Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Άσκηση για Αρχάριους για Απώλεια Λίπους

    Είμαι νέα στο φόρουμ αλλά το μελετάω καιρό τώρα, με όλο το θάρρος και σεβασμό θα ήθελα την βοήθεια σας για να ξεκινήσω γυμναστική στο σπίτι για απώλεια λίπους, κυκλοφορούν χιλιάδες ασκήσεις και βίντεο στο ίντερνετ που δεν ξέρω πως να ξεκινήσω.

    Είμαι 25 χρονών Γυναίκα
    ύψος 165
    κιλά 70 (με την Καραντίνα ξέφυγα πάντα ήμουν στα 65 δεν αντέχω αυτά τα 5 κιλά)
    Είναι πολύ σημαντικό να φτάσω στα 60 κιλά τουλάχιστον λόγω πολυκυστικών ωοθηκών δεν επιτρέπεται να έχω παραπανίσια κιλά.
    Θα χαρώ ιδιαίτερα εάν μου προτείνετε κάποιες ασκήσεις για το σπίτι για να ξεκινήσω και εαν έχετε και βίντεο θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο, καθώς και πόσα σετ και επαναλήψεις είναι καλό να κάνω.

    Όσο αφορά την διατροφή μου αποφεύγω μακαρόνια ρύζια πατάτες δεν είμαι φανατική καθώς κατάλαβα ότι με φουσκώνουν όπως επίσης τα γαλακτωκομικά, λατρεύω τα φρούτα, σύντομα θα επισκευτώ παθολόγο διατροφολόγο για να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις και να μου προτείνει διατροφή.

    Σας ευχάριστω για τον χρόνο σας.
    Με εκτίμηση Μεριλιν

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου και πάλι Μέριλιν!

    Κι εγώ έχω πολυκυστικές ωοθήκες και καταλαβαίνω την ανάγκη να χάσεις βάρος.
    Είσαι τελείως αρχάρια με τη γυμναστική; Δεν έχεις κάνει ποτέ ξανά;
    Τι διατροφή ακολουθείς; Γιατί έτσι γενικά με το να αποφεύγεις μακαρόνια κλπ δεν γίνεται δουλειά..
    Last edited by Kardoula; 16-06-20 at 17:50.

  3. #3

    Default

    Καληπέρα Ειρήνη όχι δεν είμαι τελείως αρχάρια με την γυμναστική, απλά έχω καιρό να προπονηθώ, έκανα χρόνια ενόργανη και μετά γυμναζόμουν στο σπίτι χωρίς βάρη. Όσο αφορά την διατροφή με την καραντίνα ότι να ναι βγήκα εκτός των ορίων μου γενικά, τώρα μέχρι να πάω στην παθολόγο/διατροφολόγο προσπαθώ να τρώω κοτοπουλάκι φρούτα τα λατρεύω κανένα activia γιατί τα κανονικά γιαούρτια με πειράζουν, ενώ το ακτιβια με βοηθάει και με την τουαλέτα καταλαβαίνεις, αλλά γενικά δεν ακολουθω κατι στανταρ λόγω οτι τα προηγουμενα χρονια δουλευα αρκετες ώρες μου ήταν πολύ δύσκολο να βάλω σε ενα πρόγραμμα την διατροφή μου, σήμερα πχ εφαγα ένα μπιφτέκι κοτόπουλο με ρυζάκι μαύρο, και ένα ακτίβια για πρωι μετα για αργοτερα δεν ξερω τι θα βαλω στο μενου προσπαθω δηλαδη οσο μπορω απο μονη μου και απο οσα εχω διαβασει για αρχη τουλαχιστον να τρωω καθαρα υγιεινα χωρις σαλτσες τηγανιτα και αλλα τετια χαζα, για να μπω σιγα σιγα στο προγραμμα, μπηκα και στο φορουμ με τις συνταγες σας διαβάζω όλα τα καλά :)
    Last edited by MERILIN; 17-06-20 at 14:41.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ωραία. Το πρώτο βήμα το έκανες.
    Τώρα θα πας για το δεύτερο - Να έχεις συγκεκριμένα γεύματα. Μη μπεις ακόμα στη διαδικασία για θερμίδες κλπ, αυτό θα έρθει στο επόμενο βήμα..
    Στόχος να έχεις πρωινό , δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό και βραδινό.
    Βέβαια αυτά θα στα ρυθμίσει και ο διατροφολόγος (εύχομαι να πετύχεις σε σωστό..)

    Τώρα στην άσκηση, καταρχήν προπόνηση με στόχο απώλεια λίπους δεν υπάρχει. Η γυμναστική με βάρη/αντιστάσεις έχει ένα και μόνο στόχο - να αυξήσεις μυική μάζα.
    Τι εξοπλισμό διαθέτεις ακριβώς;

  5. #5

    Default

    Καλημερα
    Και εγω καπως ετσι το σκεφτομαι πρωτο δευτερο βημα αργα και σταθερα ωστε να μην νιωσω πιεσμενη δεν μπαινω ξανα στο τρυπακι διαιτα αλλα να αλλαξω την διατροφη και την καθημερινοτητα μου για να νιωθω εγω καλυτερα,
    Προς το παρον δεν εχω ιδιαιτερο εξοπλισμο εχω καποια λαστιχα band δεν ξερω αν το λεω σωστα 2 πεντακιλα βαρακια 1 εξακιλο kettlebel σχοινακι χαχα τα βασικα ειχαμε ολοκληρο πολυμηχανημα γυμναστικης αλλα ελλειψη χρονου ισον καμια αξιοποιηση του μηχανηματος κριμα το πουλησαμε.
    Σκεφτομαι να ξεκινησω με τα βασικα κοιλιακους καπια squat ασκησεις για ποδια για αρχη χωρις ιδαιτερο εξοπλισμο μεχρι να παρω λιγο μπρος και σιγα σιγα να προσθετω οτι νιωσω οτι εχω αναγκη να γυμνασω περισσοτερο η λιγοτερο.
    Φυσικα το γνωριζω πως δεν υπαρχει ειδικη προπονηση για απωλεια λιπους, απλα η απορια μου ειναι αν καπιο ειδος βοηθαει καλυτερα στην ενεργοποιηση του μεταβολισμου πχ

  6. #6
    New Member
    Join Date
    08-01-18
    Location
    Athens
    Posts
    51

    Default

    καλησπέρα σου στέλνω μερικές ασκήσεις με λάστιχα γυμναστικής.

    ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ



    Στερεώνουμε το λάστιχο αντίστασης από τη μία μεριά και κάνουμε πιέσεις στήθους
    (κατά προτίμηση αργές επαναλήψεις με tempo 3sec στην σύγκεντρη φάση 1 sec κρατάμε σταθερά και 3 sec έκκεντρη φάση)
    Εκτελούμε 3-4 σετ των 15 επαναλήψεων .
    Αν μας φαίνεται εύκολο τότε χρησιμοποιούμε λάστιχο με περισσότερη δύναμη-αντίσταση.
    ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ



    Στερεώνουμε το λάστιχο στα πόδια μας και ανοίγουμε τα πόδια μας ελαφρώς λυγισμένα στο ύψος των ώμων μας.
    Χωρίς να κινούνται οι βραχίονες ανεβοκατεβάζουμε τα χέρια μας . Και εδώ εκτελούμε 3-4 σετ των 15 επαναλήψεων
    και αν μας φαίνεται εύκολο τότε χρησιμοποιούμε λάστιχο με περισσότερη δύναμη-αντίσταση.
    ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ



    Στερεώνουμε το λάστιχο στα πόδια μας και ανοίγουμε τα πόδια μας ελαφρώς λυγισμένα στο ύψος των ώμων μας.
    Χωρίς να κινούνται οι βραχίονες ανεβοκατεβάζουμε τα χέρια μας . Και εδώ εκτελούμε 3-4 σετ των 15 επαναλήψεων
    και αν μας φαίνεται εύκολο τότε χρησιμοποιούμε λάστιχο με περισσότερη δύναμη-αντίσταση.
    ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ


    Στερεώνουμε το λάστιχο στα πόδια μας και ανοίγουμε τα πόδια μας ελαφρώς λυγισμένα στο ύψος των ώμων μας.
    Χωρίς να κινούνται οι βραχίονες ανεβοκατεβάζουμε τα χέρια μας . Και εδώ εκτελούμε 3-4 σετ των 15 επαναλήψεων
    και αν μας φαίνεται εύκολο τότε χρησιμοποιούμε λάστιχο με περισσότερη δύναμη-αντίσταση.
    ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ



    Στερεώνουμε το λάστιχο στα πόδια μας και ανοίγουμε τα πόδια μας ελαφρώς λυγισμένα στο ύψος των ώμων μας.
    Χωρίς να κινούνται οι βραχίονες ανεβοκατεβάζουμε τα χέρια μας . Και εδώ εκτελούμε 3-4 σετ των 15 επαναλήψεων
    και αν μας φαίνεται εύκολο τότε χρησιμοποιούμε λάστιχο με περισσότερη δύναμη-αντίσταση.
    ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑ ΠΟΔΙΑ



    Τοποθετήστε το λάστιχο ενδυνάμωσης ποδιών γύρω από τα πόδια σας πάνω από τους αστραγάλους
    (αν δεν έχετε λάστιχο ποδιών μπορείτε να δέσετε το κλασικό λάστιχο κορδέλα). Ανοίξτε τα πόδια στο ύψος των ώμων και στηριχτείτε στο ένα πόδι.
    Σφίξτε κοιλιά και γλουτούς και σπρώξτε το άλλο πόδι (από την φτέρνα) σε αντίθετη κατεύθυνση κρατώντας το ίσιο σε γωνία μέχρι 45 μοιρών
    όπως δείχνει η παραπάνω φωτογραφία. Ιδανική άσκηση για τον μέσο γλουτιαίο (που συχνά παραμελούμε να γυμνάσουμε)
    ΑΚΣΗΣΕΙΣ ΚΟΡΜΟΥ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ


    Ιδανική άσκηση για όλο το σώμα και κυρίως των κορμό . Εδώ εναλλάξ κάνουμε εκτάσεις ποδιών και χεριών (αντίθετο χέρι με αντίθετο πόδι).
    Καλύτερα σε αυτήν την άσκηση να χρησιμοποιήσετε λαστχο με με ενσωματωμένες θηλιές
    κατά μήκους του λάστιχου ώστε να τοποθετήσετε μέσα και χέρια και πόδια για ένα total body work out.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by MERILIN View Post
    Καλημερα
    Και εγω καπως ετσι το σκεφτομαι πρωτο δευτερο βημα αργα και σταθερα ωστε να μην νιωσω πιεσμενη δεν μπαινω ξανα στο τρυπακι διαιτα αλλα να αλλαξω την διατροφη και την καθημερινοτητα μου για να νιωθω εγω καλυτερα,
    Προς το παρον δεν εχω ιδιαιτερο εξοπλισμο εχω καποια λαστιχα band δεν ξερω αν το λεω σωστα 2 πεντακιλα βαρακια 1 εξακιλο kettlebel σχοινακι χαχα τα βασικα ειχαμε ολοκληρο πολυμηχανημα γυμναστικης αλλα ελλειψη χρονου ισον καμια αξιοποιηση του μηχανηματος κριμα το πουλησαμε.
    Σκεφτομαι να ξεκινησω με τα βασικα κοιλιακους καπια squat ασκησεις για ποδια για αρχη χωρις ιδαιτερο εξοπλισμο μεχρι να παρω λιγο μπρος και σιγα σιγα να προσθετω οτι νιωσω οτι εχω αναγκη να γυμνασω περισσοτερο η λιγοτερο.
    Φυσικα το γνωριζω πως δεν υπαρχει ειδικη προπονηση για απωλεια λιπους, απλα η απορια μου ειναι αν καπιο ειδος βοηθαει καλυτερα στην ενεργοποιηση του μεταβολισμου πχ


    Mπράβο κοριτσάρα, σωστά σκέφτεσαι. Ένα ένα τα βήματα.
    Λοιπόν, τώρα όσο για το θέμα των προπονήσεων.. το καλύτερο είδος που βοηθάει στον μεταβολισμό είναι η προπόνηση με βάρη!
    Άρα κανείς το καλύτερο που μπορείς με αυτά που διαθέτεις.
    Το να σου γράψω εγώ τώρα ασκήσεις δεν θα βγάλεις άκρη, δόξα το Θεό το YouTube εχει εξαιρετικο υλικο.

    Αν θες την συμβουλή μου, το παρακάτω κανάλι που είναι από τα μεγαλύτερα, έχει εξαιρετικές προπονήσεις για κάθε εξοπλισμό.
    Έτσι και θα βλέπεις την εκτέλεση και θα κανείς ολοκληρωμένο πρόγραμμα.
    Ό,τι και να κανείς, θα δουλέψει από τη στιγμή που το κάνεις με συνέπεια.

    Αν αποφασιζες να πας ένα level παραπανω , εκει πλεον πρεπει να εχεις καλυτερο εξοπλισμό ή να πας σε γυμναστήριο.

    https://www.youtube.com/user/FitnessBlender/featured

  8. #8

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη και drafilis για την καθοδηγηση, ανυπομωνω να παω και στην διατροφολογο, αληθεια ασχετο τι γνωμη εχετε για τους χυμους bolero? Δυσκολευομαι με την καταναλωση σκετου νερου

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν τους ξέρω. Εγώ όταν δυσκολεύομαι να πίνω νερό, ρίχνω λίγες σταγόνες flav drops από τη MyProtein στο μπουκαλι του 1.5 λιτρου και βοηθαει πολυ.

  10. #10
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Είχα δοκιμάσει Bolero παλιά, νομίζω ότι έχουν αρκετή ζάχαρη ορισμένοι.

    Μπορείς να κάνεις αυτό που είπε η Ειρήνη, Flavdrops, ή να βάλεις στο μπουκάλι με το νερό σου φέτες αγγούρι/λεμόνι/πορτοκάλι ή και τσαι για γεύση! Εγώ καμια φορά βάζω μισό scoop BCAA.
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αερόβια Άσκηση, Απώλεια Λίπους και Διατροφή
    By Kalamaris in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 22
    Last Post: 02-05-18, 16:18
  2. Διατροφή, Χάσιμο Λίπους, Γράμμωση Για Αρχάριους
    By Fantοmas in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 12-06-15, 21:00
  3. Αρχάρια - Απώλεια Λίπους Με Διατροφή & Άσκηση
    By zepaki in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 29-01-14, 01:26
  4. Ερωτησεις σχετικα με απωλεια λιπους (αεροβια ασκηση - διατροφη)
    By deathrash in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-11, 23:07
  5. Λεκιθίνη - Απώλεια Λίπους - Αερόβια Άσκηση.
    By 123456 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 10-07-10, 10:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •