Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default Πόσα αυγά την μέρα;

    Παιδιά είδα στο ίντερνετ ότι πρέπει να τρώμε 12 αυγά την εβδομάδα, αλλά μάλλον αυτό ισχύει για κάποιον που δεν κάνει γυμναστική.

    Έχω έναν φίλο που τρώει 9 την μέρα τηγανιτά αλλά κάνει πολύ γυμναστική συν βάρη.

    Κάνει χαζομάρα;

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Φίλε μου εξαρτάται από πολλά πράγματα. Τα πολλά αυγά είναι καθαρή πρωτεΐνη για αρκετούς ίσως τα λιπαρά που έχει ο κρόκος λέγανε παλιά ότι βλάπτουν αλλά τελικά οι μελέτες έχουν αποδείξει ότι δεν ανεβάζουν τη χοληστερίνη Ίσως βέβαια είναι πολλά εγώ θα έλεγα 3 με 4 MAX την ημέρα Αλλά Εξαρτάται και πόσα κιλά είναι ο φίλος σου και τι μυς έχει πάνω του και γενικά τι διατροφή και θερμίδες κάνει.. Ανάλογα το σωματότυπο που έχει αν είναι 110 κιλά γυμνασμένος τούμπανο Ε τα 5-6 αυγά Δεν είναι τίποτα για αυτόν, το μόνο που έχω αντίρρηση και δεν είναι σωστό ότι είναι τηγανητά αλλιώς τα αυγά δεν είναι τα φοβόμαστε είναι καλή πηγή πρωτεΐνης και λιπαρών δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος περιορισμός γενικότερα.
    Last edited by GEOZN8; 02-06-20 at 18:45.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    75 κιλά είναι αλλά οι μυς του άρχισαν να εμφανίζονται, αλλά δεν έχει όγκο. Επίσης παίρνει συμπλήρωμα πρωτεΐνης και κρεατίνη. Προσπαθώ να τον φέρω εδώ στο φόρουμ να πάρει συμβουλές αλλά δεν έρχεται. Κάνει πολύ δουλειά όμως αλλά δεν έχει γνώσεις, ότι διαβάζει από το ίντερνετ.

    Για τα τηγανιτά διάβασα πάλι στο ίντερνετ ότι οι θερμίδες και η διατροφική αξία δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου με τα βραστά αυγά. Μόνο κατά 1% περίπου.
    Last edited by babaliaris; 02-06-20 at 20:32.

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Άμα δεν θέλει να έρθει εδώ στο forum να ρωτήσει πέντε-δέκα πράγματα εσύ τι σκας για σένα έχεις τίποτα ερωτήσεις να κάνεις?
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Χαχα κάνουμε μαζί γυμναστική γι'αυτό. Και εγώ ήθελα να μάθω για τα αυγά, επόμενος έκανα την ερώτηση και για εμένα.

    Εγώ τρώω 3 αυγά την ημέρα, είμαι 75 κιλά αλλά δεν έχω μυς. Δεν ξέρω κιόλας αν επιτρέπεται να ανεβάσω φωτογραφία αν σας διευκολύνει να καταλάβετε σε τι επίπεδο βρίσκομαι.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Μέχρι δυο - τρεις κρόκους και όσο ασπράδι θέλει, θα έλεγα εγώ.

    Quote Originally Posted by babaliaris View Post
    Χαχα κάνουμε μαζί γυμναστική γι'αυτό. Και εγώ ήθελα να μάθω για τα αυγά, επόμενος έκανα την ερώτηση και για εμένα.

    Εγώ τρώω 3 αυγά την ημέρα, είμαι 75 κιλά αλλά δεν έχω μυς. Δεν ξέρω κιόλας αν επιτρέπεται να ανεβάσω φωτογραφία αν σας διευκολύνει να καταλάβετε σε τι επίπεδο βρίσκομαι.
    Επιτρέπονται οι φωτογραφίες, φυσικά.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    08-01-18
    Location
    Athens
    Posts
    51

    Default

    Απο όσο γνωρίζω 2 αυγά ολόκληρα την ημέρα έχουν θετική επίδραση στον οργανισμό και δεν βλαπτουν. Απο εκεί και πέρα , όσα ασπράδια θέλεις. Βέβαια αυτό με τα αυγά , συνέχεια κάποια καινούρια έρευνα βγαίνει που λέει κάτι που αμφισβητεί μια άλλη έρευνα. Ωστόσο νομίζω 2 αυγά την ημέρα είναι οκ. Επίσης να τονίσω οτι άλλη σύσταση έιχαν παλιότερα τα αυγά των παπούδων μας και άλλη τώρα όπως και άλλα μεγέθη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόσα Αυγά Την Ημέρα;
    By bodybuilderx in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 11-05-16, 15:32
  2. Πόσα Αυγά Πρέπει να Τρώμε ?
    By saved in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 02-04-14, 17:58
  3. Πόσα αυγά maximum?
    By soz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 29-01-06, 01:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •