Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-06-20
    Posts
    1

    Default Βοήθεια για διατροφή μετά από διάστημα αποχής

    Καλησπέρα σε όλους !!! Μιχάλης λέγομαι,18 ετών,από Αθήνα ,είμαι νέος στο φόρουμ,μόλις τώρα το πρωτοείδα και σας γράφω για κάτι που με απασχολεί πολύ αυτές τις μέρες.
    Καταρχάς μέχρι τις 13 Μαρτίου 2020 που έκλεισαν τα γυμναστήρια λόγω πανδημίας,πήγαινα συνέχεια γυμναστηριο,είχα ένα πολύ ωραίο σώμα φτιάξει με καλό όγκο και πολύ καλή γράμμωση,ήμουν στη φάση δηλαδή ο πιο δυνατός από τους υπόλοιπους συμμαθητές, το σώμα γενικά ήταν ένα σώμα που λίγοι στα 18 έχουν. Τέλος πάντων με τη παρατεταμένη καραντίνα,τις ανησυχιες που είχαμε όλοι τοτε και το παρατεταμένο διάστημα κλεισίματος των γυμναστηρίων σε συνδυασμό με τις πανελλήνιες που έδινα φέτος δεν κατάφερα να διατηρήσω το σώμα όπως ήταν ,έχασα το ενδιαφέρον μου εκείνη τη περίοδο για γυμναστηρια κλπ καθως ήξερα ότι θα ήταν κλειστά για καιρό ε και το σώμα από σώμα πρότυπο έγινε σώμα χοντρού. Συγκεκριμένα μέσα στο διάστημα 3.5 μηνών εκτός γυμναστικής πήρα 16 κιλά (από 83-99),γιατί η διατροφή μου ήταν κάκιστη,η προπόνηση μηδενική,η άσκηση μηδενική (όλη μέρα σπίτι),έπινα κρασί,μπύρες κλπ κάθε βράδυ ε και το σώμα έγινε χάλασε εντελώς. Σήμερα όμως αφού τελείωσαν όλα αυτά ξεκίνησα ξανά Τζιμ και βλέπω το σώμα μου με πολύ λίπος . Και οι ερώτησεις μου είναι η εξής: τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω για να επανέλθω?? Τι ένταση προπονήσεις πρέπει να κάνω ? Και πόσο καιρό θέλω να επανέλθω εκεί που ήμουν ???

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες Μιχάλη στο φόρουμ!

    16 κιλά να πούμε την αλήθεια είναι πολλά και μάλιστα τα έβαλες όχι μόνο με κακό φαγητό αλλά και με αλκοόλ.
    Ωραία η μπύρα, αλλά θέλει μέτρο. Είσαι και μικρός δεν είναι ωραίο να υπερβάλλεις σε αυτό το θέμα..

    Τώρα το πρώτο βήμα θα είναι να καθαρίσεις τη διατρροφή σου από σαβούρες και αλκοόλ.
    Βάλε στόχο να τρως συγκεκριμένα γεύματα (πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδινό).
    Όταν το κάνεις αυτό, μετά το επόμενο βήμα είναι να μετράς ποσότητες , θερμίδες και μακροθρεπτικά (δεν εννοώ να είσαι με ένα κομπιουτεράκι στο χέρι, αλλά να ξέρεις ποσό τρως).

    Στην προπόνηση ξεκινά σταδιακά και μην πέφτεις σε υπερβολές.
    4-5 φορές την εβδομάδα βάρη , είναι ιδανικά. Ξεκινά με ένα upper /lower.
    Παράλληλα βρες μια αερόβια δραστηριότητα, μπορεί να ναι έξω , μπορεί σε διάδρομο, ποδήλατο, μπορεί να ναι κολύμπι ή συνδιασμος αυτών.
    Tώρα το ποσο καιρο θα σου παρει να επανελθεις, εξαρταται απο το ποσο συνεπης θα εισαι σε διατροφη , προπονηση και αεροβια.

    Αυτά ως μια πρώτη γεύση του πως πρέπει να κινηθείς.

  3. #3
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Μιχάλη καλώς όρισες.
    Η Καρδούλα σου έδωσε πολύ καλές συμβουλές και να τις ακολουθήσεις.
    Για να επανέλθεις εκεί που ήσουν από άποψη δύναμης εκτιμώ ότι θα χρειαστείς 8-10 εβδομάδες. Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις συντηρητικά με ένα 50-60% των κιλών που σήκωνες πριν και αν ανεβάζεις σταδιακά.
    Από άποψη σωματικής κατάστασης - την οποία βέβαια δεν έχεις περιγράψει εκτός από το ότι είχες όγκο και γράμμωση (ποσοστό λίπους στα 83 κιλά?) - θα χρειαστείς σίγουρα παραπάνω καιρό. Δεν έχεις αναφέρει το ύψος σου αλλά στα 100 κιλά, μπακάλικα υπολογίζοντας, θα είσαι ίσως και πάνω από το 30% λίπος. Άρα θες κάμποσο διάστημα για να καθαρίσεις.
    Αφού λες ότι είχες φτάσει σε τέτοιο επίπεδο - καλό όγκο και γράμμωση - κάνε ότι δούλεψε την προηγούμενη φορά.
    Ευτυχώς υπάρχει και η μυική μνήμη και θα πάρεις γρήγορα κάποιο από τον όγκο που έχασες.
    Rome wasn't built in a day


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα Και Πάλι Μετά Από 3 Μήνες Αποχής
    By maviator in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-13, 15:24
  2. Μετα απο 2 βδομαδες αποχης, η λογικη λεει κυκλικο;
    By ricky_bobby in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 06-08-09, 13:35
  3. θέλω να ξεκινήσω μετά από 2 χρόνια αποχής?
    By malachaskos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 10-03-09, 01:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •