Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 24 of 27 FirstFirst ... 142021222324252627 LastLast
Results 691 to 720 of 807
  1. #691
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ο καθενας δουλευει οπως θελει αν το παμε καθαρα απο θεμα προτιμησεων στα δυο αυτα μακροθρεπτικα.
    Οσον αφορα το πρακτικο κομματι και την αποδοση δεν εχεις να κερδισεις κατι με το να τρως παρα πολυ λιπος παρα μονο να ικανοποιησε εσυ ο ιδιος απο την αλλη ο υδατανθρακας ειναι κυρια πηγη ενεργειας για τον οργανισμο οποτε αν θες να εισαι περισσοτερο αποδοτικος στις προπονησεις σου θα πρεπει να δωσεις βαση εκει.
    0.5-1γρ λιπαρα ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι μια χαρα και επαρκες για την σωστη λειτουργια του οργανισμου σου και για τον κορεσμο σου.
    Ναι αγορινα δεν έχω σκοπό να πάω παραπάνω .. στα 70 είμαι αλλά Αν λες ότι μπορώ έως 1γρ / σωματικός βάρος με παίρνει να αναιβω λίγο σε λιπαρα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #692
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Ναι αγορινα δεν έχω σκοπό να πάω παραπάνω .. στα 70 είμαι αλλά Αν λες ότι μπορώ έως 1γρ / σωματικός βάρος με παίρνει να αναιβω λίγο σε λιπαρα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ναι μια χαρα , εν μερη οσο θες σε παιρνει αλλα αν ειναι να κοιταξουμε το βελτιστο πανω απο 1γρ δεν θα σε επωφελησει σε κατι σε σχεση με τον υδατανθρακα!

  3. #693
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Βάζω τα προγράμματα αυτής της εβδομάδας!






    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #694
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Μια ενημέρωση και από εμένα, είχα χτες πόδια και στο 4το σετ σκουατ ένιωσα το γόνατο να πονάει, επόμενο σετ εβαλα λιγοτερα κιλά και το τελευταίο δεν το έκανα καθόλου.. συνέχισα κανονικά την προπόνηση γιατί δεν είχα ενόχληση στις άλλες ασκήσεις. Λόγο του ότι δεν το πίεσα θεωρώ ότι δεν θα με τακαιπωρησει... Από κιλά γύρω στα 77, ξεκίνησα κρεατινουλα και είμαι στις 4 προπόνησης τη βδομάδα με κλασικό σπλιτ. Θερμίδες 2775 με 200πρωτ 325 υδατ και 75 λίπος. Προσπαθώ να τηρώ 5γευματα με 40γρ πρωτεΐνη σε κάθε γεύμα αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα να Τα έχω μοιρασμένα σε 5 γεύματα με ισόποση πρωτεΐνη. Παρολαυτα είμαι πάντα μέσα στα μάκρος και τις θερμίδες μου. Καλό ΣΚ σε όλους !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #695
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,653

    Default

    Χριστόφορε όλοι κατά καιρούς έχουμε νιώσει ενόχληση στο γόνατο με σκουοτ. Λίγο να χαλάσεις τη θέση ή την τεχνική δεν θέλει και πολύ.
    Ξεκούρασέ το για λίγο και πρόσεξε τη στάση σου την επόμενη φορά.
    Μη σκας με την ισοκατανομή της πρωτείης. Καλό είναι να υπάρχει ικανοποιητική πρωτεΐνη σε όλα τα γεύματα αλλά δε νομίζω ότι έχει και τόση μεγάλη διαφορά αν υπάρχουν αποκλίσεις.
    Δεν εδώ https://www.aminnu.com.br/files/Wolfe-02.pdf που είχε τρία γεύματα και συνέκρινε την ισομερή (33/33/33) και ανισομερή (15/20/65). Δεν παρατηρήθηκε καμία διαφορά σε αναβολική απόκριση, δύναμη ή άλλες παραμέτρους.
    Rome wasn't built in a day

  6. #696
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Χριστόφορε όλοι κατά καιρούς έχουμε νιώσει ενόχληση στο γόνατο με σκουοτ. Λίγο να χαλάσεις τη θέση ή την τεχνική δεν θέλει και πολύ.
    Ξεκούρασέ το για λίγο και πρόσεξε τη στάση σου την επόμενη φορά.
    Μη σκας με την ισοκατανομή της πρωτείης. Καλό είναι να υπάρχει ικανοποιητική πρωτεΐνη σε όλα τα γεύματα αλλά δε νομίζω ότι έχει και τόση μεγάλη διαφορά αν υπάρχουν αποκλίσεις.
    Δεν εδώ https://www.aminnu.com.br/files/Wolfe-02.pdf που είχε τρία γεύματα και συνέκρινε την ισομερή (33/33/33) και ανισομερή (15/20/65). Δεν παρατηρήθηκε καμία διαφορά σε αναβολική απόκριση, δύναμη ή άλλες παραμέτρους.
    η ερευνα αυτή εγινε σε ατομα 50-69 χρονων για να μελετήσουν την ληψη πρωτεινης στη απωλεια μυικης μαζας. Ατομα που εκαναν γυμναστική με αντιστάσεις δεν συμμετειχαν στην ερευνα. IMG_20201218_135902.jpg

    Κατα τα αλλα πιστεύω οτι ιδανικά θελουμε συνεχόμενη και σταθερή ληψη πρωτεινης στην μερα. Αν δεν το πετυχαινουμε παντα, δεν χαλασε ο κοσμος, αναλογα με το ποσο υψηλους στοχους εχει ο καθενας παει και η προσοχή στη λεπτομερεια.

    Χριστόφορε περαστικά για το ποδι , δεν θα ειναι τιποτα
    Last edited by Konstantina91; 18-12-20 at 15:00.

  7. #697
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Η συχνοτητα γευματων οπως και μια συγκεκριμενη ποσοτητα πρωτεινης ανα γευμα εχει να κανει με την διαδικασια πρωτεινοσυνθεσης στο σωμα .
    Με συγκεκριμενη ποσοτητα πρωτεινης θα γινει και το καταληλο amino spike στο αιμα το οποιο θα παρει καποιο διαστημα για να ξανα πεσει
    Θεωρω πως ετσι ανα γευμα μπορεις να εκμεταλευτεις καποια περισσοτερα σηματα πρωτεινοσυνθεσης στο σωμα.
    Δεν ειναι λαθος να μην ειναι ισσομοιρασμενη παντα μιλαμε για το βελτιστο γιαυτο και τοση λεπτομερεια

  8. #698
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Ευχαριστώ και τους 3. Βάζουμε πάντα τον πήχη και τους στόχους ψηλά για να πιάσουμε όσο καλύτερα γίνεται τους στόχους. Εφόσον πλέον υπάρχει η γνώση και γίνονται όλα όπως πρέπει προσπαθώ να τηρώ και τις λεπτομεριες όσο μπορώ.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #699
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Ευχαριστώ και τους 3. Βάζουμε πάντα τον πήχη και τους στόχους ψηλά για να πιάσουμε όσο καλύτερα γίνεται τους στόχους. Εφόσον πλέον υπάρχει η γνώση και γίνονται όλα όπως πρέπει προσπαθώ να τηρώ και τις λεπτομεριες όσο μπορώ.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ωραιος, δεν χρειαζεται να πιεζεσαι για τιποτα το να μην κανεις κατι ακριβως δεν χαθηκε ο κοσμος οσο ως επι το πλειστον τηρεις ολα τα υπολοιπα! Μην κοιταμε τη λεπτομερεια και αφηνουμε τα υπολοιπα ετσι? (γενικα το λεω )
    Μια χαρα τα πας Χριστοφορε!

  10. #700
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ωραιος, δεν χρειαζεται να πιεζεσαι για τιποτα το να μην κανεις κατι ακριβως δεν χαθηκε ο κοσμος οσο ως επι το πλειστον τηρεις ολα τα υπολοιπα! Μην κοιταμε τη λεπτομερεια και αφηνουμε τα υπολοιπα ετσι? (γενικα το λεω )
    Μια χαρα τα πας Χριστοφορε!
    Συμφωνώ Φουλ αγορινα . Να σαι καλά !!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #701
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Το γόνατο δυστυχώς δεν επανήλθε. Καθίσματα / προβολές και goblet squat αντικαταστάθηκαν με hip thrusts με βάρη, προσαγωγούς και γλουτούς με λάστιχα, είπε να δουλέψω λίγο γλουτους επειδή δεν επιβαρύνεται το γόνατο. Κάθε παρατήρηση δεκτή. Δεν είναι τρομερός πόνος στο γόνατο είναι απλά μια ενόχληση στα σύνορα έσω πλατύ και γονάτου αλλά δεν θέλω να το ζορίσω καθόλου γιατί φοβάμαι μην μείνω τελείως εκτός.Παντος δεν είμαι σιγουρος αν είναι γόνατο η αν είναι μυικος ο πονος. Ξενερα γενικά αλλά προσέχουμε για να έχουμε. .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #702
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλά έκανες και αντικατέστησες τις ασκήσεις, Χριστόφορε. Ξεκούρασέ το λιγάκι και δες πώς θα πάει, για αρχή.

  13. #703
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by astrosunnefo View Post
    Καλά έκανες και αντικατέστησες τις ασκήσεις, Χριστόφορε. Ξεκούρασέ το λιγάκι και δες πώς θα πάει, για αρχή.
    Ετσι θα κάνω ναι και βλέπουμε ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #704
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Δοκίμασες πχ να κάνεις καθίσματα χωρίς φορτίο; Ενοχλεί το ίδιο; Δεν σε ρώτησα χθες.

  15. #705
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by astrosunnefo View Post
    Δοκίμασες πχ να κάνεις καθίσματα χωρίς φορτίο; Ενοχλεί το ίδιο; Δεν σε ρώτησα χθες.
    Ενοχλούσε ναι.. και όταν πω να σηκωθώ αν έχω κατσει σε περίεργη στάση ενοχλεί δηλαδή


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #706
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Τότε, σε πρώτη φάση, σίγουρα ξεκούραση και βλέπεις πώς θα πάει. :)

  17. #707
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Έδειξα στο γιατρό τις εξετάσεις και μου είπε ότι πρέπει να ξεκουράζομαι περισσότερο και να ρίξω τον όγκο προπόνησης γιατί οι τιμές δείχνουν υπερ προπόνηση. Η αλήθεια είναι ότι ξεσκίζομαι κάθε φορά γιατί δεν ήξερα ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο επειδή κάνει κακό.. Είχα στο μυαλό μου ότι πρέπει να τα δίνουμε όλα για να δώσουνε το ερέθισμα στους μύες.. Μου είπε να πάρω λευκινη γλουταμινι bcaa hmb και κρεατινη και να πάρω milk thistle kai liv 52 αν θέλω για το στομάχι και λεω να πάρω μόνο το μιλκ.
    Μου είπε ότι οι τιμές είναι νορμαλ εφόσον είχα κάνει γυμναστική αλλά παρολαυτα εγώ δεν καταλαβαίνω πως είναι οκ εφόσον είναι ξεπερασμένες. Η τιμή στο Συκώτι δείχνει ότι το επιβαρύνω παραπάνω από όσο μπορεί , άσχετα αν οφείλετε στη γυμναστική , το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Δηλαδή ναι οκ είναι ανεβασμένες οι τιμές λόγο της άθλησης αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι αναιβασμενες και επιβαρύνονται παραπάνω από κάποιον που δεν είναι αναιβασμενες επειδή δεν κάνει άσκηση.
    Γενικά ψηλοξενερα. Έχω στο μυαλό μου να πάω όλα τα συμπληρώματα , να προσπαθώ από 6 να πάω στις 8 ώρες υπνο , να μειώσω λίγα σετ στις ασκήσεις και τέλος να μειώσω πρωτεΐνη γιατί πιστεύω ότι μπορεί να ευθύνεται και αυτό για τις ανεβασμένες τιμές στο συκώτι. Από 200γρ πρωτεΐνη λεω να πω στο 1.5Χ σωματικό βάρος άρα να μου βγει 120γρ πρωτεΐνη (να υπολογίζω μόνο την ζωική). Απόψεις γνώμες κτλ δεκτές


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #708
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Xριστοφορε πιο πολυ αγχωμενος μου φαινεσαι με τις εξετασεις.. παρα ενημερωμενος..
    Δεν υπαρχει κανενας λογος να αγχωνεσαι σου τα ειχε εξηγησει και η Κωνσταντινα σε αλλο ποστ.
    Γενικοτερα και οι τιμες στο συκωτι σου και το cpk σου ειναι φυσιολογικες για καποιον που κανει προπονηση με αντιστασεις δεν υπαρχει κατι που πρεπει να σε ανησυχει..
    Επειδη καταλαβαινω πως μπορει να νιωθεις δεν αναιρω σε καμια περιπτωση τον γιατρο σου αλλα εγω βλεπω πως αντι να εχεις μια εικονα για το τι γινεται προσπαθεις να αλλαξεις ολη τη μεθοδολογια σου γυρω απο τη προπονηση αλλα και γενικοτερα
    Συμφωνω στο να αυξησεις τον υπνο σου
    στα υπολοιπα διαφωνω το να μην πιεζεσαι στη προπονηση θα φερει το αντιθετο αποτελεσμα που θες γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα πας στο αλλο ακρο απο το φοβο που εχεις, μειωνωντας επισης την πρωτεινη σου μειωνεις και την αναρρωση σου επισης

    Και εγω αν κανω εξετασεις τωρα οι τιμες μου στο συκωτι θα ειναι πανω απο το οριο
    Καταναλωνω 3+χ σωματικο μου βαρος σε πρωτεινη
    Οι προπονησεις μου ειανι στην απολυτη αποτυχια καθε φορα , απο οτι βλεπεις ειμαι εν ζωη



    Μην αδειασεις το πορτοφολι σου τσαμπα ουτε για συμπληρωματα ουτε για τποτα εισαι υγιης και οσο συνεχιζεις να προπονεισαι και να κανεις διατροφη θα συνεχισεις να εισαι και θα εχεις και ενα οπτικο αποτελεσμα αλοιμονο 27 χρονων εισαι προς θεου .
    Καλο ειναι να κανουμε καποιες εξετασεις να εχουμε μια εικονα για το τι γινεται ενημερωσου ομως πριν πας, δεν απευθυνεται σε εναν ανθρωπο αδρανη με μειωμενη δραστηριοτητα μεσα στη μερα του και απραγια, διαφορετικες τιμες θα εχεις εσυ και διαφορετικες τιμες καποιος ο οποιος ακολουθει μεσογειακη διατροφη και καθεται στο καναπε του :)

    *Κοβω το χερι μου οτι δεν υπερπροπονεισαι και μην με παρεξηγησεις με αυτο που λεω δεν το λεω για κακο το ξερεις οτι οσες φορες σου γραφω προσπαθω να σε βοηθησω επειδη μου εισαι συμπαθης.
    Last edited by Greg0ry; 29-12-20 at 18:48.

  19. #709
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Xριστοφορε πιο πολυ αγχωμενος μου φαινεσαι με τις εξετασεις.. παρα ενημερωμενος..
    Δεν υπαρχει κανενας λογος να αγχωνεσαι σου τα ειχε εξηγησει και η Κωνσταντινα σε αλλο ποστ.
    Γενικοτερα και οι τιμες στο συκωτι σου και το cpk σου ειναι φυσιολογικες για καποιον που κανει προπονηση με αντιστασεις δεν υπαρχει κατι που πρεπει να σε ανησυχει..
    Επειδη καταλαβαινω πως μπορει να νιωθεις δεν αναιρω σε καμια περιπτωση τον γιατρο σου αλλα εγω βλεπω πως αντι να εχεις μια εικονα για το τι γινεται προσπαθεις να αλλαξεις ολη τη μεθοδολογια σου γυρω απο τη προπονηση αλλα και γενικοτερα
    Συμφωνω στο να αυξησεις τον υπνο σου
    στα υπολοιπα διαφωνω το να μην πιεζεσαι στη προπονηση θα φερει το αντιθετο αποτελεσμα που θες γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα πας στο αλλο ακρο απο το φοβο που εχεις, μειωνωντας επισης την πρωτεινη σου μειωνεις και την αναρρωση σου επισης

    Και εγω αν κανω εξετασεις τωρα οι τιμες μου στο συκωτι θα ειναι πανω απο το οριο
    Καταναλωνω 3+χ σωματικο μου βαρος σε πρωτεινη
    Οι προπονησεις μου ειανι στην απολυτη αποτυχια καθε φορα , απο οτι βλεπεις ειμαι εν ζωη



    Μην αδειασεις το πορτοφολι σου τσαμπα ουτε για συμπληρωματα ουτε για τποτα εισαι υγιης και οσο συνεχιζεις να προπονεισαι και να κανεις διατροφη θα συνεχισεις να εισαι και θα εχεις και ενα οπτικο αποτελεσμα αλοιμονο 27 χρονων εισαι προς θεου .
    Καλο ειναι να κανουμε καποιες εξετασεις να εχουμε μια εικονα για το τι γινεται ενημερωσου ομως πριν πας, δεν απευθυνεται σε εναν ανθρωπο αδρανη με μειωμενη δραστηριοτητα μεσα στη μερα του και απραγια, διαφορετικες τιμες θα εχεις εσυ και διαφορετικες τιμες καποιος ο οποιος ακολουθει μεσογειακη διατροφη και καθεται στο καναπε του :)

    *Κοβω το χερι μου οτι δεν υπερπροπονεισαι και μην με παρεξηγησεις με αυτο που λεω δεν το λεω για κακο το ξερεις οτι οσες φορες σου γραφω προσπαθω να σε βοηθησω επειδη μου εισαι συμπαθης.
    Ναι ρε δε παρεξηγώ απλά μου χει κολλήσει το κεφάλι και δε μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Όπως λες είμαι 27 τώρα , όλα τα ζωτικά όργανα δουλεύουν ρολόι και είμαι υγιής. Εάν όμως οι τιμές στο συκώτι είναι ανεβασμένες άνω του φυσιολογικού, αυτό σημαίνει ότι το συκώτι επιβαρύνεται παραπάνω από το φυσιολογικό. Τώρα είμαι οκ αλλά σε 10 20 40 χρόνια , θα είμαι; Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πχ να σταματήσεις 2 μέρες πριν τη γυμναστική για να κανεις τις εξετάσεις , εφόσον 365 μέρες το χρόνο οι τιμές σου οι αντιπροσωπευτικές είναι οι υψηλές τιμές λόγω της γυμναστικής. Η cpk να το καταλάβω ότι αυξάνεται λόγο μυϊκής καταπόνησης , το συκώτι όμως γιατί να αναιβει η τιμή του από άσκηση ; Πιο λογικό μου φενεται να είναι από διατροφή (παραπανω πρωτεΐνη )
    Οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι πολύ κότα σε θέματα υγείας, έχω κάνει πολλές μ@&κιες και καταχρήσεις στη ζωή μου αλλά θέλω να είμαι υγιής πάνω απολα.
    Το άγχος μου είναι ότι οι τιμές μου θα είναι πάντα ανεβασμένες άνω του φυσιολογικού και οι τιμές που θα πάρω αν κάνω εξετάσεις χωρις να έχω προπονηθεί δεν θα είναι ένδυκτικες.. Και ετσιβοπως το έχω στο κεφάλι μου, μακροχρόνια μπορεί να έχω πρόβλημα. Μπορεί να είμαι και λάθος δε λεω ότι έχω δίκιο γιαυτο το συζητάω ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #710
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Ναι ρε δε παρεξηγώ απλά μου χει κολλήσει το κεφάλι και δε μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Όπως λες είμαι 27 τώρα , όλα τα ζωτικά όργανα δουλεύουν ρολόι και είμαι υγιής. Εάν όμως οι τιμές στο συκώτι είναι ανεβασμένες άνω του φυσιολογικού, αυτό σημαίνει ότι το συκώτι επιβαρύνεται παραπάνω από το φυσιολογικό. Τώρα είμαι οκ αλλά σε 10 20 40 χρόνια , θα είμαι; Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πχ να σταματήσεις 2 μέρες πριν τη γυμναστική για να κανεις τις εξετάσεις , εφόσον 365 μέρες το χρόνο οι τιμές σου οι αντιπροσωπευτικές είναι οι υψηλές τιμές λόγω της γυμναστικής. Η cpk να το καταλάβω ότι αυξάνεται λόγο μυϊκής καταπόνησης , το συκώτι όμως γιατί να αναιβει η τιμή του από άσκηση ; Πιο λογικό μου φενεται να είναι από διατροφή (παραπανω πρωτεΐνη )
    Οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι πολύ κότα σε θέματα υγείας, έχω κάνει πολλές μ@&κιες και καταχρήσεις στη ζωή μου αλλά θέλω να είμαι υγιής πάνω απολα.
    Το άγχος μου είναι ότι οι τιμές μου θα είναι πάντα ανεβασμένες άνω του φυσιολογικού και οι τιμές που θα πάρω αν κάνω εξετάσεις χωρις να έχω προπονηθεί δεν θα είναι ένδυκτικες.. Και ετσιβοπως το έχω στο κεφάλι μου, μακροχρόνια μπορεί να έχω πρόβλημα. Μπορεί να είμαι και λάθος δε λεω ότι έχω δίκιο γιαυτο το συζητάω ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Αυτο σου εξηγησα και παραπανω Χριστοφορε οι τιμες στο συκωτι ειναι Λογικο να ειναι λιγο ανεβασμενες πανω απο το οριο αλλα ειναι φυσιολογικο στη περιπτωση σου (μας)
    πιστεψε με δεν επιβαρυνεται ετσι απλα το συκωτι..
    Πρεπει να καταλαβεις οτι τα ορια που υπαρχουν στις εξετασεις δεν αναφερονται σε ατομα που γυμναζονται η ειναι αθλητες επισης..

    Μια ερωτηση θα σου κανω φανταζομαι εχεις δει ατομα που εχουν κανει εξετασεις και η διατροφη τους ειναι σκουπιδια καπνιζουν πινουν παρολαυτα στις εξετασεις φαινονται οτι ειναι υγιης σε ολα μακροχρονια ποιος θα εχει το προβλημα? :)

    Αλοιμονο αν ειναι να σταματησουμε να γυμναζομαστε η να πιεζομαστε ειτε οσον αφορα τα βαρη η τη δραστηριοτητα μας μεσα στη ημερα αυτο που κανεις τωρα ειναι ΥΓΕΙΑ οχι η απραγια η κατι αλλο αναθεωρησε δεν κανεις τιποτα κακο η ανθυγιεινο αυτη τη στιγμη αντιθετως..

  21. #711
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Αυτο σου εξηγησα και παραπανω Χριστοφορε οι τιμες στο συκωτι ειναι Λογικο να ειναι λιγο ανεβασμενες πανω απο το οριο αλλα ειναι φυσιολογικο στη περιπτωση σου (μας)
    πιστεψε με δεν επιβαρυνεται ετσι απλα το συκωτι..
    Πρεπει να καταλαβεις οτι τα ορια που υπαρχουν στις εξετασεις δεν αναφερονται σε ατομα που γυμναζονται η ειναι αθλητες επισης..

    Μια ερωτηση θα σου κανω φανταζομαι εχεις δει ατομα που εχουν κανει εξετασεις και η διατροφη τους ειναι σκουπιδια καπνιζουν πινουν παρολαυτα στις εξετασεις φαινονται οτι ειναι υγιης σε ολα μακροχρονια ποιος θα εχει το προβλημα? :)

    Αλοιμονο αν ειναι να σταματησουμε να γυμναζομαστε η να πιεζομαστε ειτε οσον αφορα τα βαρη η τη δραστηριοτητα μας μεσα στη ημερα αυτο που κανεις τωρα ειναι ΥΓΕΙΑ οχι η απραγια η κατι αλλο αναθεωρησε δεν κανεις τιποτα κακο η ανθυγιεινο αυτη τη στιγμη αντιθετως..
    Έχω δει άτομα τέτοια προφανώς και εγώ ετσι ήμουν.. Απλά ρε Συ δε καταλαβαίνω γιατί για εμάς δεν είναι επιβαρυντικό ενώ για έναν μη αθλουμενο είναι , ίδιο συκώτι δεν έχουμε;
    Εκτός εάν ισχύει το γεγονός, ότι δεν μας νοιάζει η τιμή του συκωτιού η της cpk, αλλά η αιτία όπου έχει αυξηθεί η τιμή του. Και αν η αιτία είναι η γυμναστική τότε δεν υπάρχει θέμα. Οι δείκτες δηλαδή των τιμών να μην είναι δικτες καταπόνησης των ζωτικών οργάνων αλλά να είναι απλά μέσοι όροι και η καταπόνηση των ζωτικών οργάνων να ξεκινάει σε πολύ υψηλότερες τιμές από τα όρια που θέτουν οι εξετάσεις σαν όρια. Ισχύει όμως κατι τέτοιο;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #712
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Ναι ρε δε παρεξηγώ απλά μου χει κολλήσει το κεφάλι και δε μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Όπως λες είμαι 27 τώρα , όλα τα ζωτικά όργανα δουλεύουν ρολόι και είμαι υγιής. Εάν όμως οι τιμές στο συκώτι είναι ανεβασμένες άνω του φυσιολογικού, αυτό σημαίνει ότι το συκώτι επιβαρύνεται παραπάνω από το φυσιολογικό. ..

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    οι τιμες αυτες που είχες αυξημένες, έχουν υψηλή ευαισθησία αλλά μικρή ειδικότητα για τη λειτουργια του συκωτιού. Αυτό σημαίνει ότι ανεβαίνουν εύκολα, αλλά ανεβαίνουν από πολλους παράγοντες.
    Ενας παράγοντας που τις ανεβάζει ειναι η μυική βλάβη ( από προπόνηση πχ). Επίσης ανεβαινουν μετά απο καθε σου γεύμα. Γι αυτό προτείνεται να τις ελεγξεις μετα απο νηστεια 8-12 ωρών.
    Αν θέλεις να εχεις τέλειες τιμές συκωτιού 365,ακόμη και μετά από προπόνηση, γιατί να μην θέλεις να εχεις τέλειες τιμές όλο το 24ωρο?


    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πχ να σταματήσεις 2 μέρες πριν τη γυμναστική για να κανεις τις εξετάσεις

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Γιατί οι τιμές αναφορας , αναφέρονται σε αγύμναστους και νηστικούς. Είναι προυπόθεση για να κάνεις το τεστ. Όπως μετά από γευμα θα βγάλεις υψηλά τριγλυκερίδια, γλυκόζη και χολοστερόλη. Οι αυξημένες τιμές θα υποδηλώνουν προσφατο γεύμα, όχι ότι εισαι ενας διαβητικός στα όρια καρδιακού επεισοδίου.

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    έχω κάνει πολλές μ@&κιες και καταχρήσεις στη ζωή μου αλλά θέλω να είμαι υγιής πάνω απολα.
    Το άγχος μου είναι ότι οι τιμές μου θα είναι πάντα ανεβασμένες άνω του φυσιολογικού και οι τιμές που θα πάρω αν κάνω εξετάσεις χωρις να έχω προπονηθεί δεν θα είναι ένδυκτικες.. Και ετσιβοπως το έχω στο κεφάλι μου, μακροχρόνια μπορεί να έχω πρόβλημα. Μπορεί να είμαι και λάθος δε λεω ότι έχω δίκιο γιαυτο το συζητάω ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Εφ όσον ο γιατρόςσου είπε οτι είναι λογικό να ειναι ανεβασμενες οι τιμες λογω της ασκησης, δεν καταλαβαινω γιατί αγχώνεσαι.Παρ όλα αυτά, θυμάμαι που είπες ότιγια το θεματάκι στη καρδιά σου είπεο γιατρος να μην σε φτάνεις στα όρια, οπότε ετσι πρεπει να κινηθεις.

    Υπαρχουν ερευνες που δειχνουν ότι η κατανάλωση πρωτεινης εως και 3γρ ανα κιλό ειναι απόλυτα ασφαλής για άτομα χωρις προυπαρχοντα προβλήματα υγείας. (Εχουν ελεγχθει μεχρι και ποσοτητες 4-5 γρ πρωτεινης ανα κιλο σβ, χωρις να ανεβουν οι δεικτες του ηπατος ή των νεφρων) .

    Παρ όλα αυτά , πιστεύω ότι η ζωή αυτή ειναι μικρή για να αγχωνεσαι και πρεπει να κανεις αυτό που θα σε κάνει να εισαι ηρεμος. Αν αυτο σημαινει ληψη πρωτεινης 1γρ/kg, ας ειναι!

  23. #713
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Εκτός εάν ισχύει το γεγονός, ότι δεν μας νοιάζει η τιμή του συκωτιού η της cpk, αλλά η αιτία όπου έχει αυξηθεί η τιμή του.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Ισχύει, ( εντός οριων). Με Sgot 60 σε νοιάζει η αιτία και μονο. Αν μιλάμε για SGOT x5 το φυσιολογικό όριο, ψαχνεις την αιτία για να τη θεραπεύσεις.

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Οι δείκτες δηλαδή των τιμών να μην είναι δικτες καταπόνησης των ζωτικών οργάνων αλλά να είναι απλά μέσοι όροι και η καταπόνηση των ζωτικών οργάνων να ξεκινάει σε πολύ υψηλότερες τιμές από τα όρια που θέτουν οι εξετάσεις σαν όρια. Ισχύει όμως κατι τέτοιο;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Δεν είναι όλες οι τιμές μιας εξετασης αίματος δεικτες καταπόνησης.

    Υπαρχουν δεικτες που μπορεί να σημαινουν 1002, όπως η Sgot. Ο γιατρός κρίνει, αν συντρεχουν παραγοντες που την ανεβαζουν και ζητάει επανεξέταση, υπέρηχο ήπατος, βιοψία ηπατος αν φοβαται οτι κατι παει στραβά με το συκώτι σου.


    Υπάρχουν και δεικτες που αν τους βρεις αυξημενους κανεις το σταυρό σου και πας νοσοκομειο.

    Από τη στιγμή που πήγες σε γιατρό, σου είπεοτι εισαι καλάκαι εσυ δεν εχεις κανενα απολυτως συμπτωμα, το αγχος ειναι περιττο νομιζω.
    Last edited by Konstantina91; 29-12-20 at 20:16.

  24. #714
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Αγχώνομαι γιατί ρώτησα το γιατρό τα ίδια και δεν πηρα σαφή απάντηση.. Γενικά δεν είμαι τύπος που αγχονεται αλλά άμα έχει να κάνει το θέμα με υγεία τρελενομαι δεν αγχώνομαι. Σας ευχαριστώ και τους δυο για άλλη μια φορά θα ξεκοκαλισω λίγο το φορουμ και το ιντερνετ και λεω να μη κάνω σήμερα και αύριο βάρη να πω μεθαύριο για εξετάσεις να σιγουρευτώ έστω αρχικά ότι δεν είναι απο τη διατροφή για να μη τα αλλάξω τσάμπα..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #715
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Καλημέρα σε όλους, έχω την εξής απόρροια και θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι σε περίοδο που θέλω να βαλω όσο πιο πολλά μυϊκά κιλά γίνεται και δεν ξεκίνησα lean αυτή τη διαδικασία λόγο κάποιων λαθών που είχαν γίνει στο παρελθόν. Έχω φτάσει 78-79 κιλά και η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά κομπλέ από λίπος, γιατί με θυμάμαι στα 76 77 από κρεμάλες άλλων χρονων που ήμουν πολυ χειρότερα στον καθρέφτη.
    Έχω σκοπό να πάω τουλάχιστον έως σεπτεμβρι υπερθερμιδικα (να κλείσω ένα χρόνο) και μετά να πάω να χάσω το λίπος. Είναι σωστή σαν κίνηση η θα έπρεπε να κάνω δίαιτα νωρίτερα λόγο του ότι μπορεί να γεμίσω με αρκετό λίπος με συνέπεια όταν πάω να το χάσω να χάσω και όλη τη μυικότητα που πηρα; Ξερω ότι δε γίνεται να την κρατήσω όλη, αλλά φοβάμαι μη την χάσω και όλη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #716
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,653

    Default

    Χριστόφορε ο γενικός κανόνας είναι να μην υπερβαίνουμε το 15% λίπος.
    Ο καθένας βάζει κάποια όρια που όταν τα υπερβεί κάνει "καθάρισμα" Το κατά πόσο μπορείς να συνεχίσεις σε όγκο για 9 ακόμη μήνες εξαρτάται από την κατάσταση που έχεις τώρα και το ρυθμό αύξησης λίπους που θα έχει η προσέγγισή σου. Στατιστικά βέβαια για να συνεχίσεις μέχρι Σεπτέμβρη θα έπρεπε να βάζεις πολύ λίγο λίπος κάθε μήνα - ουσιαστικά να κινήσεις σε - ή λίγο πάνω - θερμίδες συντήρησης.
    Το κατά πόσο θα χάσεις άλιπη μάζα όταν κάνεις δίαιτα δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το αν θα το κάνεις σήμερα ή ένα χρόνο μετά αλλά με την προσέγγιση που θα ακολουθήσεις (έλλειμμα και σύσταση διατροφής).
    Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις κάποια όρια λίπους και όταν τα φτάσεις - σε 1 μήνα ή σε 10 ή όποτε γίνει αυτό- να κάνεις κάποιο καθάρισμα και μετά να ξανασυνεχίσεις εφόσον θες την απόκτηση μάζας.
    Rome wasn't built in a day

  27. #717
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Καλημέρα σε όλους, έχω την εξής απόρροια και θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι σε περίοδο που θέλω να βαλω όσο πιο πολλά μυϊκά κιλά γίνεται και δεν ξεκίνησα lean αυτή τη διαδικασία λόγο κάποιων λαθών που είχαν γίνει στο παρελθόν. Έχω φτάσει 78-79 κιλά και η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά κομπλέ από λίπος, γιατί με θυμάμαι στα 76 77 από κρεμάλες άλλων χρονων που ήμουν πολυ χειρότερα στον καθρέφτη.
    Έχω σκοπό να πάω τουλάχιστον έως σεπτεμβρι υπερθερμιδικα (να κλείσω ένα χρόνο) και μετά να πάω να χάσω το λίπος. Είναι σωστή σαν κίνηση η θα έπρεπε να κάνω δίαιτα νωρίτερα λόγο του ότι μπορεί να γεμίσω με αρκετό λίπος με συνέπεια όταν πάω να το χάσω να χάσω και όλη τη μυικότητα που πηρα; Ξερω ότι δε γίνεται να την κρατήσω όλη, αλλά φοβάμαι μη την χάσω και όλη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Xριστοφορε επειδη ξερω την κατασταση σου λιγο καλυτερα ναι δεν ξεκινησες απο καλη βαση ναι ειχες ηδη καποιο λιπος πανω σου , το θεμα ηταν οτι τοτε υπηρχε ο σκοπος του να φτιαξουμε τον μεταβολισμο σου για αρχη και αν γυρισεις και δεις τις φωτογραφιες τις πριν θα παρατηρησεις οτι η συσταση του σωματος σου γινοταν ολο και καλυτερη αν θυμασαι ανεβαζες φαγητο και επεφτες σε βαρος ξεκινησες απο 1,700 θερμιδες και ειχες το ιδιο βαρος στις 2,300. Σαν πρωταρχικος σκοπος ηταν εκεινος αλλα παλι ειχες ακομα λιπος επανω σου δεν ξεκινησες εντελως καθαρος για να εχεις μεγαλα περιθωρια δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο θα καταλαβεις γιατι παρακατω.

    Στην δικια σου περιπτωση τωρα μιας που σε διαβαζω αλλα και σου γραφω και μπορω να εχω σε εισαγωγικα μια παραπανω αποψη για να σε συμβουλευσω αν δεν εχεις προβλημα να λιπωσεις παραπανω μπορεις να το κρατησεις μεχρι το σεπτεμβρη εδω βεβαια υπαρχουν καποια αλλα..

    -Την περιπτωση που θα χρειαστει να κανεις διαιτα θα πεσεις πιο χαμηλα σε θερμιδες και θα εισαι περισσοτερο καιρο σε ελλειμα θα χασεις παραπανω χρονο μενωντας υποθερμιδικα για να φυγει το περιττο λιπος

    -Γενικοτερα εχουμε την ταση να χτιζουμε πιο βελτιστα μυικη μαζα σε χαμηλωτερα ποσοστα λιπους γιαυτο και δεν <<προτεινεται>> να ξεκινας απο πολυ ψηλα επισης περαν του προηγουμενου που σου εγραψα. Οταν λεω ψηλα αναφερομαι στο 20% + σε μια περιοδο πλεονασματος εσυ θετεις το ποσοστο για εναν φυσικο αθλητη ειναι δυσκολο και λαθος κατ'εμε να μενει lean ολο τον χρονο αν θελει να δει ουσιωδη διαφορα πανω του χρονο με το χρονο παρολαυτα τωρα σου λεω πραγματα που ισως δεν σου χρειαστουν ποτε παντα εχει να κανει με τους στοχους του καθενα..

    Ξανα γυρναω σε εσενα λοιπον, εγω στην θεση σου θα εκανα ενα mini cut για 6-8 εβδομαδες καπου στον μαιο να καθαριζα ως εναν βαθμο και μετα θα ξανα γυρναγα κατευθειαν σε πλεονασμα γιατι κακα τα ψεματα Χριστοφορε δεν εχεις πολυ κρεας πανω σου αυτη τη στιγμη πρεπει να αφιερωσεις αρκετο χρονο στο να βαλεις μυικη μαζα.

    Οσον αφορα την μυικη μαζα οχι δεν προκειται να χασεις αν οι προπονησεις σου ειναι σωστες και η πρωτεινη σου ειναι σε μια φυσιολογικη ποσοτητα , ειναι πολυ δυσκολο να χασεις ετσι απλα μυικη μαζα, και εκει που θελω να καταληξω μεσω αυτου ειναι πως:

    ΟΛΑ εξαρτιωνται απο την προπονηση δεν πα να τρως σε πλεονασμα δεν πα να τρως και τις πιο ''clean'' τροφες ( εδω ο καθενας το οριζει οπως το θελει δεν θα πω πολλα ) ΑΝ η προπονηση σου ειναι παιχνιδακι οχι κρεας δεν προκειται να βαλεις θα εισαι ιδιος μια ζωη..
    Βιβλιαρακι και Progress Χριστοφορε στα χω ξανα πει και στα ξανα λεω δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα ειναι η πραγματικη αληθεια μεσα απο την προπονηση θα φανει η ολη προσπαθεια σου πανω σου
    !

  28. #718
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Xριστοφορε επειδη ξερω την κατασταση σου λιγο καλυτερα ναι δεν ξεκινησες απο καλη βαση ναι ειχες ηδη καποιο λιπος πανω σου , το θεμα ηταν οτι τοτε υπηρχε ο σκοπος του να φτιαξουμε τον μεταβολισμο σου για αρχη και αν γυρισεις και δεις τις φωτογραφιες τις πριν θα παρατηρησεις οτι η συσταση του σωματος σου γινοταν ολο και καλυτερη αν θυμασαι ανεβαζες φαγητο και επεφτες σε βαρος ξεκινησες απο 1,700 θερμιδες και ειχες το ιδιο βαρος στις 2,300. Σαν πρωταρχικος σκοπος ηταν εκεινος αλλα παλι ειχες ακομα λιπος επανω σου δεν ξεκινησες εντελως καθαρος για να εχεις μεγαλα περιθωρια δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο θα καταλαβεις γιατι παρακατω.

    Στην δικια σου περιπτωση τωρα μιας που σε διαβαζω αλλα και σου γραφω και μπορω να εχω σε εισαγωγικα μια παραπανω αποψη για να σε συμβουλευσω αν δεν εχεις προβλημα να λιπωσεις παραπανω μπορεις να το κρατησεις μεχρι το σεπτεμβρη εδω βεβαια υπαρχουν καποια αλλα..

    -Την περιπτωση που θα χρειαστει να κανεις διαιτα θα πεσεις πιο χαμηλα σε θερμιδες και θα εισαι περισσοτερο καιρο σε ελλειμα θα χασεις παραπανω χρονο μενωντας υποθερμιδικα για να φυγει το περιττο λιπος

    -Γενικοτερα εχουμε την ταση να χτιζουμε πιο βελτιστα μυικη μαζα σε χαμηλωτερα ποσοστα λιπους γιαυτο και δεν <<προτεινεται>> να ξεκινας απο πολυ ψηλα επισης περαν του προηγουμενου που σου εγραψα. Οταν λεω ψηλα αναφερομαι στο 20% + σε μια περιοδο πλεονασματος εσυ θετεις το ποσοστο για εναν φυσικο αθλητη ειναι δυσκολο και λαθος κατ'εμε να μενει lean ολο τον χρονο αν θελει να δει ουσιωδη διαφορα πανω του χρονο με το χρονο παρολαυτα τωρα σου λεω πραγματα που ισως δεν σου χρειαστουν ποτε παντα εχει να κανει με τους στοχους του καθενα..

    Ξανα γυρναω σε εσενα λοιπον, εγω στην θεση σου θα εκανα ενα mini cut για 6-8 εβδομαδες καπου στον μαιο να καθαριζα ως εναν βαθμο και μετα θα ξανα γυρναγα κατευθειαν σε πλεονασμα γιατι κακα τα ψεματα Χριστοφορε δεν εχεις πολυ κρεας πανω σου αυτη τη στιγμη πρεπει να αφιερωσεις αρκετο χρονο στο να βαλεις μυικη μαζα.

    Οσον αφορα την μυικη μαζα οχι δεν προκειται να χασεις αν οι προπονησεις σου ειναι σωστες και η πρωτεινη σου ειναι σε μια φυσιολογικη ποσοτητα , ειναι πολυ δυσκολο να χασεις ετσι απλα μυικη μαζα, και εκει που θελω να καταληξω μεσω αυτου ειναι πως:

    ΟΛΑ εξαρτιωνται απο την προπονηση δεν πα να τρως σε πλεονασμα δεν πα να τρως και τις πιο ''clean'' τροφες ( εδω ο καθενας το οριζει οπως το θελει δεν θα πω πολλα ) ΑΝ η προπονηση σου ειναι παιχνιδακι οχι κρεας δεν προκειται να βαλεις θα εισαι ιδιος μια ζωη..
    Βιβλιαρακι και Progress Χριστοφορε στα χω ξανα πει και στα ξανα λεω δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα ειναι η πραγματικη αληθεια μεσα απο την προπονηση θα φανει η ολη προσπαθεια σου πανω σου
    !
    Δε με νοιάζει να λίπωσω παραπάνω ούτε να μαι lean όλο το χρόνο. Την ξεπέρασα αυτή τη φάση τώρα θέλω απλά να μεγαλώσω μυϊκά και κάθε χρόνο να μαι και ποιο μεγάλος ... βιβλιαράκι κρατάω με σημειώσεις , έχω πει 4 μέρες προπόνηση με κλασικό σπλιτ και πιστεύω κάνω αρκετά καλές προπονήσεις , σίγουρα καλύτερα από παλιά... Ωραία συμβουλή αυτή με το μινικατ όταν έρθει η ώρα θα δούμε ακριβώς πως θα ρίξουμε θερμίδες και πως θα αναιβασουμε ξανά.
    Ευχαριστώ πολύ και σένα και τον Μεμο για το χρόνο σας παιδιά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #719
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Καλημέρα και καλό μηνα σε όλους. Μπήκαν να κάνω ένα update μιας και έχω καιρό να γράψω λόγο έλλειψης χρόνου.
    Τα κιλά μου είναι στα 80+-. Συνεχίζω με 4ημερο σπλιτ με λίγο διαφορετικές ασκήσεις (διαφορετικές λαβές κτλ). Οι θερμίδες είναι στις 2900 με 190πρωτεινη 355υδατανθρακα και 80 λιπαρά. Ξεκίνησα από την προηγούμενη εβδομάδα και μια φορά την εβδομάδα τρέξιμο, πιο πολύ για το καρδιοαναπνευστικο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #720
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Καλημέρα σε όλους. Φουλ ξενερωμενος μιας και έχω νευροκαβαλικεμα στον αυχένα από την Κυριακή καο είμαι με κολάρο και κρέμες. Δε μπορώ να κάνω βάρη γιατί ο πόνος είναι αρκετός και πιστεύω αν το ταλαιπορησω θα αναρωτώ ακόμα πιο αργά. Δεν αναιβασα θερμίδες που ήταν να αναιβασω αυτή τη βδομάδα λόγο τπυ ότι δεν κάνω άσκηση.. ελπίζω να περάσει σύντομα. Καλή δύναμη σε όλους


    Sent from my iPhone using Tapatalk


 
Page 24 of 27 FirstFirst ... 142021222324252627 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σετ Προπονήσεων
    By Anthiee in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 27-02-16, 21:31
  2. Ημερολόγιο Προπονήσεων
    By 9iorgos in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 03-11-13, 13:49
  3. Κρατάτε Ημερολόγιο Προπονήσεων;
    By Kardoula in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 03-08-11, 15:16
  4. αύξηση προπονήσεων !!
    By RDreamer in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 11-05-09, 03:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •