Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default Παλμογράφος Xiaomi

    Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Mi Smart Band 4 της Xiaomi για μέτρηση καρδιακών παλμών ήθελα να ρωτήσω εάν έχεις κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο gadget.

    Φθηνό είναι, αλλά αυτό με κάνει και λίγο επιφυλακτικό ως προς τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά.

    Επίσης από την περιγραφή που διαβάζω δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί (αυτόνομα ή πρέπει να συνδέεται με συσκευή κινητού).

    Γενικά αν έχετε να μου προτείνετε μια καλή και πρακτική συσκευή για μέτρηση παλμών, θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το πιο απλό μοντέλο από Polar να πάρεις, είσαι υπερ καλυμμένος. Απλό, αξιόπιστο, κάνεις τη δουλειά σου.
    Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by hardgainer32 View Post
    Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Mi Smart Band 4 της Xiaomi για μέτρηση καρδιακών παλμών ήθελα να ρωτήσω εάν έχεις κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο gadget.

    Φθηνό είναι, αλλά αυτό με κάνει και λίγο επιφυλακτικό ως προς τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά.

    Επίσης από την περιγραφή που διαβάζω δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί (αυτόνομα ή πρέπει να συνδέεται με συσκευή κινητού).

    Γενικά αν έχετε να μου προτείνετε μια καλή και πρακτική συσκευή για μέτρηση παλμών, θα ήθελα να ακούσω γνώμες.
    Θα πρεπει να κατεβασεις το MiFit απο playstore η Appstore αναλογα αν εχεις android η iphone και να κανεις συζευξη με το smartwatch μετα δεν εχεις θεμα θα βλεπεις τα παντα και στο κινητο πιο αναλυτικα αλλα και πανω στο ρολοι.
    Ειναι αρκετα αξιοπιστο ειχα και γω το Miband 3 για ενα μικρο διαστημα μια χαρα εκανε την δουλεια του δεν θεωρω οτι χρειαζεται να δωσεις παραπανω λεφτα για κατι αντιστοιχο!

  4. #4
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Εγώ το χρησιμοποιώ και μαλιστα την Εγχρωμη έκδοση .

    Ναι φθηνό αλλα καλό , ποιο πολύ για βήματα αλλα ok ... σχεδόν ένα χρονο το έχω..

  5. #5
    New Member
    Join Date
    01-01-20
    Posts
    10

    Default

    Εγώ έχω το συγκεκριμένο, αρκετό αξιόπιστο όσων αφορά τους καρδιακούς παλμούς και με πολλές λειτουργίες. Απο τη στιγμή που θα συνδεθεί στο κινητό δουλεύει και χωρίς αυτό απλά όπως είπε και ο Γρηγόρης πιο πάνω από το κινητό τα βλέπεις και πιο αναλυτικα
    No pain no gain

  6. #6
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Εγώ είχα και το band 3 και το band 4. Αν είναι να πάρεις κάτι οικονομικό τα 4 πάρε να έχεις και χρώματα στη οθόνη κλπ. Στο ελληνικό Forum της Xiaomi (που είμαι και παλίο VIP μέλος εκεί) θα έχεις και αρκετή βοήθεια για ότι χρειαστείς και εκεί !!
    Μετράει αρκετά καλά το 4 ο αισθητήρα του τα πάει μια χαρά. Επειδή όλα αυτα τα γκατζετοιδη μετράνε με αλγόριθμο ταυτόχρονο με τον αισθητηρα ξέρεις ότι αυτο που βλέπεις είναι κατα προσέγγιση έιναι 80% τουλάχιστον.

    Τώρα έχω ένα Samsung 46mm Watch ποιο μεγάλη οθόνη αισθητήρα κλπ. Αν σε ενδιαφέρει να μετράς παλμούς την ώρα της
    προπονήσεις σου τότε σίγουρα αυτό που σου είπε και η Καρδούλα ένα POLAR φθηνό και ίσως και αυτό το μοντέλο που σου δίνει και ζώνη θώρακα για την καρδιά είναι το ποιο αξιόπιστο !! Ανάλογα τι θες και την τσέπη φυσικά !!
    Last edited by GEOZN8; 25-06-20 at 17:38.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας.

    Σε σχέση με τα μοντέλα της POLAR από μια ματιά που έριξα το φθηνότερο έρχεται κάπου στα 130 ευρώ. Υπάρχει κάτι πιο φθηνό της POLAR ή οι τιμές κυμαίνονται εκεί;

    Το Mi Smart Band 4 της Xiaomi πάλι έρχεται κάπου στα 25 ευρώ, οπότε μάλλον θα το δοκιμάσω. Αν στην τελική δεν βγει καλό, δεν θα έχω χάσει και πολλά. Σε σχέση με τη λειτουργία του αν κατάλαβα καλά λειτουργεί και αυτόνομα δηλαδή δεν χρειάζεται να είναι μόνιμα συνδεδεμένο με κινητό μέσω bluetooth, σωστά;

  8. #8
    New Member
    Join Date
    01-01-20
    Posts
    10

    Default

    Σωστά λειτουργεί αυτόνομα απλά πρέπει την πρώτη φορά να το συνδέσεις και μετα δουλεύει μόνο του
    No pain no gain

  9. #9
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by hardgainer32 View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας.

    Σε σχέση με τα μοντέλα της POLAR από μια ματιά που έριξα το φθηνότερο έρχεται κάπου στα 130 ευρώ. Υπάρχει κάτι πιο φθηνό της POLAR ή οι τιμές κυμαίνονται εκεί;

    Το Mi Smart Band 4 της Xiaomi πάλι έρχεται κάπου στα 25 ευρώ, οπότε μάλλον θα το δοκιμάσω. Αν στην τελική δεν βγει καλό, δεν θα έχω χάσει και πολλά. Σε σχέση με τη λειτουργία του αν κατάλαβα καλά λειτουργεί και αυτόνομα δηλαδή δεν χρειάζεται να είναι μόνιμα συνδεδεμένο με κινητό μέσω bluetooth, σωστά;
    Μόνο την πρώτη φορά χρειάζεται να το βάλεις να συνδεθεί σωστά. Υπόψιν δουλεύει αυτόνομα αλλά άμα στο gym πχ το έχεις συνδεδεμένο στο κινητό έχει αναγνώριση κλήσεων και διαβάζεις μηνύματα και ειδοποιήσεις viber κλπ.. Έχει αρκετα για τα λεφτά του..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    15-07-21
    Posts
    21

    Default

    Polar H9 με την εφαρμογή polar beet βλεπει καρδιακους παλμούς κ θερμίδες αυτήν έχω εγω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παλμογράφος Για Μέτρηση Παλμών και Απώλεια Λίπους
    By geopaok in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-16, 12:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •