία σου.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Babaliaris Καλησπερα
    Το να τρεξει καποιος 7 χιλιομετρα σε ανωμαλο δρομο με ανηφορες ειναι πολυ....το να τρεξεις και στο καπακι να κανεις και δυο σχετικα δυσκολες ασκησεις οπως τα jump squats και οι προβολες η lunges ειναι υπερβολη
    Υπερβολη που δεν τη κανουν ουτε εμπειροι αθλητες ,ποσο μαλλον ενας αρχαριος.

    Φυσικα και τις εκτελεσες λαθος και λογω του οτι τις εκανες πρωτη φορα αλλα και γιατι τις εκανες κουρασμενος μετα απο τοσο τρεξιμο
    Επομενο ειναι να πιαστεις πολυ και να πονας στα γονατα.


    Η θα κανεις ελαφρυ τρεξιμο σα ζεσταμα και μετα αυτες τις ασκησεις η κανεις μονο αυτες τις ασκησεις η μονο τρεξιμο σε ανωμαλο και ανηφορες...ολα μαζι δεν γινονται

  4. #4
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Κατάλαβα. Το τρέξιμο πάντως πιστεύεται κάνει δουλειά; Αν τρέχω πχ κάθε μέρα και δεν κάνω καθόλου αυτές τις ασκήσεις για τα πόδια;

    Γενικά πάντως να ξέρετε ότι τρέχω σε αρκετά μεγάλες ανηφόρες που ο δρόμος είναι ακόμα δύσκολος και για αυτοκίνητα (έχει μεγάλες λακούβες και χαντάκια). Νιώθω να κάνει δουλειά στα πόδια δηλαδή με κουράζει αρκετά, αλλά ποτέ δεν πιάστηκαν τα πόδια μου σε τέτοιο επίπεδο.

    Σκέφτομαι να κάνω τις ασκήσεις μόνο όταν δεν έχει καλό καιρό και όταν γυρίσω στην Θεσσαλονίκη που εκεί δεν έχει να τρέξεις ανώμαλο δρόμο, άντε να πας σε κάνα γήπεδο η στην παραλία αλλά δεν κάνει πολύ δουλειά στα πόδια. Πρέπει να έχει ανηφόρες και πέτρες.
    Last edited by babaliaris; 31-05-20 at 17:51.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Το τρεξιμο ειναι αλλης μορφης ασκηση κυριως αεροβικη,το τρεξιμο που κανεις σε ανωμαλο δρομο εχει και στοιχεια δυναμης η αντοχης στη δυναμη,αλλα εξαρταται και απο τις αποστασεις.
    Οι ασκησεις με το βαρος του σωματος οπως αυτες που ποσταρες ειναι κυριως δυναμικες ασκησεις
    Πολυ γενικα το τρεξιμο και οι ασκησεις αυτες αλληλοσυμπληρωνονται αν ο στοχος σου ειναι μια καλη φυσικη και αθλητικη κατασταση
    Δουλεια κανει και το απλο τρεξιμο σε στιβο η στη παραλια.
    Καλο ειναι να βαλεις ενα προγραμμα,το τρεχω απλα καθε μερα η κανω ασκησεις καθε μερα γενικα δεν οδηγει πουθενα και θα σε κουραζει χωρις να εχεις καποιο ουσιαστικο κερδος
    Τρεχα στον ανωμαλο δρομο σου δυο με τρεις φορες την εβδομαδα και τις υπολοιπες μερες κανε τις ασκησεις σου και οχι μονο για τα ποδια...λιγο να ψαχτεις στο youtube και στο internet γενικα θα βρεις αρκετα προγραμματα.
    Φυσικα ολα εξαρτωνται απο το τι θελεις να κανεις εσυ,να γινεις καλος δρομεας για παραδειγμα η απλα να γυμναζεσαι?
    Last edited by Mikelangelo; 01-06-20 at 01:11.

  6. #6
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Εγώ κυρίως θέλω να είμαι σε φόρμα και καλή υγεία. Ένας από τους λόγους που ξεκίνησα ήταν επειδή όταν πήγα να σπουδάσω, κυριολεκτικά για 5 χρόνια ήμουν κλεισμένος στο σπίτι και έτρωγα σουβλάκια (σάντουιτς) σχεδόν κάθε μέρα και όταν μαγείρευα εγώ έκανα τα πάντα τηγανιτά, ακόμα και καλά φαγητά όπως αρακά τα έτρωγα με 3 κουταλιές τις σούπας μαγιονέζα.

    Κατέληξα κάθε πρωί να ξυπνάω και να μην έχω ενέργεια καθόλου, ότι και αν έκανα! Ακόμα και όταν έφτιαξα την διατροφή μου και με σωστό ύπνο πάλι δεν αρκούσε! Μετά βρήκα ότι το πρόβλημα ήταν στους αδύναμους μυς και αυτό με έκανε να νιώθω τόσο πεθαμένος. Τελικά όντως αυτό ήταν, με την γυμναστική τώρα 6 μήνες περίπου έχω δει βελτίωση (είμαι 24 ετών).

    Οι περισσότεροι φίλοι μου και οι περισσότεροι γενικά αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα με τον καφέ. Πχ δεν μπορούν να λειτουργήσουν αν δεν πιούνε καφε. Και αποτι έχω καταλάβει αυτό συμβαίνει λόγο του ότι είμαστε εντελώς αγύμναστοι.

    Ευτυχώς εμένα ο καφές με κάνει πολύ χειρότερα επομένως στράφηκα στην γυμναστική και στην διατροφή που ήδη δείχνουν τρομερά αποτελέσματα!

    Θέλω να φτάσω στο επίπεδο όπως όταν ήμουνα μικρός, που ξυπνούσα το πρωί, έτρωγα πρωινό και ένιωθα λες και θα πετάξω από την ενέργεια.

    Αυτός είναι ο στόχος μου.

    Καλά δεν θα με χάλαγε να φτιάξω και καλό σώμα για να ρίχνω και κανένα κοριτσάκι :p
    Last edited by babaliaris; 31-05-20 at 18:31.

  7. #7
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Μπράβο φίλε συνέχισε με τακτική και συνέπεια. Πήγενε το λίγο ποιο λάου λάου το ότι πιανεσε πάντως δείχνει ότι ο κόπος σου ανταμοιβετε δεν πάει χαμένος!!

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Τα Jumping squats και τα Lunges είναι ασκήσεις που στοχεύουν στον τετρακέφαλο κ όχι μόνο. Όταν πηγαίνεις για τρέξιμο δεν γυμνάζεις αποκλειστικά κάποιους μυς, ναι μεν λόγο της δυσκολίας σε ανώμαλο κ ανηφόρα ανεβάζεις επιβάρυνση στα πόδια αλλά όχι μόνο σε αυτά. Όταν λοιπόν δουλεύεις αποκλειστικά κάποιους μυς είναι λογικό να πιαστούν . Δεν φταίει δλδ το αν τις έκανες λάθος ή όχι (χωρίς να ξέρω το πως τις έκανες) αλλά κ εγώ όταν δουλεύω αποκλειστικά πόδια κ ανεβάζω επίπεδο δυσκολεύομαι να γυρίσω σπίτι... (στις προπονήσεις γυμναστηρίου πχ. γιατι τώρα οκ μέχρι το καναπέ φτάνω ) Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι μόνο με το ωραίο κορμί δεν πέφτουν τα κοριτσάκια... (σε νοήμονα πλάσματα αναφέρομαι πάντα) . Καλή συνέχεια !!!

  9. #9
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Ναι το ξέρω ότι πρέπει να πιαστώ μιας και είμαι αγύμναστος στα πόδια αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ. Ρώτησα για να είμαι σίγουρος. Όσο για τα κοριτσάκια εννοείται ότι δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά σίγουρα βοηθάει πολύ!!!

  10. #10
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Από τη μια είσαι αγυμναστος όπως μας είπες, από την άλλη έτρεξες 7 χιλιόμετρα και μετά έκανες αυτές τις ασκήσεις..τι πιο αναμενόμενο από το να πιαστείς πάρα πολυ!! Κάνε τη γυμναστική που σου αρέσει, με μέτρο στην αρχή, και μην υπερβάλλεις σε κάποια πράγματα..το να τρέξεις 7 χιλιόμετρα και μετά να κάνεις τέτοιες ασκήσεις είναι υπερβολικά κουραστικό, και εξαντλητικό. Θεωρώ πως θα ήταν προτιμότερο να τα κάνεις εναλλάξ, τη μια μέρα κάνε κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης (βάρη, ασκήσεις με το βάρος του σώματος κλπ) και την άλλη κάνε αερόβια, αλλιώς θα εξαντλείσαι πολύ γρήγορα κι εύκολα και πιθανότατα να μην έχεις τα αποτελέσματα που θες.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Πάντα δυναμικές διατάσεις πριν την προπόνηση και στατικές διατάσεις μετά.. Εγώ αφιερώνω 5-20 λεπτά πάντα ανάλογα την προπόνηση και από τότε που άρχισα να το κάνω τακτικά οι τραυματισμοί και τα ακραία πιασίματα τελείωσαν. Και εκτός αυτού νιώθεις ωραία, γίνεσαι πιο ευλύγιστος, χαλαρώνεις και κανεις μια καλή αποθεραπεία.
    Διατάσεις σωστές, όχι 3 δευτερόλεπτα σε κάθε μυική και τέλος. Αν δεν ξέρεις, έχει στο YouTube άπειρα βίντεο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Overhead squats: Κάτι κάνω λάθος
    By ttak in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 29-01-18, 22:02
  2. Κάνω Κάτι Λάθος;
    By stathiskapl in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 28-06-14, 17:53
  3. Κάνω κάτι λάθος;
    By djastral232 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 25-04-13, 23:33
  4. Κατι πρεπει να κανω λαθος..
    By mi26 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-06, 08:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •