Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    14-08-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21

    Talking Καλωσόρισα θα ηθελα τις συμβουλες σας!

    Για σε ολους, το ονομα μου ειναι Γιωργος, 43 ετών, 1.78 υψος, 87 κιλλα, αρχισα μονος στο σπιτι ασκησεις με βαρακια εδω και μια εβδομαδα, κανω καθε μερα 20 λεπτα με διαλειματα, δεν ακολουθω καμια διατροφη, στοχος μου ειναι πρωτα να δυναμωσω και μετα να αποκτησω ογκο, σκεφτομαι να παω να αγορασω πρωτεινη WHEY και να την πινω μετα απο την προπονηση, θα ηθελα τις συμβουλες σας πανω στη διατροφη, και τι ασκησεις να ακολουθω για δυναμη και ογκο. Ευχαριστω πολυ!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Γιώργο καλωσόρισες στην παρέα.
    Δυστυχώς δε λες και πολλά πράγματα (σωματική κατάσταση, προηγούμενη ενασχόληση με βάρη ή αθλήματα κ.α).
    Ο,τι κάνεις καλό είναι. Αφού έχεις βαράκια δες το άρθρο http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=50359 που έχει ανεβάσει ο Musclemar. Βέβαια με "βαράκια" που λες θα δεις κάποια βελτίωση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να έχεις αξιώσεις δύναμης και όγκου αντίστοιχες με πλήρη γυμναστική με βάρη.
    Ως προς τη διατροφή δεν αναφέρεις την σωματική σου κατάσταση αλλά είσαι περίπου 10 κιλά πάνω από το ύψος σου και αγύμναστος. Εσύ θα κρίνεις αν χρειάζεται να χάσεις βάρος.
    Για διατροφή μπες στο τμήμα του φόρουμ http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=25 για διατροφή και θα βρεις άρθρα και για υπολογισμό θερμίδων και για αναλύσεις διατροφών ανάλογα με το στόχο σου. Η whey από μόνη της δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά. Θα πρέπει να φτιάξεις και την υπόλοιπη διατροφή σου.
    Ξεκίνα λοιπόν το διάβασμα και υπάρχουν πολλοί εδώ να σε βοηθήσουν.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    New Member
    Join Date
    14-08-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21

    Default

    Ευχαριστω ΜΕΜΟΣ, ειναι η πρωτη μου φορα που ασχολουμε με βαρη, σε ολη τη ζωη μου καπνιζω και πινω, θα ηθελα να χασω και μερικα κιλλα, περπαταω καθε μερα μετα την πρππονηση 30 λεπτα, γενικως εχω πολυ κακη φυσικη κατασταση.

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Αφού πρέπει να χάσεις - προκύπτει βέβαια και από τα δεδομένα σου - κάνε μία απλή υποθερμιδική διατροφή ξεκίνα της γυμναστική σου, βελτίωσε τις συνήθειες που αναφέρεις και σιγά σιγά θα μπεις σε πρόγραμμα. Επειδή είσαι καινούριος στη γυμναστική έχεις τη δυνατότητα να χάνεις λίπος και να κερδίζεις άλιπη μάζα.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5
    New Member
    Join Date
    14-08-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Αφού πρέπει να χάσεις - προκύπτει βέβαια και από τα δεδομένα σου - κάνε μία απλή υποθερμιδική διατροφή ξεκίνα της γυμναστική σου, βελτίωσε τις συνήθειες που αναφέρεις και σιγά σιγά θα μπεις σε πρόγραμμα. Επειδή είσαι καινούριος στη γυμναστική έχεις τη δυνατότητα να χάνεις λίπος και να κερδίζεις άλιπη μάζα.
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τη βοηθεια.

  6. #6
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε συνονόματε καλώς ήρθες στην παρέα μας !! Ωραία η Θεσσαλονίκη ήμουν πρόσφατα για διακοπές !! Καλή αρχή με τα βάρη την γυμναστική και την διατροφή γενικά. Αν μας έλεγες και ήξερες φυσικά και το ποσοστό λίπους σου που έχεις τώρα θα βοηθούσε να πας να το μάθεις και για σένα ώστε να μπορούμε και εμείς από εδώ να σου δώσουμε την οποιαδήποτε άποψη μας. Όπως είπε και ο φίλος ο Μέμος μίας και είσαι σχεδόν 10 κιλά πάνω από το ύψος σου πιστευω και εγώ ότι καλύτερα είναι να ρίξεις το βάρος και την προσοχή σου σε μία υποθερμιδική δίαιτα να χάσεις κάποια κιλά.

    Και αφού έρθεις σε ένα επιθυμητό ποσοστό λίπους για τον σωματότυπο σου μετά να σκεφτείς την οποιαδήποτε αύξηση μυικής μάζας !! Όχι ότι δεν μπορείς να το κάνεις και τώρα αλλά να βάλεις όγκο και να έχεις και πολύ λίπος δεν νομίζω ότι είναι το καλύτερο για την υγεία σου και την εμφάνισή σου πρακτικά
    Το συμπλήρωμα πρωτεΐνης δεν σου χρειάζεται προς το παρών για τώρα λίγο αργότερα ναι !! Αν θες άνοιξε ένα νέο νήμα που εκεί θα το έχεις και σαν ημερολόγιο για ερωτήσεις συμβουλές απορίες κλπ και θα βρεθούν πολλά παιδιά που θα σε καθοδηγήσουν στην νέα σου αρχή !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  7. #7
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλως όρισες στο φόρουμ!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  8. #8
    New Member
    Join Date
    14-08-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Καλησπέρα φίλε συνονόματε καλώς ήρθες στην παρέα μας !! Ωραία η Θεσσαλονίκη ήμουν πρόσφατα για διακοπές !! Καλή αρχή με τα βάρη την γυμναστική και την διατροφή γενικά. Αν μας έλεγες και ήξερες φυσικά και το ποσοστό λίπους σου που έχεις τώρα θα βοηθούσε να πας να το μάθεις και για σένα ώστε να μπορούμε και εμείς από εδώ να σου δώσουμε την οποιαδήποτε άποψη μας. Όπως είπε και ο φίλος ο Μέμος μίας και είσαι σχεδόν 10 κιλά πάνω από το ύψος σου πιστευω και εγώ ότι καλύτερα είναι να ρίξεις το βάρος και την προσοχή σου σε μία υποθερμιδική δίαιτα να χάσεις κάποια κιλά.

    Και αφού έρθεις σε ένα επιθυμητό ποσοστό λίπους για τον σωματότυπο σου μετά να σκεφτείς την οποιαδήποτε αύξηση μυικής μάζας !! Όχι ότι δεν μπορείς να το κάνεις και τώρα αλλά να βάλεις όγκο και να έχεις και πολύ λίπος δεν νομίζω ότι είναι το καλύτερο για την υγεία σου και την εμφάνισή σου πρακτικά
    Το συμπλήρωμα πρωτεΐνης δεν σου χρειάζεται προς το παρών για τώρα λίγο αργότερα ναι !! Αν θες άνοιξε ένα νέο νήμα που εκεί θα το έχεις και σαν ημερολόγιο για ερωτήσεις συμβουλές απορίες κλπ και θα βρεθούν πολλά παιδιά που θα σε καθοδηγήσουν στην νέα σου αρχή !!
    Σε ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες

  9. #9
    New Member
    Join Date
    14-08-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Καλως όρισες στο φόρουμ!
    Καλως σας βρηκα ευχαριστω :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο μέλος κ θα ήθελα τις συμβουλές σας !
    By Gioulitheo2 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 14
    Last Post: 09-03-17, 15:11
  2. Γεια σας,καινουργια εδω :) Λιγες συμβουλες θα ηθελα...
    By Tristessa in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 01-04-16, 21:23
  3. Συμβουλες θα ηθελα για τη γυμναστικη και τη διατροφη μου!
    By Gym therapy in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-08-13, 21:23
  4. Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας.
    By mjf in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 72
    Last Post: 27-09-12, 19:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •