Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-02-20
    Posts
    10

    Default χρειαζομαι βοήθεια με την διατροφη μου!

    Γεια σας! Καταρχας ειμαι κορίτσι 16 χρόνων και κανω βάρη(εχω βάλει εδω την προπονηση μου την προηγούμενη φορα που ειχα γράψει κατι) σπιτι μονη μου εδω και λίγους μηνες.Εχω δει καποια διαφορα στο σώμα μου ,οχι κατι τρελό αλλα ημουν τελειως αγυμναστη (αν και γυμναζόμουν που και που) και τωρα φαινεται η διαφορα,ομως δεν ειχα μπει στην διαδικασία να τρωω υπερθερμιδικα για να βαλω μυική μάζα απο τοτε που ξεκινησα να κανω βαρη..
    Τωρα ειναι καλοκαιρι και οπως καταλαβαίνετε Θα αρχισω απο τον Σεπτέμβρη να τρωω ελαφρά υπερθερμιδικα γτ τωρα δεν θελω να παχύνω οποτε τρωω υποθερμιδικα για να χάσω καποιο λιπος και κανω βαρη ελπίζοντας οτι επειδη κανω απο τον Ιανουάριο βαρη και ειμαι καινούργια μπορει να παρω λιγο μυική μάζα..Ομως ειμαι μπερδεμένη δεν ξερω αμα η διατροφη μου ειναι σωστη οπότε σας την αφηνω παρακάτω για να μου πειτε την γνώμη σας.

    Πρωινό: 200γρ γιαουρτι 2% με 25 γρ βρωμη και 1 κγ μελι
    Δεκατιανό:10-15 Ανάλατους ξηρούς καρπούς (και μπορει μαζι να φαω και 5-10 φράουλες)
    Μεσημεριανό:100γρ βρασμενο ρυζι με 120 γρ ψητο κοτοπουλο και σαλατα και ενα κγ λάδι
    Απογευματινό και πριν την προπονηση:150 γρ γιαουρτι 2% με ενα μήλο ή μια μπανανα
    Βραδινό και μετα προπονητικό: 3 αυγά με 100 γρ τόνο με 1 παξιμαδι ολικης και σαλατα

    Καθημερινα επισης μπορει να φαω και ενα μικρο μπισκοτάκι ή κατι πολυ μικρο γλυκάκι και το μετράω και αυτο στις θερμιδες μου.

    Αυτα τρωω συνηθως μεσα στην μερα μου βεβαια μερικες μερες υπαρχουν καποιες αλλαγές ειδικα στο μεσημεριανό αλλα γενικα είμαι καθημερινα περίπου στις 1350 θερμιδες και 105-110γρ πρωτεΐνης, περίπου 100-120 γραμμάρια υδατάνθρακα και 45-50 γρ λιπαρα

    Επισης ειμαι 53 κιλα και υψος 1,60.Πως σας φαινεται η διατροφη μου;

    Θα ηθελα να κανω μια ακομα ερωτηση:Ειναι εφικτό να παρω ελάχιστη μυική μάζα καθώς κανω αυτην την διατροφη και γυμναστικη με βαρη 4-5 φορες την εβδομαδα;Αεροβια κανω μονο μια φορα την εβδομαδα.Σας ευχαριστω πολυ!!!!
    Last edited by Boo12; 24-06-20 at 10:13.

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Βοο12 θεωρώ ότι οι θερμίδες αλλά και τα μάκρος που αναφέρεις είναι σε καλό επίπεδο για το στόχο σου. Πόσο καιρό τρως υποθερμιδικά και τι διαφορά έχεις δει;
    Θεωρητικά εφόσον είσαι νέα στην ενασχόληση με γυμναστική με αντιστάσεις μπορείς παράλληλα να χάνεις λίπος και να διατηρείς ή να κερδίζεις άλιπη μάζα.
    Εκτιμώ ότι οι θερμίδες της διατροφής σου δεν είναι πολύ λίγες και είναι κάτι λιγότερο από 500 θερμίδες κάτω από τη συντήρηση.
    Θα συνέχιζα λοιπόν με το πλάνο που περιγράφεις και θα αξιολογούσα τα αποτελέσματα.
    Καλό είναι βέβαια να έχεις κάποια μέθοδο παρακολούθησης της βελτίωσης πέρα από τη ζυγαριά (λχ. μετρήσεις με μεζούρα, λιπομέτρηση κλπ).
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα κ από μένα.

    Αρχικά, κάτι πολύ πολύ βασικό...
    Εισαι κοριτσάκι 16χρ. Αυτό σημαίνει πως είναι ακόμα σε φάση ανάπτυξης. Με 1.60 ύψος (έχουμε ακριβώς το ίδιο..) τα κιλά σου είναι μια χαρά.
    Φυσικά και μπορείς να φτιάξεις το σώμα σου και να ανεβάσεις μυϊκή μάζα με το να τρως ισοθερμιδικα.. δεν χρειάζεται να τρως παραπάνω.

    Επειδή λοιπόν είσαι μικρούλα, θα σου πρότεινα να εστιάσεις στο να τρως σωστά και με ποικιλία. Δεν είσαι ούτε παχύσαρκη ούτε θες να χάσεις τρελό λίπος..
    Κάνε τη γυμναστική σου, βάλε ποικιλία στη διατροφή σου, κινησου ισοθερμιδικα και απόλαυσε την ηλικία σου.

    Μην είσαι κάθε μέρα με ρύζι και κοτόπουλο. Να έχεις ποικιλία. Βάλε και ψάρι, βάλε και κανένα λαδερό, όσπριο που θα φτιάχνει η μαμά.
    Μια φορά τη βδομάδα φάε και ένα παγωτό, μικρό κορίτσι είσαι.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-02-20
    Posts
    10

    Default

    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!
    Εχω ποικιλία στην διατροφη μου τρωω και ψάρια σιγουρα 2 φορες την εβδομαδα και όσπρια και απ ολα και γενικα και το μικρο το γλυκάκι χωράει στην διατροφη μου απλα πανω κατω η διατροφη μου ειναι αυτη που σας εγραψα με καποιες αλλαγές..
    Μου προτείνετε αντι για υποθερμιδικα να τρωω ίσο θερμιδικά καλυτερα;Επισης παιζει καποιο ρόλο το οτι ειμαι στην ανάπτυξη;Δηλαδη ειναι και λιγο πιο ευκολο για εμενα να βαλω μυική μάζα σε αυτη την ηλικία ή δεν παιζει καποιο ρόλο;

  5. #5
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Εννοείται πως η ηλικία και τα γονίδια παίζουν μεγάλο ρόλο στην μυική ανάπτυξη!

    Συμφωνώ με την Ειρήνη, καλύτερα να κινηθείς ισοθερμιδικά/ ελαφρώς υπερθερμιδικά για μυική μάζα.
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  6. #6
    New Member
    Join Date
    02-02-20
    Posts
    10

    Default

    Απλα δεν εχω παει σε διατροφολόγο και εχω βγαλει τις θερμιδες συντήρησης μου με την βοήθεια αυτών που εχω διαβάσει εδω μεσα,και ειναι 1700-1750 οι θερμιδες συντήρησης μου,αλλα νιωθω οτι ειναι πολλες,δηλαδη οι 1350-1400 που τρωω μου φαινονται αρκετές δηλαδη αμα φαω παραπανω απο αυτες θα νιωθω φουσκωμένη, νιωθω οτι τρωω παρα πολυ..εσεις Μου προτείνετε να τις ανεβασω σιγα σιγα στις 1.600;;

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μην βιάζεσαι να ανεβάσεις. Γενικά, απόλαυσε αυτό που κάνεις.
    Σιγά σιγά ανέβασε θερμίδες, αν βάλεις κάνα ξηρό καρπό και λάδι , μάνι μάνι ανεβαίνουν οι θερμίδες..
    Κάνε και κανένα καλοκαιρινό σμουθι με φρούτα και γιαούρτι και λίγο μέλι!
    Αντί να τρως υποθερμιδικα, ανέβασε την δραστηριότητα σου. Δηλαδή κάνε την γυμναστική σου 4-5 φορές τη βδομάδα, βγαίνε για περπάτημα, αν έχεις κάποιο άλλο σπορ που σου αρέσει καντο..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!
    By Cheesecake Berry in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-19, 18:58
  2. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για την διατροφή μου
    By fozgr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 08-07-09, 19:41
  3. Χρειαζομαι Βοηθεια με την διατροφη μου...
    By Radical in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 40
    Last Post: 11-10-07, 00:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •