Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default Αυξηση μυικης μαζας με ταυτοχρονη μειωση λιπους?

    Χερετε!καινούργιος και γω στο groop και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματα σχετικά με την αυξηση της μυικης μαζας χανοντας ωστοσο μαζί λίπος.ειμαι 1.87 81.5 κιλά 20 χρονών.ασκουμε από μικρός στο χαντμπολ και κάποτε ήμουν πολύ λεπτος(70 κιλά) και σταδιακα με διατροφή και γυμναστήριο κατάφερνα να βάλω.η πρωτεινη ογκου μου ομως(πηρά sci Mx hardcore) και γενικά η όλη διατροφή μου προσθεσε λίπος!έβαλα τα κιλά βέβαια π ήθελα (4 μήνες κάπου 7 κιλά και μετά σιγά σιγά) απλά τρ έμεινε συσσωρευμενο λίπος στους κάτω κοιλιακους.εχω μετρια γραμμωση απλά αυτό που θέλω είναι να αυξησω και άλλο την μυικοτητα μου.βεβαια υπάρχει και κινδύνος να αυξηθεί και άλλο το λίπος(14%) ...από την άλλη τωρά στα 81.5 αν πάω για γραμμωση δεν θα φενομαι πολυ "σκινι "μετά? Μέχρι τωρά έτρωα σε θερμιδικο πλεονασμα.υπαρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να συνεχίσω στην αυξηση της μυικης μου μαζας και σιγά σιγά να χάνω και λίγο λίπος ?αν όχι...προτινετε να πάω σε χασιμο λιπους τρ και να ξαναρχισω μετά μια περίοδο ογκου για ποιοτικα κιλά?η συνεχιζω καρονικα ?ευχαριστώ και συγνωμη για το μεγάλο κείμενο ..

  2. #2
    New Member
    Join Date
    08-01-18
    Location
    Athens
    Posts
    51

    Default

    Καλησπέρα Αργυρέ! Το είχα καταφέρει πριν κανα δυο χρόνια , πηγαίνοντας βέβαια σε διατροφολόγο και κάνοντας ταυτόχρονα μόνο βάρη χωρίς αερόβιο

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Γεια σου φίλε μου!γιατί χωρίς αεροβιο όμως?δεν θα σε βοηθούσε στην επιπλέον μειωση του λιπους?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    08-01-18
    Location
    Athens
    Posts
    51

    Default

    Χμμ θεωριτικά ναι , αλλά επειδή είχα είδη απο τη διατροφή (πλούσια σε πρωτεινες) θερμιδικό έλλειμα (10-15%) ίσως ο διατροφολόγος έκρινε σωστό να μην χάνω άλλο. Πάντως όντωσ είχε αποτέλεσμα και εχασα 3 κιλά λίπους με ταυτόχρονη αύξηση μυικής μάζας 2 κιλών σε περίπου 2 μήνες.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Έγινε φίλε νασε καλά,..άρα ίσως να πρέπει να αρχισω να τρωώ και εγώ σε θερμιδικο ελλειμα σιγά σιγά..

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Αργυρέ καλημέρα. Αύξηση μυικής μάζας με απώλεια λίπους το έχουμε ξανά πει ότι μπορεί να γίνει αλλά είναι πιο αργή διαδικασία. Δεν αναφέρεις αν γυμνάζεσαι με βάρη ή όχι το οποίο είναι αυτονόητο για αύξηση μυικής μάζας.
    Αν είσαι 14% λίπος (δεν ξέρω πως το μετράς-υπολογίζεις) θα έλεγα αόριστα ότι μπορείς να κινηθείς "υπό" ή "ελαφρώς υποθερμιδικά". Βέβαια δεν έχεις αναλύσει κάτι από θερμίδες συντήρησης ή τη διατροφή σου για να καταλάβουμε κάτι παραπάνω. Λες ότι η πρωτεϊνη όγκου (γενικά διαφωνώ με το συγκεκριμένο συμπλήρωμα εκτός και αν δεν μπορείς να φας παραπάνω στη διατροφή σου) και μη τη διατροφή σου έβαλες λίπος. Πόσο λίπος και πόσο άλιπη μάζα πήρες δηλαδή;
    Απ'οτι καταλαβαίνω μάλλον πρέπει να επαναξιολογήσεις τη διατροφή σου. Διάβασε τα σχετικά άρθρα στο φόρουμ, δώσε παραπάνω πληροφορίες και το συζητάς.
    Rome wasn't built in a day

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επειδή τα χεις μπερδεμένα, για να τα ξεμπερδέψεις..
    1) μια πρωτεΐνη όγκου ΔΕΝ δίνει όγκο από μυς.. δίνει έξτρα θερμίδες. Άρα αν εσύ έτρωγες πολύ παραπάνω θερμίδες, λογικό να βάλεις κιλά τα οποία τα περισσότερα φυσικά ήταν λίπος.
    2) Ξεκίνα από την αρχή βάζοντας σωστές βάσεις. Δηλαδή ξεκίνα ισοθερμιδικα χτίζοντας μια σωστή διατροφή (στο φόρουμ θα βρεις άφθονο υλικό στην κατηγορία των άρθρων).
    3) Παράλληλα όταν με το καλό ανοίξουν τα γυμναστήρια , ξεκίνα προπονήσεις με βάρη.
    Υπομονή, υπομονή , υπομονή!!!





    Quote Originally Posted by DPAFILIS View Post
    Πάντως όντωσ είχε αποτέλεσμα και εχασα 3 κιλά λίπους με ταυτόχρονη αύξηση μυικής μάζας 2 κιλών σε περίπου 2 μήνες.
    Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου αλλά αυτό δεν γίνεται ούτε με χημική υποστήριξη...

  8. #8
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Αργυρέ καλημέρα. Αύξηση μυικής μάζας με απώλεια λίπους το έχουμε ξανά πει ότι μπορεί να γίνει αλλά είναι πιο αργή διαδικασία. Δεν αναφέρεις αν γυμνάζεσαι με βάρη ή όχι το οποίο είναι αυτονόητο για αύξηση μυικής μάζας.
    Αν είσαι 14% λίπος (δεν ξέρω πως το μετράς-υπολογίζεις) θα έλεγα αόριστα ότι μπορείς να κινηθείς "υπό" ή "ελαφρώς υποθερμιδικά". Βέβαια δεν έχεις αναλύσει κάτι από θερμίδες συντήρησης ή τη διατροφή σου για να καταλάβουμε κάτι παραπάνω. Λες ότι η πρωτεϊνη όγκου (γενικά διαφωνώ με το συγκεκριμένο συμπλήρωμα εκτός και αν δεν μπορείς να φας παραπάνω στη διατροφή σου) και μη τη διατροφή σου έβαλες λίπος. Πόσο λίπος και πόσο άλιπη μάζα πήρες δηλαδή;
    Απ'οτι καταλαβαίνω μάλλον πρέπει να επαναξιολογήσεις τη διατροφή σου. Διάβασε τα σχετικά άρθρα στο φόρουμ, δώσε παραπάνω πληροφορίες και το συζητάς.


    Γεια σ φίλε μου,εννοειτε με βαρη ,τωρά στο σπίτι με βαρακια περισσοτερο μονοζυγο και γενικά κάμσεις κλπ....αφού τα γυμναστήρια είναι κλειστά.για το 14% έκανα λιπομετρησηη.στα 70 κιλά ήμουν με 9% όταν προτοξεκινησα και μέχρι να ανεβω στα 81 ανέβηκα στα 14. Ναι δυστηχως έπρεπε να παθω για να καταλάβω μεγάλο λάθος η πρωτεινη ογκου!τωρά πίνω την ultra iso .δυστηχως δεν ξέρω πόση αλυπη μάζα έβαλα αλλά η διαφορά από τα 70 στα 81 είναι αρκετή απλά μαζευτηκε λίπος και φενονται τωρά μόνο οι 4 κιλιακοι και όχι οι 2 κάτω . ναι όντως χρειάζομαι αλλαγή διατροφης θα πάω σε διατροφολογο μάλλον.σε ευχαριστώ πολύ!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Χερεται.ναι την πρωτεινη ογκου μου την προτεινε ο προπονητής μου για να πάρω γρηγορα κιλά επδ ήμουν εμφανης πολυ λεπτοςς!δεν μπορώ να πω ότι πηρά πολλή λιπος (5% είναι πολλή?δεν έχω ιδέα αχαχαχαχα) απλά θέλω να φτάσω μέχρι τα 85 τουλάχιστον με λιγοτερο λίπος(τουλάχιστον ένα 11 ότι πρέπει) .Άρα συνοψιζοντας μια καλύτερη διατροφή(ελλειμα κάπου στο 15%) ,βαρη και λίγο αεροβιο ?ευχαριστώ εκ των προτερων....

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επειδή είσαι και 20χρ παιδί, δεν θα δυσκολευτείς να φτάσεις το στόχο σου.
    Όπως είπες, από τα λάθη μαθαίνουμε.. Το να βάλεις γρήγορα βάρος είναι ο,τι χειρότερο. Κακώς λοιπόν σου πρότεινε την πρωτεΐνη όγκου.. Με αυτό το σκεπτικό ας σου έλεγε να πλακωνόσουν στα πιτόγυρα.. Τι νόημα είχε; Κατάλαβες τι θέλω να πω.

    Επειδή το σώμα σου δεν έχει ψηθεί μυϊκά , εγώ λεω άσε για την ώρα τις δίαιτες και τα νούμερα, ξεκινά με το καλό τα βάρη, μάθε να προπονείσαι σωστά με μια σωστή ισοθερμιδικη διατροφή ισορροπημένη και να σαι σίγουρος πως το σώμα σου θα χάνει λίπος και θα βάζει παράλληλα μυϊκό ιστό.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επειδή είσαι και 20χρ παιδί, δεν θα δυσκολευτείς να φτάσεις το στόχο σου.
    Όπως είπες, από τα λάθη μαθαίνουμε.. Το να βάλεις γρήγορα βάρος είναι ο,τι χειρότερο. Κακώς λοιπόν σου πρότεινε την πρωτεΐνη όγκου.. Με αυτό το σκεπτικό ας σου έλεγε να πλακωνόσουν στα πιτόγυρα.. Τι νόημα είχε; Κατάλαβες τι θέλω να πω.

    Επειδή το σώμα σου δεν έχει ψηθεί μυϊκά , εγώ λεω άσε για την ώρα τις δίαιτες και τα νούμερα, ξεκινά με το καλό τα βάρη, μάθε να προπονείσαι σωστά με μια σωστή ισοθερμιδικη διατροφή ισορροπημένη και να σαι σίγουρος πως το σώμα σου θα χάνει λίπος και θα βάζει παράλληλα μυϊκό ιστό.

    Έγινε σε ευχαριστώ πολύ!άρα βαρη και σιγά σιγά θα βάλουμε και μυική μάζα θα χασουμε και λίπος!τέλεια!

  12. #12
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Αργυρέ καλησπέρα. Από τα νούμερα που αναφέρεις προκύπτει ότι πήρες 5 κιλά λίπος και 6 κιλά άλιπη μάζα. Λες λιπομέτρηση αλλά δεν διευκρίνισες με ποια μέθοδο. Θα έλεγα ότι είναι κακό αποτέλεσμα και προφανώς η διατροφή δεν ήταν η κατάλληλη (σίγουρα παραπάνω θερμίδες απ'οτι έπρεπε και ενδεχομένως όχι η ενδεδειγμένη ποιότητα).
    Επίσης έχε κατά νού ότι ο στόχος σου σε νούμερα συνεπάγεται απώλεια 2 κιλά λίπους και ταυτόχρονη αύξηση 6 κιλά άλιπης μάζας. Όπως καταλαβαίνεις τέτοιο εγχείρημα θέλει αρκετό χρόνο και σωστή προσέγγιση επομένως καλό είναι να συνειδητοποιείς τι ακριβώς είναι αυτό που έβαλες ως στόχο και το κατά πόσο είναι εφικτό βάσει του προγράμματος που τυχόν επιλέξεις.
    Rome wasn't built in a day

  13. #13
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Γεια σ φίλε μ.το ότι ήταν από μια κακή διατροφή το ξέρω δυστηχως.μοναχη μ έννοια ήταν να βάλω κιλά.δεν με νοιαζει τόσο η αυξηση της μυικοτητας όσο το να πεσσω 2 3 % σε λίπος.ας μείνω και στα ίδια κιλά.θα μου πεις το να μείνω στα ίδια κιλά και να χάνω μόνο λίπος θα πρέπει ταυτοχρονα να βάζω και μυική μαζα.Αλλα θα δείξει ...βαρη και όπου βγουμε

  14. #14
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Όσο για την μεθοδο σε ένα που είναι σαν ζυγαρια και στεκεσε ξυπολιτος

  15. #15
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Φίλες Αργυρέ δεν ξέρω αν θα έδινα οποιαδήποτε αξιοπιστία σε ζυγαριά λιπομέτρησης. Το προτεινόμενο είναι DEXA. Από εκεί και πέρα το βολικότερο είναι δερματοπτυχόμετρο και μεζούρα.
    Στο παραπάνω ποστ σου εξήγησα τα δεδομένα που παραθέτεις ώστε να κάνεις τη σωστή επιλογή μεθόδου και το σωστό προγραμματισμό. Γενικά για αυτά που ζητάς εγώ θα πρότεινα να κινηθείς ελαφρώς ΥΠΟθερμιδικά και βλέπεις στην πορεία
    Rome wasn't built in a day

  16. #16
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Έγινε φίλε μ ευχαριστώ,έκλεισα ραντεβού για διατροφολογο να τα μετρησω όλα απο αρχή και να φτιαξουμε και μια διατροφή 10 με 15% υποθερμιδικη ,ευχαριστώ πολύ

  17. #17
    New Member
    Join Date
    06-06-20
    Posts
    10

    Default

    Παιδιά κάτι ακυρο,για την διαλλειματικη νυστεια ,φαστινκ ,τι άποψη εχετε?μπορείς να πετυχεις καύση λιπους στις 16 ώρες νυστιας και στις 8 ώρες αν περνεις τα συστατικά και τις αναλογες θερμιδες που πρεπει +βαρη να ανεβεις σε μυική μάζα?η καλύτερα μια ελαφρως υποθερμιδικη διατροφή +βαροι και τέλος?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 05-02-15, 18:49
  2. Μείωση Λίπους - Διατήρηση ή Αύξηση Μυικής Μάζας
    By cgs1980 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 28-03-13, 21:53
  3. Μειωση λιπους..αυξηση μυικης μαζας
    By tzagaritos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 17-06-12, 17:26
  4. Μειωση λιπους + αυξηση μυικης μαζας..
    By Hamurabi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-04-05, 19:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •