Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default Μπορείτε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα γυμναστικής;

    Καλησπέρα!

    Έχω αρχίσει εδώ και 6 μήνες διατροφή και γυμναστική αλλά είμαι σίγουρος ότι κάνω πολλά λάθη και δεν έχω σωστό πρόγραμμα. Ένα από τα μεγαλύτερα λάθη ήταν στην διατροφή (πιτες, μαρμελάδες, χυμοί, μέλι) χωρίς να ξέρω ότι έκανα λάθος. Τουλάχιστον έμαθα αρκετά από τα λάθη μου.

    Έχω δει τον οδηγό σας για την διατροφή και πως να υπολογίζω αναλυτικά τις θερμίδες και τα μακροστοιχεια που χρειάζομαι ανάλογα με το βάρος.

    Στην γυμναστική όμως είμαι αρκετά αρχάριος ακόμα. Δεν ξέρω τι πρόγραμμα να κάνω και πώς να το κάνω. Πχ μέχρι τώρα έκανα κάμψεις αρκετά γρήγορα και είδα πριν μια μέρα ένα βίντεο το οποίο έλεγε πως οι ασκήσεις πρέπει να γίνονται αργά, πχ μια έλξη περίπου σε 6 δευτερόλεπτα.

    Είμαι 70 κιλά.

    Στα attachments παραθέτω το σωματοτυπό μου και τον στόχο μου.

    Edited:
    Ξέχασα να πω ότι θέλω να το πετύχω χωρίς γυμναστήριο, μόνος μου!!!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by babaliaris; 09-06-20 at 16:01.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Xωρίς γυμναστήριο, μόνο με κάμψεις και ασκήσεις του σώματος και να γίνεις όπως στη φωτό φίλε μου δεν γίνεται..
    Πρέπει να πέσει ιδρώτας και βάρη.
    Διαθέτεις καποιον εξοπλισμό;

  3. #3
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Όχι άλλα μπορώ να αγοράσω! Δεν έχω πρόβλημα με το ότι πρέπει να κάνω σκληρή δουλειά! Τώρα θα αγοράσω ένα μονόζυγο αλλά από βάρη δεν γνωρίζω.

    Θα αγοράσουμε με την αδερφή μου γιατί σπουδάζει τεφα και τα χρειάζεται και αυτή.

    Επομένως είναι καλή ευκαιρία να μου προτείνετε εξοπλισμό. Ελπίζω να μην χρειάζεται πολυμηχάνημα μόνο :p

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πριν σου προτείνω να ρωτήσω αν η εκδοχή να πας σε γυμναστήριο είναι εφικτή;
    Το λεω γιατί για το στόχο που έχεις κακά τα ψέμματα δεν γίνεται με μια μπάρα και έναν αλτήρα συν ότι για έναν αρχάριο καλό είναι να περιλαμβάνει και μηχανήματα στο πρόγραμμα.
    Βέβαια με τα νέα δεδομένα καταλαβαίνω πως μπορεί να το σκέφτεσαι να μη πας..
    Αν είσαι 100% σίγουρος πως θες να κανείς σπίτι, ο πιο βασικός εξοπλισμός που μπορείς να έχεις ειναι
    μπάρα
    αλτήρες (βιδωτοί)
    πάγκος
    ορθοστατες
    κιλά (δίσκοι)
    μονοζυγο
    λαστιχα

  5. #5
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Είμαι 100% σίγουρος. Για γυμναστήριο θα δω αν μπορώ τον χειμώνα αλλά πάλι δύσκολο. Δεν έχουμε εδώ κοντά στη περιοχή μας.
    Last edited by babaliaris; 09-06-20 at 18:05.

  6. #6
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Μπορείς να με δείξεις με μια φωτογραφία που μπορώ να φτάσω μόνο με κάμψεις, μονόζυγο, κοιλιακούς και γενικά δυναμικές ασκήσεις που μπορώ να κάνω στο σπίτι χωρίς εξοπλισμό; Για να έχω μια ιδέα. Γιατί νομίζω έχω βάλει μεγάλο στόχο και ηδη αρχίζω να απογοητεύομαι. Να δω τουλάχιστον που μπορώ να φτάσω έτσι και αργότερα όταν θα είμαι και ποιο έμπειρος το προχωράμε. Δεν βιάζομαι.

  7. #7
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Καλησπερα φιλε μου, το να εχεις εναν στοχο δεν ειναι κακο ισα ισα αρκετες φορες λειτουργει και σαν motivation. Απλα δεν νομιζω πως μπορει καποιος να σου δειξει ενα σωμα και να σου πει οτι μπορεις να γινεις ετσι αμα κανεις αυτο αυτο και εκεινο... Να σκεφτεσαι παντα οτι θες να εισαι η καλυτερη εκδοχη του εαυτου σου και να μην κανεις συγκρισεις με τους αλλους.Ολοι ειμαστε διαφορετικοι και ολοι εχουμε διαφορετικα αποτελεσματα οποτε να μην απογοητευεσαι. Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με μικροτερους στοχους και οσο προχωρας να τους ανεβαζεις κιολας και με προσπαθεια μπορεις να τους πετυχεις
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  8. #8
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Άρα να συνεχίσω με αυτά που κάνω; (Καμψεις, κοιλιακούς, πόδια, τρέξιμο). Επίσης θα αγοράσω και μονόζυγο.

    Το θέμα είναι να έχω σωστό πρόγραμμα. Θα το ψάξω και στο YouTube αλλά αυτά που βλέπω συνήθως είναι για λίγο ποιο προχωρημένους.

    Το θέμα είναι αυτα που κάνω να τα κάνω σωστά.
    Σε αυτό θα ήθελα να με βοηθήσετε.

  9. #9
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Αν μπορεις να αγορασεις αυτα που σου ειπε η ειρηνη τοτε θα μπορεις να κανεις πολυ καλες προπονησεις και ετσι θα δεις και μεγαλες διαφορες πανω σου
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  10. #10
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Για να εχεις παρομοιο αποτελεσμα οπως στην φωτο ( βεβαια συμφωνω με αυτο που ειπε ο Αλεξ παραπανω ο καθενας ειναι διαφορετικος και καλο θα ηταν να ανταγωνιζεσαι μονο τον εαυτο σου) θελει πολυ δουλεια με τον εξοπλισμο που σου προτεινε η Ειρηνη μπορεις να δεις μια χαρα αποτελεσμα αφου δεν μπορεις να εχεις προσβαση σε γυμ αλλα σιγουρα θελει πολυ χρονο για να φτασεις εκει και να δουλεψεις σκληρα!

  11. #11
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Δεν βιάζομαι.

  12. #12
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Καθε στοχος σεβαστος αλλα γιατι να θελεις να γινεις ετσι;
    Απλα φαε και γινε δυνατος
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by babaliaris View Post
    Μπορείς να με δείξεις με μια φωτογραφία που μπορώ να φτάσω μόνο με κάμψεις, μονόζυγο, κοιλιακούς και γενικά δυναμικές ασκήσεις που μπορώ να κάνω στο σπίτι χωρίς εξοπλισμό; Για να έχω μια ιδέα. Γιατί νομίζω έχω βάλει μεγάλο στόχο και ηδη αρχίζω να απογοητεύομαι. Να δω τουλάχιστον που μπορώ να φτάσω έτσι και αργότερα όταν θα είμαι και ποιο έμπειρος το προχωράμε. Δεν βιάζομαι.

    Οι στόχοι που βάζουμε θα πρέπει να είναι ρεαλιστικοί. Βάζε ενδιάμεσους "σταθμούς" όπου θα κατακτάς μέχρι τον τελικό. Το να θες να γίνεις φέτες όπως το μοντέλο μόνο με κάμψεις και κοιλιακούς ειναι απλά ανέφικτο. Γι αυτό απογοητεύεσαι..
    Δεν μπορώ να ξέρω πως μπορεί να φτάσει το δικό σου σώμα αν κανείς αυτές τις ασκήσεις. Δεν πάει έτσι..

    Ξεκινά ως πρώτο βήμα να πάρεις έναν βασικό εξοπλισμό όπως σου είπα.
    Μετά βάλε στόχο να ακολουθείς με συνέπεια τις προπονήσεις και τη διατροφή σου και όλο αυτό με υπομονή και επιμονή.

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ξέχνα τον τύπο της φωτογραφίας. Ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός.
    Μην υιοθετείς ό,τι βιντεάκι βλέπεις στο διαδίκτυο. Με ρυθμό μία έλξη ανά 6 δευτερόλεπτα το πιο πιθανό είναι να σε πάρει ο ύπνος.
    Εφόσον είσαι αρχάριος οποιοδήποτε ερέθισμα γυμναστικής και να δώσεις στο σώμα σου και εφόσον προσέχεις και τη διατροφή σου παράλληλα κάποιες βελτιώσεις (ρεαλιστικές!) θα βλέπεις. Έστω ότι περιορίζεσαι σε ασκήσεις με το βάρος του σώματος. Αν σημειώνεις πρόοδο και από 10 έλξεις στο μονόζυγο, πας ας πούμε σιγά σιγά σε 15, 20 κ.ο.κ. λογικά κάποια διαφορά στην πλάτη σου θα αρχίσει να φαίνεται. Το ίδιο και με τα push ups, τις ασκήσεις για κοιλιακούς κλπ.
    Φυσικά η προπόνηση σε ένα οργανωμένο γυμναστήριο μπορεί να σου προσφέρει απείρως περισσότερες δυνατότητες. Στο σπίτι σίγουρα υπάρχουν περιορισμοί. Επιπλέον η συνδρομή στο γυμναστήριο θα σου έρθει και φθηνότερη από το να επενδύεις σε εξοπλισμό που σαφώς θέλει αρκετά χρήματα.
    Πάνω από όλα όμως κοίτα τον εαυτό σου, άκου το σώμα σου και μην παρασύρεσαι από τον Χ, Ψ που βλέπεις γύρω σου. Ο στόχος που έβαλες πιο πολύ σαν παγίδα θα λειτουργήσει παρά σαν κίνητρο. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Πειραματίζεσαι βλέπεις πως αντιδρά το σώμα σου και αναλόγως προχωράς.

  15. #15
    New Member babaliaris's Avatar
    Join Date
    13-02-20
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    35

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά!!! Μου δώσετε πολύ χρήσιμες συμβουλές! Σκέφτομαι να κάνω ένα βιντεάκι με όλες τις ασκήσεις που κάνω και να σας το δείξω για τυχόν λάθη, έτσι ώστε να με διορθώσετε. Δεν ξέρω πως να σας το δείξω όμως γιατί δεν μπορώ να ποσταρω λινκς ακόμα (πρέπει να έχω κάνει τουλάχιστον 50 ποστς) και στα συνημμένα δεν θα το δέχεται...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιον καλο φυσικοθεραπευτη?
    By AeronBeast in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 08-09-16, 21:09
  2. μπορειτε να προτεινετε κατι δραστικο?
    By savvi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-12, 22:27
  3. Μπορείτε να μου προτείνετε Διατροφή και ασκήσεις για Βάρη?
    By annam in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 1
    Last Post: 24-08-12, 13:02
  4. μπορειτε να μου προτεινετε μια βασικη διατροφη?
    By joef in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 28-04-07, 07:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •