Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 25 of 27 FirstFirst ... 1521222324252627 LastLast
Results 721 to 750 of 807
  1. #721
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Περαστικα Χριστοφορε, μιας που δεν προπονησε μπορεις τουλαχιστον να βγαινεις να περπατας γενικοτερα να κρατησεις μια Α δραστηριοτητα μεσα στη μερα σου.
    Θα σε βοηθησει και στη χωνεψη αλλα και θα κανεις και καποιες καυσεις.

  2. #722
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Περαστικα Χριστοφορε, μιας που δεν προπονησε μπορεις τουλαχιστον να βγαινεις να περπατας γενικοτερα να κρατησεις μια Α δραστηριοτητα μεσα στη μερα σου.
    Θα σε βοηθησει και στη χωνεψη αλλα και θα κανεις και καποιες καυσεις.
    Ευχαριστώ πολύ αγορινα μου. Θα εντάξω περπάτηματακι έχεις δίκιο !!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #723
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα . Το νευροκαβαλικεμα ευτυχώς πέρασε. Ψεύτο έκανα δυο προπονήσεις με λίγα κιλά και από σήμερα πάμε δυνατά. Τα κιλά γύρω στα 81 και λεω να πάω σε 5ημερο σπλιτ : πλάτη - πόδια - χέρια - στήθος - ώμους . Γιατί μου φενεται όταν έχω δικέφαλα με στήθος και τρικέφαλα με ώμους δεν μπορώ να δώσω το 100%. Απόψεις πάνω στο συγκεκριμένο σπλιτ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #724
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Χριστοφορε για να ασχοληθεις και να αφιερωσεις μια ημερα για καποιο συγκεκριμενο body part θα πρεπει να εισαι πολυ προχωρημενος να εχεις χτισει ολη την μυικοτητα σου να εισαι δυνατος ολα αυτα τα χρονια να το παλευεις και απλα να βλεπεις οτι ολο αυτο το διαστημα χρειαζεται π.χ να μεγαλωσεις τα χερια σου οποτε χρειαζεται να του αφιερωσεις μια ξεχωριστη ημερα .Οποτε κυριως οταν μιλαμε για lagging body parts σε πολυ πολυ προχωρημενο σταδιο.

    Παρολαυτα,αυτο που παιζει σημαντικο ρολο στην υπερτροφια περαν του instensity και του volume ειναι και το frequency
    Θα στο εξηγησω απλα :
    Περαν του οτι θα εχεις αναρρωσει σε 7 ημερες δεν θα αποδιδεις σωστα σε καθε προπονηση οταν θα εχεις π.χ να κανεις 20-25 σετ πλατης σε μια ημερα θα λες κατσε να κρατησω δυναμεις στα πρωτα σετ και να μην παω all out για να αντεξω στα επομενα και στην ουσια θα ''σκοτωνεις'' ασκησεις οι οποιες ειναι πολυτιμες για σενα και για την μυικη σου αναπτυξη για να αντεξεις στις επομενες ασκησεις και σετ.
    Οποτε στην ουσια θα καταληγεις να τελειωνεις τη προπονηση επειδη εισαι κουρασμενος και οχι επειδη απεδωσες και κουραστηκες απο αυτο.
    Ενω αν ειχες 2 ημερες οπου θα εκανες π.χ10 +10 σετ ξεχωριστα σε καθε ημερα θα μπορουσες να αποδωσεις μεγιστα και μακροχρονια να βγεις κερδισμενος.
    Ειδικοτερα στη δικη σου περιπτωση που η δυναμη σου δεν ειναι σε υψηλα επιπεδα και εχεις πολλα περιθωρια βελτιωσης μπορεις να δουλευεις ακομα πιο ευκολα και σε παραπανω συχνοτητα διοτι το fatigue δεν ειναι το ιδιο με καποιον πιο προχωρημενο

  5. #725
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Ναι καταλαβαίνω τι εννοεις .. Αλλά για να κάνω 2 φορές τη κάθε μυική ομάδα τη βδομάδα πρέπει να κάνω σπλιτ ππλ η upper lower σωστά; Η Φουλ μποντυ ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #726
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Ναι καταλαβαίνω τι εννοεις .. Αλλά για να κάνω 2 φορές τη κάθε μυική ομάδα τη βδομάδα πρέπει να κάνω σπλιτ ππλ η upper lower σωστά; Η Φουλ μποντυ ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Kανε οποιο σπλιτ σου αρεσει Χριστοφορε , οχι απαραιτητα και με διαφορετικο διαχωρισμο μπορεις να εχεις υψηλοτερη συχνοτητα το κυριοτερο ειναι να κανεις κατι το οποιο απολαμβανεις ειτε αυτο το λενε push pull legs ειτε στηθος ωμους τρικεφαλα κλπ πες το οπως θες και κανε κατι το οποιο γουσταρεις.
    Η δικια μου γνωμη ειναι πως τα πρωτα 2-3(σωστα) χρονια της προπονησης σου θα πρεπει να τα αφιερωσεις κυριως στο full body και το upper lower πριν πας σε καποιο διαχωρισμο θα εχεις απιστευτα κερδη και η δυναμη σου θα εκτοξευθει ,το θεμα ειναι να μπορεις να παραμεινεις σε αυτα ειδικα στο full body :)
    Last edited by Greg0ry; 15-02-21 at 13:22.

  7. #727
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Kανε οποιο σπλιτ σου αρεσει Χριστοφορε , οχι απαραιτητα και με διαφορετικο διαχωρισμο μπορεις να εχεις υψηλοτερη συχνοτητα το κυριοτερο ειναι να κανεις κατι το οποιο απολαμβανεις ειτε αυτο το λενε push pull legs ειτε στηθος ωμους τρικεφαλα κλπ πες το οπως θες και κανε κατι το οποιο γουσταρεις.
    Η δικια μου γνωμη ειναι πως τα πρωτα 2-3(σωστα) χρονια της προπονησης σου θα πρεπει να τα αφιερωσεις κυριως στο full body και το upper lower πριν πας σε καποιο διαχωρισμο θα εχεις απιστευτα κερδη και η δυναμη σου θα εκτοξευθει ,το θεμα ειναι να μπορεις να παραμεινεις σε αυτα ειδικα στο full body :)
    Καλως αγορινα θα συνεχίσω το σπλιτ που κάνω τώρα μέχρι Μάιο που θα αρχίσουμε το μινικατ και επειδή θα βαλω αεροβιο εκεί θα το γυρίσω σε Φουλ μποντυ για να μου βγαίνουν και οι μέρες.. Θενκς φιλαράκι


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #728
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Χριστοφορε για να ασχοληθεις και να αφιερωσεις μια ημερα για καποιο συγκεκριμενο body part θα πρεπει να εισαι πολυ προχωρημενος να εχεις χτισει ολη την μυικοτητα σου να εισαι δυνατος ολα αυτα τα χρονια να το παλευεις και απλα να βλεπεις οτι ολο αυτο το διαστημα χρειαζεται π.χ να μεγαλωσεις τα χερια σου οποτε χρειαζεται να του αφιερωσεις μια ξεχωριστη ημερα .Οποτε κυριως οταν μιλαμε για lagging body parts σε πολυ πολυ προχωρημενο σταδιο.

    Παρολαυτα,αυτο που παιζει σημαντικο ρολο στην υπερτροφια περαν του instensity και του volume ειναι και το frequency
    Θα στο εξηγησω απλα :
    Περαν του οτι θα εχεις αναρρωσει σε 7 ημερες δεν θα αποδιδεις σωστα σε καθε προπονηση οταν θα εχεις π.χ να κανεις 20-25 σετ πλατης σε μια ημερα θα λες κατσε να κρατησω δυναμεις στα πρωτα σετ και να μην παω all out για να αντεξω στα επομενα και στην ουσια θα ''σκοτωνεις'' ασκησεις οι οποιες ειναι πολυτιμες για σενα και για την μυικη σου αναπτυξη για να αντεξεις στις επομενες ασκησεις και σετ.
    Οποτε στην ουσια θα καταληγεις να τελειωνεις τη προπονηση επειδη εισαι κουρασμενος και οχι επειδη απεδωσες και κουραστηκες απο αυτο.
    Ενω αν ειχες 2 ημερες οπου θα εκανες π.χ10 +10 σετ ξεχωριστα σε καθε ημερα θα μπορουσες να αποδωσεις μεγιστα και μακροχρονια να βγεις κερδισμενος.
    Ειδικοτερα στη δικη σου περιπτωση που η δυναμη σου δεν ειναι σε υψηλα επιπεδα και εχεις πολλα περιθωρια βελτιωσης μπορεις να δουλευεις ακομα πιο ευκολα και σε παραπανω συχνοτητα διοτι το fatigue δεν ειναι το ιδιο με καποιον πιο προχωρημενο
    Χριστόφορε συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση του Γρηγόρη.
    Rome wasn't built in a day

  9. #729
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Χριστόφορε συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση του Γρηγόρη.
    Θενκς φίλε. Θα συνεχίσω το σπλιτ που κάνω και θα το γυρίσω λογικά σε Φουλ μποντυ στο μινικατ !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #730
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Παιδιά τι γνώμη έχετε για προπονήσεις που κάνουν 1-2 σετ σε κάθε άσκηση και πολλές διαφορετικές ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #731
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Παιδιά τι γνώμη έχετε για προπονήσεις που κάνουν 1-2 σετ σε κάθε άσκηση και πολλές διαφορετικές ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Xριστοφορε δεν αλλαζει κατι σε αυτο που θα δεις πανω σου αν και δεν διευκρινιζεις τι εννοεις ακριβως(δεν χρειαζεται να κανεις 100 ασκησεις σε ενα session) επειδη ξερω οτι γυμναζεσαι σπιτι και δεν εχεις την ιδια ποικιλια με ενα γυμ καλο θα ηταν να εχεις ενναλακτικες σε περιπτωση που υπαρξει καποια σταθεροτητα στη προοδο ( αφου εχεις κανει το ιδιο πραγμα για μεγαλο διαστημα 4 μηνες+) να μπορεις να την εναλλασεις με καποια παρομοια ωστε μετα αντιστοιχα αφου ξανα υπαρξει καποια σταθεροτητα να μπορεις να ξανα γυρισεις σε αυτην και να συνεχισεις να προοδευεις.
    Περαν αυτου στη περιπτωση σου δεν θεωρω οτι θα ηταν χρησιμο να κανεις 1 σετ σε μια ασκηση πολυ απλα διοτι δεν θα παρεις τα μεγιστα απο αυτην θα πρεπει αυτο το σετ να ειναι στο 100% σου για να μπορεις να πεις οτι απεδωσες αυτο θελει μεγαλη εμπειρια κατι το οποιο χτιζεται και δουλευωντας ετσι για μεγαλο διαστημα

  12. #732
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Xριστοφορε δεν αλλαζει κατι σε αυτο που θα δεις πανω σου αν και δεν διευκρινιζεις τι εννοεις ακριβως(δεν χρειαζεται να κανεις 100 ασκησεις σε ενα session) επειδη ξερω οτι γυμναζεσαι σπιτι και δεν εχεις την ιδια ποικιλια με ενα γυμ καλο θα ηταν να εχεις ενναλακτικες σε περιπτωση που υπαρξει καποια σταθεροτητα στη προοδο ( αφου εχεις κανει το ιδιο πραγμα για μεγαλο διαστημα 4 μηνες+) να μπορεις να την εναλλασεις με καποια παρομοια ωστε μετα αντιστοιχα αφου ξανα υπαρξει καποια σταθεροτητα να μπορεις να ξανα γυρισεις σε αυτην και να συνεχισεις να προοδευεις.
    Περαν αυτου στη περιπτωση σου δεν θεωρω οτι θα ηταν χρησιμο να κανεις 1 σετ σε μια ασκηση πολυ απλα διοτι δεν θα παρεις τα μεγιστα απο αυτην θα πρεπει αυτο το σετ να ειναι στο 100% σου για να μπορεις να πεις οτι απεδωσες αυτο θελει μεγαλη εμπειρια κατι το οποιο χτιζεται και δουλευωντας ετσι για μεγαλο διαστημα
    Κάνω ναι μεν σπίτι αλλά έχω βάλει και τροχαλία και έχω πολλές λαβές , έχω πάρει Κ αλλά κιλά (καμία 200ρια σύνολο) όποτε έχω ποικιλία . Σκέφτομαι 2 σετ σε κάθε άσκηση και να βαλω πιο πολλές ασκήσεις για να σπάω λίγο τη μονοτονία και για να χτυπάω πιο πολλές μοίρες. Αυτό που δε ξερω είναι αν φτάνουν αυτά τα 2 σετ για να πάρει ο μυς το ερέθισμα για να μεγαλώσει .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #733
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Για να αποδωσουν τα 1-2 σετ και να ειναι αρκετα , πρεπει να αυξήσεις πολύ την ένταση της προπονησης ( αφου μειωσες τον όγκο). Αν θυμαμαι καλά ο γιατρος σου ειχε πει να μην ζοριζεσαι και να μην φτανεις στην αποτυχια.

    Οποτε στη περιπτωση σου , δεν ενδεικνυται ο συγκεκριμενος τροπος προπονησης.

  14. #734
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Χριστοφορε δυστυχως η ευτυχως γιανα δεις αυτο που θες πανω σου θα πρεπει να επιμενεις σε συγκεκριμενα πραγματα καθε φορα για μεγαλο διαστημα ξερω οτι μπορει να φαινεται μονοτονο αλλα μακροπροθεσμα μονο κερδισμενος θα βγεις αλλαγες σε ενα προγραμμα η σε καποιες ασκησεις κανεις μονο οταν χρειαζεται.. απο την στιγμη που ακολουθεις κατι συγκεκριμενο και βλεπεις αποτελεσμα και δυναμωνεις δεν βρισκω κανεναν λογο να το αλλαξεις μην το βλεπεις σαν ρουτινα απολαυσε το.

    Το ερεθισμα μπορεις να το δωσεις και μονο με 1 σετ το θεμα ειναι να μπορεις να αποδωσεις σε αυτο το σετ μεγιστα.
    Χριστοφορε δεν εχεις χτισει ολη την μυικη σου μαζα για να βαρας απο ''διαφορες γωνιες'' εναν μυ θα πρεπει να πηγαινεις βαση με το που βρισκεσαι εχεις πολυ δρομο για να ασχοληθεις σε αυτο το βαθμο . Χτισε τη βαση και μετα προχωρα τωρα ακομα την βαση χτιζεις ξεχναμε και παραταμε τα βασικα και ασχολουμαστε με πραγματα και λεπτομερεις που δεν ωφελουν πουθενα στη περιπτωση μας ( γενικα το λεω)

  15. #735
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Χριστοφορε δυστυχως η ευτυχως γιανα δεις αυτο που θες πανω σου θα πρεπει να επιμενεις σε συγκεκριμενα πραγματα καθε φορα για μεγαλο διαστημα ξερω οτι μπορει να φαινεται μονοτονο αλλα μακροπροθεσμα μονο κερδισμενος θα βγεις αλλαγες σε ενα προγραμμα η σε καποιες ασκησεις κανεις μονο οταν χρειαζεται.. απο την στιγμη που ακολουθεις κατι συγκεκριμενο και βλεπεις αποτελεσμα και δυναμωνεις δεν βρισκω κανεναν λογο να το αλλαξεις μην το βλεπεις σαν ρουτινα απολαυσε το.

    Το ερεθισμα μπορεις να το δωσεις και μονο με 1 σετ το θεμα ειναι να μπορεις να αποδωσεις σε αυτο το σετ μεγιστα.
    Χριστοφορε δεν εχεις χτισει ολη την μυικη σου μαζα για να βαρας απο ''διαφορες γωνιες'' εναν μυ θα πρεπει να πηγαινεις βαση με το που βρισκεσαι εχεις πολυ δρομο για να ασχοληθεις σε αυτο το βαθμο . Χτισε τη βαση και μετα προχωρα τωρα ακομα την βαση χτιζεις ξεχναμε και παραταμε τα βασικα και ασχολουμαστε με πραγματα και λεπτομερεις που δεν ωφελουν πουθενα στη περιπτωση μας ( γενικα το λεω)
    Thanks φιλαράκι για άλλη μια φορά!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #736
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα .. Κάθε φορά που έχω πόδια μου ερχετε να ξεράσω. Αρχικά έλεγα μήπως δεν έχω φάει καλά η μήπως επειδή δουλεύω πολλές ώρες είμαι κουρασμένος. Σήμερα Σάββατο έχω ρεπο, ξυπνησα 12 η ώρα έφαγα πολύ καλά , χώνεψα πήγα μέσα στη τρελή χαρά και παλι τα ίδια .. Σταμάτησα δεν την έβγαλα καν την προπόνηση γιατί θα ξέρναγα κυριολεκτικά και λεω θα χάσω και τις θερμίδες.
    Έχω 4σετ καθίσματα / 4 κάμψεις /4 εκτάσεις / 3 προβολές /4-5 goblet και 5 γάμπες..

    Να Μειώσω σετ ; Να αυξήσω διαλείμματα ; Να κατεβάσω κιλά ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #737
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα .. Κάθε φορά που έχω πόδια μου ερχετε να ξεράσω. Αρχικά έλεγα μήπως δεν έχω φάει καλά η μήπως επειδή δουλεύω πολλές ώρες είμαι κουρασμένος. Σήμερα Σάββατο έχω ρεπο, ξυπνησα 12 η ώρα έφαγα πολύ καλά , χώνεψα πήγα μέσα στη τρελή χαρά και παλι τα ίδια .. Σταμάτησα δεν την έβγαλα καν την προπόνηση γιατί θα ξέρναγα κυριολεκτικά και λεω θα χάσω και τις θερμίδες.
    Έχω 4σετ καθίσματα / 4 κάμψεις /4 εκτάσεις / 3 προβολές /4-5 goblet και 5 γάμπες..

    Να Μειώσω σετ ; Να αυξήσω διαλείμματα ; Να κατεβάσω κιλά ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο , δειχνει οτι πιεζεσαι στη προπονηση Χριστοφορε εγω μονο με 6 σετ στα ποδια μου ερχεται να ξερασω να τα βγαλω ολα απο μεσα μου και να λιποθυμησω μετα :P
    Δεν σταματας την προπονηση μπορεις αν θες να παρεις καποιο ρεστ παραπανω πρωτου μπεις ωστε να νιωθεις ετοιμος ( 2-3 λεπτα ειναι καλα )οσο πιεζεσαι θα δεις οτι θα συνηθισεις και δεν θα σε ενοχλει το ιδιο ουτε βαρος θα μειωσεις το μονο σιγουρο . Σετ θα μπορουσες να μειωσεις αυτο παει αναλογα με τοσο ποσο πιεζεσαι και αν αναρρωνεις .
    Ειμαι σιγουρος οτι πιο πολυ σε πιανει στις προβολες αν εχεις και ψηλα rep range γενικοτερα τα δυσκολευεις πολυ τα πραγματα ειναι λιγο παλουκι.

  18. #738
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Καταλαβαίνω τι λες . Απλά έχω ξεράσει κιόλας δε μου έρχετε απλά όποτε όταν δω ότι όντως θα ξεράσω σταματάω η συνεχίζω αλλά σαν ψωφιμι και σίγουρα όχι με την ίδια ένταση .. Θα ρίξω σετ και όταν χρειάζεται μεγαλώνω διαλείμματα και μένω στα ίδια κιλά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #739
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Καταλαβαίνω τι λες . Απλά έχω ξεράσει κιόλας δε μου έρχετε απλά όποτε όταν δω ότι όντως θα ξεράσω σταματάω η συνεχίζω αλλά σαν ψωφιμι και σίγουρα όχι με την ίδια ένταση .. Θα ρίξω σετ και όταν χρειάζεται μεγαλώνω διαλείμματα και μένω στα ίδια κιλά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Πιεζεις μεχρι αποτυχιας στα σετ σου?
    Τι διαλλειματα εκανες πριν?
    Ποση ωρα πριν την προπονηση τρως?
    Στα κιλα σου θα συνεχιζεις να προοδευεις κανονικα εφοσον τερματιζεις το ευρος επαναληψεων που εχεις θεσει.
    Αν μενεις σταθερο στο βαρος δεν προκειται να δεις προοδο οσον αφορα την μυικη σου αναπτυξη εφοσον οπως ειπα παραπανω φτανεις στο ταβανι του rep range που εχεις θεσει


  20. #740
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Πιεζεις μεχρι αποτυχιας στα σετ σου?
    Τι διαλλειματα εκανες πριν?
    Ποση ωρα πριν την προπονηση τρως?
    Στα κιλα σου θα συνεχιζεις να προοδευεις κανονικα εφοσον τερματιζεις το ευρος επαναληψεων που εχεις θεσει.
    Αν μενεις σταθερο στο βαρος δεν προκειται να δεις προοδο οσον αφορα την μυικη σου αναπτυξη εφοσον οπως ειπα παραπανω φτανεις στο ταβανι του rep range που εχεις θεσει

    Όχι μέχρι αποτυχίας σε όλα τα σετ. 1 λεπτό διαλλειμα. Ανάλογα αν θα κάνω πρωί η απόγευμα αλλά περίπου 2 ώρες πριν φαΐ. .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #741
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Όχι μέχρι αποτυχίας σε όλα τα σετ. 1 λεπτό διαλλειμα. Ανάλογα αν θα κάνω πρωί η απόγευμα αλλά περίπου 2 ώρες πριν φαΐ. .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δοκιμασε να αυξησεις πρωτα το ρεστ αναμεσα στα σετ σου δουλεψε στο instensity που δουλευες και πριν και δες για αρχη αν θα σε βοηθησει αυτο.
    Με αυτο το volume στα ποδια προλαβαινεις να αναρρωσεις απο προπονηση σε προπονηση? προοδοευεις επισης?

  22. #742
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Καταλαβαίνω τι λες . Απλά έχω ξεράσει κιόλας δε μου έρχετε απλά όποτε όταν δω ότι όντως θα ξεράσω σταματάω η συνεχίζω αλλά σαν ψωφιμι και σίγουρα όχι με την ίδια ένταση .. Θα ρίξω σετ και όταν χρειάζεται μεγαλώνω διαλείμματα και μένω στα ίδια κιλά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Η φυσικη σου κατασταση γενικα πως ειναι; Ποδια κανεις 1 φορα τη βδομαδα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  23. #743
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Να ανάρρωσω προλαβαίνω , προοδεύω αλλά όχι πάντα και όχι σε όλες τις ασκήσεις. . Η φυσική μου κατάσταση δεν είναι στα καλύτερα της γιατί δεν κάνω σχεδόν καθόλου αεροβιο εδώ και αρκετο καιρό. Μια φορά τη βδομάδα και αυτή όχι πάντα


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #744
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Να ανάρρωσω προλαβαίνω , προοδεύω αλλά όχι πάντα και όχι σε όλες τις ασκήσεις. . Η φυσική μου κατάσταση δεν είναι στα καλύτερα της γιατί δεν κάνω σχεδόν καθόλου αεροβιο εδώ και αρκετο καιρό. Μια φορά τη βδομάδα και αυτή όχι πάντα


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν χρειαζεται αεροβια ντε και καλα, απλα λιγο conditioning μεσα στο προγραμμα σου, πχ με κανενα circuit.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #745
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Δεν χρειαζεται αεροβια ντε και καλα, απλα λιγο conditioning μεσα στο προγραμμα σου, πχ με κανενα circuit.
    Μισώ τα κυκλικά και δεν τα κάνω με καμία ωρεξη .. 1000 φορές να πάω για τρέξιμο περπάτημα σάκο παρά κυκλικά .. με έχουν βάλει και home office όποτε πραγματικά πέρα από τα βάρη δραστηριότητα 0


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #746
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Aπο την στιγμη που αναρρωνεις απο το συγκεκριμενο volume και εισαι ετοιμος για ποδια καθε φορα που εχεις προπονηση μπορεις να κρατησεις την προπονηση σου ως εχει το ολο θεμα με αυτο που εχεις γραψει καταλαβαινω οτι ειναι σπαστικο και οχι ωραιο αλλα δεν πρεπει να εχει αντικτυπο στον βασικο σου στοχο που ειναι να χτισεις το σωμα σου.
    Θεωρω οτι αυξανωντας το ρεστ για αρχη θα σε βοηθησει οπως σου ειπα και παραπανω.
    Επισης οταν πηγαινεις για προπονηση μην εχεις στο μυαλο σου συνεχεια '' θα κανω εμετο'' ή '' ποιος κανει τωρα θα μου ερθει να ξερασω'' διοτι ολο αυυτο θα σε επηρεασει ψυχολογικα και με το που θα πιεστεις λιγο παραπανω κατευθειαν θα τα δεις ολα.
    Χαλαρωσε πιεσου τοσο οσο ωστε να προοδευεις οσο γινεται μιας που δουλευεις με ψηλο volume και προχωρα με μικρα βηματα καθε φορα.

  27. #747
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Μισώ τα κυκλικά και δεν τα κάνω με καμία ωρεξη .. 1000 φορές να πάω για τρέξιμο περπάτημα σάκο παρά κυκλικά .. με έχουν βάλει και home office όποτε πραγματικά πέρα από τα βάρη δραστηριότητα 0


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Θεωρω οτι εχει πεσει πολυ η γενικη φυσικη σου κατασταση. Δεν χρειαζεται να ειναι ολο το προγραμμμα κυκλικο. Προσωπικα κανω παντα το wenning warmup και σε upper και σε lower, δουλευει πολυ καλα στο να φτιαξεις μια στοιχειωδη φυσικη κατασταση για τις αναγκες σου, και κανει και λιγη υπερτροφια. Αλλα και γενικα αν κανεις λιγα παραπανω superset μεγαλες μυικες ομαδες (πχ στηθος-πλατη) ή και πόδια πχ τετρακεφαλοι-μηρ. δικεφαλοι κοκ θα κανεις και λιγο conditioning μαζι με την υπερτροφια σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #748
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    21-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Καλημέρα ,ευχαριστώ και τους δυο για τις συμβουλές παιδιά !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #749
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα .. Κάθε φορά που έχω πόδια μου ερχετε να ξεράσω. Αρχικά έλεγα μήπως δεν έχω φάει καλά η μήπως επειδή δουλεύω πολλές ώρες είμαι κουρασμένος. Σήμερα Σάββατο έχω ρεπο, ξυπνησα 12 η ώρα έφαγα πολύ καλά , χώνεψα πήγα μέσα στη τρελή χαρά και παλι τα ίδια .. Σταμάτησα δεν την έβγαλα καν την προπόνηση γιατί θα ξέρναγα κυριολεκτικά και λεω θα χάσω και τις θερμίδες.
    Έχω 4σετ καθίσματα / 4 κάμψεις /4 εκτάσεις / 3 προβολές /4-5 goblet και 5 γάμπες..

    Να Μειώσω σετ ; Να αυξήσω διαλείμματα ; Να κατεβάσω κιλά ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Χριστόφορε η αναφορά μου εμένα με κάνει να σκεφτώ ότι το πρόβλημα είναι κυρίως θέμα χώνεψης. Αναφέρεις "... Αρχικά έλεγα μήπως δεν έχω φάει καλά η μήπως επειδή δουλεύω πολλές ώρες είμαι κουρασμένος". Εγώ ποτέ δεν έχω φτάσει σε σημείο έμετου και ποτέ ένιωσα άσχημα το στομάχι ήταν λόγω ανεπαρκούς χώνεψης. Και μόνο που αναφέρεις ότι θεωρούσες την τάση για έμετο ώς ένδειξη ανεπαρκούς διατροφής μου φαίνεται λάθος. Το αντίθετο θα έπρεπε να σκέφτεσαι. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις κάποια φορά να μην έχεις φάει για μεγαλύτερο διάστημα από τις 2 ώρες που λες ή να έχεις φάει κάτι πιο εύπεπτο ή λιγότερο.
    Ανεξαρτήτως των ανωτέρω 15-16 σετ για τετρακέφαλους σε μία μέρα το θεωρώ ακατάλληλο και ανισόρροπο σε σχέση με τους μηριαίους δικέφαλους.
    Rome wasn't built in a day

  30. #750
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Aν ηταν θεμα χωνεψης θα το ειχε το προβλημα και στις υπολοιπες προπονησεις ο Χριστοφορος αναφερει οτι αυτο συμβαινει μονο στις προπονησεις ποδιων απλα ως γνωστον οι προπονησεις ποδιων ειναι πιο απαιτητικες και αν πιεζε και λιγο παραπανω απο το συνηθισμενο του ειναι λογικο να του βγει ετσι δεν ειναι κατι ανησυχητικο η κατι το οποιο πρεπει να τον απασχολει κατ'εμε θεωρω οτι με την αυξηση των διαλλειματων αναμεσα στα σετ και οσο θα δουλευει στην προπονηση του θα του φυγει και δεν θα εχει προβλημα. Οσο ασχολειται με αυτο και οσο το σκεφτεται παραπανω χειροτερα θα γινεται η ψυχολογια παιζει εξισου σημανντικο ρολο και ο Χριστοφορος επειδη τον εχω μαθει λιγο πολυ αγχωνεται και ειναι παραπανω προληπτικος απο οσο πρεπει δεν το λεω ως αρνητικο αλλα θελει προσοχη.


 
Page 25 of 27 FirstFirst ... 1521222324252627 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σετ Προπονήσεων
    By Anthiee in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 27-02-16, 21:31
  2. Ημερολόγιο Προπονήσεων
    By 9iorgos in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 03-11-13, 13:49
  3. Κρατάτε Ημερολόγιο Προπονήσεων;
    By Kardoula in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 03-08-11, 15:16
  4. αύξηση προπονήσεων !!
    By RDreamer in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 11-05-09, 03:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •