Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Απορία για transition σε lean bulking

    Καλησπέρα σε όλους . Μόλις τελείωσα την διετα μου αφού έφτασα το ποσοστό λίπους που ήθελα και τώρα θα ήθελα να μπω σε lean bulking ώστε να πετύχω muscle gain . Πως μπορώ να κάνω αυτό το transition στις θερμίδες ( δηλαδή απο 1500 που ήμουν στην διετα σε 2500 περίπου ) που είναι το maintenance μου χωρίς να πάρω πίσω το λίπος που έχασα ;;; ( είμαι 19 χρόνων )

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Θα έπρεπε να πεις κάτι παραπάνω για τα δεδομένα σου για να μπορούμε να βοηθήσουμε. Πόσο κιλά ήσουν και πόσα είσαι τώρα; τι λίπος είχες και τι λίπος έχεις τώρα;
    Από περιέργεια όμως άντρας 19 χρονών με 1000 θερμίδες έλλειμμα για δύο ολόκληρα χρόνια θα έπρεπε να έχεις χάσει 384 κιλά λίπος!
    Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι αν είσαι τόσο καιρό σε 1500 θερμίδες ανέβασε πολύ αργά τις θερμίδες σου και αξιολόγησε στην πορεία τι γίνεται. Τα νούμερα δε που λες δεν βγαίνουν. Υπάρχει πιθανότητα να έχει πέσει πολύ ο βασικός μεταβολισμός σου και το 2500 που υπολογίζεις να είναι αυθαίρετο.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Θα έπρεπε να πεις κάτι παραπάνω για τα δεδομένα σου για να μπορούμε να βοηθήσουμε. Πόσο κιλά ήσουν και πόσα είσαι τώρα; τι λίπος είχες και τι λίπος έχεις τώρα;
    Από περιέργεια όμως άντρας 19 χρονών με 1000 θερμίδες έλλειμμα για δύο ολόκληρα χρόνια θα έπρεπε να έχεις χάσει 384 κιλά λίπος!
    Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι αν είσαι τόσο καιρό σε 1500 θερμίδες ανέβασε πολύ αργά τις θερμίδες σου και αξιολόγησε στην πορεία τι γίνεται. Τα νούμερα δε που λες δεν βγαίνουν. Υπάρχει πιθανότητα να έχει πέσει πολύ ο βασικός μεταβολισμός σου και το 2500 που υπολογίζεις να είναι αυθαίρετο.

    Όχι φίλε. Μόνο για 3 μήνες ήμουν σε τέτοιο έλλειμμα για να χάσω το λίπος .. λοιπόν από 88.5 κιλά είμαι τώρα 75 κιλά 14 % λίπος

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Sorry φίλες Γιάννη με μπέρδεψε το "δίετα". Το πέρασα για "διετία" αντί για "δίαιτα" και τρόμαξα. Με τα δεδομένα που λές θα ανέβαινα κατά περίπου 250 θερμίδες την εβδομάδα μέχρι τις 2250 θερμίδες στις οποίες και θα έμενα για 2-4 εβδομάδες αξιολογώντας την εξέλιξη πριν ανεβώ στις 2500. Το 14% δεν ξέρω πως το μέτρησες αλλά εγώ δεν θα έκανα ούτε lean bulking πάνω από το 12%. Το πολύ πολύ recomp.
    Αν αποφασίσεις να πας σε lean bulking και υποθέτοντας ότι η συντήρησή σου είναι 2500 δεν θα υπερέβαινα τις 2750 θερμίδες εκτός και αν έβλεπα ότι κολλάω στην αύξηση μάζας και ταυτόχρονα δεν παίρνω παραπάνω λίπος απ'οτι πρέπει.
    Rome wasn't built in a day


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Lean Bulking Πλάνο
    By Mariosko in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 11-01-17, 00:04
  2. Διατροφή Για Lean Bulking
    By Hanos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-15, 16:54
  3. Kettlebells Μαζί Με Βάρη Σε Περίοδο Lean Bulking
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 04-07-15, 23:43
  4. Απορία Για DS Lean Xtreme
    By loukos13 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 05-01-12, 23:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •