Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Συμβουλές για Διαχωρισμό Μακροθρεπτικών

    Γεια σας παιδιά!!Είμαι νέος στο φόρουμ!Θ ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση!Είμαι 1.71 και μετά από διατροφή υπολογισμένη με macros για τα κιλά μου έχω φτάσει σε ένα μήνα από 73.5 στα 70.1 κιλά(Υ:30% Π:35% Λ:35%)Εδώ όπου έχω κολλήσει κιόλας! Χρησιμοποιώ μια τρομερή (για εμένα)εφαρμογή το yazio!Είναι στα ελληνικά!!Σας το προτείνω!Η ερώτηση μου είναι η εξής!Θέλω από εδώ και πέρα να χτίσω όσο γίνεται φυσικά αλιπη μυϊκή μάζα με βάρη!Σε τι ποσοστό να χρησιμοποιήσω τα macros?Η carb cycling διατροφή για αυτόν τον στόχο την προτείνεται;;Δηλαδή τις μέρες που έχω βάρη να βάζω υδατάνθρακα και τις μέρες off να βάζω λιπαρά;Και αν ναι σε τι ποσοστό;; Ευχαριστώ πολύ!
    Last edited by Kallikratiss; 04-06-20 at 06:56.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αγαπητέ φίλε, σε ένα μήνα δεν κολλάς στην πρόοδο. Απλώς θέλει υπομονή, μη βιάζεσαι. Σε ένα μήνα έχασες αυτό το βάρος, ποσό θες δηλαδή να συνεχίζεις να χάνεις;!
    Ο διαχωρισμός που έχεις είναι καλός. Δεν χρειάζεσαι carb cycling. Μην το κάνεις περίπλοκο, κρατα τα πραγματα απλά.
    Συνέχισε τη διατροφή σου , αφού θες να βάλεις μυς, εγώ θα λεγα να τρως ισοθερμιδικα και να κάνεις σωστές προπονήσεις στο γυμναστήριο τώρα που με το καλό θα ανοίξει (εκτός αν κανείς σπίτι).
    Πόσες θερμίδες τρως και τι προπόνηση κάνεις και πόσο χρ είσαι;

  3. #3
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Συμφωνώ με την Ειρήνη, επίσης πες μας λίγα ακόμα πράγματα για σένα, ηλικία τι προπόνηση κάνεις αυτόν τον καιρό κτλ

    Επίσης, εγώ στην θέση σου που θες να βάλεις άλλιπη μυική μάζα και να κάνεις βάρη, θα έκανα τα μακρος ως εξής: Υ:45% Π:35% Λ:20%
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  4. #4

    Default

    Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας!Είμαι 36 ετών ,70.1 κιλά(από 73.5),1.71 ύψος και τρώω 1900 θερμίδες!Τώρα κάνω γυμναστική στο σπίτι(μονόζυγο και κάμψεις)!Όταν αρχίσουν τα γυμναστήρια θα μπω εννοείται πάλι στα βάρη!Οποτε με συμβουλεύεται να τρώω ισοθερμικά έχοντας τα ποσοστά των macros (Υ:45% Π:35% Λ:20%)??Και τις μέρες off??Τα ίδια ποσοστά;Θέλω να χάσω αλλά 2 κιλά και μετά να αρχίσω να βάζω αλιπη μυϊκή μάζα!Οπότε συνεχίζω με ποσοστά 45,35,20 και όταν φτάσω στα 68
    κιλά που θέλω αρχίζω με τα ίδια ποσοστά να κάνω ισοθερμική και μαζί με βάρη να βάλω αλιπη μυϊκή μάζα;Και αν βλέπω να κολλάω ανεβάζω θερμίδες σιγά σιγά ανεβάζοντας υδατάνθρακα;;ή και κάτι άλλο;
    Last edited by Kallikratiss; 04-06-20 at 15:23.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλά κοίταξε, η αλιπη μάζα δεν είναι εύκολη υπόθεση. ούτε θα μπει στο τσακ μπαμ.. Θέλει δουλειά και χρόνο ε;
    Τώρα αν είναι 45/35/20 ή 43/37/20 δεν θα δεις κάτι τρομερό.. δεν είναι μαγικά τα νούμερα. Κρατά το έτσι όπως το λες όλες τις μέρες και τέλος. Μην υπέρ αναλύεις.
    Και βγάλε από το μυαλό σου ότι θα κολλήσεις. Έχεις πολλά ψωμιά μπροστά σου μέχρι να γίνει αυτό, πίστεψε με φίλε

    Εγώ θα λεγα πάντως να μην κανείς άλλη δίαιτα, κρατά σταθερά ισοθερμιδικα τα πράγματα , να δώσεις πόνο στα βάρη και το σώμα θα κάνει ανασύσταση.
    Last edited by Kardoula; 04-06-20 at 17:15.

  6. #6

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας!
    Last edited by Kallikratiss; 04-06-20 at 18:16.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Διαχωρισμό Προπόνησης
    By Mikesk96 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 27-07-15, 17:46
  2. Συμβουλές για διαχωρισμό προπόνησης
    By RAPHDOMINATOR in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 16-11-09, 16:07
  3. Συμβουλές για το διαχωρισμό προπονήσεων
    By bboy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 30-05-09, 20:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •