Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Default Απώλεια μυϊκής μάζας

    Καλησπέρα σε όλους, είμαι και γω καινούργιος στο forum, έχω μια απορία που μπορεί να φανεί κάπως γελοία, είμαι 35, 1,82 υψος κ 77 βάρος, άρχισα γυμναστήριο πριν 1,5 χρόνο (πιο παλιά έκανα γυμναστική αλλά σταμάτησα λόγω τραυματισμού) με σκοπό την αύξηση μυϊκής μάζας, πήρα περίπου 2 κιλά μυϊκής μάζας (βάζω πολύ δύσκολα βάρος γενικά) το τελευταίο διάστημα σταμάτησα τελείως τη γυμναστική και έχασα 1,1 κιλά μυϊκής μάζας κ καθόλου λίπος σε περίπου 3 εβδομάδες (μέτρηση από διατροφολογο) ενώ η διατροφή που ακολουθώ είναι υπερθερμιδικη ( 2800 θερμίδες) και μου φάνηκε ανησυχητικό να έχει χαθεί σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα τόση μυϊκή μάζα (που έκανα μήνες να πάρω)
    Last edited by Y1ann1S; 20-06-20 at 17:59.

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Φίλε Γιάννη όταν σταματάμε τη γυμναστική το σώμα σταδιακά χάνει τους επιπλέον μύες που είχε φτιάξει γιατί έχει αφαιρεθεί το "ερέθισμα" που τους δημιούργησε. Αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως διατροφής. Αντίστοιχα το σώμα τείνει να επιστρέψει στα προηγούμενα επίπεδα λίπους.
    Συνήθως όταν ξεκινάμε πάλι γυμναστική φτάνουμε γρηγορότερα στα προηγούμενα επίπεδα άλιπης μάζας.
    Παρεμπιπτόντως αναφέρεις "μυική μάζα". Πως τη μέτρησες; Μήπως αναφέρεσαι στην άλιπη μάζα γιατί αυτά είναι διαφορετικά πράγματα;
    Rome wasn't built in a day

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, τις μετρήσεις τις κάνω σε διατροφολογο, και στις μετρήσεις που μου δίνει παρουσιάζεται ως "muscle mass", το νερό και η οστική μάζα καταγράφονται ξεχωριστα
    Last edited by Y1ann1S; 20-06-20 at 18:41.

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Y1ann1S View Post
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, τις μετρήσεις τις κάνω σε διατροφολογο, και στις μετρήσεις που μου δίνει παρουσιάζεται ως "muscle mass", το νερό και η οστική μάζα καταγράφονται ξεχωριστα
    Καλησπέρα φίλε στην παρέα μας. Πάντα έβαζες απο μικρός βάρος ?? Το θυροειδη σου τον έχεις τσεκάρει ποτέ αν εκεί είναι όλα καλά ?? Εκτός και άν έχει μεταβολισμό όπως πολλά άτομα που γνωρίζω και βάζουν δύσκολα κιλά ούτως η άλλος.
    Ξεκίνα την γυμναστική με μέθοδο, τακτική και επιμονή και θα δεις το σώμα σου να αλλάζει !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Quote Originally Posted by Y1ann1S View Post
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, τις μετρήσεις τις κάνω σε διατροφολογο, και στις μετρήσεις που μου δίνει παρουσιάζεται ως "muscle mass", το νερό και η οστική μάζα καταγράφονται ξεχωριστα
    Προφανώς με BIA κάνεις μετρήσεις. Έχε κατά νου ότι σε όλες τις μετρήσεις υπάρχει περιθώριο λάθους ή αποδεκτής απόκλισης.
    Όπως και να έχει ισχύει αυτό που σου ανέφερα για μείωση μυικής μάζας λόγω "απογύμνασης" [detraining]. Κατά ένα βαθμό οφείλεται σε μείωση μυικού γλυκογόνου που επανέρχεται μετά τη γυμναστική.Το 3 βδομάδες που αναφέρεις είναι μικρό διάστημα.
    Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά σε αυτή τη μελέτη Comparison of muscle hypertrophy following 6-month of continuous and periodic strength training https://link.springer.com/article/10...421-012-2511-9 που συγκρίνει εκγύμναση συνεχόμενα επι 6 μήνες ή 3 κύκλους αποτελούμενους από 6 εβδομάδες εκγύμναση και 3 εβδομάδες διακοπή. Στο τέλος των 24 εβδομάδων τα αποτελέσματα ήταν συγκρίσιμα.
    Rome wasn't built in a day

  6. #6

    Default

    Έχω κάνει εξετάσεις θυροειδή, όλα καλά, γενικά βάζω δύσκολα βάρος, αλλά δεν περίμενα να φύγει μυϊκή μάζα αμέσως, σε καμία εβδομάδα θα μπορώ να επιστρέψω στο γυμναστήριο και ελπίζω να πάνε όλα καλά, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

  7. #7

    Default

    3 εβδομάδες που αναφέρω είναι το διάστημα που δεν έκανα καθόλου γυμναστική, αρχές του Μαρτίου πήγα τελευταία φορά γυμναστήριο και τους επόμενους μήνες έκανα ότι μπορούσα στο σπίτι, έριξα μια ματιά στη μελέτη που ανέφερες, φαίνεται ενδιαφέρον, θα το ψάξω περισσότερο, σε ευχαριστώ πολυ φίλε

  8. #8
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Ρίξε μιά ματιά και εδώ http://stew-aj.wixsite.com/master-at...-reversibility
    Σχολιάζει και αυτή τη μελέτη και άλλες.
    Αν θες και προσωπικές μου μετρήσεις μπορώ να σου πω ότι σε 63 μέρες (Φεβρουάριο και Μάρτιο) που τα παράτησα όλα και πλακώθηκα και έτρωγα μπόλικες θερμίδες πήρα 6,15% λίπος=5,44 Κιλά , έχασα (-)4,04 κιλά άλιπη μάζα και έχασα (-) 1,97 κιλά μύες.
    Rome wasn't built in a day

  9. #9

    Default

    Φίλε ΜΕΜΟΣ σε ευχαριστώ που μπήκες σε τόσο κόπο, διάβασα τα links που έστειλες, πάντως δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο εύκολο να χαθεί (σε δύο μήνες) ότι με τόση δυσκολία χτίστηκε την προηγούμενη χρονιά...

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το σώμα δεν του αρέσει να διατηρεί την μυική σου μάζα που έχτισες με τόσο κόπο..
    Αυτό του κοστίζει σε ενέργεια.
    Γι αυτό και όταν για ένα διάστημα 2 μηνών (οκ δεν το λες και λίγο ) δεν γυμνάζεσαι, έχεις απώλειες.
    Πράγμα όμως που αντιστρέφεται όταν ξεκινήσεις και πάλι βάρη.

  11. #11

    Default

    Σε καμία εβδομάδα ( με την έγκριση του γιατρού μου) ξαναρχίζω γυμναστήριο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

  12. #12
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το σώμα δεν του αρέσει να διατηρεί την μυική σου μάζα που έχτισες με τόσο κόπο..
    Αυτό του κοστίζει σε ενέργεια.
    Γι αυτό και όταν για ένα διάστημα 2 μηνών (οκ δεν το λες και λίγο ) δεν γυμνάζεσαι, έχεις απώλειες.
    Πράγμα όμως που αντιστρέφεται όταν ξεκινήσεις και πάλι βάρη.
    Συμφωνούμε απόλυτα.
    Για αυτό ανέφερα το παράδειγμα στο Γιάννη για να καταλάβει.
    Rome wasn't built in a day

  13. #13
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Y1ann1S View Post
    Σε καμία εβδομάδα ( με την έγκριση του γιατρού μου) ξαναρχίζω γυμναστήριο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
    Μόλις μάθεις και είναι όλα καλά κοπάνα το με το καλό και θα μπεις στην σειρά σου.. Άλλωστε η γυμναστική είναι υγεία παν απολλα!!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δίαιτα και απώλεια μυϊκής μάζας
    By Olajuwon in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-17, 16:49
  2. Απώλεια λίπους στην κοιλιά - απώλεια μυικής μάζας
    By aris_serres in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-17, 19:36
  3. Απώλεια Λίπους Χωρίς Απώλεια Μυϊκής Μάζας
    By morales in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-12-15, 01:42
  4. Γράμμωση Χωρίς Απώλεια Μυικής Μάζας;
    By hackgeo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 42
    Last Post: 15-04-14, 22:11
  5. Τρέξιμο και Απώλεια Μυικής Μάζας
    By Athlhths in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 23-03-14, 14:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •