Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default Επαναφορά Μετά Από Έντονο Τρακάρισμα & Αποχή

    καλησπέρα σας,
    γυμνάζομαι αρκετά χρόνια αλλα νομίζω πως κάπου έχω χασει τον μπούσουλα αναφορικά με το θέμα προπόνηση-διατροφή..
    το 2016 αρχησα το powerbuilding και εκανα ανάλογες προπονήσεις,με έμφαση στη δύναμη,αλλα είχε θετικό αντίκτυπο στο σώμα μου, καθώς δουλευα σε χειρονακτική εργασία και ήμουν και στα 23 μου τοτε..το 2017 τελη, είχα ενα τρακάρισμα, πολυ ασχημο, εσπασα τα δυο μου χέρια και το αριστερο μου πόδι, έσπασα τα δοντια, και σχεδον ολο το πρώσοπο (κατω γναθο,δακρυικους πορους κλπ)
    ως εκ θαυματος δεν μου εμεινε καποιο ''κουσουρι'' περαν του οτι δεν ''γυριζει'' σε ολες τις μοιρες το δεξι χερι, και δεν μπορω ευκολα να κανω δικεφαλο στο δεξι χερι, αλλα το ζοριζω οσο παει.
    μη τα πολυλογω, αρχησα ξανα τις προπονήσεις τον ιούνιο του 2018, μεχρι τον μαρτη του 2018 δεν μπορούσα καν να περπατήσω,και έστρωσα λίγο γιατί είχα βάλει πολύ λίπος..καπου στις αρχές του 2019 με έπιασε ψυχολογικό, και έτρωγα παααρα πολυ βρωμια,έκανα ελαφρυές προπονήσεις,και έκανα σοβαρή σχέση..συνεπώς το άφησα πολύ.
    τον Φεβρουάριο του 2020,μπήκα για χειορυργίο στο πόδι, μου αφαίρεσαν ενα σιδερο που είχαν βάλει για να σταθεροποιήσει το κόκαλο (έκανα και πριν απο αυτο προπονήσεις κανονικά,αλλα προσεκτικά)
    μετά απο το χειρουργίο το πρόσφατο, δεν μπορούσα παλι να περπατήσω, με αποτελεσπα να μην πηγαινω γυμναστηριο και να μην δουλευω Φεβρουαριο με Μαρτιο..μετα, η καραντίνα..στην οποία για άλλη μια φορά για ψυχολογικούς λόγους, έτρωγα πολυ πολυ σαβούρα φαγητό και να μην κουνιέμε καθόλου, με αποτέλεσμα να φτάνουμε σημερα 22 Ιουνίου 2020, να μη μπορώ να επανέλθω σωματικά..η δυναμη μου σιγα σιγά ανεβαίνει, αλλα δεν ξερω πως να κινηθώ απο άποψη διατροφής και προγράμματος..
    το πρόγραμμα που ξεκίνησα εδώ και 2 βδομάδες ειναι αυτό:
    youtube. com/watch?v=ZORV85PvDjI&list=PL6_2zYYroJGvbjmgllZeIJoMi71_bqvLS


    με την διαφορά οτι κανω και εξτρα 2 μερες,μια αερόβιο 25-30 λεπτά, και 1 για άρσεις/καθίσματα 5χ5 για οσα κιλα αντεχω..

    στα της διατροφής τωρα, επειδή έχω περιορισμένο ωράριο, αλλα έχω χρόνο για προετοιμασία γευμάτων, θα ηθελα μια μικρη καθοδήγηση..

    γνωριζω για macros και θερμίδες,αλλα δεν μπορώ να υπολογίζω καθημερινά,και για αυτό θα ήθελα κάτι σταθερό.
    το πρόγραμμα διατροφής μου απο τότε που πήρα την απόφαση να ξανα-αλλάξω το σωμα μου, εδω και 2 εβδομάδες πριν περίπου, ειναι αυτό:

    ξυπναω 8-8++
    9παρα10 ειμαι στη δουλεια,τρωω ενα κουλουρι ολικης
    11μισι-12-12μισι αναλογα ποτε θα βρω χρονο απο τη δουλεια, τρωω 100-120 περιπου γραμαρια βρωμη γκρανολα quacker


    στις 3-3μισι τρώω 50-70 γραμάρια αμύγδαλα ή καρύδια ή φυστίκια αλατισμένα (εχω πολυ υπόταση)

    στις 5παρα10 τρώω 20-30 γραμάρια σταφίδες είτε κρανμπερι σαν προ-προπονιτικό

    5και15 με 6μισι περίπου προπόνηση

    στις 6μισι θα παίρνω πρωτείνη την οποία παρήγγειλα και θα μου έρθει απο εβδομάδα

    και 7μισι περίπου θα είμαι σπίτι και θα τρώω το ''μεγάλο'' γευμα μου το οποίο αποτελείτε πάντα απο κρεας,ψάρι,είτε μακαρόνια ολικής και αποτελείτε απο 1000 έως 1500 θερμιδες ανάλογα τη μέρα

    το βράδυ τίποτα, και αν πεινάω στη χειρότερη τρώω γιαουρτι 2% λιπαρά (θα το αντικαταστήσω με κοτατζ)


    μπορείτε παρακαλώ να προτείνετε αλλαγές στη διατροφή κυρίως, είτε και στο ασκησιολόγιο;
    δυστιχώς οι ώρες που μπορώ να τρώω είναι φιξ.
    να σημειωθεί οτι παίρνω συμπληρώματα σιδήρου καθημερινά με το γευμα των 3 ή με το γευμα των 7μισι γιατι έχω αναιμία
    και παίρνω πολυβιταμηνες κάθε πρωί

    οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, είτε σε συμπληρώματα, είτε σε διατροφή, είτε σε ασκησιολόγιο.
    με συγχωρείτε για το τεράστιο ποστ και ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Last edited by vasterD; 22-06-20 at 14:13.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου! Θα επανέλθεις σταδιακά, μην το βάζεις κάτω, έχεις κάνει ήδη μεγάλο αγώνα!

  3. #3
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Μπράβο φίλε και θα γίνεις και ολοένα καλύτερος.. Κανείς δεν τα ξέρει όλα στην πράξη μαθαίνουμε και βελτιώνομαστε. Κράτα γερά.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπερα φίλε μου,
    μπράβο που μετά από όσα πέρασες δεν το βάζεις κάτω και βάζεις στόχους!

    Στην προπόνηση το λινκ δεν μου βγαίνει, αν θες γράψε τον τίτλο να το βρουμε.

    Στη διατροφή τώρα είναι πολλά πράγματα που πρέπει να αλλάξεις.

    Αρχικά , σε κάθε μα κάθε γεύμα θα έχεις μια πηγή πρωτεΐνης.

    Στο πρωινό άσε τα κουλούρια και βάλε κάτι ποιοτικό.. μπορείς να κανείς πιτακι βρώμης ή βρώμη με γάλα και πρωτεΐνη .

    Σνακ μπορείς να έχεις ένα σάντουιτς γαλοπούλας . Με σταφίδες και κραμπερι δεν είναι να πας για προπόνηση..

    Μεταπροπονητικο βάλε μαζί με την πρωτεΐνη και ένα φρούτο.

    Το βασικό σου γεύμα θεωρώ υπερβολή να είναι τόσες θερμίδες. Αλλά άμα τρως μόνο ξηρό καρπια και κουλούρι πως να μη φας τόσο..

    Τελευταίο γεύμα, γιαούρτι με λίγα αμύγδαλα.

    Αυτά ως μια γενική ιδέα του πως μπορείς να κινηθείς.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by vasterD View Post
    κανω και εξτρα 2 μερες,μια αερόβιο 25-30 λεπτά, και 1 για άρσεις/καθίσματα 5χ5 για οσα κιλα αντεχω..
    φίλε συγχαρητήρια για την προσπάθεια,
    όμως μη ζορίζεις το πόδι σου, χρειάζεται χρόνο

  6. #6
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου! Όλα θα γίνουν αλλά πάνω απ' όλα η υγειά. Ζορίσου χωρίς υπερβολές!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  7. #7
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στην προπόνηση το λινκ δεν μου βγαίνει, αν θες γράψε τον τίτλο να το βρουμε.
    Είναι Playlist Ειρήνη! Δες:

    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  8. #8
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλησπερα φίλε μου,
    μπράβο που μετά από όσα πέρασες δεν το βάζεις κάτω και βάζεις στόχους!

    Στην προπόνηση το λινκ δεν μου βγαίνει, αν θες γράψε τον τίτλο να το βρουμε.

    Στη διατροφή τώρα είναι πολλά πράγματα που πρέπει να αλλάξεις.

    Αρχικά , σε κάθε μα κάθε γεύμα θα έχεις μια πηγή πρωτεΐνης.

    Στο πρωινό άσε τα κουλούρια και βάλε κάτι ποιοτικό.. μπορείς να κανείς πιτακι βρώμης ή βρώμη με γάλα και πρωτεΐνη .

    Σνακ μπορείς να έχεις ένα σάντουιτς γαλοπούλας . Με σταφίδες και κραμπερι δεν είναι να πας για προπόνηση..

    Μεταπροπονητικο βάλε μαζί με την πρωτεΐνη και ένα φρούτο.

    Το βασικό σου γεύμα θεωρώ υπερβολή να είναι τόσες θερμίδες. Αλλά άμα τρως μόνο ξηρό καρπια και κουλούρι πως να μη φας τόσο..

    Τελευταίο γεύμα, γιαούρτι με λίγα αμύγδαλα.

    Αυτά ως μια γενική ιδέα του πως μπορείς να κινηθείς.
    Kαλησπέρα σας,
    ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση, και εσάς και όλους!

    εχετε κάποια συγκεκριμένη συνταγή για πιτάκια πρωτείνης;

    σαντουιτς γαλοπουλας, δεκτο, αλλα με τι υλικα; να αγοράσω ψωμι τοστ ολικης;

    μεταπροπονητικο θα βαλω και ενα μηλο, καλα δεν ειναι;

    τελευταιο γευμα θα παρω κοτατζ να βαλω για βραδυ,μια βδομαδα κοτατζ,μια βδομαδα γιαουρτι..

    το ''προβληματικο'' μου γευμα ειναι το ''προ-προπονητικο'' καθως μπορώ να τρώω 9-12-3 και παω προπονηση στις 5.. τι θα μπορουσα να φαω προ-προπονιτικα (που να μην χρειαζετε μαγειρεμα κατα προτιμηση για να μπορω να το παρω μαζι μου) ;

    ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    το πρόγραμμα γυμναστηκής είναι αυτό που πόσταρε η Φωτεινή πάνω, να κάνω αλλαγές;
    ειναι καλό ή να βρω κάτι απο το φόρουμ; όλες οι προπονήσεις του συγκεκριμένου με έχουν πιάσει πολύ καλά..

    ευχαριστώ και πάλι


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπερες!!! επαναφορα ογκου μετα το καλοκαιρι...
    By Pavlos10 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-12, 19:30
  2. Μετα απο 2 μηνες αποχη....
    By MitsosDude in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-09, 01:42
  3. Μετα απο μια αποχη...
    By hesus in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 08-10-08, 18:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •