Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Default Διατροφή γράμμωση

    Για σας ονομάζομαι Γιώργος και γυμνάζομαι εδώ και αρκετά χρόνια. Είμαι αθλητής διαιτητής και ασχολούμαι με γράμμωση και όχι όγκο ... είμαι 1.72 και φέτος χειμώνα έκανα λίγο όγκο και από 72 kg που ειμουν πέρσι το καλοκαίρι τώρα είμαι 77.. Δεκέμβριος όταν έκανα λιπομετρηση ειμουν στα 8%.. πάντα πρόβλημα έχω στην κοιλιά και στους κοιλιακούς ... πως θα πετύχω καλύτερα αποτελέσματα ;; γυμνάζομαι γύρο στις 1:30 ώρα την μέρα
    5 φορές την εβδομάδα .1 κομμάτι τη μέρα και 3-4 φορές την εβδομάδα τρέξιμο 30 λεπτά

    Σταθερά διατροφή πάντα ... πάνω κάτω γράφω κάτω
    1οΠρωινό. 100gr βρόμη 1 σκουπ πρωτεΐνη 10gr goji berry 10gr ιπποφαές σπόρους chia και 10gr πασατέμπο με λιναρόσπορο.
    2ο ρύζι η πατάτα ή κινοα με στήθος κοτόπουλο ή σολομό ή ψαρονέφρι ή τόνο
    γυμναστικη
    3ο1 σκουπ πρωτεΐνη 3-4gr creative μπανάνα
    4ο ρύζι η πατάτα ή κινοα με στήθος κοτόπουλο ή σολομό ή ψαρονέφρι ή τόνο
    5ο γιαρτακι με σκουπ πρωτεΐνη και 10 αμυγδαλα

    ενδιαμεσα τρώω και φρούτα ξυνομηλα και πορτοκάλια συνήθως και 1-2 φορές την εβδομάδα όσπρια με τόνο
    για να ρίξω το λίπος μου τη προτείνετε ;

  2. #2

  3. #3
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Δεν φαίνονται οι φωτογραφίες σου, Γιώργο. Πήγαινε go advanced -> manage attachments.

  4. #4

    Default

    Ελπίζω να φαίνεται
    Last edited by liopetritis91B; 26-04-20 at 23:50.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by liopetritis91B View Post
    Για σας ονομάζομαι Γιώργος και γυμνάζομαι εδώ και αρκετά χρόνια. Είμαι αθλητής διαιτητής και ασχολούμαι με γράμμωση και όχι όγκο ... είμαι 1.72 και φέτος χειμώνα έκανα λίγο όγκο και από 72 kg που ειμουν πέρσι το καλοκαίρι τώρα είμαι 77.. Δεκέμβριος όταν έκανα λιπομετρηση ειμουν στα 8%.. πάντα πρόβλημα έχω στην κοιλιά και στους κοιλιακούς ... πως θα πετύχω καλύτερα αποτελέσματα ;; γυμνάζομαι γύρο στις 1:30 ώρα την μέρα
    5 φορές την εβδομάδα .1 κομμάτι τη μέρα και 3-4 φορές την εβδομάδα τρέξιμο 30 λεπτά

    Γιώργο στις φωτό δεν είσαι ούτε κατα διάνοια 8% λίπος φίλε μου.
    1.72 ύψος 77 κιλά με τόσο χαμηλό λίπος θα πρεπε να ήσουν φέτες, φουλ μυικοτητα και έτοιμος για αγώνες bodybuilding.


    Αν θες να χάσεις λίπος τα πράγματα είναι απλά -

    Κανείς υποθερμιδικη διατροφή. Μετράς θερμίδες , κρατώντας την πρωτεΐνη σου γύρω στα 2γρ ανά κιλό βάρους για να κρατήσεις μυϊκή μάζα. Και παράλληλα ανεβάζεις αερόβια.
    Αλλά μιλάω για διατροφή να μετράς το φαγητό σου, όχι απλώς γενικά και αόριστα.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Φαίνονται τώρα, μια χαρά. :)

    Με 8% ποσοστό λίπους, θα έπρεπε οι κοιλιακοί σου να βγάζουν μάτια. Δεν είσαι εκεί αλλά λίγο παραπάνω. Άρα, θα πρέπει να συνεχίσεις να βρίσκεσαι υποθερμιδικά, για να καθαρίσεις περισσότερο. Πάντως, έχεις ωραίο σώμα, καλές βάσεις. Ίσως να μην έπρεπε καν να σε απασχολούν οι κοιλιακοί σ' αυτή τη φάση, και να το πήγαινες λίγο ακόμα σε φάση όγκου (με ήπιο πλεόνασμα), για να αναπτυχθείς κι άλλο, αφού ξεκίνησες σχετικά χαμηλά σε λίπος. Αλλά, εξαρτάται τι θες κι ο ίδιος.

    Από θερμίδες και μακροθρεπτικά πώς τα πας; Τα παρακολουθείς; Γιατί το σκέτο ρύζι κι η σκέτη πατάτα, δεν λένε κάτι από μόνα τους. Πόσο ρύζι; Πόση πατάτα; Χρειάζεται να έχεις σαφή εικόνα, ιδίως όσο μειώνεται το λίπος και θες να φτάσεις σε μονοψήφιο ποσοστό.

    edit. Με πρόλαβε η Kardoula. :P

  7. #7

    Default

    Σας γράφω την διατροφή που σκοπεύω να ακολουθήσω και αν θεωρείτε πως χρειάζεται βελτίωση βοηθάτε με. ΟΙ θερμίδες που χάνω σε καθημερινή βάση είναι κοντά στις 3000. τη γνώμη έχετε? Θέλω να μείνω κοντά στα 75-76 kg
    Τα αποτελέσματα είναι απο my fitness pal δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστά υπολογισμένα.

    Πρωινό 100γρ βρώμη, 15γρ αμύγδαλα, 5γρ chia, 5γρ υπποφαές, 5γρ γκοντζη μπερη, 1σκουπ whey protein
    cal= 708, carb=84, protein= 45.4, fat= 21.5


    Μεσημεριανό 150γρ στηθος κοτοπ, 100γρ ρύζι
    Cal=627, carb= 82.2, protein= 56.5, fat=0.4


    μετα την προπ 32γρ whey protein 1 medium banana
    cal= 230 carb=28.9, protein=26, fat= 2.6


    Βραδινό σολομό 200γρ, πατατα 2 μέτριες
    cal=396 carb 52, protein=39.5, fat=4.8


    Before sleep
    150γρ γιαούρτι 2%, 1σκουπ whey protein, 15γρ almond
    cal= 288 carb=10.7 protein=37.4 fat= 12.2


    TOTAL CAL 2249 CARB= 257.8 PROTEIN=204.8 FAT=41.5


    Extra fruits 1 ξυνομηλο, 1 πορτοκάλι
    extra green salad 1-2
    Last edited by liopetritis91B; 28-04-20 at 00:23.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μια χαρά φαίνεται η διατροφή. Το αν δουλέψει θα το δεις εσύ.
    Την τηρείς με ευλάβεια, για 10 μέρες. Αν χάνεις, συνεχιζεις, αν όχι τότε πρέπει να μειώσεις θερμίδες κυρίως από υδατάνθρακα.

  9. #9

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολλά!!

  10. #10

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ :)

  11. #11
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Και μένα μου αρέσει το διατροφολόγιό σου, Γιώργο. Καλές επιλογές και σωστά δομημένες.

    Για τις θερμίδες και τα μακροθρεπτικά, μπορείς να δεις και το προγραμματάκι που 'χω φτιάξει. Εισάγεις τα δεδομένα σου και, με αυτόματο τρόπο, έχεις θερμίδες και μακροθρεπτικά - ανάλογα τον στόχο σου. Φυσικά, όλοι οι υπολογισμοί μπορούν να 'χουν μια κάποια απόκλιση, οπότε, όπως είπε κι η Kardoula, με παρακολούθηση μπορείς να δεις εάν βρίσκεσαι στον σωστό δρόμο ή αν χρειάζεσαι κάποια αναπροσαρμογή.

    Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.

  12. #12

    Default

    B8328B4F-F308-4F29-AFAD-C48CBA00537E.jpg75B6A2EF-B51B-41B3-BB0B-C5377E55B131.jpgΚάτι γίνεται με τη γράμμωση :) σωστά ;

  13. #13
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Φίλε συνονόματε Γιώργο ωραία διατροφή κάνεις με ωραία αγνά υλικά προσεγμένα Και επίσης από ότι βλέπω και στις δεύτερες φωτογραφίες έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά συγχαρητήρια με ένα πολύ ωραίο σώμα συνέχισε έτσι και θα γίνεις ακόμα καλύτερος. Εγώ είμαι 181 με 82 kg κι η αλήθεια είναι ότι θέλω ακόμα δουλίτσα στην κοιλιά εσύ εκεί έχεις κάνει καλή γράμμωση και η προσπάθειά σου φαίνεται.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γιώργο έχεις κάνει πολύ καλή πρόοδο. Μπράβο σου!
    Επόμενη φορά βάζε το κινητό απέναντι να βγαινεις πιο σωστά, έτσι όπως τη βγάζεις τη φωτό στραβολαιμιάζουμε και χάνεται και η δουλειά σου..

  15. #15
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Πολύ καλός, Γιώργο. Μπράβο σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή για γράμμωση
    By geminimar in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 12
    Last Post: 09-05-17, 23:32
  2. Η Διατροφή Μου Για Γράμμωση
    By georgemou7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 06-03-16, 00:57
  3. Η διατροφή μου για γράμμωση
    By paposgsxr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-14, 16:17
  4. Διατροφή Για Γράμμωση Ή Είναι Λίγα Τα Κιλά Μου
    By Dallaspower in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 28-04-12, 12:22
  5. Η Διατροφή Μου Για Γράμμωση
    By dankannn in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 45
    Last Post: 13-05-09, 22:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •